| Dokumenty | Projekty | e-Dziennik | Współpraca z firmami |

    

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2014/2015

Wydarzenia 2015/2016

Wydarzenia 2016/2017

Wydarzenia 2017/2018

Wydarzenia 2018/2019

Wydarzenia 2019/2020

Wydarzenia 2020/2021Emilka wśród najlepszych uczniów chełmskich szkół

Emilia Fijałko, uczennica klasy 3ftg, odebrała świadectwo z wyróżnieniem z rąk Pierwszej damy Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agaty Kornhauser-Dudy podczas uroczystego miejskiego zakończenia roku szkolnego 2021/2022, które miało miejsce w Szkole Podstawowej Nr 7 w Chełmie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025"

"Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0" jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Nasza szkoła przystąpiła do drugiej edycji programu, dzięki któremu biblioteka szkolna pozyska sprzęt multimedialny i wiele nowych książek : lektur, popularnonaukowych i beletrystyki zachęcających do czytania.IV Ogólnopolski Konkursu dla Młodzieży "Moja Wizja Zero"#rowerowastolicapolskiI MIEJSCE W KONKURSIE „PSZCZOŁA W ŚRODOWISKU NATURALNYM I ŻYCIU CZŁOWIEKA”

29 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie odbył się XXII konkurs wiedzy pt. „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka”. Uczestnicy zmierzyli się z testem wiedzy dotyczącym budowy, fizjologii i ekologii pszczół, ich życia społecznego, znaczenia w środowisku oraz leczniczych wartości produktów pszczelich. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II at: Klaudia Jachimczak i Weronika Dworczyńska. Komisja konkursowa przyznała I miejsce Klaudii Jachimczak, a Weronika Dworczyńska uplasowała się na III miejscu. Dyplomy i nagrody zostały wręczone w trakcie XXIV Nadbużańskiego Święta Pszczoły.

Gratulujemy!„PIĄTY ŻYWIOŁ”

Wystawa wybranych wierszy z twórczości pisarza związanego z przedwojennym Chełmem, nauczyciela i jednocześnie patrona szkoły – Kazimierza Andrzeja Jaworskiego (1897-1973). Motywem przewodnim wystawy jest kobieta, nieznana i eteryczna adresatka westchnień poety. „Piątym żywiołem” na chwilę stały się uczennice szkoły. Czarno-białe portrety powstały w szkolnej scenerii, nawiązując do czasów, w jakich żył i tworzył pisarz. Dziewczęta z klas fryzjerskich Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, pod kierunkiem nauczycielek zawodu Anety Chomczyńskiej i Marzeny Wilińskiej, w sesji zdjęciowej zaprezentowały własne stylizacje fryzur, makijażu i stroju m.in. jako pokaz umiejętności zawodowych i zainteresowań artystycznych. Wystawa fotografii Anny Berbeckiej, nauczyciela bibliotekarza to nie tylko odsłona twórczości pisarza związanego z regionem, ale też promocja szkoły noszącej Jego imię.

Galeria zdjęć po kliknięciu w fotografię...Dni otwarte

Zorganizowany 27 maja br. przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie Dzień Otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem. Zaproszono tam uczniów klas ósmych, którzy wkrótce będą decydowali o wyborze szkoły. ZSGiH proponuje kierunki gwarantujące zdobycie dobrego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu. Goście mogli poznać ofertę edukacyjną, zobaczyć nowoczesne pracownie i przekonać się, że każdy znajdzie tu kierunek pozwalający rozwijać zainteresowania. Program Dnia Otwartego był bardzo bogaty. Nauczyciele wraz z uczniami pokazali zawodowe ciekawostki i pochwalili się największymi osiągnięciami. Prezentowali sposoby wykorzystania profesjonalnego sprzętu i narzędzi, a także zapoznali z zasadami i warunkami zdobywania zawodu. Dla gości otworzono pracownię fryzjerską, pracownie gastronomiczne, a także turystyczną i hotelarską, gdzie mogli obserwować zajęcia, a nawet spróbować swoich sił przy wykonaniu niektórych prac. Uczestnicy Dnia Otwartego degustowali ciasteczka wykonane przez uczniów ZSGiH.Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego

