| Projekty |

logo1 logo2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

  Chcemy umieć więcej - wzrost kompetencji zawodowych kluczem do sukcesu 


Dokumenty

Ankieta rekrutacyjna

 

Deklaracja uczestnictwa

 

Zaproszenie na pokazy umiejętności uczniów

Raporty o stanie

Podsumowanie projektu 6.06.2012

Projekt „Chcemy umieć więcej – wzrost kompetencji zawodowych kluczem do sukcesu” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany był w naszej szkole od sierpnia 2010 roku a zakończy się w lipcu 2012 roku. Uczestnikami projektu byli zarówno uczniowie technikum jak i zasadniczej szkoły zawodowej. Działania projektowe cechowała duża różnorodność ale ich głównym celem był wzrost kompetencji kluczowych uczniów, takich jak: znajomość języków obcych ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa zawodowego, umiejętność korzystania z technologii komputerowej oraz podniesienie umiejętności czysto zawodowych takich jak: sporządzanie ciekawych potraw znajdujących zastosowanie w cateringu czy też dekorowanie ciast na różne okazje. Wszyscy uczestnicy działań projektowych wzięli udział w zajęciach z przedsiębiorczości, których celem było pobudzenie aktywności uczniów i zachęcenie do podjęcia prób samo zatrudnienia w branży agroturystycznej czy też związanej z gastronomią.
W działaniach projektowych wzięło udział ponad 300 uczniów naszej szkoły.

1. w kołach językowych z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego uczestniczyło łącznie 160 uczniów,
2. w warsztatach informatycznych z elementami rachunkowości - uczestniczyło 40 uczniów,
3. w warsztatach „Przekąski i desery jako dania cateringowe” uczestniczyło 80 uczniów,
4. w warsztatach turystycznych brało udział 20 uczniów,
5. w warsztatach „Dekoracja ciast okolicznościowych” uczestniczyło łącznie 40 uczniów.

W ramach współpracy z potencjalnymi pracodawcami uczniowie uczestniczyli w praktykach zawodowych:

• uczniowie z klas technik hotelarz – 20 uczniów pracowało w wysokiej klasy hotelach w Lublinie: „Viktorii”, „Unii”, „Grand Hotelu Lublinianka”,
• uczniowie z klas technik obsługi turystycznej – łącznie 20 uczniów odbyło praktyki w biurach turystycznych w Lublinie: „Lider” „Tour”, „Almatur”, „Travels”,
• uczestnicy warsztatów gastronomicznych uczestniczyli w pokazach przygotowania potraw przez szefa kuchni restauracji „Corleone”,
• uczestnicy warsztatów cukierniczych uczestniczyli w pokazach dekoracji ciast z karmelu, marcepanu i czekolady przeprowadzonych przez mistrzów cukierników.

Uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich wzięli udział w wycieczkach na „Targi wyposażenia hoteli i gastronomii” w 2010 roku do Krakowa zaś w roku 2012 do Mikołajek. Uczniowie klas branży turystycznej i hotelarskiej uczestniczyli w wycieczkach: dwukrotnie do Sobiboru, dwukrotnie nad morze i w góry.

 W zależności od rodzaju zajęć ich uczestnicy zostali zaopatrzeni w podręczniki, odzież ochronną, odzież wizytową na praktyki w hotelach, mieli zagwarantowane zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu praktyk oraz drobne przekąski w ramach cateringu podczas zajęć teoretycznych.

Podczas zajęć panowała miła i przyjazna atmosfera, a zdobyte przez nich wiadomości i umiejętności z pewnością zaowocują większymi szansami na rynku pracy.

Chcemy umieć więcej - wzrost
kompetencji zawodowych
kluczem do sukcesu
     

Praktyki - Lublin

 
 

Wycieczka - targi hotelarstwa


     

Pokaz w restauracji Corleone 21.03.2012

   

Warsztaty - język angielski 20.03.2012

 
  Przekąski i desery jako dania cateringowe
10.01.2012

 

Warsztaty informatyczne

Zajęcia pozalekcyjne, mające na celu przybliżenie tematyki związanej z zakładaniem i prowadzeniem firmy z uwzględnieniem obsługi programów do wspomagania działalności gospodarczej. Dadzą też możliwość nabycia umiejętności tworzenia stron WWW i ich wykorzystania dla promocji własnej firmy, pozwolą na uzyskanie informacji odnośnie sposobów promowania własnej firmy oraz zasad funkcjonowania małego przedsiębiorstwa.

