| Kontakt | Dokumenty | Współpraca z firmami | Projekty |

Szkoła Promująca Zdrowie  20.06.2010


Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie
od roku szkolnego 2002/2003
realizuje projekt
Szkoła Promująca Zdrowie.

W dniu 08.11.2004 roku przyznano szkole
Certyfikat Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w Chełmie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Chełm.
W dniu 08.11.2008 roku przyznano szkole
Certyfikat Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.


Podsumowanie Akcji # KOMÓRKOMANIA

28.10.2022 r. już po raz piąty w naszej szkole odbyła się rejestracja niespokrewnionych dawców szpiku i komórek macierzystych, którą organizowaliśmy we współpracy z fundacją DKMS. Akcja poprzedzona była kampanią edukacyjno – informacyjną, która obejmowała szkolenie wolontariuszy, wykonanie gazetki informacyjnej, rozwieszenie plakatów oraz przedstawienie prezentacji nt. idei dawstwa komórek macierzystych. Do udziału w akcji zaprosiliśmy uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Nasi wolontariusze zarejestrowali kolejną grupę potencjalnych dawców szpiku, wśród których znaleźli się pełnoletni uczniowie szkoły oraz rodzice.Gesund leben - Żyć zdrowo!

Uczniowie klas: 4atg, 4ftg, 4htg i 3ht zaangażowali się w projekt „Gesund leben” realizowany w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie. Kreatywne pomysły w tworzeniu plakatów uwidoczniły jak wielu młodych ludzi dba i szerzy ideę zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa. Podczas prezentacji młodzież nie tylko wzbogaciła swoją leksykę i struktury gramatyczne z j. niemieckiego, ale również poddała ten istotny aspekt naszego życia do ponownego przemyślenia. A Ty, czy żyjesz zdrowo? Lebst Du gesund? Pomysłodawczynią i realizatorką działania była pani Magdalena Wierak.


Harmonogram działań do realizacji w ZSGiH w roku szkolnym 2022/2023 w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie” w roku szkolnym 2021/22


O zdrowiu na lekcjach języka niemieckiego.

Uczniowie klasy 3atp pod opieką pani Magdaleny Wierak wykonali prace plastyczne zwracające uwagę na aspekty życia ważne dla zdrowia człowieka. Autorzy prac: Estera Cichocka i Kinga Wojtas oraz Katarzyna Pióro i Grażyna Łubkowska.Harmonogram działań zrealizowanych w Tygodniu Zdrowia 2022 w ZSGiH.

HARMONOGRAM

Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - międzyszkolny konkurs na prezentację multimedialną w języku angielskim „Our planet, our health”.

Organizatorami konkursu byli: pani Monika Sapiaszko, pani Monika Emerla, pani Marzena Nowosad i pan Radosław Buczma.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH

Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - młodzież wykonała prace projektowe związane z tematem „Gesund leben/Żyć zdrowo”. Autorami zamieszczonych prac są uczniowie klasy 3atp: Paulina Marzec i Miłosz Kozak, Klaudia Żołnacz i Paulina Sitarczuk, Oliwia Jaglewicz i Julia Ruszczuk, Karolina Piątek i Natalia Piłat. Inicjatorką działania była pani Magdalena Wierak.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH

Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - wycieczka zawodoznawcza w dniu 6 kwietnia do Hotelu Kozak oraz spacer połączony z poznawaniem atrakcji turystyczny miasta. Nauczyciele odpowiedzialni za działanie: pani Ewa Mąka i pani Joanna Juszczak, uczestnicy wycieczki - klasa 2ht (technik hotelarstwa).Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - wypiek ciast bezglutenowych przez uczniów klasy 3czg.

Nauczyciel odpowiedzialny za działanie - pani Ewa Lisiecka.Tydzień Zdrowia w ZSGiH - gazetki tematyczne.

W Światowym Dniu Zdrowia 2022 skupiamy uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planety w zdrowiu oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie. Dzień ten ma za zadanie upamiętnienie rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia WHO w 1948 roku. Zawsze wydarzenie to rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia 2022 upływają pod hasłem: Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie. Nie mogło go zatem zabraknąć na gazetkach ilustrujących Tydzień Zdrowia przygotowanych przez uczniów klasy 2 at pod kierunkiem pani Kamili Tunickiej. Wraz z tematycznie powiązanymi zdjęciami słowa te miały za zadanie podnieść świadomość uczniów naszej szkoły na temat zdrowia własnego oraz zdrowia naszej planety. Pamiętajmy, że każda,nawet niewielka, zmiana na lepsze znacząco wpływa na poprawę jakości życia każdego z nas i stan Ziemi, która jest naszym azylem.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - zdjęcia z konkursu "Zdrowo-bezcukrowo" zorganizowanego dla uczniów klasy 1cz.

Uczniowie przygotowali: ciasto marchewkowe z kremem śmietankowym, wegańską tartą daktylową z orzechami ziemnymi oraz batoniki owsiane, ciasto pszczółkę na jogurcie skyr z brzoskiwniami, muszę truskawkową z galaretką i biszkoptami. Nauczyciel odpowiedzialny za działanie - Marta Sternik.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - konkurs pod hasłem "Jem kolorowo - żyję zdrowo".

Prace uczniów klasy 1 kz - kucharz. Nauczyciel odpowiedzialny za działanie - Agnieszka Celińska.
Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - gazetka dotycząca szkodliwości zażywania narkotyków, dopalaczy.

Udostępnienie społeczności szkolnej ulotek dotyczących narkotyków i dopalaczy. Działania zrealizowała pani Beata Śmigielska - pedagog szkolny.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - gazetka dotycząca szkodliwości picia alkoholu, jego wpływu na organizm i życie człowieka.

Udostępnienie społeczności szkolnej ulotek tematycznych. Działania zrealizowała pani Beata Śmigielska - pedagog szkolny.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - gazetka dotycząca szkodliwości palenia papierosów i motywowania do rzucenia palenia.

Udostępnienie społeczności szkolnej testu uzależnienia od tytoniu i testu motywacji do zaprzestania palenia. Działania zrealizowała pani Beata Śmigielska - pedagog szkolny.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - zajęcia wychowania fizycznego w klasie 3htp.

Aktywność na świeżym powietrzu - działanie zrealizowane przez panią Bożenę Szukało.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - gry dydaktyczne.

Materiały udostępnione przez Stację Sanitarno - Epidemiologiczną. Nauczyciel odpowiedzialny za działanie - Joanna Juszczak.Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - “Zdrowy obiad z ziemniakami w roli głównej” przygotowany przez uczniów klasy 1at.

Nauczyciel odpowiedzialny za działanie - Elżbieta Kamińska-Chęć.
Tydzień Zdrowia 2022 w pracowniach fryzjerskich.

Pomysłodawczynie działań: Aneta Chomczyńska i Marzena Wilińska.
Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH - zdjęcia z konkursu zorganizowanego w klasie 3bzp pt. "Zdrowy Street food".

Przygotowane potrawy: frytki pieczone z sosem 1000wysp, taco wieloziarniste z warzywami i kurczakiem, tortilla z warzywami, rukolą i kurczakiem, quesadilla z sosem czosnkowym i cytrynowe ciasteczka, makaron z cukinii z sosem bolońskim oraz tajskie curry z ryżem. Nauczyciel odpowiedzialny za działanie - Marta Sternik.
Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH

7 kwietnia 2022 r. klasa 3atp postanowiła uczcić Światowy Dzień Zdrowia, spędzając go na świeżym powietrzu. Połączyliśmy aktywny odpoczynek z edukacją ekologiczną, wybierając się szlakiem chełmskich Pomników Przyrody. Uczniowie obserwowali poszczególne okazy we wczesnowiosennej odsłonie, analizowali pierwsze oznaki budzenia się przyrody, robili notatki, zdjęcia… Efektem wiosennego spaceru było przygotowane foto-plakatów tematycznych, nie licząc, oczywiście, dotlenienia naszych organizmów…Pomysłodawczynią działania była pani Anna Jawornicka-Dobosz.
Tydzień Zdrowia 2022 w ZSGiH w trakcie zajęć w pracowni fryzjerskiej.

Tematem lekcji w kl 2 ft było ,,Łojotokowe zapalenie skóry głowy - bo włos ma głos''. Uczniowie obejrzeli prezentację, a następnie uczestniczyli w dyskusji na wskazany temat. Wykonali również prace w formie plakatów i broszur. Nauczyciel odpowiedzialny za działanie - Aneta Chomczyńska.
22 kwietnia 2022 r. - Światowy Dzień Ziemi

Co roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, znany także jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Idea obchodów została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw ekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń, jakie dotykają naszą planetę. Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Ziemi brzmi: „Invest in Our Planet” („Zainwestuj w naszą planetę”). Organizatorzy zwracają uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań służących ochronie przyrody, za którą jako ludzkość ponosimy odpowiedzialność.

Źródła informacji:
https://zielona.interia.pl/przyroda/news-dzis-dzien-ziemi-2022-skad-sie-wzial-i-dlaczego-warto-go-swi,nId,5976379
https://www.gov.pl/web/rdos-gorzow-wielkopolski/zbliza-sie-dzien-ziemi
https://www.gov.pl/web/rdos-szczecin/zainwestuj-w-nasza-planete--swiatowy-dzien-ziemi-2022Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Nasza planeta, nasze zdrowie - Our planet, our health"
Tydzień Zdrowia w ZSGiH

W dniach 4 - 8 IV 2022 r. w naszej szkole będzie obchodzony Tydzień Zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi na:
- budowanie postaw proekologicznych,
- potrzebę ochrony planety i zdrowia,
- znaczenie profilaktyki w zachowaniu zdrowia.

W tym roku hasło przewodnie Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego w dniu 7 IV i zarazem naszego Tygodnia Zdrowia to "Nasza planeta, nasze zdrowie". Zachęcamy do zapoznania z materiałami:
https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/swiatowy-dzien-zdrowia-2022--informacja-who
https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022#
https://youtu.be/9HV4hkX5NxI
https://youtu.be/bi5wM1S1W4A

Wspólnie dbajmy o nasze zdrowie.
Zespół ds. promocji zdrowia ZSGiH

22.03.2022 r. - Światowy Dzień Wody pod hasłem "OSZCZĘDZANIE WODY TO ZA MAŁO!"


 • Broszura „Woda jako globalne wyzwanie”

 • „Woda w kryzysie klimatycznym”

 • Animacja „Oszczędzanie wody to za mało"


 • 8 lutego 2022 r. - Dzień Bezpiecznego Internetu.

  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorów unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Zachęcamy do skorzystania z ciekawych materiałów edukacyjnych opracowanych na potrzeby bezpiecznego korzystania przez dzieci i młodzież z nowych technologii. Materiały dostępne są na stronie: https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-doroslych.html

  W związku z obchodami DBI przypominamy 10 ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU:
  1. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu itp.
  2. Pamiętaj, że nie każdy jest kimś, za kogo się podaje.
  3. Nie podawaj nikomu hasła dostępu do Twojego konta na stronie, na której jesteś zalogowany.
  4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
  5. Nie umawiaj się sam na spotkania z nieznajomymi, których poznałeś przez Internet.
  6. Stwarzaj trudne do odgadnięcia hasła dostępu - kombinacje minimum 12 cyfr, wielkich i małych liter oraz znaków interpunkcyjnych.
  7. Nie klikaj w nieznane załączniki i linki.
  8. Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć i nie udzielaj im zbyt wielu informacji na swój temat.
  9. Do każdego konta stosuj inne hasło dostępu.
  10. Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z Internetu.

  Materiały edukacyjne przydatne dla młodzieży:
  https://akademia.nask.pl/publikacje/Radzenie%20sobie%20z%20cyberprzemoc%C4%85.pdf
  https://akademia.nask.pl/publikacje/Pomoc%20ofiarom%20cyberprzemocy.pdf
  https://akademia.nask.pl/publikacje/Prywatno%C5%9B%C4%87.pdf
  https://akademia.nask.pl/publikacje/FOMO.pdf
  https://akademia.nask.pl/publikacje/Emoji%20-%20wyra%C5%BA%20siebie.pdf  Gazetka poświęcona zaburzeniom odżywiania.

  Kinga Wojtas - uczennica klasy 3atp - opracowała materiały poświęcone zaburzeniom odżywiania: anoreksji i bulimii. Należą one do grupy zaburzeń psychicznych i wymagają kompleksowego leczenia. Przyczyny i mechanizmy powstawania zaburzeń odżywiania należy rozpatrywać indywidualnie dla każdej chorującej osoby, niemniej warto uwzględnić tzw. model biopsychospołeczny. Ponieważ zaburzenia tego rodzaju dotyczą często młodych osób, tym bardziej należy docenić zaangażowanie uczennicy w przygotowanie gazetki i dojrzałe spojrzenie na problem wskazujące sposoby i formy wsparcia dla osób dotkniętych anoreksją czy bulimią.  Harmonogram działań w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie"
  w roku szkolnym 2021/22

  Skład zespołu do spraw promocji zdrowia

  Harmonogram działań w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie"
  w roku szkolnym 2020/21

  Sprawozdanie z działań zrealizowanych w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" w I semestrze roku szkolnego 2019/2020

  Sprawozdanie z działań w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie"
  za I semestr roku szkolnym 2018/2019

  Informacja na zebranie z rodzicami rok szkolny 2019/20

  Informacja DLA rodziców na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

   
   

  Edukacja żywieniowa

  Uczniowie klasy 2htp (technik hotelarstwa) w trakcie zajęć z przedmiotu pracownia obsługi konsumenta analizują zalecenia żywieniowe, planują potrawy i napoje wchodzące w skład jadłospisu, z uwzględnieniem rozkładu energii na poszczególne posiłki, dyskutują na temat najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych przez młodzież. Efektem ich rozważań stały się prace, w których uczniowie starali się udzielić odpowiedzi na pytanie: Jak powinnam/powinienem się odżywiać? Młodzieży życzymy, by zasady racjonalnego odżywiania stały się ich stylem życia. A oto przykłady prac (autorzy: Martyna Romańska, Brajan Saja i Jakub Siennica).  Edukacja żywieniowa według...  14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy

  14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921). Uznana za chorobę cywilizacyjną i epidemię XXI wieku, cukrzyca zatacza coraz szerszy krąg. Najbardziej niebezpieczna jest cukrzyca typu 2. Stanowi ona około 80-90% przypadków zachorowań. Światowy Dzień Cukrzycy jest okazją do przypomnienia, jak groźna i poważna to choroba, oraz do wyrażenia solidarności z osobami już chorymi. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy Polskie Stowarzyszenie Diabetyków przygotowało film pt. „Oswoić cukrzycę” zawierający wypowiedzi osób żyjących z cukrzycą, będących jednocześnie działaczami stowarzyszenia, opowiadających o życiu z chorobą. Bohaterowie pokazują, że cukrzyca to ciężka choroba, którą trzeba traktować poważnie, ale z drugiej strony da się z nią żyć. Film ma na celu zmotywować pacjentów do codziennych zmagań z chorobą, a wśród ludzi zdrowych lub zagrożonych cukrzycą wzbudzić zainteresowanie i troskę o własny stan zdrowia.
  Źródła informacji:
  https://www.czd.pl/aktualnosci/14-listopada-swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca-
  https://www.gov.pl/web/psse-kutno/swiatowy-dzien-cukrzycy-14112021
  https://www.spzoz-bielsk.pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-cukrzycy-14-listopada/
  Zebrania z rodzicami w dniu 09.09.2021 r.  TYDZIEŃ ZDROWIA NA LEKCJACH JĘZYKA NEIMIECKIEGO

  W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia uczniowie klasy 1at opracowali propozycje zdrowych przekąsek i prostych dań w niemieckiej wersji leksykalnej. Pani Magdalena Wierak, pomysłodawczyni działania, wzbogaciała lekcję o rozmowy i ćwiczenia w formie zabawy ze słownictwem (rzeczowniki złożone). Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, czego dowodem są przygotowane prace. Zachecamy do zapoznania.   