Dnia 13.05.2022 roku uczniowie ZSGiH w Chełmie pod opieką Pani Joanny Juszczak, Anety Starczewskiej, Ewy Mąki oraz Pana Huberta Kudełko byli na wycieczce w Poleskim Parku Narodowym. W budynku dyrekcji w Urszulinie w specjalnie do tego celu przygotowanej sali projekcyjnej młodzież obejrzała film poświęcony przyrodzie PPN i kulturze Polesia. Tutaj znajduje się również „Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego", w którym, w okresie od września do maja, można oglądać małe żółwie błotne. Następnym punktem wyjazdu było zwiedzanie tradycyjnej zagrody polskiej ”Poleskie Sioło”. Znajduje się tam budynek mieszkalny w którym zgromadzono eksponaty związane z tradycyjnym domostwem , spichlerz oraz stodoła z ławkami szkolnymi. W tym miejscu zostały przeprowadzone przez Pana Huberta Kudełko zajęcia leksykalne na podstawie quizu-gry ”The world of animals in the Polesie National Park” Ostatnim elementem oferty dotyczącej zwiedzania Parku było przejście po trasie jednej ze ścieżek przyrodniczych - Czachary. Ścieżka ta posiada swoją infrastrukturę edukacyjno-turystyczną w postaci tablic edukacyjnych opisujących poszczególne przystanki na trasie, zadaszeń, kładek przez torfowiska, pomostów i wież widokowych. W trakcie wyjazdu uczniowie wykazali się zdyscyplinowaniem i odpowiedzialnością
XII edycja Rejonowego Konkursu „Z bliska i z daleka” pod hasłem „Dusza zaklęta w książce”

27 maja 2022 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyło się podsumowanie XII edycji Rejonowego Konkursu „Z bliska i z daleka” pod hasłem „Dusza zaklęta w książce” – w kręgu literatury polskiego romantyzmu. Konkurs miał na celu zachęcenie młodzieży do czytania i rozbudzanie wrażliwości na piękno literatury polskiego romantyzmu, popularyzację twórczości poetów epoki oraz rozwijanie uzdolnień artystycznych młodzieży. W konkursie udział wzięło 62 uczniów z 8 szkół podstawowych z Chełma i okolic: Szkoły Podstawowej Nr 3 w Chełmie, Szkoły Podstawowej Nr 7 w Chełmie, Szkoły Podstawowej Nr 8 w Chełmie, Szkoły Podstawowej w Kamieniu, Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, Szkoły Podstawowej w Żmudzi, Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej i Zespołu Szkół w Dorohusku.Do konkursu zgłoszono 20 prezentacji multimedialnych na temat polskiego romantyzmu oraz 42 prace plastyczne ilustrujące wybraną balladę Adama Mickiewicza. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.

Jury w składzie: Pani Renata Nowosad, Pani Iwona Prończuk, Pani Marzanna Stus i Pani Renata Winiarczyk oceniało dobór materiału, przemyślaną kompozycję pozytywnie oddziałującą na odbiorcę, ciekawą technikę, nakład pracy, zgodność przedstawionych treści z tematem, jakość i estetykę wykonania, oryginalność pomysłu oraz ogólny wyraz artystyczny zaprezentowanych prac. Jury doceniła wysoki poziom przygotowania młodych twórców, przyznając im miejsca, nagrody i wyróżnienia.

PRACA PLASTYCZNA

I MIEJSCE-KINGA BUBEŁA  SP w ŻMUDZI
II MIEJSCE-TOMASZ GÓRECKI  SP w KAMIENIU
   ALEKSANDRA WÓJCIK SP w KAMIENIU
III MIEJSCE-MARTYNA KWACZ SP Nr 3 w CHEŁMIE