   
Warsztaty informatyczne
 

Warsztaty cukiernicze
Program zajęć obejmuje miedzy innymi:
Wykonanie rolady z masą makową
Wykonywanie dekoracji z owoców i warzyw
Wykonanie świątecznych choinek z ciasta piernikowego
Dekoracja tortów
Wykonanie okolicznościowych figurek marcepanowych
Dekoracja tortów w stylu angielskim
Wykonywanie ciastek bankietowych
Dekoracje czekoladowe z świątecznymi nadrukami

   


Warsztaty cukiernicze

Warsztaty język angielski grupa I i II

Na zajęciach uczniowie utrwalą i poszerzą swoje wiadomości i umiejętności językowe z zakresu obsługi hotelowej rozwiązując różnego typu zadania kształtujące podstawowe sprawności językowe. Będą wzbogacać słownictwo zawodowe w języku angielskim, będą rozwijać umiejętności konstruowania wypowiedzi pisemnych i ustnych i doskonalić umiejętności komunikacyjne.

warsztaty angielski

Warsztaty z języka rosyjskiego

Celem zajęć jest wzbogacenie fachowego słownictwa zawodowego oraz poprawa umiejętności komunikacji interpersonalnej.
Na zajęciach kółka języka rosyjskiego uczniowie poznają, utrwalają i poszerzają swoje wiadomości z zakresu żywienia człowieka (nazwy artykułów spożywczych, nazwy potraw i napojów, przygotowanie potraw, zasady racjonalnego żywienia; poznają realia, rosyjskie-potrawy i napoje kuchni rosyjskiej, ćwiczą zamawianie posiłków i wyżywienia dla grup ludności). Uczniowie rozwiązują różnego typu zadania kształtujące podstawowe sprawności językowe. Wzbogacają słownictwo zawodowe w języku rosyjskim, rozwijają umiejętności konstruowania wypowiedzi pisemnych i ustnych i doskonalą umiejętności komunikacyjne.

   


warsztaty rosyjski
  Warsztaty języka niemieckiego
tematyka zajęć: Rodzaje hoteli i ich charakterystyka.
Co mogą zaoferować hotele ? - Wybrane przykłady ofert hotelowych.
Zagadnienia gramatyczne: budowa zdania prostego i złożonego współrzędnie, zdania pytającego, przymiotnik w roli przydawki.
Funkcje językowe: określanie i charakterystyka różnych rodzajów hoteli, wyrażanie opinii, opis pomieszczeń hotelowych.
Kategorie hoteli i kryteria ich klasyfikacji. Zalety Kettenhotels.
Funkcje językowe: inicjowanie i prowadzenie rozmowy na temat obejrzanego filmu.

   
  Warsztaty turystyczne
Warsztaty turystyczne to zajęcia pozalekcyjne skierowane dla uczniów uczących w zawodzie technik obsługi turystycznej. Odbywają się dwa razy w miesiącu po dwie godziny. W grupie jest 10 osób ( 1 grupa na rok szkolny).W trakcie zajęć uczniowie zdobywają umiejętności organizowania wypoczynku, jego planowania, gromadzenia i przetwarzania niezbędnych informacji, prowadzenia dokumentacji Poznają sposoby zagospodarowania czasu w trakcie wycieczek zawodoznawczych, w praktyce ugruntowują swoją wiedzę.
   
Koło turystyczne

Fotoreportaż - wyroby cukiernicze

   

Fotoreportaż -  wycieczka do Krakowa

Kształtowanie umiejętności organizatora wypoczynku ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności pilota - rezydenta.

Metodyka i technika pracy rezydenta przy obsłudze polskich grup turystycznych .
• Przygotowanie, realizacja, rozliczenie imprezy przez rezydenta.
• Kalkulacja imprezy turystycznej
Obsługa imprez turystycznych przez pilota wycieczek
• Obsługa imprez autokarowych i pociągowych oraz samolotowych
i promowych z uwzględnieniem obsługi celnej

Wycieczka do Krakowa

Przekąski i desery jako dania cateringowe

SAŁATKA Z PALUSZKÓW KRABOWYCH
SKŁADNIKI: paluszki krabowe mrożone – kilka sztuk, makaron chiński: 50-100 g, kukurydza konserwowa: 100-150 g, koper świeży, ogórek zielony: 0,5-1 szt., czosnek świeży, majonez, sól, pieprz ziołowy.
WYKONANIE:
Makaron przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ostudzić. Paluszki krabowe rozmrozić, pokroić w plastry 0,5 – 1,0 cm grubości. Kukurydzę osączyć z zalewy. Koperek umyć i posiekać. Ogórki umyć i pokroić w półplastry. Czosnek przecisnąć przez praskę. Połączyć składniki sałatki z majonezem, dosmakować solą, pieprzem ziołowym i czosnkiem. Sałatkę podawać schłodzoną.