  SPRAWOZDANIE Z TYGODNIA ZDROWIA 7-13.04.2021

  Sprawozdanie

   

  TRELACJA Z TYGODNIA ZDROWIA W ZSGiH

  W dniach 7 - 13 IV 2021 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich społeczność szkolna obchodziła Tydzień Zdrowia. W tym roku zespół do spraw promocji zdrowia hasłem przewodnim uczynił maksymę "Zdrowy styl życia - na zmiany nigdy nie jest za późno”. Obchody Tygodnia Zdrowia są akcją zmierzającą do propagowania obchodów Światowego Dnia Zdrowia i w konsekwencji do zwrócenia uwagi na zagadnienia związane z:
  - czynnikami wpływającymi na dobrostan psychofizyczny,
  - koniecznością przestrzegania zaleceń żywieniowych i dbania o kondycję fizyczną,
  - profilaktyką chorób,
  - ryzykiem uzależnień i ich konsekwencji dla zdrowia,
  - edukacją prozdrowotną ważną w każdym wieku,
  - sposobami ograniczenia czynników szkodliwych dla zdrowia i walką z nałogami.

  W ramach Tygodnia Zdrowia zrealizowano następujące działania:
  - szkolenie zespołu przedmiotów zawodowych poświęcone aktywnym metodom nauczania w edu-kacji prozdrowotnej,
  - opracowanie i udostępnienie wychowawcom scenariusza zajęć nt. “Zdrowy styl życia - na zmiany nigdy nie jest za późno”,
  - konkurs na prace plastyczne o tematyce prozdrowotnej,
  - pogadanka poświęcona znaczeniu profilaktyki dla zdrowia człowieka,
  - klasyfikacja nałogów i sposoby ich zwalczania – zajęcia z wychowawcą,
  - "Uzależnienia. Jak się przed nimi uchronić?” - zajęcia z wychowawcą,
  - "Bez używek - czyli zdrowo dzisiaj i w przyszłości” - zajęcia z młodzieżą,
  - "Czym jest zdrowie i jak mogę o nie dbać? Mikroflora przewodu pokarmowego a zdrowie czło-wieka” - pogadanka i projekcja filmu w ramach innowacji pedagogicznej dietetyk i organizator przyjęć okolicznościowych,
  - "Jak dbać o postawę ciała w pracy fryzjera”,
  - "Zdrowie jako wartość-zasady zdrowego stylu życia” - zajęcia z wychowawcą,
  - "Kiedy szukać pomocy u dietetyka?" - dyskusja w ramach zajęć z wychowawcą,
  - “Ruch to zdrowie” - fotorelacja z aktywności ruchowej na wolnym powietrzu lub w domu,
  - "Znaczenie zdrowotne produktów spożywczych oraz stosowanie zdrowych zamienników”,
  - Higiena pracy zdalnej – czyli, jak to zrobić żeby sobie nie zaszkodzić?,
  - "Super food- czym jest super zdrowe jedzenie” - zajęcia z wychowawcą,
  - Przygotowanie materiałów na temat "Sposoby na dobre samopoczucie". Przesłanie opracowanej propozycji społeczności szkolnej,
  - 7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia- Nasze zdrowe przekąski - sporządzenie ulubionych przekąsek,
  - 12 kwietnia - Dzień czekolady – prezentacja przygotowana przez uczennicę i przedstawiona na zaję-ciach z wychowawcą,
  - Wykorzystanie nowoczesnych technologii w planowaniu aktywności fizycznej:
  1. Obliczanie wskaźnika masy ciała- kalkulator BMI online.
  2. Obliczanie indywidualnego zapotrzebowania na kalorie BMR - Kalkulator kalorii
  3. Kalkulator spalania kalorii w czasie aktywności fizycznej i innych czynności.
  4. Ile kalorii spalamy wykonując poszczególne zawody.
  5. Opracowanie tygodniowego planu treningowego i zliczenie spalonych kalorii w czasie ćwiczeń, sprzątania i innych czynności wysiłkowych (kalkulator online)
  6. Wykonanie zestawu ćwiczeń, które spalają najwięcej kalorii.
  - Przeprowadzenie pogadanki na zajęciach z wychowawca nt.: “Dbam o to, co jem i jak spędzam czas”,
  - Przeprowadzenie lekcji języka angielskiego na temat: “Food - celebrity diets. Jedzenie - diety ce-lebrytów”,
  - Przeprowadzenie pogadanki na zajęciach rewalidacyjnych “Wpływ ruchu i odżywiana na nasze samopoczucie”,
  - Opracowanie krzyżówki, rebusów i mapy myśli dotyczących zdrowia,
  - Przeprowadzenie pogadanki na zajęciach z wychowawcą “Zaburzenia odżywiania - styl życia czy choroba”,
  - “Odżywiam się zdrowo- profilaktyka nadwagi” - pogadanka na lekcji z wychowawcą,
  - Bezpieczeństwo w Internecie, czyhające zagrożenia,
  - "Zdrowy styl życia - na zmiany nigdy nie jest za późno" pogadanka na lekcji z wychowawcą,
  - "Relacje z innymi ludźmi a zdrowie" - pogadanka na lekcji wychowania fizycznego,
  - "Dieta dla mózgu” - czytanie tekstu ze zrozumieniem.

  Różnorodność podjętych działań i ich skala wskazuje na wagę edukacji prozdrowotnej w naszej szkole (ponad 900 osób zostało zaproszonych do uczestnictwa w podjętych inicjatywach). Kolejny rok ich realizacja przypada na czas edukacji zdalnej, ale tym bardziej nabiera znaczenia dla kształtowania postaw i zachowań prozdrowotnych.
  Społeczność szkolna z dużą aprobatą i zainteresowaniem uczestniczy w podejmowanych działaniach, ze świadomością, że o zdrowie trzeba dbać każdego dnia. Powtórzmy zatem ponownie hasło Tygodnia Zdrowia - "Zdrowy styl życia - na zmiany nigdy nie jest za późno” i dbajmy, by była to sentencja życiowa każdego z nas.


   

  TYDZIEŃ ZDROWIA W KLASACH FRYZJERSKICH

  Tydzień Zdrowia w ZSGiH dla uczniów klas fryzjerskich był okazją do głębszej refleksji na temat "Jak prawidłowo dbać o postawę ciała w pracy fryzjera". Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę dotyczącą profilaktyki w zawodzie fryzjera oraz wykonali prace poświęcone propozycjom dbania o prawidłową postawę ciała. Pomysłodawczynią działania była pani Aneta Chomczyńska. Gratulujemy inwencji i kreatywności zarówno uczniom, jak i nauczycielowi, a społeczność szkolną zachęcamy do zaponania z pracami młodzieży.
  Praca 1
  Praca 2
  Praca 3
  Praca 4
  Praca 5
  Praca 6


   

  CZYM JEST ZDROWIE I JAK MOGĘ O NIE DBAĆ?

  W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia w ZSGiH (7-13 IV 2021 r.) uczniowie mieli okazję do głębszej refleksji na temat czynników decydujących o zdrowiu oraz zachowań mogących wpłynąć na jego utratę lub pogorszenie. Zespół ds. promocji zdrowia zorganizował bowiem konkurs na prace plastyczne zatytułowany "Czym jest zdrowie i jak mogę o nie dbać?”.
  Wyłoniono następujących laureatów konkursu:
  1. Aleksandra Majewska klasa 4at
  2. Justyna Jasielska kl. 3ft
  3. Joanna Morciś kl. 2ftg
  4. Justyna Pawliczuk kl. 2ftg

  Poniżej przedstawiamy wybrane prace.
  Laureatkom gratulujemy wiedzy i talentu plastycznego, a społeczność szkolną zachęcamy do dbałości o zdrowie każdego dnia według wskazówek przedstawionych w pracach konkursowych.   

  22 MARCA 2021 - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

  Wirtualna woda
  Woda jako globalne wyzwanie
  Woda w kryzysie klimatycznym


   

  TYDZIEŃ ZDROWIA W ZSGIH

  W dniach 7-13.04.2021 r. będziemy obchodzić w naszej szkole Tydzień Zdrowia, w tym roku pod hasłem "Zdrowy styl życia - na zmiany nigdy nie jest za późno". Pierwsze propozycje zagadnień do przemyślenia i przedyskutowania zamieszczamy już dziś. Zachęcamy społeczność szkolną do pochylenia się nad problematyką poświęconą zdrowiu poprzez organizowanie i uczestnictwo w akcjach promujących postawy i zachowania wpływające na dobrostan psychiczny i fizyczny każdego z nas. Tydzień Zdrowia przed nami, ale o zdrowie dbajmy każdego dnia.   

  Materiały informacyjne dotyczące odry

  Ulotka w języku angielskim

  Ulotka w języku rosyjskim

  W sieci działam z głową - plakat

     

   

   

  DOBRE RADY NA ŚWIĘTA

  Uczennice klasy 3at: Agata Kaliszewska, Katarzyna Dworczyńska i Małgorzata Tarasiuk opracowały materiały, w których umieściły cenne wskazówki dietetyczne oraz przepisy na świąteczne ciasta i potrawy. Mamy nadzieję, iż staną się one inspiracją do wspólnego przygotowywania posiłków i rodzinnego spędzania nadchodzących Świąt.   

  WARTO WIEDZIEĆ...

  Uczennice klasy 3at: Agata Kaliszewska, Katarzyna Dworczyńska i Małgorzata Tarasiuk po raz kolejny podjęły się opracowania materiałów o tematyce prozdrowotnej, tym razem dotyczącej znaczenia aktywności fizycznej i wody dla zdrowia człowieka, oraz cukru w diecie. Zachęcamy do zapoznania i oczekujemy na kolejne publikacje uczniów z zespołu do spraw promocji zdrowia w ZSGiH.


   

  23 LUTEGO - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

  Depresja to choroba, która co roku zbiera swoje żniwo. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest ona jedną z najpoważniejszych jednostek chorobowych na świecie.
  Początek choroby zwykle objawia się smutkiem lub przygnębieniem. Osoba cierpiąca na depresję ma zazwyczaj nostalgiczny nastrój przez dłuższy czas. Często towarzyszą jej lęki i niepewność. Człowiek staje się coraz bardziej obojętny na otoczenie. Oddala się od bliskich. Przestają go interesować codzienne problemy.
  Musimy pamiętać, iż depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego. Szacuje się, że w Polsce nawet 1,5 mln osób może zmagać się z tym schorzeniem. Obecna pandemia COVID-19 bez wątpienia pogłębia to zjawisko. Niestety, niekiedy trudności z rozpoznaniem depresji mają sami chorzy i ich bliscy.
  To bardzo ważne, by pamiętać, że to nie choroba, z którą możemy sobie poradzić, słysząc: "weź się w garść, uśmiechnij się". Wymaga bowiem leczenia pod czujnym okiem specjalistów, psychoterapeutów lub lekarzy psychiatrów.


   

  PRZECZYTAJ I PRZEANALIZUJ

  Małgorzata Tarasiuk i Agata Kaliszewska z klasy 3 at opracowały materiały poświęcone wartościom odżywczym kaszy, jej rodzajom i roli w zbilansowanej diecie. To wiedza godna uwagi ze względu na zdrowotne właściwości produktów zbożowych i ich korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Uczennice zebrały też najważniejsze informacje na temat kawy, uwzględniając jej popularność i normy spożycia w przeciętnej diecie zdrowej dorosłej osoby. Pozytywny wpływ kawy na zdrowie i samopoczucie człowieka jest bardzo duży, ale należy pamiętać, by spożywać ten napar w umiarkowanych ilościach. Uczulamy na to szczególnie młodzież.
  Uczennice w swojej pracy wykorzystały materiały ze stron internetowych:
  https://www.kalendarzrolnikow.pl/1559/wlasciwosci-zdrowotne-kasz-samo-zdrowie-na-talerzu
  https://kawawbiurze.pl/10-zdrowotnych-wlasciwosci-kawy/
  Małgosi i Agacie dziękujemy za zaangażowanie i oczekujemy na kolejne rzetelne opracowania poświęcone tematyce zdrowotnej.
  Właściwości zdrowotne kasz
  Właściwości kawy

   

  PROPOZYCJE PRZEPISÓW NIE TYLKO NA "TŁUSTY CZWARTEK"

  Uczennice klasy 3at: Agata Kaliszewska i Małgorzata Tarasiuk, zachęcają do uwzględniania w codziennych jadłospisach potraw o obniżonej wartości energetycznej. Ich propozycje to pączki pieczone na "Tłusty Czwartek" oraz sałatka owocowa. Zespół do spraw promocji zdrowia w ZSGiH przypomina, jak ważne jest uświadamianie młodym ludziom zasad racjonalnego żywienia i stosowanie zaleceń dietetycznych. Uczennicom dziękujemy za zaangażowanie i oczekujemy na kolejne inspiracje.
  Przepis na pieczone pączki
  Przepis na sałatkę owocową


   

  ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM 2021

  W czwartek 4 lutego obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem 2021 (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.
  Zespół do spraw działań prozdrowotnych ZSGiH przypomina, iż z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi i jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, a także zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego.
  W 1987 roku po raz pierwszy opublikowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który stanowi kompendium wiedzy dotyczącej profilaktyki raka. Szacuje się, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek w nim zawartych:
  1. Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
  2. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  3. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzony na siedząco.
  4. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
  5. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom. 6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.
  7. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa i higieny pracy.
  8. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
  9. Kobiety w ciąży powinny pamiętać o tym, że:
  • karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka,
  • hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
  10. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko:
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków),
  • wirusowi brodawczaka ludzkiego – HP (dotyczy dziewcząt).
  11. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania:
  • raka jelita grubego (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet),
  • raka piersi (u kobiet),
  • raka szyjki macicy (u kobiet).