WYRÓŻNIENIA

KALINA JAWORSKA SP w LEŚNIOWICACH
BLANKA PISARSKA SP Nr 7 w CHEŁMIE
ZUZANA ZUGAJ SP Nr 7 w CHEŁMIE
ZUZANNA TURZYNIECKA SP nr 8 w CHELMIE
NATALIA GĄSIOROWSKA SP w KAMIENIU
MATEUSZ MARTYNIUK SP w KAMIENIU
ANGELIKA BLACHA SP w KAMIENIU
NIKOLA IMBIROWICZ SP w KAMIENIU
AMELIA DYCZKOWSKA ZS w WOLI UHRUSKIEJ

PREZENTACJA

I MIEJSCE- KATARZYNA MIERZWA SP Nr 3 w CHEŁMIE
II MIEJSCE-PAULINA PRUS SP Nr 7 w CHEŁMIE
OLGIERD SĘDŁAK SP nr 8 w CHEŁMIE
III MIEJSCE-MARTYNA SKIBA SP Nr 3 w CHEŁMIE

WYRÓŻNIENIA

IWONA KOGUT ZS w DOROHUSKU
PATRYK ŁYSOMIRSKI SP Nr 3 w CHEŁMIE

Wszyscy uczestnicy konkursu po ogłoszeniu wyników, zgodnie z tradycją "Gastronomów", zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Konkurs zorganizowały nauczycielki języka polskiego ZSGiH Pani Małgorzata Dudko, Pani Marzanna Stus i Pani Kamila Tunicka. Gratulujemy nagrodzonym, życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie.Konkurs "Słodka laurka dla MAMY"

REGULAMINKonkurs „Bezglutenowa Biblioteka”

Przepyszny bezglutenowy sernik "Lidia" ( przepis autorski) upiekły uczennice klasy 3bzp ( zawód cukiernik) : Paulina Gajewska, Lidia Florek, Kinga Karpowska, Julia Szpindowska pod kierunkiem nauczycielki zawodu Lidii Mazurek. Nagroda za „ merytoryczny przepis i oryginalny opis” - zestaw książek i materiałów edukacyjnych o tematyce bezglutenowej trafiła do biblioteki.

SERNIK „LIDIA”"Żonkile 2022"

Akcja społeczno -edukacyjna "Żonkile" obchodzona jest corocznie 19 kwietnia, na pamiątkę rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim ( 19IV 1943r.). W tym roku pod hasłem przewodnim "I była miłość w getcie", młodzież z klasy 3atp ,biorąca udział w akcji wykonała symboliczne żonkile. Koordynator akcji : Anna Berbecka

Podziękowania od dyrektora Muzeum POLINLady in white - inspiracje ślubne

Dnia 21 kwietnia 2022r. w Zespole Szkół Techniczno - Weterynaryjnych w Trzcianie k. Rzeszowa odbył się VII Ponadregionalny konkurs wiedzy i umiejętności fryzjerskich pod hasłem ,,Lady in white - inspiracje ślubne". Uczennica klasy 3atp Estera Cichocka reprezentowała naszą szkołę, natomiast w rolę modelki wcieliła się Martyna Saczuk uczennica klasy 3atp. Konkurs był współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy fryzjerskiej: teoretycznej i umiejętności praktycznych. Jego ideą jest ukazanie młodzieży walorów pracy fryzjera oraz połączenia wiedzy i umiejętności jako sztuki. Uczestnicy mieli 90 minut na wykonanie całej stylizacji tj. fryzury, makijażu oraz ubioru, które musiały ze sobą współgrać. Uczennicę przygotowała do konkursu pani Aneta Chomczyńska.„Zainwestuj w Planetę”

„Zainwestuj w Planetę”-to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczniowie klas 1cz i 1kz wraz z wychowawcami uczcili to ważne ekologiczne święto, włączając się w akcję „Sprzątanie Ziemi”. Uprzątnięto ulicę Reformacką oraz Park Miejski. Wszystkie odpady zostały posegregowane na kilka frakcji. Chętni uczniowie wykonali gazetki o tematyce ekologicznej oraz fiszki skojarzeniowe dotyczące zagadnień ochrony przyrody i Dnia Ziemi 2022.
A u nas świąteczne...Konkurs „Our planet, our health” rozstrzygnięty

