| Kontakt | Dokumenty | Współpraca z firmami | Projekty |

Turystyka   


 

Hotelarze i turyści w Lublinie

Dnia 09. 02 .2017 r. uczniowie z klas o profilu: technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej wraz z opiekunami Panią Ewą Mąką, Panią Joanną Juszczak i Panią Renatą Winiarczyk byli na wycieczce w Lublinie. Młodzież zwiedziła żydowski hotel ILIAN ****  i przyległą do niego synagogę. Hotel ten łączy tradycję żydowską, bardzo mocno wpisaną w historię Lublina, z nowoczesnością. Następnie zwiedziliśmy jedyny w Lublinie pięciogwiazdkowy hotel ALTER, który wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Menadżerowie obu hoteli zapoznali uczniów z ich historią, a także z pracą na poszczególnych działach i stanowiskach. Mieliśmy również okazję zobaczyć różne rodzaje jednostek mieszkalnych, restauracje, sale konferencyjne, SPA i wellness. Ostatnim punktem programu było zapoznanie ze specyfiką pracy w biurze podróży TUI, mieszczącym się w Galerii Tarasy Zamkowe oraz z procedurami obsługi klienta. Wyjazd zakończył się czasem wolnym w Galerii Handlowej.

 

Międzynarodowe Targi Turystyczne  "24 International Travel Show".

25 listopada 2016 r. młodzież ZSGiH w Chełmie uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do Warszawy. Jej celem był udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych "24 International Travel Show".
Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z ofertami międzynarodowych biur podróży, posłuchania muzyki bałkańskiej, obejrzenia tańców marokańskich oraz regionalnych strojów z różnych stron świata.
Po południu młodzież uczestniczyła w wycieczce po centrum Warszawy. Zwiedziliśmy: cukiernię Wedel, Stare Miasto
z zabytkowym Rynkiem wpisanym na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO, zobaczyliśmy dwie restauracje Magdy Gesler, Plac Nieznanego Żołnierza, Kościół Świętego Krzyża oraz ulicę Chmielną i Nowy Świat. W wycieczce wzięli również udział uczniowie klas pierwszych z Ukrainy, których Warszawa zachwyciła.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały Panie Ewa Mąka, Renata Winiarczyk, Beata Sienicka.

 

Wycieczka do Zamościa

W dniu 9.11.2016 roku uczniowie z klas o profilu: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych (1ht, 2ht, 1at, 1ct) oraz kucharz (3dz) pod opieką Pani Joanny Juszczak, Pani Agnieszki Celińskiej i Pani Ewy Mąki udali się na wycieczkę zawodoznawczą do Zamościa. Celem wyjazdu było zwiedzanie części gastronomicznej (restauracji, zaplecza kuchennego) i mieszkalnej hotelu MERCURE, który znajduje się w zespole sześciu odrestaurowanych kamienic w centrum Starówki obok zamojskiego Ratusza. Następnie młodzież spotkała się z Panią Dyrektor i pracownikami Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega ich praca i co należy do obowiązków urzędników. Pracownicy ZCITiH opowiedzieli o pozyskiwaniu, przetwarzaniu, udzielaniu kompleksowych informacji, prowadzeniu strony internetowej centrum (www.turystyka.zamosc.pl), uczestnictwie w krajowych i zagranicznych targach, pośrednictwie w usługach przewodnickich po Zamościu i Roztoczu, itp. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich było zwiedzanie z przewodnikiem Trasy w Podziemiach Oficyn Ratusza. Uczestnicy wycieczki poznali historię Ratusza oraz historię prac archeologicznych prowadzonych w XX i XXI wieku. Młodzież zobaczyła m.in. cysternę na wodę wraz z kanałem doprowadzającym wodę oraz studnie z XIX wieku. Ostatnim punktem wyjazdu była Manufaktura Słodyczy TĘCZA. Pracownice zakładu przygotowały karmel i w obecności zwiedzających wyrabiały z niego cukierki. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorek sami wykonali dla siebie lizaki. Mimo zimna i podającego deszczu wszyscy uczestnicy wyjazdu dobrze się bawili.