  źródło: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie

   

  Wyniki konkursu plastycznego o tematyce prozdrowotnej.

  W ramach realizacji Programu Szkoła Promująca Zdrowie zorganizowano konkurs plastyczny. Jego celem było zwrócenie uwagi na zalecenia żywieniowe, aktywność fizyczną, znaczenie profilaktyki dla zdrowia człowieka, propagowanie odpowiedzialnych postaw, a także uświadomienie konsekwencji nałogów i niebezpiecznych zachowań.

  Tematyka dotyczyła następujących zagadnień:
  - propagowanie zdrowego trybu życia,
  - zasady zdrowego odżywiania,
  - aktywność fizyczna,
  - walka z nałogami i uzależnieniami,
  - profilaktyka chorób,
  - zachowania wskazujące na dbałość o zdrowie własne i innych.


  Spośród uczestników wyłoniono laureatów.

  I miejsce:
  Justyna Pawliczuk klasa 2ftg


  Patrycja Dzieńkowska klasa 1at


  Kinga Nadolska klasa 2bzp  II miejsce:
  Weronika Guzik klasa 2atp


  Szymon Kusy klasa 1ht


  Justyna Jasielska klasa 3ft


  Natalia Kołosińska klasa 3at  III miejsce:
  Ewa Urbańczyk klasa 3at


  Weronika Dworczyńska klasa 1at


  Michał Sobiecki klasa 4at  Wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem. Dziękujemy za zainteresowanie udziałem w konkursie, gratulujemy uzdolnień plastycznych i twórczego myślenia.
  Zachęcamy członków społeczności szkolnej do zapoznania z pracami konkursowymi, które zostaną zamieszczone w zakładce prozdrowotnej.

   

  O zdrowiu na święta.

  Cieszy nas, że młodzież z dużym zaangażowaniem inicjuje realizację działań prozdrowotnych i dzieli się własną wiedzą związaną z tematem zdrowego stylu życia. Prezentujemy efekty pracy uczniów klasy 3at: Agaty Kaliszewskiej, Małgorzaty Tarasiuk i Dawida Nickela. Obfitość i różnorodność świątecznych smakołyków stanowi duże wyzwanie, dlatego przygotowali oni materiały o tematyce zdrowotnej z myślą o Świętach Bożego Narodzenia. Zachęcamy do zapoznania się z pracami uczniów i pamiętajmy, by dbać o własne zdrowie nie tylko od święta :)


  Przepis na jaglane tiramisu
  Przepis na świąteczną sałatkę
   

  Konkurs na prace plastyczne poświęcone tematyce prozdrowotnej.

  W ramach realizacji działań z programu prozdrowotnego ogłaszamy konkurs na wykonanie pracy plastycznej (plakatu) przy użyciu programu Paint.

  Tematyka powinna dotyczyć jednego zagadnienia wybranego przez ucznia:
  - propagowanie zdrowego trybu życia,
  - zasady zdrowego odżywiania,
  - aktywność fizyczna,
  - walka z nałogami i uzależnieniami,
  - profilaktyka chorób,
  - zachowania wskazujące na dbałość o zdrowie własne i innych.

  Pracę proszę odesłać na adres: joanna.juszczak@zsgihchelm.pl wpisując w tytule: konkurs o tematyce prozdrowotnej, a w treści: imię ucznia, nazwisko oraz klasę (adres mailowy do kontaktu w przypadku pytań dotyczących konkursu). Termin przesłania prac upływa 10. grudnia 2020 r.

  Wyróżnione prace zostaną umieszczone w zakładce prozdrowotnej na stronie szkoły.

   

  Światowy Dzień Rzucania Palenia

  Każdego roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z największych przyczyn utraty zdrowia. Tym bardziej zasadne wydaje się zadanie następujących pytań i próba udzielenia na nie odpowiedzi:

  1. Dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia?

  Cele szczegółowe:
  - zapobieganie zwiększaniu się liczby osób rozpoczynających palenie lub palenie e-papierosów,
  - zapobieganie wzrostowi narażenia na dym tytoniowy w miejscach użyteczności publicznej,
  - zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów wśród dzieci i młodzieży,
  - zmiana postaw wobec palenia tytoniu, e-papierosów zmierzająca w kierunku marginalizacji tego zjawiska w społeczeństwie,
  - zwiększenie liczby osób rzucających palenie.

  2. Jaki wpływ ma palenie na Twoje zdrowie?

  Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.

  Badania wykazały, że dym tytoniowy:
  - podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka,
  - ma właściwości alergizujące,
  - ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy),
  - może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych.

  3. Czy jesteś uzależniony?

  Rzucanie palenia to ogromne wyzwanie, dlatego, że zawarta w dymie tytoniowym nikotyna ma silne właściwości uzależniające. Jest substancją psychoaktywną tzn. oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak heroina czy kokaina. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała jako jednostkę chorobową zespół uzależnienia od tytoniu. Jeżeli więc masz:
  - silną potrzebę zapalenia,
  - trudności w kontrolowaniu tego zachowania,
  - uporczywie palisz pomimo świadomości szkodliwych następstw palenia,
  - przedkładasz palenie ponad inne zajęcia,
  - zwiększoną tolerancję (konieczność zapalenia większej liczby papierosów dla osiągnięcia tego samego efektu),
  wiedz, że jesteś uzależniony od tytoniu!

  4. O czym każdy z nas powinien pamiętać?

  E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców.
  W Polsce prawdziwa ekspansja e-papierosów nastąpiła w latach 2008-2009. Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny.
  Doświadczenia wskazują, iż zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę. Znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie.

  Źródła informacji::
  Link 1
  Link 2
   

  Odpowiedzialność za zdrowie własne i innych ludzi

  Odpowiedzialność definiuje się jako obowiązek moralny i prawny ponoszenia konsekwencji własnych zachowań i czynów.

  Osoba odpowiedzialna za swoje zdrowie wie, że:
  - jej zdrowie zależy w dużym stopniu od niej samej,
  - nikt nie wyręczy jej w dbaniu o własne zdrowie,
  - ma świadomość, że wszelkie decyzje i zachowania, które podejmuje w swoim życiu, wpływają na jej zdrowie,
  - stara się prowadzić zdrowy styl życia
  - wykonuje badania profilaktyczne.

  Osoba odpowiedzialna za zdrowie innych ludzi zdaje sobie sprawę, że:
  - prawie każde jej zachowanie i działanie może mieć wpływ na funkcjonowanie i zdrowie innych osób,
  - przewiduje konsekwencje swoich zachowań i działań dla zdrowia innych,
  - troszczy się o to, aby swoim zachowaniem nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia innych osób

  Zachowania prozdrowotne to takie, które sprzyjają zdrowiu. Są to:
  - prawidłowe odżywianie, odpowiednio długi sen, uprawianie sportu, dbałość o higienę, wykonywanie badań profilaktycznych, przyjmowanie i dawanie wsparcia społecznego, bezpieczne zachowania w pracy, a także w ruchu drogowym.

  Zachowania antyzdrowotne to takie, które zagrażają zdrowiu. Są to ryzykowne zachowania, takie jak np.: palenie papierosów, zażywanie substancji psychoaktywnych, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, niebezpieczne skoki do wody, nadmierne opalanie się i inne.

  Przykład:
  Nieprzestrzeganie zaleceń Ministra Zdrowia w czasie epidemii.
  - skutek dla ucznia - większe ryzyko zarażenia się,
  - skutek dla rodziny ucznia - większe ryzyko zarażenia się,
  - skutek dla społeczeństwa - większe ryzyko zarażenia się.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:
  Link 1
  Link 2
   

  Aktualizacja danych

  Samorząd Uczniowski - Zespół Uczniów Programu Prozdrowotnego aktualizuje i udostępnia materiały informacyjne z zakresu ochrony zdrowia.

  Aktualne dane kontaktowe:
  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie
  ul. Szpitalna 48
  tel. 82 565 34 21
  czynne w dni robocze w godz. od 07.30 do 15.05
  telefon alarmowy 693444561

  Koronawirus - co musisz wiedzieć?
  Koronawirus: informacje i zalecenia - portal Gov.pl
  https://www.gov.pl/web/koronawirus
   

  Światowy Dzień Walki z Otyłością

  W dniu 24 października obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Jak co roku jego głównym celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat racjonalnego odżywiania i jego wpływu na zdrowie człowieka.
  Doniesienia naukowe dowodzą, iż otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Cierpią na nią ludzie niezależnie od wieku i płci. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.
  Od lat wymienia się kilka elementarnych przyczyn narastania problemu nadwagi i otyłości. Najważniejsze to spożywanie wysokokalorycznej i przetworzonej żywności oraz niska aktywność fizyczna. Często sami rodzice lub dziadkowie utrwalają nieprawidłowe wzorce odżywiania u dzieci i wnuków.
  Otyłość uznaje się za przyczynę wielu poważnych i śmiertelnych chorób takich jak:
  - chorób układu krążenia,
  - nowotworów (trzustki, nerek, jelita grubego),
  - chorób nerek, wątroby i naczyń żylnych,
  - zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego,
  - nadciśnienia i miażdżycy.
  Dodatkowo u osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca, a także cukrzycy typu II.
  Według danych WHO 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca o ok. 30%, cukrzycy o 27%, a ryzyko raka piersi lub jelita grubego o 21-25%. Ponadto ruch obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu, nadciśnienia czy depresji.
  Otyłość można zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników, tj.: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index), wskaźnika talia-biodra (WHR – Waist to hip ratio).
  Włączenie odpowiedniej diety bogatej w warzywa i owoce oraz aktywne spędzanie wolnego czasu to podstawa zmian gwarantujących utrzymanie szczupłej sylwetki, a co za tym idzie zdrowia.
  Zespół ds. promocji zdrowia przy okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Otyłością zachęca społeczność szkolną do zwrócenia uwagi na błędy żywieniowe, które zwiększają ryzyko powstania nadwagi i otyłości oraz aktywnego trybu życia.

  Źródła:
  Link 1
  Link 2
   

  Pogadanka na zebraniu

  W dniach 10 -11 września 2020 r. odbyły się zebrania z rodzicami uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. Stały się one doskonałą okazją do zapoznania rodziców uczniów klas pierwszych i przypomnienia rodzicom uczniów klas starszych standardów i koncepcji Szkoły Promującej Zdrowie, założeń realizowanego programu prozdrowotnego, a także wniosków z rocznej ewaluacji.
  Ponadto wychowawcy klas przeprowadzili pogadanki nt. ”Odpowiedzialność za swoje zdrowie i zdrowie innych. Czystość i higiena podstawą zdrowia człowieka”.
  Rodziców zachęcono do współpracy i zgłaszania propozycji działań prozdrowotnych do realizacji w bieżącym roku szkolnym. Podziękowano także za dotychczasową współpracę.
  Inicjatorem zrealizowanego działania był szkolny koordynator programu Szkoła Promująca Zdrowie – pani Joanna Juszczak.

  Oto najważniejsze informacje przekazane w związku z realizacją programu prozdrowotnego:

  I. Standardy Szkoły Promującej Zdrowie wskazują, iż szkoła promująca zdrowie tworzy klimat społeczny sprzyjający:
  - satysfakcji z nauki i pracy w szkole,
  - osiąganiu sukcesów oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości,
  - zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
  - uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców społeczności lokalnej.

  II. Ogólne cele programu prozdrowotnego są następujące:
  - kształtowanie wśród uczniów zachowań prozdrowotnych,
  - inspirowanie harmonijnego rozwoju fizycznego i psychicznego,
  - kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia.

  III. Uczestnikami programu są:
  - uczniowie,
  - nauczyciele,
  - pedagodzy,
  - pielęgniarka szkolna,
  - doradca zawodowy,
  - rodzice,
  - pracownicy szkoły.

  IV. Obszary działań w zakresie edukacji prozdrowotnej ujęte w Programie Prozdrowotnym to:
  1. Prawidłowe odżywianie i prawidłowe nawyki żywieniowe – profilaktyka nadwagi.
  2. Profilaktyka powstawania wad postawy.
  3. Działania mające na celu zapobieganie spożywaniu alkoholu, paleniu papierosów przez dzieci, młodzież i rodziców.

  V. Coroczna ewaluacja wspomnianych działań pozwoliła na sformułowanie następujących wniosków:
  - uczniowie oraz liczne grono nauczycieli aktynie uczestniczyło w realizacji zaplanowanych działań z edukacji prozdrowotnej,
  - działania odpowiadały potrzebom i zainteresowaniom uczniów, którzy współuczestniczyli w planowaniu i realizacji procesu edukacji zdrowotnej,
  - realizowane działania stwarzały uczniom możliwość zrozumienia, że są odpowiedzialni za swoje zdrowie i zdrowie innych.
  Relacje z podejmowanych działań na bieżąco umieszczane są w zakładce prozdrowotnej na stronie internetowej szkoły.

  Zachęcamy Państwa do współpracy i zgłaszania propozycji działań do wychowawców klas. Będą one ujęte w harmonogramie pracy zespołu ds. promocji zdrowia w bieżącym roku szkolnym.

  VI. Pogadanka nt. ”Odpowiedzialność za swoje zdrowie i zdrowie innych. Czystość i higiena podstawą zdrowia człowieka” - najważniejsze informacje:

  Jakie metody zapobiegania zakażeniu można stosować?
  - Często myj ręce;
  - Dbaj o swoją odporność;
  - Zachowaj higienę w domu;
  - Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu;
  - Zachowaj bezpieczną odległość;
  - Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

   

  Światowy Dzień Serca

  Ostatnia niedziela września to czas, w którym na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Zwyczajowo w tym dniu organizowane są pokazy, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać resuscytację. Eksperci podkreślają, iż dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają nawet do 50%.
  Światowy Dzień Serca ma także za zadanie zmobilizować osoby w każdym wieku do prowadzenia właściwego trybu życia, zachęcić do aktywności fizycznej, racjonalnego odżywiania, dbałości o zdrowie oraz porzucenia nałogów zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju chorób. Zdrowy styl życia znacznie redukuje ryzyko zachorowalności, a według najnowszych badań efekty mogą być już widoczne po 6 tygodniach. Światowa Federacja Serca szacuje, że do 2030 roku, choroby układu krążenia będą powodować 23 miliony zgonów rocznie.
  Zespół do spraw promocji zdrowia Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich zachęca do dbałości o zdrowie członków społeczności szkolnej i świadomej edukacji w tym zakresie.
   