6 kwietnia odbyło się w ZSGiH w Chełmie wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu na prezentację
multimedialną w języku angielskim „Our planet, our health”.
Nagrody uczniom i podziękowania dla nauczycieli wręczyła Pani Dyrektor Marta Mazurek.<>br A oto wyniki:
I miejsce – Maciej Mazur
II miejsce – Oliwia Kowalczuk
III miejsce – Konstancja Błaszko
wyróżnienie – Łukasz Grzeluk
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem oraz zwiedzaniem pracowni zawodowych.
Zwycięzcom gratulujemy i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!Stypendia Prezesa Rady Ministrów

04.04.2022 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów za rok szkolny 2021/2022. Nagrodę odebrały dwie uczennice naszej placówki: Weronika Guzik z klasy 3atp i Veronika Pavlova z klasy 4ht. Uczennice uzyskały najwyższą średnią w szkole w ubiegłym roku szkolnym.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

WYNIKI KONKURSU NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ ‘OUR PLANET, OUR HEALTH’

I miejsce – Maciej Mazur ( SP nr 8 w Chełmie)
II miejsce – Oliwia Kowalczuk ( SP w Sielcu)
III miejsce – Konstancja Błaszko ( SP nr 4 w Chełmie)
wyróżnienie – Łukasz Grzeluk ( SP w Rudzie Hucie)
Na podsumowanie konkursu zapraszamy do Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie 6 kwietnia 2022 r. o godzinie 12:00.Święto Chrztu Polski 2022

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski ustawą z 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”. Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.Pancake Day - Dzień Naleśnika i Tydzień Patrona Szkoły

W ramach obchodów Pancake Day - Dnia Naleśnika i Tygodnia Patrona Szkoły odbył się konkurs kulinarny. Uczniowie mieli za zadaniem przygotować danie, którego bazą były naleśniki (w wersji na słodko lub wytrawne) i ozdobienie ich elementem związanym z postacią patrona szkoły - Kazimierza Andrzeja Jaworskiego. Dodatkowo uczniowie przygotowali przepisy na swoje dania w języku angielskim lub rosyjskim.

I miejsce zajęła uczennica klasy 2 at Klaudia Jachimczak, która otrzymała 255 polubień ("lajków") na Facebooku szkoły,
II miejsce zajęły uczennice klasy 1 cz Patrycja Wyczawska i Olga Radko - 251 "lajków",
III miejsce zajęły uczennice klasy 3bzp Julia Szpindowska, Paulina Gajewska i Monika Gałan - 235 "lajków".
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

III miejsce Danusi Lisiewicz

03 marca 2022r, w Medycznym Studium Zawodowym odbył się etap rejonowy XXIX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Naszą szkołę reprezentowała Danuta Lisiewicz z klasy 3atg. Test wiedzy obejmował treści z zakresu szeroko pojętych zagadnień prozdrowotnych, pierwszej pomocy, uzależnień, zasad odżywiania, profilaktyki chorób oraz historii PCK. Zmagania przedstawicieli wszystkich szkół średnich z Chełma i rejonu zakończyły dla naszej uczennicy sukcesem. Danusia zajęła III miejsce, tracąc zaledwie 2 punkty do zwycięzcy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Zaszumiałaś, Polsko, biało-czerwonymi skrzydłami
Dumnym orłem zawisłaś tam, hen, pod obłokami,
Pieśń żołnierska, co czyn Twych bohaterów sławi,
Odbiła się echem od morza aż do Tater grani.

Co za siła jest w Tobie, Polsko, Ojczyzno moja,
że wciąż uparcie i dumnie powstajesz z swych kolan
Niejedną bolesną i krwawą naznaczona blizną,
Gwiaździstym diamentem w popiołach jaśniejesz, Ojczyzno

Tylu mocarzy zdradziecko pognębić Cię chciało
Naród zniemczyć, zbolszewić, lecz się nie udało.
Rozrywali Cię w strzępy,bili, strzelali w tył głowy
Matka Boska Katyńska zna dobrze tę straszliwą opowieść...