   

Wycieczka do Krakowa

Wczesnym rankiem 24 maja 2016 r. grupa 46 uczniów z klas III at, II dt, I at, I ht i I az wraz z opiekunami Panią A. Starczewską, Panią M. Nowosad, Panią A. Celińską i Panią M. Emerlą wyruszyła na dwudniową wycieczkę do dawnej stolicy Polski – Krakowa. Po spotkaniu z przewodnikiem przeszliśmy na Wzgórze Wawelskie. Podziwialiśmy dziedziniec zewnętrzny, dziedziniec arkadowy, katedrę, groby królewskie i wieżę Zygmuntowską z dzwonem Zygmunta. Największe wrażenie wywarły na wszystkich komnaty królewskie na Wawelu. Następnie udaliśmy się na spacer „Drogą Królewską” tj. najpierw ulicą Kanoniczą, następnie ulicą Grodzką do Rynku, po drodze zwiedziliśmy gotycki kościół Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy piękne młodopolskie witraże i polichromie St. Wyspiańskiego. Później oglądaliśmy dziedziniec pałacu biskupów krakowskich oraz dziedziniec Collegium Maius. Ostatnim punktem zwiedzania w tym dniu była Bazylika Mariacka, w której znajduje się jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych ołtarzy gotyckich w Europie - ołtarz Wita Stwosza.
Potem zakwaterowanie, obiadokolacja i czas wolny….


W środę odwiedziliśmy krakowski Kazimierz - dzielnicę dwóch kultur. W części żydowskiej zwiedziliśmy synagogę i stary cmentarz żydowski. Natomiast w części chrześcijańskiej zobaczyliśmy barokowy kościół na Skałce. Zwiedzanie Wawelu udokumentowaliśmy zrobieniem zbiorowego zdjęcia ze smokiem wawelskim. Potem przejazd do Łagiewnik, zwiedzanie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Później powrót do domu i koniec naszej przygody. Jesteśmy zachwyceni Krakowem, jego historią, tradycją i wspaniałymi zabytkami. Pełni wrażeń opuszczaliśmy miasto, do którego na pewno wrócimy.

Wycieczka uczniów klasy 1CT do Zamościa

Uczniowie z klasy 1 ct – o profilu technik obsługi turystycznej w dniu 11.03.2016 roku wyruszyli na wycieczkę do Zamościa. Celem wyjazdu było spotkanie z pracownikami biura podróży „ITAKA”, Panie z biura podróży w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiedziały o swojej pracy, która polega na kompleksowej organizacji wypoczynku i pośredniczeniu w sprzedaży imprez turystycznych. Młodzież odwiedziła również Manufakturę Słodyczy „TĘCZA”. Cały proces produkcji cukierków oparty jest na recepturze z XVII wieku i odbywa się na oczach klienta. Wszystkie produkty są ręcznie robione. Uczniowie samodzielnie przygotowali kolorowe lizaki, które zabrali na pamiątkę.

Pogoda i humory dopisywały wszystkim uczestnikom wyjazdu. Opiekę nad młodzieżą sprawowały Panie Ewa Mąka i Swietłana Tereszczuk

 

Wycieczka do Warszawy

Dnia 15 grudnia 2015 roku młodzież z ZSGiH w Chełmie pod opieką  Agnieszki Celińskiej i Ewy Mąki udała się na wycieczkę do Warszawy.

Celem wyjazdu były warsztaty kulinarne „W staropolskiej kuchni” w Villi Intrata, dworku z początku XX w., położonego na terenie wilanowskiej rezydencji króla Jana III. Zajęcia składały się z dwóch części. Na początku odbyła się pogadanka na temat surowców, przypraw wykorzystywanych do sporządzania potraw typowych dla kuchni staropolskiej.

Następnie pod okiem profesjonalnego kucharza uczniowie samodzielnie przygotowali potrawy według XVII-wiecznych przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Każdy osobiście mógł przeprowadzić degustację potraw samodzielnie sporządzonych.

W godzinach popołudniowych uczniowie mieli możliwość podziwiania uroków miasta. Uczestnicy wyjazdu dobrze się bawili i wrażeniami z wycieczki chętnie dzielili się ze znajomymi.

 

Targi TT Warsaw

W dniu 27 listopada 2015 roku uczniowie naszej szkoły o profilu turystycznym uczestniczyli w 23 Międzynarodowych Targach Turystycznych w Warszawie. Była to wycieczka zawodoznawcza mająca na celu uzupełnienie obowiązującego programu nauczania.

Targi TT Warsaw to promocja miejsc, ofert i atrakcji turystycznych z różnych stron świata. Młodzież naszej szkoły zobaczyła najbardziej ekskluzywne autokary turystyczne, spotkała się z podróżnikami, poznała tradycje i kulturę innych krajów. Każdy z uczestników wycieczki był bardzo zainteresowany targami.