  Tydzień Zdrowia w ZSGiH 1 - 8 IV 2020 r. (dokument w formacie *.pdf)

   

  Nie pal - daj szansę sobie i innym

  ¦wiatowy Dzień bez Papierosa (ang. World No Tobacco Day) to święto obchodzone 31 maja. Został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie.
  ¦więto jest okazją do zwrócenia uwagi na powszechność i negatywne skutki zdrowotne nałogu palenia. Ma ono zachęcić ludzi na całym świecie do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu. W tym dniu kładzie się nacisk nie tylko na kwestię zdrowotną, ale także ekonomiczną i społeczną związaną z  paleniem tytoniu.
  Wciąż rośnie liczba osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez dym tytoniowy, także z nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Obniża się także wiek sięgających po papierosy w różnej postaci. Skutki palenia dają o sobie znać dopiero po latach i niestety często są nieodwracalne. Objawami, które mogą wskazywać na nowotwór, są: utrzymujący się kaszel, krwista wydzielina, nawracające zapalenie płuc.
  Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Pierwszą, podstawową, ale przede wszystkim najskuteczniejszą metodą walki z chorobą jest rzucenie palenia. Do odstawienia papierosów potrzebna jest zarówno silna wola, jak i właściwa motywacja.
  Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Dym tytoniowy zawiera tysiące substancji chemicznych działających toksycznie na organizm. Nie mniej niebezpieczne jest wdychanie tych substancji przez osoby przebywające w otoczeniu osoby palącej, na co niestety bardzo często narażone są dzieci. W ich przypadku skutek widoczny jest od razu: zaostrzenie astmy, zapalenie płuc, częste infekcje dolnych dróg oddechowych.
  Palenie tytoniu to zabójczy nałóg. Dla nas samych i naszych bliskich. Dajmy przykład młodemu pokoleniu, że możliwe jest życie bez papierosa.

  Szkodliwość e-papierosów obrazują materiały umieszczone w poniższym dokumencie, zachęcamy do zapoznania z nimi.
  https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/11/e-papierosy-prezentacja-25.11.pdf

  ¬ródło informacji:
  http://www.pis.lodz.pl/page/467,Swiatowy-dzien-bez-papierosa-i-Swiatowy-dzien-rzucania-palenia.html
  https://www.medexpress.pl/31-maja-swiatowy-dzien-bez-tytoniu/73857
   

  Tydzień Zdrowia - prace uczniów

   

  7 kwietnia - ¦wiatowy Dzień Zdrowia

  Zagadnienia dotyczące zdrowia nigdy dotąd nie były tak aktualne, jak w obecnej sytuacji epidemiologicznej panującej w całym świecie. Dlatego też zespół ds. promocji zdrowia ZSGiH, stosując jedyne możliwe narzędzie w postaci zamieszczania informacji w Internecie, przypomina członkom społeczności szkolnej o ¦wiatowym Dniu Zdrowia obchodzonym jak co roku 7 kwietnia. Upamiętnia on rocznicę powstania ¦wiatowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne ludzi na całym świecie. Każdego roku motyw wiodący odnosi się do ważnych problemów w obszarze zdrowia. Wśród dotychczasowych haseł były m. in.:
  - Zdrowie psychiczne: Nie odrzucaj, spróbuj pomóc,
  - Rusz się po zdrowie,
  - Zdrowe środowisko dla dzieci,
  - Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek,
  - Międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowotne: Inwestować w zdrowie i budować bezpieczniejszą przyszłość,
  - Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych,
  - Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!
  - Człowiek i miasto,
  - Oporność na antybiotyki,
  - Starzenie się i zdrowie,
  - Choroby przenoszone przez wektory: małe ugryzienie, duże zagrożenie,
  - Bezpieczeństwo żywności,
  - Depresja: Porozmawiajmy,
  - Powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
   
             Poruszane zagadnienia nie tracą na ważności, niemniej nasze rozważania skupią się na problemach związanych z sytuacją epidemiologiczną kraju i świata. Stąd zamieszczamy linki do stron z informacjami, które każdy z nas powinien posiadać w kontekście odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo innych.
              Wszystkich nas dotknęła izolacja społeczna, a takiej sytuacji nikt nie był w stanie przewidzieć. Ten czas można wykorzystać pożytecznie, poświęcić czas na rozmowy z domownikami, których nigdy za wiele, wykonanie zaległych prac domowych i szkolnych, bieżącą pracę pod czujnym (choć „zdalnym”) okiem nauczycieli, wychowawców czy pedagogów szkolnych. Musimy zrobić wszystko, by izolacja wzmocniła nas samych i nasze rodziny, tego czasu nie można zmarnować. BądĽmy dla siebie życzliwi, darzmy się szacunkiem, uśmiechem i zrozumieniem. Tak dużo zależy od nas samych.
   
              Poniżej przypominamy porady i wskazówki dotyczące funkcjonowania w obecnej rzeczywistości:
  1. Często myj ręce.
  2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni.
  3. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych.
  4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe.
  6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
  7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy.
  8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.
  9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.
  10. Korzystaj ze sprawdzonych Ľródeł wiedzy o koronawirusie.

  ¦wiatowy Dzień Walki z Rakiem

  4 lutego przypada ¦wiatowy Dzień Walki z Rakiem. O tej ważnej dacie pamiętał zespół do spraw promocji zdrowia ZSGiH, który we współpracy z samorządem uczniowskim zorganizował akcję informacyjną przypominającą o znaczeniu profilaktyki w życiu każdego człowieka. Badania profilaktyczne dają szansę na wczesne wykrycie choroby, co zwiększa szanse na wyleczenie. 

  Głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt póĽne wykrycie choroby. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1%  zgonów w grupie kobiet (Ľródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiatowy-dzien-walki-z-rakiem).

  Miej wpływ na własne zdrowie! Badaj się regularnie! 

  Jak chronić się przed rakiem -

  Akcje informacyjne samorządu uczniowskiego i zespołu ds. promocji zdrowia 

  W związku z obchodami dni ważnych dla zdrowia samorząd uczniowski wspólnie z zespołem ds. promocji zdrowia zorganizował dwie akcje informacyjne zachęcające do głębszych refleksji i pochylenia się nad następującymi problemami:
  14 listopada w związku ze ¦wiatowym Dniem Walki z Cukrzycą - cukrzyca i edukacja społeczności szkolnej w zakresie rozpoznawania przyczyn, objawów i sposobów leczenia oraz zapobiegania chorobie;
  21 listopada w związku z obchodami ¦wiatowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu (przypadającego zawsze w trzeci czwartek listopada) - promocji zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. Na tablicy poświęconej Szkole Promującej Zdrowie oraz w zakładce prozdrowotnej pojawiły się materiały adresowane do rodziców nt. potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów opracowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. 

  Obchody dni ważnych dla zdrowia zostały wzmocnione działaniami realizowanymi przez nauczycieli przedmiotów zawodowych: projekcją filmów edukacyjnych, wykładami poświęconymi tematyce zdrowotnej, pracami uczniów, krótkimi prelekcjami. 
  Organizatorzy akcji szkolnej liczą, że wspólnymi siłami uda się pogłębić wiedzę i poszerzyć świadomość w zakresie edukacji prozdrowotnej u jak największej liczby członków społeczności ZSGiH.

   

  Europejski Dzień Otyłości - 24. paĽdziernika 

  Europejski Dzień Otyłości obchodzony jest 24 paĽdziernika. Ze statystyk prowadzonych przez WHO wynika, iż problem otyłości jest tak duży, że śmiało można mówić o epidemii. ¦wiatowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, ponieważ osób borykających się z problemem nadwagi jest coraz więcej.

  W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Problem dodatkowych kilogramów dotyczy już 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce.

  Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu bardzo groĽnych chorób. Prowadzi m.in do udaru, miażdżycy, a te właśnie choroby są na pierwszym miejscu pod kątem zgonów w Polsce. Otyłość ma bezpośredni wpływ na problemy nowotworowe - nowotwór trzustki, nerek, nowotwór jelita grubego, prostaty czy rak piersi.
  Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości są złe nawyki żywieniowe, stres, brak ruchu i podjadanie między posiłkami.

  Europejski Dzień Otyłości powinien być przełomowym dniem dla wszystkich osób zmagających się z dodatkowymi kilogramami. Ich problem sam się nie rozwiąże. Kiedyś trzeba zacząć nad nim pracować.

  ¬ródło informacji:
  http://radom.psse.waw.pl/2561//swiatowy-i-europejski-dzien-walki-z-otyloscia
  http://powiatoleski.pl/1744/wazne-dni-dla-promocji-zdrowia.html

  W związku z obchodami Europejskiego Dnia Otyłości zespół ds. promocji zdrowia przypomina, iż sprzymierzeńcem w walce z nadwagą i otyłością są:

  - zbilansowana dieta,
  - aktywność fizyczna.

  Z uwagi na specyfikę szkoły społeczność szkolna ZSGiH jest szczególnie zobligowana do głębszej refleksji nt. zdrowia i dbałości o nie. Ruszcie się po zdrowie, już czas!

  Koordynator programu prozdrowotnego.

   

  ¦wiatowy Dzień Bez Papierosa – 31 maja

  ¦wiatowy Dzień bez Papierosa, ang. World No Tobacco Day – święto obchodzone 31 maja, został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

  ¦więto obchodzone jest od 1987 r. ¦wiatowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

  ¦więto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Czytaj więcej.....

   

  Działania zrealizowane w „TYGODNIU ZDROWIA”  w dniach 8-12.04.2019 r.  przebiegającym pod hasłem „Rusz się po zdrowie!”

   

   

   

   

   

   

   

   

  ¦wiatowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2019 r. pod hasłem ,,Zdrowie dla wszystkich’’

  Tydzień Zdrowia 2019 w ZSGiH - relacja

   

  9 IV 2019 r. uczniowie klasy 1ht pod opieką pani Ewy Mąki i pani Joanny Juszczak udali się pieszo do Hotelu i Restauracji Lwów w Chełmie usytuowanej przy ul. 11 Listopada 2. Wyjście miało miejsce w „Tygodniu Zdrowia”, który upływa pod hasłem dbałości o zdrowy styl życia i kondycję fizyczną.

  Dla przyszłych pracowników branży hotelarskiej i turystycznej była to doskonała okazja do sprawdzenia w praktyce wiadomości nabywanych w trakcie zajęć teoretycznych i praktycznych. Obejrzeli wyposażenie pokoi hotelowych standardowych i o podwyższonym standardzie delux, restaurację hotelową z przygotowanymi stołami z zastawą i bielizną stołową oraz zaplecze kuchenne. Zostali zaznajomieni z menu hotelowym znanym z „Kuchennych rewolucji”.

  W sercu hotelu - czyli recepcji - poznali zakres obowiązków recepcjonisty, wyposażenie recepcji i system pracy. Obiekt hotelowy dopasowany do indywidualnych potrzeb klientów zachwycił młodzież aranżacją, wystrojem oraz profesjonalnym i bardzo życzliwym podejściem pracowników. Opiekunowie jak zawsze mogli liczyć na otwartość ze strony właścicieli obiektu, którzy po raz kolejny gościli nas w murach swoich hoteli. Wycieczkę zawodoznawczą zwieńczył powrotny spacer, który dzięki sprzyjającej aurze był dodatkową atrakcją tego dnia.

   

   

   

  Aktywność fizyczna w „Tygodniu Zdrowia” 

  11 kwietnia w 4. dniu obchodów "Tygodnia Zdrowia” nauczyciele przedmiotów hotelarskich: pani Renata Winiarczyk, pani Ewa Mąka i pani Joanna Juszczak, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom młodzieży, zaproponowały aktywną formę spędzenia czasu wolnego podczas wycieczki zawodoznawczej do dwóch hoteli w Lublinie: Hampton by Hilton oraz Ilan. 
  W pierwszym z nich na uczniów czekała 3 - osobowa grupa pracowników, która zapoznała uczniów z rodzajami, wyposażeniem i udogodnieniami jednostek mieszkalnych, restauracją i asortymentem śniadań oferowanych gościom hotelowym, centrum fitness, salami konferencyjnymi i sprzętem audiowizualnym oraz strefą biznesową. Nie zabrakło zachęt i motywacji ze strony personelu zmierzających do uświadomienia młodzieży znaczenia znajomości języków obcych w przyszłej pracy zawodowej, chęci doskonalenia i podnoszenia swoich kwalifikacji, co zaowocuje pracą dającą pełnię satysfakcji. 
  Drugi z hoteli zlokalizowany w historycznym gmachu Jeszywas Chachmej Lublin (dawniej największej i najbardziej prestiżowej szkoły rabiniczej na świecie) zaskoczył uczestników połączeniem nowoczesności i tradycji żydowskiej. Młodzież obejrzała pokoje „w trakcie sprzątania”, ich wyposażenie oraz salę restauracyjną. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do synagogi, w której ważnym miejscem była mykwa nadzorowana przez Naczelnego Rabina Polski. 
  Dopełnieniem tak owocnego pod względem edukacyjnym wyjazdu był czas wolny spędzony w parku trampolin. Młodzież skorzystała z wielu atrakcji, którym towarzyszył zarówno wysiłek, jak i zmagania sportowe. Szczególną popularnością cieszyła się wieża skoków, belka gladiatora, tor ninja, zbijak, arena skakania, kosze do slam dunk, trampoliny typu waterfall, strefa extreme oraz przeszkody. 
  Załączone zdjęcia obrazują niezapomniane momenty naszej wycieczki.
  Łączyć pożyteczne z przyjemnym, to niepodważalne atuty szkoły, zwłaszcza w "Tygodniu Zdrowia”, który w szczególny sposób miał uświadamiać znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia. 

  22 marca - ¦wiatowy Dzień Wody

  ¦wiatowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzone corocznie 22 marca.
  Pierwszy raz ¦wiatowy Dzień Wody odbyły się w 1993 roku. Od tej pory świętowany jest co roku pod innym hasłem. W tym roku hasło brzmi "Leaving no one behind" (w luĽnym tłumaczeniu – „Dostęp do wody dla wszystkich”). Wiąże się ono z tym, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej i nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych.
  Głównym celem ¦wiatowego Dnia Wody jest zwrócenie uwagi na wpływ globalnego wzrostu populacji ludzkiej, zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na systemy wodne świata.
  Obchody tego święta mają zainspirować wszystkich nas do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody na świecie.
  Zespół ds. promocji zdrowia we współpracy z samorządem uczniowskim zadbał, by i w ZSGiH to wydarzenie zostało w szczególny sposób uświetnione. A posłużyły temu: akcja informacyjna połączona z zachętą młodzieży do założenia stroju w kolorze niebieskim oraz przygotowanie tablic informacyjnych wskazujących na główne dane statystyczne obrazujące problem braku wody i jego wpływ na życie człowieka i społeczeństw. Organizatorzy akcji to: pani Anna Jawornicka-Dobosz, pani Katarzyna Oliwiak i pani Joanna Juszczak.

   

  Nie podgrzewaj atmosfery! Zrób coś dla klimatu!