Bóg, Honor ,Ojczyzna - te słowa święte, sprawę świętą
W sercu wyryte miała Armia, nazwana Wyklętą.
Tej świętości w kolebce uczyli ich ojcowie,
Z matki mlekiem wyssali pacierz w polskiej mowie.

Że trwali mężnie do końca na straży wolności
Wybito im zęby, bandytami nazwano, połamano kości
Wrzucono do dołów z wapnem, przysypano śmieciami,
Opluto, skazano na hańbę i wieczną niepamięć.

Dzisiaj, po latach, prawda spod ziemi wyziera
Układa się w strofy pieśni o wielkich bohaterach
O Roju, Pileckim, Ince, Fieldorfie, Łupaszce...
Że zachowali się jak trzeba - w naszych sercach - na zawsze...

I niech Polska wciąż szumi biało - czerwonymi skrzydłami,
Biały orzeł niech dumnie szybuje hen, pod obłokami.
Pieśń żołnierska, co czyn naszych Bohaterów sławi,
Niech odbija się echem od morza aż do Tater grani...

Krystyna Śliwińska
Duszniki Zdrój,1 marca 2016 r.
Nowe kursy – większe możliwości!

Rozszerzyliśmy ofertę zajęć realizowanych w ramach projektu “Najlepsi, bo profesjonalni” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej o nowe kursy:

1. zajęcia z języka włoskiego – nauczanie na poziomie A1 i A2 z uwzględnieniem m.in. zwrotów i wyrażeń związanych z branżą gastronomiczną oraz przydatnych w zawodach technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej
2. kursy czeladnicze w zawodach: kucharz, cukiernik, wizażysta/stylista - kursy liczą 180 godzin, obejmują zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i ćwiczenie umiejętności praktycznych i kończą się egzaminem czeladniczym, co daje uczniom możliwość zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych.W pracowni hotelarskiej...

Efekty pracy uczniów uczących się w zawodzie: Technik usług fryzjerskich

Efekty pracy uczniów uczących się w zawodzie:Technik żywienia i usług gastronomicznych

Efekty pracy uczniów uczących się w zawodzie: Cukiernik

Efekty pracy uczniów uczących się w zawodzie: Kucharz

Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej

Początek roku był bardzo wymagający dla naszych uczniów. Już 4 stycznia 2022 r. dwoje z nich - Angelika Handzel z klasy 3htg oraz Gabriel Tołysz z klasy 4ht, uczestniczyło w etapie okręgowym XIII Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Nasi uczniowie zmierzyli się z testem w okręgu nr 7 OWH w Warszawie. Tytuł przewodni tegorocznej Olimpiady związany był z trendami w polskiej gastronomii hotelowej.

Reprezentanci naszej szkoły wykazali się szeroką wiedzą z zakresu hotelarstwa i gastronomii, tym bardziej, że tegoroczny temat przewodni obejmował bardzo szerokie spektrum wiedzy. Gratulujemy udziału i zachęcamy do dalszej pracy i doskonalenia zawodowego zgodnie z jednym z głównych celów Olimpiady, jakim jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem i turystyką oraz podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych ujętych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa."Kartka dla obrońców granic"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Fundacji Niepodległości "Kartka dla obrońców granic". Życzenia świąteczne i słowa wsparcia trafią do żołnierzy, funkcjonariuszy SG oraz policjantów, którzy pełnią służbę na polskiej granicy.XXVI edycja Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

W październiku 2021r. odbył się etap szkolny XXVI edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematyka wiodąca tegorocznej edycji olimpiady obejmuje zagadnienia z zakresu żywienia w profilaktyce chorób układu krążenia, ze szczególnym uwzględnieniem nadciśnienia tętniczego. Do etapu okręgowego w Lublinie zakwalifikowała się Aleksandra Kaczanowska i Danuta Lisiewicz – uczennice z klasy 3atg . Etap okręgowy został przeprowadzony 03.12.2021 r. w Lublinie. W olimpiadzie uczestniczyło 40 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego i świętokrzyskiego.

