| Dokumenty | e-Dziennik|Katalog biblioteczny|

     ZSGiH SZKOŁA Z KLIMATEM

Aktualności - Wydarzenia 2023/2024 




Na kajakach...

10 czerwca 2024 roku, odbył się długo oczekiwany wyjazd na kajaki do Zwierzyńca. Spływ kajakowy rozpoczęliśmy od wyposażenia w niezbędny sprzęt, po krótkim instruktarzu, ruszyliśmy po malowniczych rzekach Zwierzyńca. Pogoda nam sprzyjała – a wspólne wiosłowanie okazało się świetną okazją do współpracy i wzajemnej pomocy, co jeszcze bardziej umocniło nasze relacje. Po zakończonym spływie udaliśmy się do Krasnobrodu, gdzie mieliśmy okazję pospacerować, wykonać piękne fotografie oraz zjeść wspólny posiłek. Zasiedliśmy wszyscy razem przy dużych stołach, ciesząc się smacznym jedzeniem i wspólnymi rozmowami. Był to czas na podzielenie się wrażeniami ze spływu i dalsze budowanie naszej szkolnej społeczności. Wyjazd do Zwierzyńca był niezwykle udany. Świetnie bawiliśmy się , a wspólne przeżycia na kajakach przyczyniły się do integracji klas i zbudowania silniejszych więzi między uczniami. Był to dzień pełen radości, śmiechu i nowych doświadczeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci.


Szkolne Koło Caritas

Uczniowie Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w Dniu Rodziny w Domu Pomocy Społecznej w Rejowcu. Wolontariusze wykazali się niezwykłym zaangażowaniem, a przede wszystkim sercem. Najpierw zaprezentowali piosenki, które wcześniej przygotowali, następnie spędzili czas z podopiecznymi ośrodka. Uczniowie, jak i mieszkańcy DPSu na długo zapamiętają to spotkanie.



20 lat Polski w Unii Europejskiej

Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich zorganizowaliśmy liczne konkursy i wystawy tematyczne promujące wspólnotę jaką jest UE. W miesiącu kwietniu uczniowie mieli szansę wziąć udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Unia Europejska oczami uczniów”. W konkursie na plakat promujący walory kulturowe, historyczne, przyrodnicze oraz atrakcje turystyczne państw wspólnoty uczestniczyło 61 uczniów klas technikum i szkoły branżowej.
Laureatami konkursu zostali:
-Amelia Musiatowicz klasa 2 a
-Paweł Remiś klasa 1 kz
-Amelia Suszek klasa 2f
Wyróżnienia otrzymali:
-Olga Radko Patrycja Wyczawska klasa 3cz
-Dominika Dylewska Maja Ruszkiewicz klasa 2at
-Paulina Wójcik Zuzanna Macegoniuk klasa 2hz
Klasy o profilu gastronomicznym, brały udział w konkursie tematycznym pod hasłem ”Smaki Europy”.
Zadaniem uczestników było przygotowanie potrawy typowej dla kuchni wybranego kraju Unii Europejskiej.
Laureatami konkursu zostali:
Arancini- Włochy
Amelia Lorek Łukasz Balawajder klasa 2a
Zupa cebulowa- Francja
Julia Deszczka Julia Pietraszko Joanna Forysiuk klasa 2a
Penne- Włochy
Julia Kowalewska Selena Muszyńska klasa 2a
W maju zorganizowany został konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, w którym uczestnicy wykazali się wiedzą na temat historii i powstania, rozszerzenia Unii, jej wartości i instytucji unijnych.
W konkursie nagrodzeni zostali:
Joanna Forysiuk klasa 2a
Sylwia Kluziak klasa 2d
Julia Deszczka klasa 2a
Konkursom towarzyszyły wystawy promujące Unię Europejską i jej idee zorganizowane na korytarzach szkoły oraz w bibliotece szkolnej. Prace konkursowe uczniów zostały wyeksponowane w postaci wystawy na terenie szkoły. Laureaci poszczególnych konkursów zostali docenieni i otrzymali nagrody przekazane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali publikacje , mapy i broszury poświęcone działalności Unii Europejskiej. Dziękujemy za zainteresowanie konkursami i życzymy owocnego pogłębiania wiedzy na temat UE.