W godzinach popołudniowych uczniowie mieli możliwość podziwiania uroków miasta oraz spróbowania pączków, pralinek oraz tortów w najbardziej znanej cukierni Warszawy A. Blikle.

Opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu sprawowały: E. Mąka, H. Olesiejuk, S.Tereszczuk.
 

Wycieczka do Lublina

27 maja br. byliśmy na wycieczce w Lublinie. Nie zniechęciła nas mało sprzyjająca (delikatnie mówiąc) pogoda. Czymże w końcu są dla nas deszcz, wiatr i chłód? W doskonałych, mimo ulewy, humorach wyruszyliśmy w drogę.
Na początku zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku. Historię tego miejsca oraz tragiczne losy przetrzymywanych tam ofiar hitlerowskich zbrodni przybliżyły nam przewodniczki, które oprowadzały nas po terenie obozu. W ciszy i skupieniu zwiedzaliśmy obozowe baraki, poznając okrutną prawdę o drugiej wojnie światowej. Zobaczyliśmy między innymi przejmującą wystawę powstałą z inicjatywy byłych więźniów Majdanka, a także doskonale przygotowaną nową prezentację będącą świadectwem losów ludzi, którzy przeszli przez KL Lublin. Opuszczaliśmy muzeum bogatsi nie tylko o wiedzę, ale przede wszystkim o świadomość, do jak ogromnych zbrodni prowadzić mogą siejące nienawiść ideologie.
Kolejnymi punktami wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta oraz Ogrodu Botanicznego. Historycznie najstarsza część Lublina przywitała nas nie tylko deszczem (a jakże), ale przede wszystkim niesamowitymi zabytkami. Brama Krakowska, Brama Grodzka, urokliwe kamieniczki, Kościół oo. Dominikanów pw. św. Stanisława oraz piękne wzgórze z Zamkiem i Katedrą Zamkową bardzo nam się podobały. Poznaliśmy burzliwe dzieje tych miejsc. Były niszczone przez pożary, nie oszczędzały ich wojny, ale cały czas stanowiły centrum kultury i nauki, przyciągały wybitnych ludzi i były niemymi świadkami dziejów.
Ogród Botaniczny, mimo że mokry (można się było tego spodziewać) i tak zachwycał swym pięknem. Tu zaczynała się najbardziej pracowita część wycieczki. Uczniowie otrzymali karty pracy i pieczołowicie wyszukiwali poszczególne okazy botaniczne. Wymagało to od nich spostrzegawczości, umiejętności współdziałania oraz wodoodporności. Najczęściej wypowiadane słowa brzmiały: „Sorko, ale karta pracy nam zmokła!”
Wreszcie zasłużyliśmy na chwilę wytchnienia i z ulgą odpoczęliśmy w jednej z lubelskich galerii. A później do domu...
I właśnie wtedy przestało padać!
Kamila Tunicka
 

Rajd Samorządu Uczniowskiego

29 października 2014 r. odbył się, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski rajd pieszy po okolicach Chełma. Trasa zaczynała się w miejscowości Srebrzyszcze (dawniej Serebryszcze) obok budynku pałacu. Jego dawni mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu historii naszego regionu. Obecnie w budynku mieści się szkoła podstawowa. Kolejnym etapem był rezerwat przyrody „Bagno Serebryskie”. Wieża widokowa w rezerwacie to doskonałe miejsce na odpoczynek i podziwianie charakterystycznych dla okolic Chełma torfowisk węglanowych. Najprzyjemniejszy postój mieliśmy chyba przy belach słomy. Tym bardziej, że pogoda wyjątkowo dopisała. Z terenu rezerwatu poprzez miejscowość Nowiny udaliśmy do Stańkowa. Większość tego odcinka wiodła przez las. W programie nie mogło zabraknąć ogniska z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek. W tym celu skorzystaliśmy z przygotowanego przez leśników specjalnego miejsca obok łuszczarni szyszek. Po nabraniu sił już tylko krótki przemarsz prze Horodyszcze do przystanku autobusowego w Chełmie przy ul. Ceramicznej, gdzie rajd się zakończył.