Aleksandra Kaczanowska zajęła 10 miejsce a Danuta Lisiewicz - 24.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.13 grudnia – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego

13 grudnia 2021 r. przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który trwał 586 dni. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny spowodował internowanie ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Kilkadziesiąt osób straciło życie.
13 grudnia jest dniem refleksji o łamaniu demokracji, wolności słowa i praw człowieka oraz dniem pamięci o tych, którzy tych praw bronili. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji upamiętniającej 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego „Zapal Światło Wolności”, która jest organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej.Przepis na pierniczkiMikołajkowe selfieZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄTSzkolny Konkurs Cukierniczy na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

Dnia 24.11.2021 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbył się Szkolny Konkurs Cukierniczy na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Temat przewodni tegorocznych zmagań uczestników to "Potęga natury". Do zadań cukierników należało złożenie i udekorowanie tortu oraz wykonanie figurek marcepanowych. To była „wysmakowana” uczta, pełna artyzmu, ciekawych pomysłów, nowych technik i oczywiście pasji. Już na pierwszy rzut oka widać było zaangażowanie i rywalizację. Konkurs wygrali: Klaudia Szulc klasa 3 bzp i Vladyslav Shokot klasa 3czg.Artyści przeszli samych siebie-formą, poruszaną tematyką, pomysłem i wykonaniem. Gratulujemy!11 LISTOPADA Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie obchody rozpoczęły się w Bazylice Narodzenia NMP mszą w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem prymasa Stefana Wyszyńskiego, Krzyżem Niepodległości na Górze Chełmskiej oraz pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę na Placu Łuczkowskiego.103 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się zaledwie dwie takie uroczystości.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.


J. Szczepkowski

OPOWIEDZ NAM OJCZYZNO!

Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną
na wiekach chwały i sławy

O wojach Mieszka nam powiedz
O słupach nad Odrą stawianych.
Niech niesie Twoją opowieść
wiatr halny i morskie szkwały.

Matczynej ucz nas miłości,
jak ojciec w życie wprowadzaj,
nie żałuj serdecznej troski,
za trudy szczodrze nagradzaj.

Biel śniegu i żar czerwieni
i orły dumne piastowskie,
to symbole tej ziemi
najbliższej sercu, bo polskiej!

Wytłumacz nam, tak jak umiesz
skąd czerwień i biel sztandarów.
Niech ludzie żyją tu w dumie,
że taki wydał ich naród.Profesjonalne szkolenie kelnerskie

W dniach 6-7.11.2021 r. nauczyciele przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie uczestniczyli w specjalistycznym szkoleniu kelnerskim. Pan Michał Chabior - prezes Stowarzyszenia Kelnerów Polskich, z niezwykłą pasją i zamiłowaniem do zawodu, zaprezentował czynności kelnerskie związane z serwisem specjalnym. Nauczyciele pod czujnym okiem profesjonalisty uczestniczyli w nakrywaniu stołu, dekantacji i serowaniu wina, tranżerowaniu, filetowaniu i flambirowaniu. Głównyi surowcami wykorzystywanymi w trakcie szkolenia były m. in.: owoce cytrusowe, krewetki, homary, pstrągi. W trakcie szkolenia nie zabrakło także miejsca na przedstawienie ubioru i postawy pracownika obsługi, czynności dotyczących witania, przyjmowania zamówień gości, sprzedaży sugestywnej, serwowania potraw różnymi metodami, czy kierunków przemieszczania się kelnera w trakcie obsługi. Zdobyte wiadomości i umiejętności bez wątpienia zostaną wykorzystane w codziennej pracy z młodzieżą szkolną.
Panu Michałowi serdecznie dziękujemy za to, że podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym oraz stworzył właściwą atmosferę do zadawania niezliczonej ilości pytań, spośród których żadne nie zostało bez odpowiedzi.Ognisko w lesie "Borek"