  Dzisiejszą akcją informacyjną chcemy zwrócić uwagę Wam, uczniom ZSGiH, na problem kryzysu klimatycznego. Wpisujemy się w ten sposób w działania zmierzające do ochrony klimatu organizowane w całym świecie.
  Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie naszych czasów. Naukowcy mówią wprost - wciąż może nam się udać, ale mamy bardzo niewiele czasu. Na zmianę klimatu wpływ mają różne czynniki, ale to spalanie paliw kopalnych w największym stopniu przyczynia się do ocieplenia klimatu. Każdy kolejny stopień, o który ociepli się Ziemia, oznacza bardzo poważne konsekwencje: ekstremalne zjawiska pogodowe, długotrwałe fale upałów, rozprzestrzenianie się chorób, czy masowe migracje.
  Każdy z nas może chronić klimat.
  Zmiany klimatyczne następują, a ich główną przyczyną jest człowiek.
  Zatem:
  - Oszczędzaj energię elektryczną:
  - wymień żarówki na energooszczędne świetlówki lub lampy LED,
  - wyłączaj lampy oraz urządzenia z których nie korzystasz, wyłączaj stand-by,
  - nie zostawiaj w gniazdku ładowarek,
  - nie przegrzewaj mieszkania, przykręć termostat,
  - oszczędzaj wodę, a oszczędzisz energię potrzebną na jej podgrzanie.
   Wybieraj transport przyjazny środowisku:
  w mieście staraj się poruszać pieszo lub rowerem, a nie samochodem,
  korzystaj z transportu publicznego.

  ¦wiadomie rób zakupy:
  - wybieraj produkty lokalne i sezonowe, dzięki temu ograniczysz energochłonny transport,
  - nie używaj jednorazowych toreb foliowych,
  - kupuj tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne i tyle, ile naprawdę potrzebujesz.
   
  Ograniczaj powstawanie odpadów:
  - kupuj tak, aby pozostawić jak najmniej odpadków,
  - dziel się z innymi: wymieniaj się książkami, zabawkami, ubraniami,
  - segreguj odpady.
   
  Chroń lasy, sadĽ drzewa – drzewa kumulują CO2:
  - oszczędzaj papier, by uratować drzewa,
  - drukuj dwustronnie,
  - zbieraj makulaturę i wybieraj papier makulaturowy

  ¬ródło:
  https://act.greenpeace.org/page/38454/petition/4
  https://www.eurostudent.pl/nie-podgrzewaj-atmosfery-zrob-cos-dla-klimatu/
  http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,24539959,na-wagary-w-obronie-planety-strajk-klimatyczny-uczniow-w-calej.html

   

  JAK REAGOWAĆ NA ZAGROŻENIA W SIECI I JAK ICH UNIKAĆ?

  Podczas zebrania z rodzicami w dniu 9.01.2019 r. wychowawcy klas przeprowadzili pogadankę poświęconą zagadnieniom dotyczącym korzyści i zagrożeń płynących z Internetu oraz wskazówek, w jaki sposób umiejętnie z niego korzystać. 
  Rodzice mają wiele narzędzi mogących pomóc im chronić samych siebie i ich dzieci przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą powszechna dostępność do usług telekomunikacyjnych. Należą do nich niewątpliwie:
  kontakty z niebezpiecznymi treściami,
   - cyberprzemoc - publikowanie ośmieszających lub poniżających zdjęć lub filmów, nękanie, szantażowanie i straszenie poprzez Internet, 
   - wyłudzenia, oszustwa,
   - uzależnienie od Internetu. 
  Dodatkowo wychowawcy klas rozdali rodzicom przygotowane ulotki nt. „Internet - dużo możliwości, dużo zagrożeń”, w których wskazano, co zrobić, by uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem w sieci.
  Inicjatorami działania byli szkolny koordynator programu prozdrowotnego oraz pedagodzy. 
   

  Zakaz palenia!

  W dniu 7.11.2018 r. podczas zebrań klasowych wychowawcy klas poinformowali rodziców o aktualnie obowiązujących przepisach prawnych dotyczących zakazu palenia w przestrzeni publicznej zarówno tradycyjnych papierosów, jak i elektronicznych. Pogadanka obejmowała także zagadnienia dotyczące konsekwencji nieprzestrzegania ww. przepisów. W celu wzmocnienia wagi omawianych zapisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, rodzicom wręczono ulotki informacyjne i zachęcono do ich wnikliwej analizy. W listopadzie podobne zagadnienia będą także omawiane z uczniami podczas godzin z wychowawcą. Organizatorem działania byli pedagodzy oraz szkolny koordynator ds. programu prozdrowotnego. 

  Zapoznanie z koncepcją Szkolnego Programu Prozdrowotnego "Szkoła Promująca Zdrowie" oraz prezentacja "Pozytywne i negatywne skutki nawyków żywieniowych"

  Pierwsze zebranie ogólne z rodzicami w dniu 19.09.2018 r. stało się doskonałą okazją do przedstawienia najważniejszych zagadnień dotyczących głównych celów realizacji programu prozdrowotnego, spodziewanych efektów po zrealizowaniu zaplanowanych działań, poruszanych zagadnień i obszarów tematycznych. Rodzice uczniów zostali zachęceni do zgłaszania propozycji działań prozdrowotnych i uczestnictwa w badaniach ankietowych, który wyniki posłużą do opracowania harmonogramu działań na bieżący rok szkolny. Szkolny koordynator programu pani Joanna Juszczak podziękowała także rodzicom za dotychczasową pomoc i aktywność przy realizacji programu. Natomiast pani Iwona Jarząbek - Starzyńska, nauczyciel przedmiotów zawodowych ZSGiH, przedstawiła najważniejsze zagadnienia dotyczące zwyczajów żywieniowych w oparciu o prezentacją zatytułowaną "Pozytywne i negatywne skutki nawyków żywieniowych". Zespół ds. promocji zdrowia zachęca do zapoznania i praktykowania zaleceń żywieniowych w życiu codziennym. Prezentacja w formacie pdf.

   

  Wnioski i rekomendacje wynikające z badań ankietowych przeprowadzonych we wrześniu 2018 r. dla potrzeb Szkolnego Programu Prozdrowotnego "Szkoła Promująca Zdrowie"  31 maja - ¦wiatowy Dzień bez Papierosa

   W dniach 25-30 maja 2018 r. Samorząd Uczniowski w ramach akcji informacyjnej starał się przypomnieć społeczności szkolnej, jak szkodliwe jest palenie, wskazując najważniejsze „plusy” przemawiające za koniecznością walki z nałogiem. Dodatkowo uczniowie klasy 1at w ramach przedmiotu innowacyjnego, zebrali wg nich najbardziej trafne hasła, wiersze i rymowanki podejmujące temat uzależnienia. Opracowali także krzyżówki dotyczące problemu palenia, a następnie w formie pracy grupowej poszukiwali rozwiązań wskazanych zagadnień.
  Najbardziej popularne wśród młodzieży sentencje i motta: 

  1) „Różnica między niemożliwym a możliwym, leży w ludzkiej determinacji”. Thomas Charles Lasorda
  2) „Najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu, to postępować według rad, które dajemy innym".   Harold Taylor
  3) „Podejmując nowe wyzwania, odkrywamy w sobie umiejętności, których istnienia nigdy nie podejrzewaliśmy”.  Les Brwon
  4) „Rzucić palenie? To łatwe. Robiłem to ze sto razy”.  Mark Twain

  Zwieńczeniem akcji zachęcającej do walki z nałogiem palenia była degustacja marchewek, do spożycia których zachęcali uczniowie klasy 1ct i 2at.

  Przypominamy, iż palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, głównie raka płuc. ¦wiatowa Organizacja Zdrowia uznała palenie papierosów za czwartą plagę ludzkości, po AIDS, głodzie i groĽbie wybuchu bomby atomowej, ponieważ palenie wywołuje więcej zgonów niż jakakolwiek inna substancja chemiczna.
  Organizatorami działania byli: Pani Iwona Prończuk, Pani Joanna Juszczak, Pan Tomasz Gwiazda. 

   

  Tydzień Zdrowia


   

  Relacja z przebiegu Tygodnia Zdrowia

  Hasła prozdrowotne

   

  Spotkania motywacyjne

  W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia 16 i 20 kwietnia w naszej szkole odbyły się dwa spotkania motywacyjne dla młodzieży z trenerami personalnymi Panem Dariuszem Wyrostkiem oraz Panem Radosławem Bierzanowskim. Nasi goście przyjęli zaproszenie od opiekunów Samorzadu Uczniowskiego - Pani Katarzyny Oliwiak, Pana Tomasza Gwiazdy i Pani Renaty Worlickiej-Kądzieli.
  Pierwsze spotkanie odbyło się 16 kwietnia o godzinie 10.00. Nasz gość Pan Dariusz Wyrostek zaprezentował nam, w jaki sposób udało mu się schudnąć ze 135 kg do 90 kg. Mówił o tak zwanej diecie ketogenicznej. Jest to sposób odżywiania opierający się na spożywaniu tłuszczu i eliminacji weglowodanów. Oprócz zagadnień związanych z odżywianiem się poruszył również temat ćwiczeń fizycznych, które wykonywane prawidłowo modelują naszą sylwetkę i pomagają zachować zdrowie.
  Drugie spotkanie motywacyjne odbyło się 20 kwietnia również o godzinie 10.00. Nasz drugi gość - trener personalny, były zapaśnik i kulturysta Pan Radosław Bierzanowski przygotował rozmowę motywacyjną dotyczącą siłowni charakteru. W życiu każdego człowieka liczą się przede wszystkim momenty, kiedy przełamujemy się, ćwiczymy silną wolę. Od naszych działań zależy nasze przyszłe życie i to, kim staniemy się w przyszłości.

     

     

  Konkurs na plakat poświęcony prawom dziecka

  W "Tygodniu Zdrowia" rozstrzygnięto konkurs na plakat poświęcony prawom dziecka. Wpłynęło bardzo dużo prac, spośród których komisja konkursowa w składzie:
  Pani Aneta Starczewska, Pani Anna Jawornicka-Dobosz, Pani Renata Worlicka-Kądziela, Pani Joanna Juszczak, wyłoniła laureatów i przyznała wyróżniła. W gronie docenionych znaleĽli się: 
   
  Dominik Mazur klasa 3at - I miejsce
  Alina Balaban klasa 1ct - II miejsce
  Aleksandra Tymochowicz klasa 3at - III miejsce
   
  Wyróżniono prace:
  Karoliny Głąb - klasa 2at
  Andriany Yazenitskiej klasa 1ht
  Weroniki Pelikan klasa 1ft
   
  Prace konkursowe zostały wyeksponowane na wystawie. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się z tak dużego zainteresowania wydarzeniem. 

   

  Gimnastyka i zdrowie

  Zajęcia z gimnastyki w ramach Tygodnia Zdrowia przeprowadziła z uczennicami Pani Aneta Wójtowicz. 

  Fiszki edukacyjne w Tygodniu Zdrowia

  W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia uczniowie klasy: 1ct, 1ht, 2ht i 3ht mieli okazję do zgłębiania wiedzy nt. zdrowych nawyków żywieniowych, znaczenia profilaktyki i aktywnego stylu życia dla dobrostanu psychofizycznego człowieka, poprzez fiszki edukacyjne zachęcające do wymiany opinii, skłaniające do dyskusji i aktywności w grupie rówieśniczej. Zabawa w gry edukacyjne była wstępem do zajęć lekcyjnych. Dodatkowo w dniu 17.04.2018 r. klasa 1ht w trakcie lekcji usługi turystyczne w hotelarstwie pochyliła się nad zagadnieniem wpływu ruchu turystycznego na ochronę środowiska. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zgłaszali propozycje pozytywnych i negatywnych konsekwencji wzrostu liczby podróżnych na środowisko w regionie, mieście, kraju i świeci.

   O realizację działań zadbała Pani Joanna Juszczak.

  „Healthy food - zdrowe nawyki żywieniowe”

  Pani Monika Emerla przeprowadziła lekcje języka angielskiego zawodowego nt. „Healthy food - zdrowe nawyki żywieniowe” w klasach 3at, 3bt.

  Na podstawie przygotowanych informacji uczniowie opracowali zasady zdrowego odżywiania, którymi należy się kierować, by zmienić swoją sylwetkę, poprawiać kondycję, samopoczucie i zdrowie. 

  1. Zróżnicowane, ale z umiarem.
  2. Nie rezygnuj całkowicie z tłuszczu.
  3. Ogranicz spożycie białek zwierzęcych.
  4. Ogranicz spożycie cukru.
  5. Zmniejsz spożycie soli.
  6. Pij dużo wody.
  7. Wybieraj produkty organiczne.
  8. Jedz dużo owoców i warzyw.

  Uczniowie przygotowali też zmiany w stylu życia, które wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie. 

  1. Rzuć palenie.
  2. Chroń siebie i innych przed biernym paleniem.
  3. Schudnij.
  4. Ruszaj się.
  5. Jedz zdrowo.
  6. Ogranicz spożycie alkoholu.
  7. Chroń się przed słońcem.
  8. Dbaj o psychikę.
  9. Zadbaj o sen.
  10. Regularnie badaj się.

  Uczniowie klasy 3ct w trakcie lekcji języka angielskiego zawodowego przygotowali plakaty promujące zdrowy styl życia na temat: „Wpływ diety na kondycję włosów” pod opieką Pani M. Emerli. 

   

  Tydzień Zdrowia "od kuchni"

  Uczniowie klasy 1at i 1ct pod opieką pani I. Jarząbek-Starzyńskiej i L. Mazurek w dniach 17 i 18 kwietnia 2018 r.  zapoznali się z prezentacją na temat: "Pozytywne i negatywne skutki nawyków żywieniowych". Następnie sprawdzili swoją wiedzę żywieniową, uczestnicząc w quizie pod hasłem "SprawdĽ czy wiesz, co jesz". Uwieńczeniem działań w ramach "Tygodnia Zdrowia - zdrowie dla wszystkich" było wykonanie i degustacja potraw tematycznych "Warzywa i owoce - zdrowo i kolorowo". 

   

  Konkurs Wiedzy o Zdrowym Odżywianiu

  Dnia 13 kwietnia w PWSZ odbyła się I edycja Konkursu wiedzy o zdrowym odżywianiu zorganizowana przez Instytut Nauk Rolniczych. Konkurs skierowany był do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z rejonu województwa lubelskiego. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o zdrowym odżywianiu i kształtowanie postawy prozdrowotnej wśród uczniów szkół średnich. W konkursie wzięło udział 58 uczniów z  9 szkół. Komisja konkursowa wyłoniła troje laureatów i  pięciu uczniów wyróżniła. Uczniowie z naszej szkoły spisali się znakomicie:
  - I miejsce Monika Kuczyńsa klasa 3bt,
  - III mjesce Urszula Sadowska klasa 3bt,
  - IV miejsce Mateusz Tarasiuk klasa 4bt
  - V miejsce Weronika Adwent klasa 3bt,
  - VI miejsce Aleksandra Szlicht 2ct,
  - VIII miejsce Karolina Wiśniewska klasa 3bt.