Pogoda i humory dopisały. W imprezie wzięło udział 19 dziewcząt z klasy 2ct. Z uczennicami trasę 12 kilometrów dzielnie pokonali nauczyciele: Teresa Latos i Tomasz Gwiazda.

Z turystycznym pozdrowieniem!

Zapraszamy do Galerii!!! Rajd pieszy   

Wycieczka do Warszawy 28.02.2013

Dnia 28.02.2013 uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie wraz z opiekunami: W. Orłowską-Krawczak, M. Emerlą oraz M. Nowosad, wyruszyli na wycieczkę do Warszawy.
Mimo niewielkich komplikacji udało się punktualnie dotrzeć na Woronicza, by zwiedzić studia telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie oraz pracownie dekoracji Telewizji Polskiej.

Budynki TVP są bardzo rozbudowane, ciekawe i nowoczesne. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie – studio komentatorskie, studio programu „Jaka to melodia” czy „Pytanie na śniadanie”.
Po zwiedzeniu TVP uczniowie udali się do Sejmu RP. Przewodnik pokazał młodzieży między innymi salę posiedzeń, słynne schody, najczęściej pokazywane w mediach, gdzie dziennikarze czekają na polityków, z którymi chcą rozmawiać. Obejrzano Salę Kolumnową, Gablotę z Laskami Marszałkowskimi, Tablicę upamiętniającą Tragedię Smoleńską i ofiary II Wojny Światowej, oraz Tablicę pamiątkową z wizyty Błogosławionego Jana Pawła II w Sejmie. Następnie młodzież udała się na stadion narodowy, który zwiedzili trasą ekskluzywną. Mogli poczuć się tak, jak wyjątkowi goście. Poznali trasy, którymi poruszają się fani piłki nożnej w czasie meczu, odwiedzili strefę VIP, weszli do loży VIP i podziwiali piękny widok na cały stadion. Zwiedzili szatnie piłkarzy oraz mogli obserwować, jak pracują dziennikarze w czasie wielkich imprez sportowo - kulturalnych. Właśnie wizyta na stadionie narodowym wywarła na uczniach największe wrażenie.

  Galeria fotografii

Wycieczka zawodoznawcza na 20 Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomi „Horeca” w Krakowie.

W dniach 15-16 listopada 2012 roku odbyła się wycieczka zawodoznawcza na 20 Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomi „Horeca” w Krakowie. Uczestnikami byli uczniowie z klas 1at, 1bt, 2ht, 3bt, 3ht (łącznie 30 osób) pod opieką pani Ewy Mąki i Marzanny Bożeńskiej.
Wycieczka łączyła zagadnienia zawodowe z atrakcjami turystycznymi. Młodzież obejrzała Królewska Katedrę na Wawelu, kryptę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Lecha I Marii Kaczyńskich, rynek główny oraz Sukiennice. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wycieczki były pamiątkowe zdjęcia ze smokiem wawelskim.
Targi pozwoliły uczniom zobaczyć najnowsze technologie i urządzenia stosowane w gastronomii i hotelarstwie, piękna zastawę stołową, tkaniny dekoracyjne, a co najważniejsze każdy osobiście mógł przeprowadzić degustację potraw sporządzonych przez kucharzy na targach.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu dobrze się bawili z wrażeniami z wycieczki chętnie dzielili się ze znajomymi

     

Rajd pieszy Krupe - Hruszów - Rejowiec

Rajd odbył się 19 października w piątek. Pogoda była wspaniała. Słońce i kolory. Rajd zaczął się w Krupem. Zwiedzałyśmy ruiny zamku Orzechowskich i dworek Rejów. Uczestniczki przygotowały informacje dotyczące etymologii słowa zamek, omówiły zasady budowania zamków. Przygotowały informacje dotyczące zamku Orzechowskich. Następnie przeszłyśmy polami do najwyższego wzgórza Pagórów Chełmskich, na którym znajduje się tzw. Arianka. Tutaj uczennice referowały przygotowane informacje na temat Braci Polskich tzw. Arian. Zwiedzały Ariankę - kaplicę grobową Pawła Orzechowskiego, najbardziej znanego chełmskiego Arianina. Tutaj też rozpaliłyśmy ognisko. Następnie przez wieś Hruszów doszłyśmy do Rejowca. Zwiedziłyśmy Rynek z zabytkową studnią, cerkiew i kościół. W tej wyczerpującej wędrówce dzielnie towarzyszyła nam sorka Marzena Niezgoda.
Teresa Latos

 