Dnia 4 października 2021 uczniowie klas 3 ftg i 2 cz pod opieką Pani Moniki Emerli i Pani Katarzyny Oliwiak wybrali się na wycieczkę do lasu Borek. Przypomnieliśmy sobie, zasady zachowania się w lesie. Pogoda dopisała, był piękny słoneczny dzień. Podczas spaceru poznawaliśmy las różnymi zmysłami. Rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy leśne, warstwy lasu oraz rozmawialiśmy o roli lasu w życiu człowieka, wrażliwości na piękno przyrody oraz szacunku do przyrody i pracy leśnika. Spacer po lesie zakończyło ognisko rozpalone na leśnej polanie, podczas którego wspólnie piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy biesiadne piosenki. Wycieczka była udana, zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Zapraszamy do naszej galerii.Konkurs ma Mistrza Hotelarstwa ZSGiH rozstrzygnięty.

W tegorocznym konkursie na Mistrza Hotelarstwa naszej szkoły uczestniczyły klasy: 4ht i 3htg. Zmagania konkursowe pozwoliły na wyłonienie trójki laureatów: Angeliki Handzel z klasy 3htg oraz Veroniki Pavlovej i Gabriela Tołysza z klasy 4ht. Angelika oraz Gabriel będą reprezentować szkołę w XIII Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej na etapie okręgowym. W tym roku tytuł przewodni OWH dotyczy trendów w polskiej gastronomii hotelowej. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

Harmonogram działań w ramach projektu "Szkoła Promująca Zdrowie"
w roku szkolnym 2021/22

Uczniowie ZSGiH na salach bankietowych

Uczniowie klas hotelarskich (3htp i 4ht) oraz młodzież kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (1at) pod opieką i kierunkiem p. Ewy Mąki i p. Joanny Juszczak angażują się w organizację bankietów okolicznościowych. Młodzież wykonuje powierzone zadania z dużym zaangażowaniem i starannością, co przekłada się na nienaganne nakrycie stołu i profesjonalną obsługę uczestników przyjęcia.Narodowe Czytanie 2021 -"Moralność pani Dulskiej”

W dniach 3-7 września 2021 r. miała miejsce w naszej szkole dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Uczniowie Gastronomów na różne sposoby poznawali fragmenty utworu Gabrieli Zapolskiej „Moralności pani Dulskiej”…„Sprzątanie świata” w naszej szkole.

Tradycyjnie, jak co roku uczniowie klas pierwszych ZSGiH w Chełmie uczestniczyli w 28 akcji „Sprzątanie świata – Polska”. Tegorocznej kampanii przyświecało hasło „Myślę, więc nie śmiecę”. 17 września 2021 roku młodzież z klas 1 at oraz 1ct wyposażona w rękawice jednorazowe i worki, chętnie i z wielkim zapałem, podjęła się zadania uprzątnięcia parku miejskiego oraz terenu wokół szkoły. Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy.Pierwsze wypieki naszych cukierników rozeszły się jak świeże bułeczki.

4 września naszych słodkich wypieków mieli okazję spróbować uczestnicy Szkolnej Ligi Rowerowej ze Św. Janem Pawłem II. Natomiast 12 września 2021 gościliśmy z naszymi słodkościami na Parafiadzie Rodzinnej organizowanej przez Parafię Świętej Rodziny w Chełmie. Ciasteczka zniknęły w ciągu 5 minut.ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ORAZ ZAPRZYSIĘŻENIE NOWYCH CZŁONKÓW POCZTU SZTANDAROWEGO SZKOŁYUROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022Program „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023”

W dniu 1 września 2021 r. rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach programu stypendialnego realizowanego przez Województwo Lubelskie. Program „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023” skierowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ogólnych tj. przedmiotów przyrodniczych, przedmiotów informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki, przedsiębiorczości lub przedmiotów zawodowych, którzy w roku szkolnym 2021/2022 kontynuują naukę w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe w formie dziennej – szkole branżowej, technikum, szkole policealnej lub szkole artystycznej
(z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Stypendia przyznawane będą na okres od 01.09.2021 r. do 30.06.2022 r., w kwocie 350 zł miesięcznie - najzdolniejszym uczniom, którzy spełnią wymagane regulaminem kryteria i uzyskają najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym. W ramach programu w roku szkolnym 2021-2022 zostanie przyznanych 680 stypendiów. Szczegółowe informacje dotyczące programów: regulaminy i wymagane dokumenty, znajdują się na stronie internetowej www.lubelskie.pl oraz w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego, ul. Artura Grottgera 4 piętro V, pok. 513, 537, 538, tel. (81) 44 16 716, (81) 44 16 713, (81) 47 81 459 oraz 81 44 16 709. Wnioski pobrane ze strony internetowej www.lubelskie.pl z zakładki Stypendia należy złożyć w wersji papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego, który jest opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bądź podpisem potwierdzonym profilem zaufanym, w terminie od 1 do 22 września 2021 r.