Warsztaty plastyczne w 2ht

W poniedziałek, 20 maja b.r., uczniowie klasy 2ht wzięli udział w wyjątkowych warsztatach plastycznych zorganizowanych z okazji Dnia Matki. Pod opieką Pań Renaty Winiarczyk i Moniki Borek uczniowie stworzyli piękne i unikalne prezenty dla swoich mam. Uczniowie pracowali w grupach, tworząc kartki okolicznościowe, kwiaty z bibuły oraz szkatułki dla swoich mam. Wspólna praca sprzyjała integracji klasy oraz rozwijaniu kreatywności. Efekty były imponujące - każdy uczeń z dumą zaprezentował swoje dzieło. Warsztaty zakończyły się wspólnym podziwianiem prac. Dzięki takim inicjatywom uczniowie nie tylko uczą się współpracy, ale również rozwijają swoje talenty artystyczne. Warsztaty plastyczne okazały się wspaniałym sposobem na uczczenie Dnia Matki i integrację klasy 2ht.



Wizyta w IPN Lublin

Otwarcie wystawy plenerowej o bohaterskim rotmistrzu Pileckim oraz udział w warsztatach historycznych Polskie Umysły na Szlakach II Korpusu Polskiego. Na koniec Quiz historyczny i wręczenie nagród dla najlepszych znawców historii. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Do spotkania na następnej wycieczce tematycznej .


III MIEJSCE WERONIKI DWORCZYŃSKIEJ W KONKURSIE „PSZCZOŁA W ŚRODOWISKU NATURALNYM I ŻYCIU CZŁOWIEKA”

22 kwietnia 2024 r w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbył się XXIV konkurs wiedzy pt. „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka”. Przedstawiciele 13 szkół z Chełma i powiatu, zmierzyli się z testem wiedzy dotyczącym budowy, fizjologii i ekologii pszczół, ich życia społecznego, znaczenia w środowisku oraz leczniczych wartości produktów pszczelich. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Jachimczak i Weronika Dworczyńska z klasy 4at, Nikola Sapuła i Jakub Hałas Vel Łagoda z klasy 2at oraz Sylwia Kluziak z klasy 2dt. III miejsce, w kategorii szkół średnich zajęła Weronika Dworczyńska,

Gratulujemy!


Szkolne Koło Caritas

Uczniowie naszej szkoły wraz z wolontariuszami Szkolnego Koła Caritas kolejny raz pokazali, jak wielkie mają serca i gotowość do działania. Przed Świetami Wielkanocnymi wykonali piękne kartki, które zostały wysłane do Hiszpanii dla sióstr klarysek- franciszkanek. Siostry z klasztoru św. Anny w Badajoz bardzo dziękują wszystkim uczniom za kartki i życzenia świateczne, które sprawiły wzruszenie i wielką radość.


Miłosz Kozak - finalistą XXVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu

W dniach 21-23 marca 2024r. w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie odbyły się eliminacje centralne XXVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Miłosz Kozak uczeń klasy piątej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uzyskał tytuł FINALISTY, wykazując się szeroką wiedzą o żywieniu i żywności w tym z zakresu tematyki wiodącej tegorocznej olimpiady ”Mięso i przetwory mięsne – technologia i zastosowanie w żywieniu”. Uzyskany sukces umożliwi Miłoszowi podjęcie studiów z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na wielu kierunkach różnych uczelni w kraju. Ucznia do olimpiady przygotowywała pani Iwona Jarząbek-Starzyńska.

Serdecznie gratulujemy


Konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu – Edycja V PANS

18.03.2024 r. uczniowie ZSGiH po raz kolejny uczestniczyli w konkursie wiedzy o zdrowym odżywianiu organizowanym przez Instytut Nauk o Żywieniu i Rolnictwie przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. W tegorocznej – V Edycji Konkursu do zmagań, z uczniami pięciu innych szkół średnich województwa lubelskiego, przystąpiło 12 osób z klas 5atp, 4at i 3at. Uczniów przygotowały panie L. Mazurek i I. Jarząbek-Starzyńska. Rozstrzygnięcie konkursu okazało się sukcesem młodzieży kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w naszej szkole. Laureatami zostali:

Zwycięzcy i wszyscy uczestnicy zmagań mogą cieszyć się dyplomami, atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi oraz rzeczowymi (tabletami, smartwatch’ami, książkami i innymi gadżetami) ufundowanymi przez organizatorów i sponsorów konkursu.