Rajd pieszy Chełm - Serebryszcze - Nowiny - Stańków - Chełm,

14 listopada panie: Teresa Latos, Monika Emerla i Kamila Tunicka zorganizowały rajd pieszy: Chełm-Serebryszcze-Nowiny-Stańków-Chełm, celem którego było zwiedzanie zabytków i rezerwatów przyrody. Uczniowie zapoznali się z różnorodnością siedlisk zwierzyny oraz miejscami lęgowymi ptactwa. Rajd umożliwił także poznanie bogatego drzewostanu. Na koniec wycieczki wspólnie z uczniami piekłyśmy kiełbaski na ognisku.
Podczas wycieczki oraz zwiedzania okolic miasta uczniowie mogli zaobserwować miejscami jeszcze dziką przyrodę: Bagno Serebryskie, Zbiornik Stańków , cudną roślinność taką jak : dziewięćsił popłocholistny i ptaki. W trakcie rajdu uczniowie wykazali się zdyscyplinowaniem i odpowiedzialnością. Wycieczka wzbudziła taki entuzjazm, że w przyszłym roku szkolnym również chcieliby gdzieś pojechać.

Zwiedzanie Chełma

Dnia 1 czerwca 2012 wychowawca  klasy Aneta Wójtowicz wraz z klasą 2st zwiedziła wystawy okolicznościowe i stałe Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz Starówkę i Bazylikę NMP. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy na temat historii i kultury miasta, regionu.

     
     

Rajd rowerowy

W dniu 15.09.2011, nauczyciel wychowania fizycznego- Aneta Wójtowicz zorganizowała rajd rowerowy, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 2st. Rowery uczniom wypożyczył nieodpłatnie sponsor pozyskany przez nauczyciela.
Trasa wycieczki prowadziła ścieżką rowerową: Chełm (ulica Włodawska) - Horodyszcze (Góra Dziewicza) - Staw (zalew).
Wycieczka miała na celu poznanie walorów turystyczno- krajoznawczych okolic Chełma i historii.
Wycieczka połączona była z grillem integracyjnym.

     
     

 

Lublin - hotel Grand Lublinianka

30 maja 2011 uczniowie naszej szkoły z klas 2 at, 1bt i 1ht pod opieką pani kierownik wycieczki Agnieszki Celińskiej i pań opiekunek Ewy Mąki i Iwony Prończuk zwiedzali część mieszkalną i gastronomiczną hotelu Grand Lublinianka. Mieli także okazję obejrzeć zaplecze gastronomiczne McDonald´s w Lublinie.

Grand Lublinianka Grand LubliniankaGrand Lublinianka
MCDonald's MCDonald's
   

Wycieczka do Poleskiego Parku  Narodowego i Włodawy

22.10.2010

Wycieczka do Poleskiego Parku  Narodowego i Włodawy.
Celem wyprawy było poznanie walorów przyrodniczych,  historycznych i kulturowych naszego regionu.
W wycieczce brali uczniowie przede wszystkim klasy o profilu turystycznym i hotelarskim.Wyprawę zorganizowała  Joanna Fedorczuk.
Poleski Park Narodowy - Włodawa
Poleski Park Narodowy - Włodawa Poleski Park Narodowy - Włodawa
   
Poleski Park Narodowy - Włodawa Poleski Park Narodowy - Włodawa
   

Wycieczka po Chełmie

                                                                            

Wycieczka zorganizowana przez Joannę Fedorczuk >
 
 
Joanna Fedorczuk
miała na celu zapoznanie młodzieży z historią miasta i walorami przyrodniczymi okolicy.
wycieczka Chełm
wycieczka Chełm wycieczka Chełm
   

Zielona Szkoła

  • Uczniowie zobaczyli kopalnie kredy i jej wpływ na środowisko naturalne.
  • Byli w laboratorium cementowni.
  • Poznali osobliwości florystyczne regionu na podstawie ścieżki dydaktycznej "Bagno Serebryskie".
  • W Sobiborze zwiedzili  Muzeum Zagłady Żydów.
  • W Nadleśnictwie Sobibór zapoznali się z monitoringiem przemysłowym.

Zielona Szkoła zakończyła się obiadem w Woli Uhruskiej.
Zielona Szkoła została zorganizowana przez PPK oraz Joannę Fedorczuk.

Zielona Szkoła
Zielona Szkoła Zielona Szkoła
Zielona Szkoła Zielona Szkoła