| Dokumenty | Projekty | e-Dziennik | Współpraca z firmami |

    

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2014/2015

Wydarzenia 2015/2016

Wydarzenia 2016/2017

Wydarzenia 2017/2018

Wydarzenia 2018/2019


 

Drogie Absolwentki!  Drodzy Absolwenci!

Ostatni Wasz szkolny dzień, jakże inny od dotychczasowych. Pandemia zmieniła szkolną rzeczywistość i w tak ważnej dla Was chwili możemy się spotkać jedynie  w przestrzeni wirtualnej.
Przed Wami przyszłość, ale to, jaka będzie, zależy tylko od Was. Macie asa w rękawie - to wiedza i umiejętności zawodowe zdobyte w murach naszej szkoły.
Przez lata współtworzyliście ją i to również dzięki Wam jest wyjątkowa. Zostawiacie tu przecież kawałek siebie, swoje przyjaźnie i sympatie, marzenia i tęsknoty, radość sukcesów i gorycz porażek.
Warto, abyście o tym pamiętali, nie tylko podczas egzaminów maturalnych i zawodowych, lecz także później, w dorosłym życiu. Odkryje ono przed Wami wiele pięknych chwil i ciekawych doświadczeń, wiele wyzwań i możliwości, a przede wszystkim pozwoli spotkać wyjątkowych i szczerych ludzi.
 
Dzisiaj, przed tą wyprawą w dorosłość, życzymy Wam z całego serca:
- prawdziwej radości, której nie daje ani wygoda, ani bogactwo, ani ludzka pochwała - daje ją zrobienie czegoś wartościowego,
- pracy, która sprawi radość i zapewni dostatek,
- spotkań z ludźmi, którzy będą Was kochali, dodadzą odwagi w chwilach zwątpienia, pocieszą, gdy przyjdzie godzina smutku,
- by uczucie lęku było bezpodstawne, a nadzieje i oczekiwania spełnione,
- by każda przyjaźń okazała się szczera i wierna.

Pamiętajcie, że nie wystarczy iść - trzeba jeszcze iść we właściwym kierunku.
Potykając się, można zajść daleko, ale nie wolno upaść i się nie podnieść.
 
DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE,
PRACOWNICY ADMINISTRACJI OBSŁUGI,
UCZNIOWIE KLAS MŁODSZYCH ZSGIH W CHEŁMIE

KONKURS PLASTYCZNY PREZYDENTA MIASTA CHEŁM "LEGENDA O BIAŁYM NIEDŹWIEDZIU - INTERPRETACJE"

Prezydent Miasta Chełm zaprasza mieszkańców Chełma i regionu do plastycznej interpretacji legendy „Biały Niedźwiedź” pióra Longina Jana Okonia.
To temat konkursu, którego celem jest promocja twórczości zmarłego niedawno literata, pedagoga, regionalisty oraz historii miasta Chełm.
Zadanie polega na przedstawieniu interpretacji wybranego fragmentu lub treści legendy „Biały niedźwiedź” ze zbioru Opowieści Niedźwiedziego Grodu, którą można np. obejrzeć i posłuchać na naszym profilu FB i kanale miasta na YouTube. Prace plastyczne wykonane dowolną techniką tradycyjną lub multimedialną należy przesyłać na adres mailowy urzędu info@umchelm.pl w formie wyraźnego skanu lub zdjęcia.
„Interpretacje” będą oceniane w czterech kategoriach wiekowych, osobno dla form tradycyjnych i multimedialnych:
✅ dzieci w wieku przedszkolnym,
✅ uczniowie klas I-III szkół podstawowych,
✅ uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych,
✅ uczniowie szkół ponadpodstawowych i osoby dorosłe.
Komisja konkursowa oceniając prace weźmie pod uwagę kreatywność, ekspresję, technikę, nawiązanie do legendy i symbolikę.
Na wyróżnionych czekają nagrody rzeczowe.
Regulamin konkursu oraz załączniki niezbędne do udziału w zabawie na stronie internetowej www.chelm.pl.
Zachęcamy do udziału.