25.03.2024 r. w siedzibie PANS przy ul. Pocztowej w Chełmie wręczenia dyplomów i nagród dokonali Prorektor ds. Rozwoju prof. PANS dr hab. J. Zając, Senator RP oraz Prorektor ds. Studenckich dr B. Fałda.


Konkurs fryzjerski

20 marca 2024r. w Zespole Szkół im.Stanisława Staszica w Parczewie odbył się VI Ogólnopolski konkurs fryzjerski pod patronatem Starosty Parczewskiego. Celem konkursu była integracja środowiska fryzjerskiego, wymiana doświadczeń i dobra zabawa poprzez zdrową rywalizację. Motywem przewodnim w konkursie była ,,Barbie na wybiegu". Naszą szkołę reprezentowała Paulina Rozwód uczennica klasy 4 ft. Modelka Gabriela Fiedor zaprezentowała piękną stylizację, fryzurę i makijaż w stylu Barbie. Tegoroczna rywalizacja zakończyła się wyróżnieniem dla naszej uczennicy. Paulinę Rozwód do konkursu fryzjerskiego przygotowywała A.Chomczyńska.

"Piąty żywioł"

Wystawa fotografii artystycznej Anny Berbeckiej "Piąty żywioł" do poezji KAJ-a. Stylizacja i uczesanie, kompozycja wystawy klasa 1dt pod opieką pani Anety Chomczyńskiej.

"Kuchnia nie z tej epoki - imieniny Kazimierza".

Wystawa "Kuchnia nie z tej epoki - imieniny Kazimierza" przedstawia albumy sztuki kulinarnej i ciasteczka przygotowane przez kl. 3cz pod opieką pani Lidii Mazurek. Fotografie- Anna Berbecka.

Wycieczka do Kameny z okazji Tygodnia Patrona szkoły

Dnia 7.03.2024 r. uczniowie klasy 1dz i 1hz pod opieką pani Renaty Winiarczyk i pani Joanny Juszczak udali się do Hotelu Kamena. Obiekt ten został wybrany na cel wycieczki zawodoznawczej nieprzypadkowo. Otóż nazwa hotelu została zaczerpnięta od tytułu pisma literackiego założonego przez Kazimierza Andrzeja Jaworskiego wraz z Zenonem Waśniewskim w 1933 r. w Chełmie. Z informacji pozyskanych z zasobów encyklopedii internetowej wynika, iż „Kamena” początkowo ukazywała się jako miesięcznik. Pismo jednak zostało zauważone nie tylko w regionie, ale i w kraju. W „Kamenie” publikowali między innymi Bruno Schulz, Czesław Miłosz, Władysław Broniewski, Tadeusz Bocheński i Julian Tuwim. Do wybuchu II wojny światowej ukazało się 50 numerów (źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Andrzej_Jaworski). Odwiedzony Hotel Kamena posiada sale konferencyjne, pokoje o zróżnicowanym standardzie, restaurację hotelową oraz stosunkowo długą tradycję w obsłudze gości hotelowych. Dzięki uprzejmości pracowników obiektu młodzież mogła zapoznać się nie tylko z wyposażeniem pomieszczeń części pobytowej i ogólnodostępnej, ale i podziwiać rozległą panoramę miasta z wysokości piątego piętra. Uczniowie mieli okazję do weryfikacji wiedzy teoretycznej w rzeczywistym otoczeniu hotelowym, a ich doświadczenia z pewnością wpłyną na ubogacenie wiedzy z zakresu funkcjonowania obiektów noclegowych.

Wizyta w Hotelu Edels

26.01.2024 r. uczniowie klasy 2dz (zawód pracownik obsługi hotelowej) oraz klasy 3ct (zawód technik hotelarstwa) w ramach wycieczki zawodoznawczej udali się do Hotelu Edels w Chełmie. Manager hotelu w bardzo ciekawy sposób zapoznała młodzież z wyposażeniem jednostek mieszkalnych i pomieszczeń ogólnodostępnych, zakresem obowiązków pracowników poszczególnych pionów hotelowych oraz atutami obiektu. Uczniowie mieli okazję usłyszeć, jakie wymagania stawiane są kandydatom na różne stanowiska służbowe, jak ważna jest znajomość języków obcych w hotelarstwie i jak rozwiązuje się problemy powstałe w całym cyklu obsługi gości hotelowych. Jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas i gościnne przyjęcie uczniów naszej szkoły, którzy w przyszłości staną się pracownikami branży. Wycieczka stała się doskonałą okazją do zweryfikowania wiedzy teoretycznej w realnych warunkach pracy. Opiekunami młodzieży były pani Renata Winiarczyk i pani Joanna Juszczak.