  Laureaci i wyróżnieni zostali nagrodzeni cennymi  nagrodami. O udział uczniów w konkursie zadbały: Pani Bożena Grabek i Pani Joanna Juszczak.


   

  Europejski Dzień Mózgu   

  Co kryje mózg kobiety, a co mężczyzny, skąd wzięło się powiedzenie "oni nie mają mózgów"- na te i inne pytania podczas zajęć odpowiadali uczniowie z klas 1ht, 1at i 4dt. W trakcie zajęć edukacyjnych (16 marca 2018)  powstały rysunki obrazujące funkcje mózgu. Wystawę prac zaprezentowano w czasie Dnia Otwartego (25 kwietnia 2018). Zajęcia edukacyjne przeprowadziły Wanda Pawluk i Anna Berbecka.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  „Zdrowie dla wszystkich”

  „Zdrowie dla wszystkich” - hasło ¦wiatowego Dnia Zdrowia 2018 i jednocześnie hasło Tygodnia Zdrowia, który będzie obchodzony w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w dniach 16-20 kwietnia. 
   ¦wiatowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania ¦wiatowej Organizacji Zdrowia, sprzyja realizacji działań mających na celu niwelowanie problemów zdrowotnych na całym świecie. 
  Cytując Dyrektora Generalnego WHO: „Nikt nie powinien wybierać między śmiercią, a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw, a kupowaniem jedzenia”.
  Przesłania ¦wiatowego Dnia Zdrowia:
  ·      Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.
  ·      Powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia oraz dobrostanu ludzi i narodów.
  ·      Powszechna opieka zdrowotna jest osiągalna. Niektóre kraje poczyniły w drodze do jej osiągnięcia ogromne postępy. Wyzwanie to utrzymać jej dostępność na poziomie oczekiwanym przez obywateli.
  ·      Poszczególne kraje podchodzą do problemu powszechności opieki zdrowotnej w różny sposób, nie ma uniwersalnych rozwiązań. Jednak każdy kraj może zrobić coś, by poprawić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.
  ·      Aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi.
  Każdy może mieć wpływ na powszechną opiekę zdrowotną poprzez wzięcie udziału w dyskusji o niej. Zbyt wielu ludzi jest pomijanych w opiece zdrowotnej. „Powszechny” oznacza „dla wszystkich”, bez dyskryminacji kogokolwiek. Wszyscy i wszędzie mają prawo do korzystania z koniecznych świadczeń zdrowotnych, bez narażania się na popadnięcie w ubóstwo. Oto niektóre fakty i liczby opisujące obecny stan powszechnej opieki zdrowotnej:
  1.   Co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych.
  2.   Niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszonych do przeżycia za 1,9 dolara dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne z własnej kieszeni.
  3.   Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) przeznacza co najmniej 10% środków z domowego budżetu na wydatki związane ze zdrowiem własnym, dziecka lub innego członka rodziny. Ponoszą oni tzw. „wydatki na sytuacje nadzwyczajne”.
  4.   Ponoszenie wydatków na sytuacje nadzwyczajne w kontekście służby zdrowia to problem globalny. W bogatszych krajach Europy, Ameryki Łacińskiej i części Azji, które już osiągnęły wysoki poziom dostępu do świadczeń zdrowotnych, rośnie ilość obywateli, którzy przeznaczają z własnej kieszeni co najmniej 10% środków z budżetu domowego na opiekę zdrowotną.
   Zaproponowane przez nauczycieli i uczniów działania mają na celu uświadomienie społeczności szkolnej znaczenia zdrowia własnego i innych. 
   
  ¬ródła: 
  https://wsse.krakow.pl/page/wp-content/uploads/2018/03/¦wiatowy-Dzień-Zdrowia-2018.pdf
  http://wsse.waw.pl/promocja-zdrowia/programy/swiatowy-dzien-wiedzy-o-antybiotykach/haslo-roku-swiatowy-dzien-zdrowia
  http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/en/
  http://www.who.int/universal_health_coverage/infographics/en/
  http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/posters/euro/en/
   

   

  Warsztaty kulinarne

  30   listopada 2017 r. w ZSGiH w sali nr 22 odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów drugiej klasy Gimnazjum nr 1 z Chełma. Zajęcia zostały przeprowadzone w języku angielskim pod hasłem „Owoce zamiast słodyczy”. Warsztaty prowadzili uczniowie klasy III bt  Adwent Weronika, Kolano Łukasz, Łatka Katarzyna i Sadowska Urszula.

  Celem warsztatów było podniesienie świadomości uczniów na temat prawidłowego odżywiania i właściwych nawyków żywieniowych, rozwijanie kompetencji językowych uczniów oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim. Uczniowie gimnazjum słuchając poleceń w języku angielskim, przygotowywali sałatki owocowe.

  Warsztaty zorganizowała Pani Monika Emerla w ramach działań programu „Szkoła promująca zdrowie”.

   

  ¦wiatowy Dzień Cukrzycy

  14 listopada obchodzony jest ¦wiatowy Dzień Cukrzycy – w rocznicę urodzin odkrywcy insulinyFredericka Bantinga.  Pani M. Nowosad i Pani M. Emerla przygotowały gazetkę, której celem było zwiększenie wiedzy o cukrzycy i jej poważnych następstwach oraz podjęcie konkretnych działań w walce z chorobą.  Cukrzyca określana jest jako „epidemia naszych czasów”. Zwrócono uwagę na problem niskiej świadomości społecznej dotyczącej cukrzycy zarówno wśród osób zdrowych ignorujących wczesne objawy oraz wśród chorych, którzy poprzez złą dietę, niską aktywność fizyczną i niewłaściwe leczenie narażają się na groĽne powikłania choroby. Gazetkę przygotowano w ramach działań zaplanowanych w programie „Szkoła promująca zdrowie”.

   

  Nauka poprzez zabawę

  Uczniowie klasy 1at, zgłębiając wiedzę nt. znaczenia żywienia dietetycznego w trakcie realizacji tematyki ujętej w programie innowacyjnym "Dietetyk i organizator imprez okolicznościowych", mają okazję do zobrazowania własnego spojrzenia na znaczenie diety dla zdrowia człowieka. Kolejnym przykładem na zaangażowanie młodzieży i ich zainteresowanie omawianą problematyką są plakaty przygotowane za pomocą komputera wg ich własnej wizji i kompleksowego spojrzenia na czynniki wpływające na dobry stan zdrowia. Ich wykonanie poprzedzone zostało wykładem dotyczącym diety podstawowej. 

   

   

  Akcja "Rzuć palenie razem z nami" 

   W dniu 16.11.2017 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Akcji "Rzuć palenie razem z nami", której celem było zwrócenie uwagi na problem palenia papierosów i zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego bez nałogów. Młodzież miała możliwość zbadania pod czujnym okiem pracowników PSSE z Chełma ciśnienia krwi oraz poziomu CO2 w wydychanym powietrzu. Temat wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, którzy w formie plakatów przedstawili swój krytyczny obraz nałogu.

  Prace uczniów zostały wyeksponowane w dniu akcji, a najciekawsze z nich nagrodzone przez komisję konkursową, w skład której weszli pedagodzy szkolni, nauczyciele, wybrani uczniowie, szkolny koordynator programu prozdrowotnego.

  Wyróżnienie oraz nagrody otrzymali:

 • Dec Patrycja kl. 2at,
 • Pasieczna Monika kl. 1at,
 • Rusol Oleksandra kl. 1ct,
 • Żerebecka Weronika kl. 2az,
 • Petruk Weronika kl. 2ft,
 • Chomicka Natalia kl. 2at,
 • Żarski Patryk kl. 3at,
 • Ogrodnik Aleksandra kl. 2at.
 • Mazur Dominik kl. 3at,
 • Głąb Karolina kl. 2at,
 • Ukrainets Alona 1ct.  
 • Wszystkim autorom prac biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłów. 

  Innowacja pedagogiczna "Dietetyk i organizator imprez okolicznościowych" 

  Zajęcia, w których uczestniczą uczniowie klasy 1at (technik żywienia i usług gastronomicznych), są doskonałą okazją do realizacji zagadnień prozdrowotnych ujętych w programie SzPZ. Rozwijają one zainteresowania młodzieży, która dokonując wyboru kierunku kształcenia, zechciała w sposób kompleksowy poznać czynniki mające wpływ na właściwą kondycję psycho-fizyczną człowieka. Efektem zaangażowania i pracy uczniów są m.in. prezentacje multimedialne omawiane w czasie lekcji przez ich autorów. Skłaniają one do licznych dyskusji nt. wpływu odżywiania na zdrowie człowieka. Jedna z tych prezentacji stanowi załącznik do zamieszczonych informacji. 

   

  Konkurs na plakat 

  Ogłaszamy konkurs na plakat dotyczący profilaktyki antynikotynowej w ramach Ogólnopolskiej Akcji

  "Rzuć palenie razem z nami".   

  Tematyka: profilaktyka i walka z nałogiem palenia.  

  Format plakatu i technika - dowolna.  

  Termin składania prac: 2 - 10 XI.  

  Przewidziane atrakcyjne nagrody.   

  Prace można składać u nauczycieli biologii, pedagogów szkolnych, koordynatora programu prozdrowotnego. Zostaną one wyeksponowane w dniu 16 XI podczas obchodów dnia uświetniającego akcję.

   

  DZIEŃ DAWCY SZPIKU KOSTNEGO W ZSGiH

  #KOMÓRKOMANIA - to moda na ratowanie czyjegoś życia…..

  Zapraszamy nauczycieli, pracowników i wszystkich pełnoletnich uczniów do zarejestrowania się w bazie niespokrewnionych dawców komórek macierzystych.

  Rejestracja odbędzie się 12.10.2017r w godz. 9.00-15.00 w bibliotece ZSGiH.

   (Informacje jak zostać dawcą znajdują się w zakładce: Działania Prozdrowotne)

  Powiadom i zaproś swoich rodziców i znajomych!!!!

  „i Ty możesz uratować komuś życie…”

  ORGANIZATORZY

  Zajęcia edukacyjne w bibliotece szkolnej

  W dniach 19-20 września uczniowie klasy II ft uczestniczyli w czterogodzinnych zajęciach edukacyjnych w bibliotece szkolnej. Tematem przewodnim była cyberprzemoc. Uczniowie obejrzeli film o tej tematyce w Internecie (https://www.cda.pl/video/663899d1). Po projekcji nawiązała się dyskusja wokół filmu i problemu cyberprzemocy wśród młodzieży. Zachęceni uczniowie wykonali prace plastyczne o podanej tematyce – patrz: zdjęcie.
  Zajęcia przeprowadzili Anna Berbecka i Wojciech Dyczko.

   

  Zapoznanie rodziców ze standardami i koncepcją SzPZ podczas zebrania ogólnego w dniu 13.09.2017 r.

  Koordynator Szkolnego Programu Prozdrowotnego "Szkoła Promująca Zdrowie" Pani Joanna Juszczak poinformowała nowych członków społeczności szkolnej i przypomniała rodzicom uczniów klas II, III i IV, o: 
  1) Standardach Szkoły Promującej Zdrowie,
  2) Celach programu prozdrowotnego, 
  3) Kto jest uczestnikiem programu: uczniowie, nauczyciele, pedagodzy, pielęgniarka szkolna, doradca zawodowy,  rodzice, pracownicy szkoły,

  Miejski Koordynator Sieć Szkół Promujących Zdrowie.
   1. Obszarach działań w zakresie edukacji prozdrowotnej ujętych w Programie Prozdrowotnym:
   2. Prawidłowe odżywianie i prawidłowe nawyki żywieniowe – profilaktyka nadwagi.
   3. Profilaktyka powstawania wad postawy.
   4. Działania mające na celu zapobieganie spożywaniu alkoholu, paleniu papierosów przez dzieci, młodzież i rodziców.
   5. Inne (m.in. tematyka związana  z tolerancją, odmiennością wyznaniową czy kulturową, cyberprzemoc). 
   6. Charakterze podejmowanych działań:
  Działania podejmowane w ramach realizacji programu prozdrowotnego polegają m.in. na: organizowaniu szkoleń dla nauczycieli, akcji informacyjnych, realizacji tematyki prozdrowotnej podczas zajęć do dyspozycji wychowawcy, zajęć wychowania fizycznego, pozalekcyjnych zajęć sportowych, akcji charytatywnych, czy Tygodnia Zdrowia realizowanego wg wytycznych Miejskiego Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie, pogadanek tematycznych dla uczniów i rodziców. 
    7. Wnioskach płynących z ewaluacji programu:
   Coroczna ewaluacja działań pozwoliła na sformułowanie następujących wniosków:
  - uczniowie oraz liczne grono nauczycieli aktynie uczestniczyło w realizacji zaplanowanych działań z edukacji prozdrowotnej,
  - działania odpowiadały potrzebom i zainteresowaniom uczniów, którzy współuczestniczyli w planowaniu i realizacji procesu edukacji zdrowotnej,
  - realizowane działania stwarzały uczniom możliwość zrozumienia, że są odpowiedzialni za swoje zdrowie i zdrowie innych.
    8. Korzyściach realizacji edukacji prozdrowotnej w szkole. 

   

  Pogadanka dla rodziców „Co znaczy być zdrowym?”

   
  Doskonałą okazją do realizacji zadań ujętych w harmonogramie działań prozdrowotnych na bieżący rok szkolny, była pogadanka dla rodziców wygłoszona przez wychowawców podczas spotkań klasowych w dniu 13.09.2017 r. Obejmowała ona zagadnienia dotyczące:
    - definicji „zdrowia”,
    - czynników wpływających na stan zdrowia dzieci, młodzieży i dorosłych,
    - skutków nieprzestrzeganie zasad zdrowego stylu życia,
    - „Dekalogu zdrowego stylu życia’,
    - znaczenia aktywności fizycznej dla dobrostanu psychofizycznego człowieka.
  Współpraca z rodzicami zmierzająca do poprawy nawyków żywieniowych młodzieży oraz walki z nałogami będzie realizowana systematycznie w ciągu całego roku szkolnego.

   

  Dzień Profilaktyki z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w ZSGiH (fotorelacja)

     
   

   

  Prezentacja prac konkursowych STOP UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM

   

  Tydzień Zdrowia

  Porozmawiajmy o depresji

  Prezentacja na temat depresji - do pobrania

  Najważniejsze informacje o depresji

  Konkurs na prezentację multimedialną „Depresja - choroba duszy i ciała”  Regulamin konkursu

  Relacja z „Tygodnia Zdrowia” pod hasłem "Depresja - porozmawiajmy o niej" 

  Harmonogram działań

  "Przepisy na depresję"

   

   

     

  Projekcja filmu dotyczącego  fast foodów

  Jedzenie typu Fast food  jest dostępne niemal na każdym kroku i bardzo popularne ze względu na ogólne zabieganie, konsumpcjonizm czy wygodę osób, które po nie sięgają. Niestety szybko nie znaczy zdrowo. Tego typu potrawy są bardzo kaloryczne, pełne tłuszczu i węglowodanów, a przy tym zawierają znikome ilości witamin, błonnika czy innych składników mineralnych.