Dorota Choma-Okoń
Inspektor Departamentu Edukacji i Sportu
Urzędu Miasta Chełm

 

Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci”.
Wisława Szymborska

Z  głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 03 kwietnia 2020 r. zmarł
Longin Jan Okoń
w latach 1968-1982 Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. K. A. Jaworskiego w Chełmie
poeta, publicysta, krytyk literacki, eseista, etnograf, wybitny chełmianin.
Pozostanie w naszych sercach jako wspaniały pedagog i przyjaciel młodzieży.
 
Społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie 

 

 

Nowe pracownie cukiernicza i gastronomiczne

Na razie wciąż jeszcze uczymy się zdalnie, ale po powrocie do szkoły na uczniów klas kształcących się w zawodach związanych z żywieniem czekają nowe i świetnie wyposażone pracownie, cukiernicza i dwie gastronomiczne. Wszystkie są przestronne, jasne i bardzo funkcjonalne. Ślinka leci na samą myśl, jakie pyszności uczniowie w nich przygotują :-)

Zapraszamy do galerii

 

Warsztaty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

45 osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik obsługi turystycznej w dniu 5.03.2020 r. wyjechała na wycieczkę do Lublina. Wyjazd ten związany był z udziałem uczniów w Dniach Otwartych Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczestnicy imprezy zapoznali się z rysem historycznym oraz ofertą edukacyjną uczelni wśród, której znajdują się nowe i unikatowe w skali kraju kierunki: enologia i cydrownictwo, pszczelarstwo w agroekosystemach oraz zarządzanie i adaptacja do zmian klimatu.

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w warsztatach tj: laboratorium w głowie — wprowadzenie do analizy sensorycznej oraz naturalnie kolorowe i pachnące . Uczniowie zwiedzili również Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii.

Po południu młodzież uczestniczyła w interaktywnym pokazie w Regionalnym Muzeum Cebularza. Lekkość formy przekazu i elementy angażujące naszych uczniów pozwoliły fantastycznie spędzić czas i poszerzyć wiedzę na temat wyrobu charakterystycznego dla Lubelszczyzny poprzez zabawę. Uczniowie samodzielnie przygotowali aromatyczne wypieki, które zabrali na pamiątkę. Bardzo ważnym punktem wyjazdu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Patrona Szkoły Kazimierza Andrzeja Jaworskiego.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały Panie: Iwona Jarząbek-Starzyńska, Lidia Mazurek oraz Ewa Mąka.

Zapraszamy do Galerii

 

Międzynarodowe Targi Cukiernicze i Lodziarskie "Expo Sweet"

26 lutego 2020 roku, już kolejny raz, młodzież z naszej szkoły z klas Technikum nr 4 w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (1atg, 2at, 3at) oraz Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie cukiernik (1czg, 1bzp, 2az, 3cz) uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do Warszawy. Celem wyjazdu był udział młodzieży w Międzynarodowych Targach Cukierniczych i Lodziarskich Expo Sweet. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą najważniejszych firm promujących maszyny i surowce dla cukierników, piekarzy, lodziarzy, ale też właścicieli kawiarni, restauracji oraz wszelkich innych obiektów, w których serwuje się „coś słodkiego”. Młodzież wzbogaciła swoje doświadczenia, obserwując wytwory pracy mistrzów oraz degustując i oceniając walory smakowo-zapachowe lodów, czekoladek, pralin, gofrów czy pieczywa.  Uczniowie mogli skorzystać z bogatej oferty szkoleń, prezentacji i pokazów, między innymi:
1.Prezentacje Sugarcrafterek
2.Produkcja ciasta parzonego na eklery na maszynie marki Firex
3.Figurki z masy cukrowej w wykonaniu ambasadorki firmy Saracino Angeliki Chwyć
4.Desery lodowe z linii Martini Linea Gelato
5.Czekolada to wyzwanie czy już konieczność?
6.Rolady i Tarty (Pokaz dekoracyjny)
7.Czas na słone przekąski (prowadzący: Piotr Małkiewicz)
8.Produkcja powideł śliwkowych smażonych ma maszynie marki Firex
9.Kawa w kubku waflowym z ciemną czekoladą – eko kubek, który można zjeść.
10.Ariba Origin w pralinkach, batonikach i tabliczkach czekoladowych
11.Pokaz piekarski surowców marki Bakels doskonale sprawdzających się w technologii fermentacji w chłodzie z odroczonym wypiekiem
12.Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych
 