Wizyta w Hotelu Kozak

632. urodziny Miasta Chełm zainspirowały społeczność ZSGiH do obejrzenia wielu lokalnych atrakcji turystycznych. Jedną z wycieczek zawodoznawczych dla uczniów klasy 1dz i 1hz (zawód pracownik obsługi hotelowej) zakończono wizytą w Hotelu Kozak. Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny mogli liczyć na gościnność ze strony właścicieli obiektu. Młodzież obejrzała wyposażenie pokoi hotelowych, sal konferencyjnych oraz zespołu gastronomicznego. Młodzież uzyskała wyczerpujące odpowiedzi na pytania o to, jak pracownicy radzą sobie z obsługą gości zagranicznych, w jaki sposób wygląda organizacja pracy poszczególnych działów obiektu i jak współpracują one ze sobą przy organizacji pobytu gości indywidualnych i grup wycieczkowych? Oprowadzający grupę pracownik recepcji w ciekawy sposób zapoznał uczniów z tajnikami i specyfiką pracy w zawodzie, a także z ofertą usług dodatkowych. Opiekunami młodzieży były pani Renata Winiarczyk i pani Joanna Juszczak.

Zwiedzanie atrakcji turystycznych Chełma - Hotel Duet

17.01.2024 r. uczniowie klasy 1ht (zawód technik hotelarstwa) z okazji 632. Urodzin Miasta Chełm uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Hotelu Duet. Dzięki gościnności i uprzejmości właścicieli obiektu młodzież poznała strukturę organizacyjną hotelu i zakres obowiązków pracowników na poszczególnych stanowiskach. Uczniowie szczegółowo zapoznali się z wyposażeniem sal restauracyjnych, konferencyjnych oraz zróżnicowanych pod względem standardu jednostek mieszkalnych i węzłów higieniczno-sanitarnych w obiekcie noclegowym. Wizyta w hotelu była świetną okazją do poznania atutów pracy w zawodach związanych z branżą hotelarską oraz utrwalenia nabytej wiedzy z zakresu wymagań kategoryzacyjnych w rzeczywistych warunkach. Opiekunami młodzieży były pani Ewa Mąka oraz pani Joanna Juszczak.

632 urodziny Chełma w ZSGiH w Chełmie

W tym 2024 roku obchodzimy urodziny Chełma, któremu 632 lata temu nadano prawa miejskie. Dla społeczności Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich rocznica ta stała się inspiracją do podjęcia szeregu działań mających przybliżyć nam historię Niedźwiedziego Grodu i na nowo odkryć urok jego zabytków.

Jak każdy solenizant, tak i Miasto Chełm otrzymało moc serdecznych życzeń. Na wykonanych przez nas kartkach okolicznościowych znalazły się zarówno powinszowania z okazji urodzin, jak i najpiękniejsze, najszczersze życzenia dalszego rozwoju, samych optymistycznych prognoz gospodarczych, mądrych władz i odpowiedzialnych mieszkańców.

Żadne urodziny nie mogą obyć się bez tortu. Dla naszego solenizanta przygotowaliśmy taki słodki prezent utrzymany w biało - zielonych barwach Chełma oraz upiekliśmy biało – zielone muffinki i ciasteczka w kształcie Ducha Bielucha. Uczniowie klas gastronomicznych natomiast sięgnęli do tradycyjnych receptur kuchni regionalnej i przyrządzili biało-zielone potrawy, wykorzystując surowce charakterystyczne dla kuchni ziemi lubelskiej i wzbogacając je o elementy typowe dla kuchni innych kultur.