  Aby uświadomić szkodliwość tego typu potraw, dnia 4 kwietnia 2017 roku  w Szkolnej Bibliotece odbyła się projekcja filmu dotyczącego  fast foodów. Lekcję przygotowały Panie: Anna Roczon i Agnieszka Celińska. W prezentacji filmu " Super Size Me" wzięli udział uczniowie z klas: 2bt i 2 az.

   

  O depresji po rosyjsku

  W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia realizowanego pod hasłem „Depresja- porozmawiajmy
  o niej” 4 kwietnia 2017 r. na lekcji języka rosyjskiego w klasie 2at i 1ct mówiliśmy o poczuciu własnej wartości, dbałości o zdrowie swoje i innych, a przede wszystkim o pokonywaniu trudności, jaką jest depresja. W czasie zajęć uwagę skupiliśmy głównie na typowych oznakach depresji, bazując na materiale w języku rosyjskim. Dzięki temu uczniowie mogli ugruntować swoją wiedzę na temat choroby, jaką jest depresja,  jak również wzbogacić zasób słownictwa. Zajęcia przeprowadziła Pani Ewelina Misiura.

   

  Tydzień Zdrowia pod hasłem - "Depresja - porozmawiajmy o niej"

  W dniach 3-7.04.2017 r. w ZSGiH obchodzony będzie Tydzień Zdrowia pod hasłem - "Depresja - porozmawiajmy o niej". Jest ono bowiem tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów ¦wiatowego Dnia Zdrowia 2017. 
  Według WHO "depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni. Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze. 
  Dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat".
  Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Celem działań, które zostaną zrealizowane w naszej szkole będzie zwrócenie uwagi na cierpiących na depresję, wsparcie ich i wskazanie możliwości uzyskania pomocy.

   

  Relacja z „Tygodnia Zdrowia” pod hasłem "Depresja - porozmawiajmy o niej"  

  W dniach 3-7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie miał miejsce Tydzień Zdrowia pod hasłem „Depresja – porozmawiajmy o niej“. 

  W realizację szeregu różnorodnych działań prozdrowotnych zaangażowana była cała społeczność szkolna: rodzice, wychowawcy i nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły, nauczyciele - bibliotekarze, doradca zawodowy, pielęgniarka szkolna. Ze względu na profil placówki tematyka poświęcona hasłu przewodniemu tegorocznego ¦wiatowego Dnia Zdrowia, omawiana była nie tylko podczas zajęć z wychowawcą, ale także w trakcie realizowania zajęć praktycznych. Nauczyciele zadbali o projekcje filmów tematycznych, przygotowali wystawki z materiałami edukacyjnymi, gazetki, ankiety do wypełnienia dla zainteresowanych uczniów i pracowników szkoły, publikowali materiały informacyjne w zakładce prozdrowotnej na stronie internetowej szkoły. Zorganizowali także szkolny konkurs na prezentacje multimedialną poświęconą depresji. W bibliotece szkolnej oraz facebooku zaprezentowano ciekawe artykuły naukowe. Zapoznano uczniów z tematyką uzależnień podczas debaty szkolnej, a rodziców poinformowano o sposobach rozpoznawania i walki z depresją w trakcie spotkań w ramach zebrań klasowych. Zaproponowano też  młodzieży szereg zajęć sportowych, by propagować zachowania prozdrowotne.

  Zwieńczeniem Tygodnia Zdrowia była konferencja zorganizowana w ZSGiH  nt. „Depresja dzieci i młodzieży – porozmawiajmy o niej”, podczas której zostały wygłoszone następujące wykłady:
  - ABC o depresji - lek. med. Agnieszka Sekunda – SPWSS w Chełmie,
  - Pomoc psychologa w depresji – mgr Elżbieta Kiszczak – SPWSS w Chełmie,
  - Depresja u młodzieży – z praktyki psychoterapeutycznej – mgr Anna Bielesza – ZWiPP nr 1 w Chełmie.

  W tym dniu dla potrzeb uczestników konferencji i społeczności szkolnej przygotowano: salkę masażu, salon fryzjersko-kosmetyczny oraz punkt do pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu smokolajzera. Organizatorami konferencji były: Medyczne Studium Zawodowe w Chełmie, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.

  Tego samego dnia młodzież klas o profilu turystycznym, hotelarskim, a także przyszli cukiernicy, uczestniczyli w IX Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL odbywających się w Kielcach. 

  Mocnym punktem tegorocznej edycji była konferencja naukowa „Turystyka prozdrowotna na obszarach wiejskich”, której tematyka skupiona była na tworzeniu marek turystycznych. W ramach wydarzenia uczniowie uczestniczyli także w panelu dyskusyjnym dotyczącym  najnowszych trendów w zakresie leczenia uzdrowiskowego. Doskonałym uzupełnieniem były panele poświęcone akupunkturze i ziołolecznictwu w medycynie chińskiej, jodze hormonalnej, czy substancjom bioaktywnym naturalnie występującym w żywności – jako innowacji w prewencji i leczeniu chorób, odchudzaniu i poprawie jakości życia. Pięciu spośród uczestników przygotowało prezentacje multimedialne nt. zalet i kierunków rozwoju agroturystyki w ramach konkursu zorganizowanego przez Instytut Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Konkurs organizowany był jako inicjatywa towarzysząca IX Międzynarodowym Targom Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL 2017 oraz II Międzynarodowym Targom Zdrowia i Urody HEALTH&BEAUTY, które odbędą się w dniach 7 - 9 kwietnia 2017 r. w Kielcach. Organizatorami targów są:  Urząd Marszałkowski Województwa ¦więtokrzyskiego, Targi Kielce S.A. i Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa ¦więtokrzyskiego. 

   

  KONFERENCJA „Depresja dzieci i młodzieży – porozmawiajmy o niej”

  7 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyła się konferencja zorganizowana z okazji ¦wiatowego Dnia Zdrowia 2017 pod hasłem „Depresja dzieci i młodzieży – porozmawiajmy o niej.”
  W trakcie konferencji zabrali głos prelegenci, którzy w przystępny i merytoryczny sposób przybliżyli uczestnikom  temat spotkania:
  - lek. med. Agnieszka Sekunda wygłosiła  referat „ABC o depresji” (SPWSS w Chełmie),
  - mgr Elżbieta Kiszczak „Pomoc psychologiczna w depresji” (SPWSS w Chełmie),
  - mgr Anna Bielsza „Depresja u młodzieży z praktyki psychoterapeutycznej ZWiPP nr 1 w Chełmie.

  Na konferencję przybyli zaproszeni goście: władze miejskie, dyrektorzy szkół, koordynatorzy szkolnych programów Szkoła Promująca Zdrowie, pielęgniarki medycyny szkolnej, przedstawiciele chełmskich gimnazjów.   W trakcie konferencji można było skorzystać z gabinetu masażu, gabinetu fryzjersko – kosmetycznego. Pracownicy Sanepidu i szpitala pokazali uczniom, jak działa smokolajzer, czyli urządzenie do badania ilości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Młodzież pogłębiła swoją wiedzę o zagrożeniach. Chętni uczniowie mogli dokonać pomiaru smokolajzerem. Po wysłuchaniu wykładów i wykonaniu badań każdy z pewnością zastanowi się kilka razy zanim sięgnie po papierosa lub dopalacz.

   

  W trakcie spotkania młodzież miała możliwość założenia alkogogli i narkogogli, co wiązało się z realizacją określonych zadań. Uczniowie wykonując proste ćwiczenia, mogli przekonać się, w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne. Zajęcia te miały na celu uświadomić młodzieży, że alkohol i narkotyki działają na nasze zmysły i wykonywanie pozornie prostych czynności staje się o wiele trudniejsze.

  Organizatorzy konferencji: Medyczne Studium Zawodowe im. Władysławy Szoc, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej nr 1 w Chełmie. W konferencji uczestniczyło 150 osób.

  Alkogogle są edukacyjnym narzędziem symulującym wpływ alkoholu na organizm człowieka (spowolnienie czasu reakcji, zmiany w ocenie odległości, podwójne widzenie, obniżenie koncentracji, itp.).   

  Narkogogle symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowanie leków: dezorientacja, zaburzenia percepcji przestrzeni, zawroty głowy, brak koncentracji, zaburzenia obrazu.

   

  „Zdrowie – najlepsza inwestycja”

   W dniu 30 marca 2017 roku uczniowie klas IIIdt i IVct pod opieką Pani Marzeny Niezgody  i Pani Renaty Worlickiej – Kądzieli mieli okazję uczestniczyć w  VIII Targach Wiedzy i Umiejętności w Medycznym Studium Zawodowym im. Władysławy Szoc w Chełmie zorganizowanych pod hasłem „Zdrowie – najlepsza inwestycja”. Zainteresowani uczniowie mieli okazję zapoznać się z specyfiką zawodów i oferowanych kierunków kształcenia, mogli sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, zbadać swój stan zdrowia (mierzenie poziomu cukru i ciśnienia, wskaĽnik BMI) a także poddać się zabiegom pielęgnacyjnym. 

   

   

   

  SZKOŁA PROMUJˇCA ZDROWIE - Standardy

  SZKOLNY PROGRAM PROZDROWOTNY

  Zasady zdrowego żywienia - Piramida zdrowego żywienia

  Test oceniający ryzyko zachorowania na cukrzycę

  Akcja informacyjna Samorządu Uczniowskiego

  Interpretacja - test oceniający ryzyko zachorowania na cukrzycę

  Ulotka - W walce z nałogiem nagrodą jest zdrowie i życie...

  #Komórkomania - broszura dla rodziców (dokument w formacie pdf)

  Fakty i mity o wodzie Nowe!


  Prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów ZSGiH  w ramach szkolnego konkursu "Młodość wolna od papierosów" zorganizowanego z okazji ¦wiatowego Dnia bez Tytoniu.

  Szkodliwość Palenia Papierosów  - Agnieszka Furtak, Monika Mamczarz

  Młodość Wolna Od Papierosów - Barbara Kudelska

  Palenie = ¦mierć - Joanna Pawliczuk

  Młodość Wolna Od Papierosów - Karolina Lewandowska

  ¦wiatowy Dzień Bez Tytoniu - Katarzyna Kos

  Papierosom Mówimy Stanowczo NIE! - Klaudia Szwarc

  Szkodliwość Palenia Papierosów - Monika Hołowacz

  Palenie Papierosów - Patryk Nafalski

  Nie Palę! - Paulina Szponar

  Papierosy Są Szkodliwe - Urszula Sadowska

  Młodość Wolna Od Papierosów - Vołodymir Ochrycky

  DZIEŃ DAWCY SZPIKU KOSTNEGO W ZSGiH  #KOMÓRKOMANIA


   

  Pogadanka dla rodziców nt. „Higieny pracy uczniów w szkole i domu”

   W dniu 1.02.2017 r. podczas zebrań z rodzicami wychowawcy poszczególnych klas wygłosili pogadankę nt. higieny nauki. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem ze strony obecnych. 
  Tematyka podyktowana byłą niesłabnącym znaczeniem właściwej organizacji nauki szkolnej i domowej, jako czynników, które w istotny sposób wpływają na postępy w uczeniu się.
  Zadanie zostało uwzględnione w harmonogramie działań szkolnego programu SzPZ.
  Wychowawcy przypomnieli o następujących zasadach odrabiania prac domowych, których powinni przestrzegać uczniowie: 
  1. Zadania domowe powinny być odrabiane w dniu, w którym zostały zadane, najlepiej między godziną 16-20. 
  2. Praca powinna być rozłożona równomiernie na kolejne dni tygodnia. 
  3. W każdym dniu należy wykonywać najpierw zadania bieżące, a po nich powinno się przystąpić do prac okresowych. 
  4. Należy pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia i właściwym zorganizowaniu miejsca pracy.
  5. Ważne jest ustalenie kolejności wykonywania zadań, a także planowanie krótkich przerw między poszczególnymi pracami domowymi. 
  6. Praca powinna być równomierna, staranna, wykonywana bez pośpiechu. 
  7. Po ukończeniu pracy należy przygotować potrzebne na następny dzień książki, zeszyty
  i przybory. 
   
  Każdy uczeń, który będzie przestrzegał powyższych reguł nauki, z pewnością osiągnie wymarzony sukces edukacyjny. Zaangażowanie rodziców jest jego nieodzownym elementem. 

   

  Efekt Domina

  W dniu 2 grudnia w czytelni biblioteki odbyła się lekcja z zakresu edukacji globalnej dotycząca problemów społecznych dzieci w krajach Trzeciego ¦wiata. Młodzież z klas trzeciej i czwartej obejrzała film dokumentalny w ramach projektu "Efekt Domina" o łamaniu praw dzieci w Bangladeszu i Malezji.

   

  Zapoznanie rodziców z ulotką antynikotynową dotyczącą problemu palenia

    Konsekwencją wszechstronnych działań zmierzających do upowszechniania Dnia Rzucania Palenia, który obchodzony był 17 listopada 2016 r., wychowawcy klas, we współpracy ze Szkolnym Koordynatorem ds. Programu Szkoła Promująca Zdrowie, przedstawili podczas zebrań w dniu 30.11.2016 r. ulotki tematyczne poświęconej problemowi palenia. Akcja miała na celu rozpowszechnienie wśród rodziców wiedzy merytorycznej dotyczącej problemu palenia tytoniu przez młodych ludzi oraz osoby dorosłe oraz poinformowanie o formalnych aspektach palenia w miejscach publicznych. Akcja jest kontynuacją działań realizowanych w listopadzie podczas godziny wychowawczej, ukierunkowanych na walkę z nałogiem palenia.      Ulotka znajduje się w wersji elektronicznej na stronie internetowej szkoły.

   

  Z życia szkoły - akcja antynikotynowa.

       W związku z obchodami ¦wiatowego Dnia Rzucania Palenia w trzeci czwartek listopada, w tym roku termin ten przypadł na dzień 17 listopada, młodzież ZSGiH w ramach godziny wychowawczej została zapoznana przez wychowawców klas z ideą akcji, która przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie od 1991 roku organizowana jest przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia. Według Fundacji, przez ostatnich kilkanaście lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem.    

  Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaĽne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego).    

  W Polsce co roku 70000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.     Akcja antynikotynowa wynikała z realizacji zadań ujętych w Programie Prozdrowotnym.