Pokaz umiejętności dekorowania ciast

   
 
Pokaz umiejetności dekorowania ciast
  Pokaz w restauracji Corleone
Sałatka Caprese
film 3 MB

Klasyczna włoska sałatka, którą można spotkać w każdej restauracji na terenie słonecznej Italii i nie tylko, jest daniem przygotowywanym z sera mozzarella, pomidorów i bazylii z dodatkiem soli i pieprzu. Sałatka Caprese bywa też podawana z oregano, octem balsamicznym, niewielką ilością drobno pokrojonego czosnku lub cebuli.

Corleone
  Wycieczka do Gdańska
Wycieczka odbyła się w dniach 04.04-08.04.2011 r. Skierowana była przede wszystkim do uczniów uczęszczających na koło turystyczne, uczących się w zawodzie technik obsługi turystycznej oraz uczących się w zawodzie technik hotelarstwa..W wycieczce brało udział 40 uczniów. Wyjazd miał na celu pokazanie uczniom, w jaki sposób praktycznie organizowana jest imprez turystyczna, począwszy od jej planowania, zgromadzenia i przetworzenia niezbędnych informacji, po właściwie prowadzoną dokumentację i właściwe funkcjonowanie firmy turystycznej. Uczniowie mieli możliwość również poznania sposobów zagospodarowania wolnego czasu oraz obserwacji, w jaki sposób w praktyce realizowane są zadania przez kierownika wycieczki. Zwiedzanie obiektów pomorskiego regionu turystycznego utrwaliło wiedzę o atrakcjach turystycznych tu się znajdujących oraz ugruntowało zdobytą wiedzę na zajęciach. Podsumowaniem wycieczki był konkurs wiedzy pt„ Funkcjonowanie firmy turystycznej” , w której najwyższym poziomem wiedzy wykazali się uczniowie uczęszczający na koło turystyczne. Zostali oni wyróżnieni nagrodami, a pozostali uczestnicy otrzymali drobne nagrody pocieszenia. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była prowadząca koło turystyczne J. Fedorczuk.
Wycieczka do Gdańska
  Pokaz umiejętności dekorowania Ciast
W dniu 25 maja 2011r. o godz. 13.30 odbyła się prezentacja umiejętności uczestników warsztatów cukierniczych „Dekoracja ciast okolicznościowych”. W prezentacji wzięli udział rodzice uczniów uczestniczących w warsztatach, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły.
Młodzież zaprezentowała nabyte w trakcie warsztatów umiejętności. Podziw wzbudzały zarówno wygląd jak i smak zaprezentowanych wyrobów.
Uczniowie przygotowali piękne nakrycie stołów i zapewnili obsługę gości. Zarówno wrażenia estetyczne jak i smakowe na długo pozostaną w pamięci uczestników.
dekoracja ciast
  Pokaz „Przekąski i desery jako dania cateringowe”
W dniu 27 maja 2011r. o godz. 13.00 odbyły się prezentacje dwóch grup uczestników warsztatów „Przekąski i desery jako dania cateringowe”.
Gośćmi prezentacji byli rodzice, dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły oraz przedstawiciele organu prowadzącego Pan Prezydent Stanisław Mościcki i Pan Dyrektor Wydziału Edukacji Augustyn Okoński.
Przygotowane potrawy zachwyciły smakiem i wyglądem. Serwowano zarówno potrawy na zimno jak i na gorąco oraz desery i napoje. Uczestnicy warsztatów przygotowali atrakcyjną dekoracje stołów i potraw.
Wszyscy goście zgodnie stwierdzili, że zaprezentowane przez młodzież umiejętności potwierdzają celowość organizacji podobnych zajęć.
  Pokaz w Corleone
13 września 2011
Pokaz przygotowania potraw przez szefa kuchni
 

Wycieczka w Tatry