Zainspirowani ponad 600-letnią historią naszego miasta postanowiliśmy spróbować odtworzyć sposób ubierania się dawnych mieszkańców Chełma i jego okolic. W szkole pojawiły się tradycyjne chełmskie stroje ludowe, które można było dokładnie obejrzeć i zrobić sobie z nimi zdjęcie, a uczniowie zaprezentowali pełne stylizacje (stroje, fryzury, makijaże) z różnych epok, wcielając się w mieszkańców Chełma z wieku XIX i okresu międzywojennego. Niepowtarzalny klimat dawnych lat uzupełniła wystawa pokazująca Chełm na starych pocztówkach. Zupełnie jakbyśmy przenieśli się w czasie…

Z okazji urodzin Miasta Chełm szkolne korytarze i sala gimnastyczna zamieniły się w galerie sztuki prezentujące zdjęcia i plakaty miasta oraz prace konkursowe na herb miasta i ilustracje hotelu Viktoria wykonane techniką dowolną na podstawie opisu z książki p. Zbigniewa Lubaszewskiego “Spacerkiem po Chełmie”. Ekspozycję uzupełniły książki poświęcone naszemu miastu oraz gazetka “Piosenka o Chełmie”.

A na jeden dzień szkolne korytarze opanowały Duchy Bieluchy… Uczniowie przebrali się za opiekuńczego ducha Chełmskich Podziemi Kredowych, by móc wziąć udział w maratonie filmowym poświęconym miastu – jego historii i związanych z nią ciekawostkach. W ramach maratonu wyświetlono serię filmów “Wypad na Lubelszczyznę – Chełm” oraz film pt. “Gród imieniem Chełm”, a projekcję uzupełniła prelekcja uznanego regionalisty pana Zbigniewa Lubaszewskiego nt. dziejów naszego miasta oraz czytanie przez uczniów fragmentów “Legend chełmskich” Longina Jana Okonia. By lepiej poznać najciekawsze i najbardziej urokliwe zakątki Niedźwiedziego Grodu zorganizowaliśmy szereg wycieczek, również w formie wirtualnej, śladami atrakcji turystycznych Chełma. Zwiedzaliśmy obiekty historyczne, sakralne oraz miejsca warte zobaczenia ze względu na swój turystyczny i gospodarczy potencjał. Znajomość historii naszego miasta mogliśmy także sprawdzić, biorąc udział w szkolnym konkursie wiedzy o Chełmie dawniej i dziś – najlepsi spośród nas zaimponowali swoją rozległą wiedzą. Gratulujemy!

632. Urodziny Miasta Chełm stały się również okazją do zorganizowania I Szkolnych Zawodów Strzeleckich o statuetkę Ducha Bielucha. Konkurs z użyciem pistoletów i karabinków pneumatycznych odbył się w strzelnicy szkolnej, a nad jego przebiegiem czuwali opiekunowie Szkolnego Klubu Strzeleckiego R13.

Miastu Chełm życzymy 1000 lat!

Społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich
im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w Chełmie


Miłosz Kozak w etapie centralnym XXVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu

2 grudnia 2023 r. odbyły się w Lublinie eliminacje okręgowe XXVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, w których ZSGiH w Chełmie reprezentowali Paulina Buch i Miłosz Kozak - uczniowie klasy 5atp w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Miłosz Kozak zajął III miejsce i został zakwalifikowany przez Komitet Główny OWoŻ do zawodów III stopnia, które odbędą się w dniach 21-23 marca 2024 r. w Szczecinie. Tematyka wiodąca tegorocznej edycji to: Mięso i przetwory mięsne – technologia i zastosowanie w żywieniu. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie centralnym. Opiekunem uczniów, którzy wzięli udział w olimpiadzie jest pani Iwona Jarząbek-Starzyńska.


Zimowe atrakcje

W tygodniu wspomnienia 632 rocznicy urodzin miasta Chełm pojechaliśmy z młodzieżą naszej szkoły ZSGiH na zimowe atrakcje do Bobliwa. Przepiękne krajobrazy Parku Roztoczańskiego zdobyły nasze serca podczas przejażdżek sańmi przy dźwięku janczarów. Najwięcej radości dostarczyły nam zjazdy z bocznej ściany stoku nie tylko na sankach. Grillowane kiełbaski i ziemniaczki pieczone w sreberku smarowane masełkiem zapewniły nam obiadek, dzięki uprzejmości uczennicom z klasy 2kz. Dziękujemy Pani katechetce Urszuli Gaładyk, oraz naszemu kierowcy pani Sylwi, że poradziła sobie znakomicie wykręcić 50 osobowym autokarem na stromym parkingu. Ks. Bartłomiej Zwoliński wdzięczny Paniom dyrektor i wicedyrektor za pomoc w organizacji, a przede wszystkim Bogu za zimową i słoneczną pogodę. Wyjazd został zorganizowany w ramach nagrody za udział w kolędowaniu w naszej szkole.