Było słodko, kolorowo i inspirująco, uczniowie wrócili w pełni usatysfakcjonowani  i z niecierpliwością oczekują kolejnej edycji Targów Expo Sweet. Wyjazd zaplanowały, zorganizowały i sprawowały opiekę nad młodzieżą w czasie wycieczki: Pani Beata Sienicka, Pani Małgorzata Miszczak, Pani Renata Wituch oraz Pani Iwona Prończuk.

 

 

Pancake Day- Dzień Naleśnika w ZSGiH

Angielskim odpowiednikiem Tłustego Czwartku w Polsce jest Pancake Day - Dzień Naleśnika, który obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej. Tradycyjnie w tym dniu organizowane są „biegi z patelniami”, których zwyczaj wywodzi się z angielskiego hrabstwa Buckinghamshire. Wzorem angielskiej tradycji 25 lutego zorganizowaliśmy w tym roku, po raz drugi w naszej szkole, „Pancake Day – Dzień Naleśnika”. Za organizację pełnych atrakcji obchodów odpowiedzialni byli: p. Iwona Jarząbek- Starzyńska, p. Monika Emerla, p. Monika Sapiaszko, p. Marzena Nowosad i p. Radosław Buczma. Pyszne naleśniki smażyli  uczniowie pod nadzorem p. Lidii Mazurek i p. Agnieszki Celińskiej.
Wśród zaproszonych gości byli uczniowie szkoły podstawowej, którzy mogli posmakować typowych angielskich naleśników przygotowanych przez swoich starszych kolegów pracujących pod czujnym okiem p. Iwony Jarząbek- Starzyńskiej. Ponadto, zorganizowaliśmy, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, zawody „naleśnikowe”, w których udział wzięło 6 drużyn z klas: 1atp, 1bzp, 2at, 2bt oraz dwie drużyny z klasy 3at. Uczestnicy musieli zmierzyć się w 7 konkurencjach.

Pierwsza z nich polegała na przygotowaniu najsmaczniejszych i najbardziej efektownych naleśników. Dania oceniało jury w składzie: dyrektor szkoły pani Marta Mazurek, pani Wanda Jaroszczuk redaktor naczelna Super Tygodnia Chełmskiego, właściciel hotelu „Kozak” Pan Jacek Kozak i nauczyciel języka polskiego Pani Kamila Tunicka. Kolejnymi konkurencjami były: bieg z przeszkodami z patelnią z naleśnikiem, składanie naleśników na czas, żonglowanie naleśnikiem na patelni oraz rozwiązanie zadań z wiedzy o kulturze brytyjskiej.

Po bardzo emocjonującej walce wyłoniono 3 zwycięskie drużyny. I miejsce zajęła drużyna chłopców z klasy 3at w składzie Michał Sobiecki, Karol Wojtyła, Kacper Mazurkiewicz, miejsce II zajęły Maria Radomska, Amelia Gawron, Julia Grądkowska z klasy 1bzp, a miejsce III drużyna z klasy 1atp w składzie Miłosz Kozak, Grażyna Łubkowska, Karolina Piątek. Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Specjalne nagrody w postaci bonów podarunkowych ufundował pan Jacek Kozak.  Uczestnikom gratulujemy, a wszystkim osobom zaangażowanym w organizację oraz publiczności dziękujemy.

Zapraszamy do Galerii!!!

 

Pomagamy!

W miesiącach: grudzień 2019 oraz styczeń i luty 2020 klasa IV ht wsparła czworonogów z Chełmskiego Schroniska dla Zwierząt. W tym trudnym dla nich okresie dostarczyliśmy im karmę suchą i mokrą. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy ze schroniskiem. Zachęcamy do tego innych uczniów naszej szkoły!