Stypendium szkolne na rok szkolny 2021/2022

W roku szkolnym 2021/2022 przyznawanie i udzielanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym będzie przeprowadzone w oparciu o „Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Chełm” podjęty uchwałą Nr XXXIX/462/18 Rady Miasta Chełm z dnia 28 czerwca 2018 r. Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Chełm, będą wydawane i przyjmowane przez pedagoga szkolnego od 1 do 15 września 2021r. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. O pomocy społecznej (Dz. U. Z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm.), tj: 528,00 zł netto na osobę w rodzinie. Pod uwagę brane są dochody z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (tj. miesiąca sierpnia 202 r.). Wniosek (wraz z załącznikami) o przyznanie stypendium można również pobrać ze strony internetowej www.chelm.pl w zakładce E Urząd.


Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020 – 2022

W latach 2020 – 2022 programem (zgodnie z załącznikiem do uchwały nr 89/2020 Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2020 r.) będą objęci uczniowie niepełnosprawni:
• słabowidzący
• niesłyszący
• słabosłyszący
• z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją
• z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
• z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym
• uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród wyżej wymienionych niepełnosprawności) posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. Z 2020 r. poz. 910), albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60, 949 i 2203, z 2018 r. poz. 2245 oraz z 2019 r. poz.1287).
UWAGA!
Uczniowie z w/w niepełnosprawnościami do wniosku załączają aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego tj. wydane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną na dany etap edukacyjny. W roku szkolnym 2021/2022 pomoc w formie dofinansowania zakupu:
1) podręczników do zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego, o których mowa w art. 3 pkt 24 lit. a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, oraz materiałów ćwiczeniowych, o których mowa w art. 3 pkt 25 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, obejmuje uczniów uczęszczających w tym roku szkolnym do: branżowej szkoły I stopnia, klas I – III pięcioletniego technikum, klas III– IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum 2) podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, przed dniem 1 stycznia 2019 r., oraz dopuszczanych od dnia 1 stycznia 2019 r. zgodnie z art. 115 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2245, 2432 oraz z 2019 r. poz. 534, 1287 i 2248), obejmuje uczniów uczęszczających w tym roku szkolnym do klasy IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum 3) materiałów edukacyjnych* do kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 3 pkt 24 lit. b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, obejmuje uczniów uczęszczających w tym roku szkolnym do: branżowej szkoły I stopnia, klas I – III pięcioletniego technikum, klasy III dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonej w pięcioletnim technikum. Wnioski o przyznanie dofinansowania do zakupu podręczników oraz materiałów edukacyjnych należy składać do Pedagoga. Wnioskodawcą może być rodzic ucznia, opiekun prawny, rodzice zastępczy, pełnoletni uczeń. Szczegółowych informacji na temat w/w pomocy udziela pedagog szkolny. Dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych będzie wynosić: - dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do branżowej szkoły I stopnia do kwoty 390 zł - dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do klas: I III pięcioletniego technikum, klas III – IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum do kwoty 445 zł * „materiał edukacyjny – zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizacje programu nauczania do danych zajęć edukacyjny; materiał edukacyjny może mieć postać papierową lub elektroniczną Szczegółowych informacji w zakresie pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów w roku szkolnym 2021/2022 udziela pani Beata Śmigielska - pedagog szkolny.


AKADEMIA MŁODEGO OBYWATELA 2021

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej „Stella” zaprasza do uczestnictwa w projekcie. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