LASEROWE STRZELANIE W GASTRONOMACH

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie upowszechniania strzelectwa realizowanego przez Akademicki Związek Sportowy na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program polegał na zajęciach teoretycznych związanych z historią, zasadami strzelectwa, budową, posługiwaniem się bronią oraz zasadami bezpieczeństwa. Zajęcia praktyczne strzeleckie były oparte o technologię laserową z wykorzystaniem replik broni krótkiej i długiej.

W dniach 11 i 12.01.2024 roku nasi uczniowie po odbyciu zajęć teoretycznych przystąpili do praktycznego strzelania z replik pistoletów a następnie z karabinu AK- 47. Pod opieką doświadczonego instruktora i przy wydatnej pomocy opiekuna oraz prezesa Szkolnego Klubu Strzeleckiego R13 uczniowie oraz członkowie Klubu mogli doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Przeszkolonych zostało 174 uczniów naszej szkoły.

Jesteśmy przekonani, że opanowanie nowych umiejętności rozwijających zainteresowania uczniów spowoduje przyrost kompetencji i wiedzy praktycznej potrzebnej w przyszłości do wyboru dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Koordynator szkolny Krzysztof Opas- nauczyciel edb

II MIEJSCE W OLIMPIADZIE ZDROWIA PCK

12 stycznia 2024 r. odbył się etap rejonowy XXXI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia PCK. Naszą szkołę reprezentował MIŁOSZ KOZAK z klasy 5 atp. Test wiedzy obejmował treści z zakresu szeroko pojętych zagadnień prozdrowotnych, profilaktyki chorób, uzależnień, zasad odżywiania oraz zagadnień czerwonokrzyskich. Zmagania przedstawicieli szkół średnich z Chełma i rejonu zakończyły się dla naszego ucznia sukcesem. Miłosz zajął II miejsce w olimpiadzie.


Wykład motywacyjny

11 grudnia 2023 r. gościliśmy w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie Dobrawę Piękos - Szymańską, edukatorkę i właścicielkę Akademii Education by Dobrawa.

Wykład motywacyjny podzielony był na dwie części. W pierwszej części spotkania Pani Dobrawa uzmysłowiła uczniom, że fryzjerstwo nie jest łatwym wyborem, wymaga wielu poświęceń, ale jest zarazem pięknym i ciekawym zawodem, ponieważ pozwala fryzjerom spełniać się artystycznie. Dobrawa Piękos - Szymańska osiągnęła wiele sukcesów zawodowych. Przede wszystkim otworzyła Akademię Education by Dobrawa w Warszawie, została też członkiem kapituły jednego z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie Global Creative Awards.

Druga część dotyczyła wiedzy praktycznej. Chętni uczniowie próbowali wykonać na główkach fryzjerskich cięcia pod okiem profesjonalistki. Dowiedzieli się jak ważna jest postawa ciała, sposób trzymania nożyczek czy prawidłowe dobieranie pasm włosów. Uczniowie, którzy publicznie pokazali swoje umiejętności fryzjerskie zostali nagrodzeni wspaniałymi upominkami. W czasie spotkania zorganizowany został również konkurs polegający na uzasadnieniu odpowiedzi na pytanie:"Co Cię zainspirowało do nauki zawodu fryzjera?". Uczniowie, którzy udzielili najciekawszych odpowiedzi zostali nagrodzeni nagrodami ufundowanymi przez sponsorów: Togethair oraz Rica. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiedzy uczniów przez profesjonalny wykład teoretyczny i pokaz praktyczny. Prowadząca uzmysłowiła uczniom jak ważną rolę w dążeniu do wyznaczonych celów życiowych pełnią motywacja i samozaparcie. Odpowiedzialna za organizację szkolenia i zaproszenia edukatora Dobrawy Piękos - Szymańskiej by a Pani Aneta Chomczyńska - nauczyciel przedmiotów fryzjerskich w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie.