   

  Zebranie rodziców

  W dniu 14.09.2016 r. podczas pierwszego ogólnego zebrania w tym roku szkolnym, rodzice uczniów klas pierwszych zostali zapoznani z koncepcją SzPZ. Koordynator Szkolnego Programu Prozdrowotnego „Szkoła Promująca Zdrowie” przedstawił główne cele programu, który został opracowany w minionym roku szkolny i będzie realizowany jeszcze przez 2 lata. Rodzice uczniów starszych klas mieli okazję do zapoznania się z wynikami diagnozy przeprowadzonej w celu ustalenia rzeczywistego stanu wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych oraz stworzenia dla uczniów jak najlepszych warunków do nauki i rozwoju.

  Badania ankietowe oraz rozmowy z rodzicami z różnych poziomów kształcenia pokazały, iż: rodzice w dalszym ciągu widzą potrzebę włączania tematyki poświęconej właściwym nawykom żywieniowym do edukacji prozdrowotnej,         zdecydowana większość rodziców deklaruje swój udział w działaniach prozdrowotnych podejmowanych przez szkołę.

  Przypomniano również, jakie obszary działań w zakresie edukacji prozdrowotnej będą realizowane w dalszym ciągu. Są nimi:

  1. Prawidłowe odżywianie i właściwe nawyki żywieniowe – profilaktyka nadwagi,

  2. Profilaktyka powstawania wad postawy,

  3. Działania mające na celu zapobieganie spożywaniu alkoholu, paleniu papierosów przez dzieci, młodzież i rodziców.

  4. Inne (m.in. tematyka związana  z tolerancją, odmiennością wyznaniową, czy kulturową).

  Zachęcono wszystkich rodziców do efektywnej współpracy poprzez zgłaszanie propozycji działań prozdrowotnych i ich realizacji.

   

  DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

  W nawiązaniu do Dnia Bez Papierosa (obchodzonego 31 maja) 1 czerwca 2016 w klasie II az odbyła się lekcja "Palenie zabija!". Młodzież ugruntowała swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów, biorąc udział w zabawie edukacyjnej "Krok do śmierci". Na facebook.pl konkurs o nałogu palenia rozwiązała Monika Walczuk.

     
     

   

  Spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Ośrodek Wspierania Rodziny w Chełmie

  Uczniowie klas pierwszych na przełomie maja i czerwca 2016 r. uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami Stowarzyszenia Ośrodek Wspierania Rodziny w Chełmie. W czasie zajęć poruszano problem uzależnienia od substancji psychoaktywnych ze szczególnym podkreśleniem zjawiska  uzależnienia od alkoholu.

  Na zakończenie każdego spotkania uczniowie wypełniali i omawiali ankietę dotyczącą wiedzy na temat uzależnień. Mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Prowadzący wręczył obecnym uczniom wizytówki stowarzyszenia.

   

  "Młodość wolna od papierosów" - Konkurs

  31 maja 2016 r. to ¦wiatowy Dzień bez Tytoniu. W związku z tym zachęcamy do udziału w konkursie zatytułowanym "Młodość wolna od papierosów". Zadaniem uczestników będzie przygotowanie prezentacji multimedialnych w Power Point poświęconych walce z nałogiem palenia tytoniu przez młodzież i dorosłych.

  Tematyka prezentacji powinna odnosić się do estetycznych, zdrowotnych i społecznych konsekwencji palenia tytoniu (także e-papierosów), wskazywać pozytywne aspekty związane z niepaleniem, zachęcać do życia bez uzależnień oraz demaskować mity związane z paleniem funkcjonujące w grupach rówieśniczych.

  Prezentacje powinny zawierać od 10 do 15 slajdów ze wskazaniem autorów (maksymalnie dwóch autorów współpracujących przy tworzeniu jednej prezentacji) i klasy, do której uczęszczają. Ilość prezentacji z jednej klasy jest nieograniczona. Należy je dostarczyć do Opiekuna Samorządu Uczniowskiego – P. Renaty Worlickiej - Kądzieli lub Szkolnego Koordynatora Programu Prozdrowotnego – P. Joanny Juszczak do dnia 30 maja 2016 r.

  Laureaci, którzy przygotują trzy najlepsze prezentacje, otrzymają
  dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe, a ich prace zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce Działania Prozdrowotne.

   

  "Tydzień Zdrowia"

  Harmonogram

   PYSZNIE I ZDROWO - Ciasteczka owsiane z bananami

  Gazetka na korytarzu szkolnym poświęcona cukrzycy (1ct, K. Tunicka) 11.04.2016

   

   Pogadanka na temat zasad zdrowego żywienia (3ct, A. Roczon) 13.04.2016

   W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia odbyło się szereg spotkań i wydarzeń poświęconych profilaktyce cukrzycy i promujących zdrowy styl życia. Jednym z nich była pogadanka dotycząca zasad żywienia młodzieży oraz problemów żywieniowych najczęściej spotykanych wśród nastolatków.
   W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy 3 ct wraz z nauczycielami wychowania fizycznego: Panią A. Wójtowicz i Panem J. Lesickim. Wykład poprowadziła Pani Anna Roczon - nauczyciel ZSGiH .
   W czasie spotkania poddano analizie najnowszą Piramidę Żywienia i Aktywności Fizycznej, omówiono problemy żywieniowe młodzieży tj. otyłość , anoreksję, bulimię. Spotkanie miało na celu poszerzenie zakresu wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia oraz uświadomienie konsekwencji nieprzestrzegania zasad zdrowego żywienia.

    

   Tablice informacyjne oraz wystawki z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi obchodów "Tygodnia Zdrowia" w ZSGiH i profilaktyki cukrzycy (2az, J. Juszczak) 11.04.2016

  Badanie Smokerlyzerem poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu (PSSE w Chełmie, B. ¦migielska) 14.04.2016

  14.04.2016 roku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chełmie przeprowadzili, dla chętnej młodzieży, badanie Smokerlyzerem.  W badaniu wzięło udział 73 uczniów z klas: III bt, III ct, IV ct, II az, II dz, III az, III dz.

  Smokerlyzer jest to urządzenie, za pomocą którego możemy sprawdzić zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Proste badanie może być bardzo pomocne przede wszystkim dla palaczy, ale nie tylko. Trzeba nabrać do płuc sporo powietrza i w odpowiednim momencie, na komendę, wdmuchiwać je do aparatu, który wcześniej jest oczywiście odpowiednio przygotowany i skalibrowany. Urządzenie wskazuje czy organizm jest dobrze dotleniony. To informacja dla palacza lub osoby, która ma słabą wentylację płuc, by coś z tym problemem zrobić. O swoje płuca powinni obawiać się nie tylko palacze. Okazuje się, że można być podtrutym tlenkiem węgla z pieca.

  Badanie Smokerlyzerem jest zalecane nie tylko dla palaczy, ale również też dla osób, które palą w różnego rodzaju piecach.


  Prezentacje multimedialne poświęcone profilaktyce i leczeniu cukrzycy: 2az, J. Juszczak oraz 1az, A. Celińska

  Cukrzyca - J. Kondraciuk

  Cukrzyca - K. Pacała, K. Grabowska

  Cukrzyca - P. Nafalski

  Cukrzyca - W. PuĽniak

   

  Słownictwo dietetyczne na lekcji j. angielskiego (2az, H. Kudełko) - 14.04.2016

  Cukrzyca  - słownik

   

  Konkurs "O cukrzycy po angielsku" opublikowany na szkolnym facebooku - tekst z pytaniami (M. Sapiaszko) 15.04.2016

   

  Warsztaty tańca (2ht, 2dt, 3az, 3dz, A. Wójtowicz) - 14.04.2016 r. 

   

   

   

  Plakaty poświęcone cukrzycy i piramidzie żywieniowej (1az, A. Celińska)

      

  Cukrzyca - linki do stron godnych polecenia.

  http://www.eufic.org/index/pl/
  https://cukrzyca.info.pl/zalecenia_kliniczne
  http://www.izz.waw.pl/pl/choroby-zywieniowozalezne
  http://www.choosemyplate.gov/
  http://www.foodpyramid.com/mypyramid/

   

  Publikacja prasowa z "Tygodnia Zdrowia" zorganizowanego w ZSGiH

  Spotkanie informacyjne

  Rodzice uczestniczący w zebraniach z wychowawcami poszczególnych klas w dniu 6.04.2016 r., zostali zapoznani z ulotką tematyczną upowszechniającą wiedzę merytoryczną dotyczącą problemu palenia tytoniu przez młodych ludzi oraz informującą o formalnych aspektach palenia w miejscach publicznych.
  Ulotka została opracowana we współpracy z Miejskim Koordynatorem Sieci Szkół Promujących Zdrowie przez: Pedagogów, Zespół ds. Analizy Działań Profilaktycznych oraz Szkolnego Koordynatora ds. Programu „Szkoła Promująca Zdrowie.

  W związku z akcją informacyjną dotyczącą szkodliwości palenia tytoniu, w marcu i kwietniu 2016 r. podczas godzin z wychowawcą zostały przybliżone młodzieży przepisy ustawy antynikotynowej oraz wiedza merytoryczna dotycząca szkodliwego wpływu nikotyny na organizm człowieka.

  Wychowawcy klas przedyskutowali z uczniami informacje zawarte  na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie w zakładce - Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia:

  http://www.pssechelm.pl/pliki/oswiata/ust_atyt_who.pdf

  http://www.pssechelm.pl/pliki/oswiata/ustawa_antt.pdf

  http://www.youtube.com/watch?v=mpeH1u6brrY

  http://www.youtube.com/watch?v=umQw73Bgki8

   

  „Pokonaj cukrzycę”

  7 kwietnia to ¦wiatowy Dzień Zdrowia, obchodzony w tym roku pod hasłem „Pokonaj cukrzycę”. Przypominamy, iż cukrzyca jest obecnie bardzo powszechną chorobą. W związku z tym ważne, aby posiadać wiedzę o tym, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby oraz jakie są sposoby jej wykrywania i leczenia.
  Niska świadomość społeczna na temat cukrzycy nie tylko niesie ze sobą dramat człowieka i jego rodziny, ale skutkuje także wysokimi kosztami leczenia. Dlatego WHO podejmuje jako temat ¦wiatowego Dnia Zdrowia problem profilaktyki i leczenia cukrzycy.

  W naszej szkole w dniach od 11 do 15 kwietnia zostanie zrealizowanych szereg akcji i działań mających na celu zwiększenie wiedzy o cukrzycy i sposobach jej zapobiegania.

  Test oceniający ryzyko zachorowania na cukrzycę

  Akcja informacyjna Samorządu Uczniowskiego

   

  "Autyzm oswojony"

  W ramach realizacji Program Prozdrowotnego bibliotekarz Pani Anna Berbecka przeprowadziła 5 marca lekcję "Autyzm oswojony", omawiającą codzienne życie ludzi dotkniętych autyzmem.

  Uczniom z klasy II az i II at nauczycielka opowiedziała m.in. o Duńczyku Thorkil Sonne, prezesie firmy informatycznej "Specialisterne", zatrudniającym ludzi chorych na autyzm.

  Młodzież została zachęcona do przeczytania powieści:

  • Sabine Berman "Dziewczyna, która pływała z delfinami",
  • Winston Gromm "Forrest Gump",
  • Leonore Fleischer "Rain Man",

  a także obejrzenia ich oskarowych ekranizacji.

  Z okazji Europejskiego Dnia Mózgu 18 marca br. w czytelni odbyła się lekcja dotycząca zagadnień pracy ludzkiego mózgu. Uczniowie klasy II az chętnie wysłuchali fragmentów książki Anthony Smith'a Umysł oraz różnych ciekawostek naukowych.

  PóĽniej toczyła się dyskusja na temat mózgu obydwu płci. Uczennica Monika Walczuk rozwiązała z bardzo dobrym wynikiem tematyczny konkurs czytelniczy na bibliotecznej stronie facebook.pl .

     

  „Pokonaj cukrzycę” - spotkanie szkolnych koordynatorów sieci Szkół Promujących Zdrowie

  W ramach realizacji projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” w dniu 30 marca 2016 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, odbyło się spotkanie szkolnych koordynatorów sieci Szkół Promujących Zdrowie. Tematyką przewodnią było hasło „Pokonaj cukrzycę”, które w tym roku w kwietniu będzie towarzyszyć obchodom Tygodnia Promocji Zdrowia.
  Organizator spotkania - Pani Małgorzata Wrona - Miejski Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie, przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane ze stanem chorobowym (cukrzycę typu 1 i 2), objawy i czynniki zwiększające ryzyko zachorowania. Omówiła także sposoby zapobiegania cukrzycy, rolę diety i aktywności fizycznej w profilaktyce i leczeniu. Zaproponowała również działania zachęcające całą społeczność szkolną do pogłębiania wiedzy i podnoszenia świadomości na temat cukrzycy.
  Spotkanie było też dobrą okazją do wymiany doświadczeń związanych z realizacją działań prozdrowotnych w różnych typach placówek oświatowych. Bez wątpienia ułatwi ono koordynatorom oraz osobom z zespołu ds. promocji zdrowia planowanie akcji edukacyjnych poświęconych cukrzycy i prowadzenie szeroko zakrojonej profilaktyki tej choroby w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

   

   

  "Więcej zdrowia - więcej życia"

  28.01.2016 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie odbyła się akcja prozdrowotna podsumowująca projekt "Więcej zdrowia - więcej życia". Uczniowie II LO w Chełmie przygotowali wystąpienia dotyczące zalet aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Pani Anna Roczon, nauczycielka ZSGiH w Chełmie, przeprowadziła pogadankę na temat „Zasad zdrowego żywienia młodzieży”.

  STOP NIKOTYNIE

  W dniu 02.02.2016 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy kampanię antynikotynową, która była tematem przewodnim „Dnia Profilaktyki” realizowanego we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Chełmie. W ramach kampanii odbył się tematyczny konkurs plastyczny dla klas pierwszych i drugich. Plakaty zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali gadżety ufundowane przez PSSE w Chełmie. Wykonano również gazetkę propagującą modę na „niepalenie” oraz zaprezentowano szereg materiałów informacyjnych dotyczących szkodliwości nikotyny. Głównym punktem kampanii była prelekcja wygłoszona przez Panią Alicję Bork, kierownika Sekcji Oświaty i Promocji Zdrowia, uzupełniona prezentacją multimedialną. Pełnoletnia młodzież naszej szkoły mogła wziąć udział w badaniu smokolajzerem, który mierzy zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Chętni uczniowie sprawdzili działanie narko-gogli i alko-gogli.

   

  XXVI Bieg Niepodległości

  10 listopada 2015r w Biegu Niepodległości wystartowało 725 uczestników w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach.

  Naszą szkołę, na dystansie 1300m reprezentowało 20 uczniów:

  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęliśmy IV miejsce.
  Indywidualnie sukces odniosły dziewczęta zajmując wysokie miejsce:
  Paula Sydoruk IV miejsce
  Anna Król V miejsce
  Patrycja Grzesiuk VII miejsce

  Wśród chłopców najwyżej uplasował się
  Norbet Dudek zajmując wysokie VII miejsce

  Wszystkim gratulujemy ukończenia biegu.