Wyniki konkursu bożonarodzeniowego

W tym roku tradycyjny konkurs grudniowy był wyjątkowy pod względem ilości prac uczniów, którzy zechcieli umilić świąteczny czas podopiecznym hospicjum i domu opieki społecznej. Na konkurs wpłynęło 75 kartek i 25 stroików. 51 uczniów długo czekało na ogłoszenie zwycięzców, gdyż wybór był nie lada trudny - każda praca wykonana "od serca" była ciekawa i orginalna. Uczniowskie jury postanowiło przyznać:
kategoria stroik :
I miejsce - Magdalena Wójtowicz kl. 2ft
II miejsce - Agata Kargul kl. 3at
III miejsce - Alicja Czajka kl. 2dz
Michalina Osuchowska kl.1ht
kategoria kartka :
I miejsce - Amelia Altmajer kl.1dz
Nina Dobrzyńska kl. 1kz
II miejsce - Edyta Cichocka kl. 4ht
III miejsce - Karina Barszczewska kl. 1dz
Patrycja Wyczawska kl.3cz
oraz 18 wyróżnień.

Gratulacje!


Konferencja miejska

W ramach realizacji projektu „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym” w sali konferencyjnej Chełmskiej Biblioteki Publicznej 23. listopada 2023 r. odbyła się trzygodzinna konferencja miejska, której organizatorem było Miasto Chełm.

Udział w konferencji wzięło 107 nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych (w tym: pedagogów i psychologów) szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Chełm oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Rady Miasta i Urzędu Miasta, służb mundurowych (m.in. policji, służby więziennej, straży miejskiej) i troje prelegentów.

Konferencję rozpoczęła dyrektor departamentu oświaty pani Agnieszka Walewska-Maksymiuk, przedstawiając zgromadzonym gościom cel realizowanego projektu i omawiając działania chełmskich placówek na rzecz wielokulturowości.

Następnie omówiono wszystkie działania podejmowane w ramach realizacji projektu „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym”. Były to:
- 4 szkolenia dla nauczycieli placówek, dla których organem prowadzącym jest Miasto Chełm,
- 24 zajęcia pokazowe, zrealizowane w Szkole Podstawowej nr 7 (9 zajęć), Szkole Podstawowej nr 8 (9 zajęć) oraz Zespole Szkół Technicznych (6 zajęć), z udziałem 72 obserwatorów,
- 48 godzin warsztatów dla obserwatorów po zajęciach pokazowych (prowadzone przez doradcę metodycznego oraz pedagoga i psychologa ZWiPPP nr 2 w Chełmie),
- zredagowanie i wydanie 100 sztuk poradnika złożonego z 24 konspektów zajęć pokazowych,
- konferencja miejska z udziałem nauczycieli chełmskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Kolejnym etapem konferencji było wystąpienie prelegentów. Jako pierwszy głos zabrał pan Marcin Dąbrowski specjalista ds. ochrony uchodźców UNHCR, który wygłosił prelekcję na temat Edukacja wśród dzieci uchodźczych w województwie lubelskim.

Drugim prelegentem był pan Piotr Zdrojko konsultant ds. organizowania i doskonalenia zawodowego dyrektorów szkół i placówek w zakresie zarządzania oświatą, który wypowiedział się w temacie Prawa ucznia cudzoziemskiego w kontekście obowiązujących przepisów i codziennej praktyce.

Ostatnią prelekcję Skuteczna współpraca między szkołą a domem rodzinnym w zakresie podtrzymywania i rozwijania tożsamości kulturowej uczniów wygłosiła pani Beata Adamczyk dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej w Pławanicach.


Podsumowanie Akcji # KOMÓRKOMANIA

30.11.2023 r. już po raz szósty w naszej szkole odbyła się rejestracja niespokrewnionych dawców szpiku i komórek macierzystych, którą organizowaliśmy we współpracy z fundacją DKMS. Akcja poprzedzona była kampanią edukacyjno – informacyjną, która obejmowała szkolenie wolontariuszy, wykonanie gazetki informacyjnej, rozwieszenie plakatów oraz przedstawienie prezentacji nt. idei dawstwa komórek macierzystych. Do udziału w akcji zaprosiliśmy uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Nasze wolontariuszki zarejestrowały kolejną, 23 osobową grupę potencjalnych dawców szpiku, wśród których znaleźli się pełnoletni uczniowie szkoły oraz nauczyciele.

Dziękujemy wolontariuszom!
Dziękujemy wszystkim zarejestrowanym!

Fotografie: Anna Berbecka


Konkurs

Drodzy uczniowie przed Wami konkurs na najpiękniejsze stroiki i kartki bożonarodzeniowe.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs przebiega na etapie szkolnym.
2. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia.
3. Przedmiotem konkursu jest wykonanie (indywidualnie) stroika bożonarodzeniowego lub dwóch kartek świątecznych.
4. Każdy uczestnik może przynieść do biblioteki szkolnej dowolną liczbę prac, które muszą być podpisane (imię i nazwisko oraz klasa).
5. Konkurs rozpoczyna się 22.11.2023 roku i trwać będzie do 05.12.2023 roku.
6. Kryteria oceny : estetyka pracy i oryginalność.
7. Laureatów konkursu wyłoni komisja, która 6.12.2023 roku ogłosi wyniki , z którymi będzie można zapoznać się w bibliotece szkolnej.
8. Nagrodą w konkursie są punkty przewidziane w punktowym systemie oceniania oraz nagrody niespodzianki.
9. Przekazując prace na konkurs, uczestnik zgadza się na opublikowanie fotografii swojej ozdoby na stronach internetowych szkoły.
10. Przyniesione na konkurs prace pozostają do dyspozycji organizatorów ponieważ zostaną one przekazane na rzecz chełmskiego Stowarzyszenia Hospicjum Domowe oraz Domu Opieki w Nowinach.
11. Organizatorami konkursu jest Szkolne Koło Caritas , Szkolne Koło Wolontariatu wraz z nauczycielami :
p. R.Winiarczyk, p.U. Gaładyk, , p.Anna Berbecka , p. R.Nowosad, p. Monika Borek, ks. Paweł Jakubczak
Cudowny czas Bożego Narodzenia , może być WASZYM udziałem
Projekt i wykonanie kartki Renata Nowosad


"Polska jest piękna"

Uczniowie naszej szkoły brali udział w nagraniu programu telewizyjnego "Polska jest piękna" emitowanego w Telewizji Polskiej program pierwszy w dniu 15 października 2023 r.



Wyjście integracyjne

9 listopada gościliśmy w Centrum Kultury Filmowej "Zorza" w Chełmie. Uczniowie klas 1 at, 1 ht, 1 kz, 1 hz i 5 ht wraz z opiekunami mieli szansę zapoznać się z najnowszą wersją ekranizacji dzieła polskiego noblisty Władysława Reymonta pt. "Chłopi". Film został zrealizowany w technice animacji malarskiej, co wywarło na młodzieży bardzo duże wrażenie artystyczne. Uczniowie byli zachwyceni grą znanych i lubianych aktorów współczesnego pokolenia. Po projekcji uczniowie mieli okazję pospacerować alejami Parku Miejskiego im. Unii Europejskiej. Dzień zakończyło spotkanie integracyjne w KFC.


Stypendium Prezesa Rady Ministrów

16.11.2023 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Z rąk Kuratora Oświaty, Pani Teresy Misiuk, nagrodę odebrała Weronika Guzik z klasy 5atp. Uczennica w roku szkolnym 2022/2023 uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole.

Gratulujemy!


Szkolne koło Caritas

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z innymi uczniami wykonali ozdobne świece dla mieszkanców Domu Pomocy Społecznej w Rejowcu. Prezent trafil na ręce Pani Dyrektor Elżbiety Florczak, kierownik zespołu Terapeutyczno Opiekuńczego Anny Janiszewskiej oraz przedstawicieli mieszkanców ośrodka. Ozdobne świece przyniosły im wiele radości. Dziękuje wszystkim uczniom za zaangażowanie.




Szkoła pamięta 2023

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.


Dary jesieni

"Idzie jesień, plony niesie,
jesień kolorowa.
Jabłka, gruszki, winogrona,
wszystko w koszu chowa..."

I nam jesień przyniosła swoje dobra, w koszach rozłożyła bogactwa, które pięknymi kolorami przyciągają wzrok. Kącik na szkolnym korytarzu przy sali nr 20 stał się małym królestwem tej wyjątkowej pory roku, a o jesienne wspaniałości zadbali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.



Akcja - Sprzątanie Świata

15 września uczniowie klas I technikum wraz z opiekunami, wyposażeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczestniczyli w akcji ekologicznej. Głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej młodzieży i odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz integracja zespołów klasowych. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest nie tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała akcji, która przebiegła szybko i sprawnie. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał młodym ludziom do zrozumienia, że należy dbać o środowisko oraz czystość otoczenia.


Ślubowanie klas pierwszych

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024