 

TŁUSTY CZWARTEK W ZSGIH

 W tym roku, w Tłusty Czwartek dzięki przyszłym kucharzom i cukiernikom z klasy I bzp , którzy pracowali pod czujnym okiem pani Agnieszki Celińskiej i pani Lidii Mazurek, uczniowie naszej szkoły mogli delektować się pysznymi faworkami i rogalikami z marmoladą. Uczniowie klasy I bzp sami wyszli z inicjatywą zorganizowania akcji, która miała na celu zebranie środków na pomoc jednemu z naszych uczniów, który znalazł się w trudnej sytuacji życiowej. Pieniądze zostały przekazane Samorządowi Uczniowskiemu, który organizował zbiórkę na terenie szkoły. Gest godzien pochwały i naśladowania!!!

 

Szkolna Olimpiada Hotelarska

W grudniu, w naszej szkole, nauczyciele zawodu technik hotelarstwa zorganizowali Szkolną Olimpiadę Hotelarską "Mistrz Hotelarstwa". W olimpiadzie wzięli udział uczniowie z klas: 2ht,3ht i 4ht. A oto zwycięzcy

Orszak Trzech Króli

Tradycyjnie 6 stycznia 2020 r. na Placu Łuczkowskiego uczniowie i nauczyciele naszej szkoły częstowali drożdżówkami, kawą i herbatą uczestników Orszaku Trzech Króli, który wpisał się już na stałe w kalendarz imprez Chełma.

 

 

 

 

II miejsce Asi Maleszy

Joanna Malesza z klasy II ht zajęła II miejsce w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową w Niemcach.
Patronat nad  konkursem organizowanym przez Parafialny Odział Akcji Katolickiej w Niemcach objęli:
1.     Kurator Oświaty w Lublinie
2.     Proboszcz Parafii Niemce
3.     Wójt Gminy Niemce
4.     Dyrektor Szkoły Podstawowej w Niemcach 

 

 

 

Cukierniczki z Gastronomów najlepsze w województwie lubelskim

Dnia 08 stycznia 2020 roku raz kolejny w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka  Kleberga w Lublinie przeprowadzono etap wojewódzki turniejów w zawodzie cukiernik.
Tematem przewodnim tegorocznych zmagań uczestników były "Cuda świata".
Do zadań cukierników należało, złożenie i udekorowanie tortu, wykonanie ciastek bankietowych, figurek marcepanowych, napisu okolicznościowego z czekolady oraz prezentacja wykonanych wyrobów.
Uczennice ZSGiH w Chełmie zajęły w obu konkursach czołowe miejsca. 

 

W XXV Ogólnopolskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik:

1 miejsce - Justyna Ogonowska
2 miejsce - Klaudia Chadaj
4 miejsce - Aleksandra Żeliszczak

W XXIII Ogólnopolskim Turnieju Cukierniczym im. Wojciecha Kandulskiego:
1 miejsce - Justyna Ogonowska
2 miejsce - Klaudia Chadaj
4 miejsce - Aleksandra Żeliszczak

Laureaci turniejów zostali uhonorowani pucharami oraz  nagrodami rzeczowymi. Uczennice będą reprezentowały Chełm oraz województwo lubelskie w ogólnopolskich turniejach cukierniczych w Poznaniu i Wrocławiu.
Młodzież do turniejów przygotowywała sie pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej ZSGiH w Chełmie - pani Małgorzaty Miszczak i pani Renaty Wituch.
 
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.

Szkolna Olimpiada Hotelarska

W grudniu, w naszej szkole, nauczyciele zawodu technik hotelarstwa zorganizowali Szkolną Olimpiadę Hotelarską "Mistrz Hotelarstwa". W olimpiadzie wzięli udział uczniowie z klas: 2ht, 3ht i 4ht. A oto zwycięzcy->

 

Spotkanie opłatkowe w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej

W dniu 20.12.2019 r. w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się spotkanie opłatkowe. Za przygotowanie od strony gastronomicznej odpowiedzialni byli uczniowie klas kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych (2at i 3at)), technik hotelarstwa (1htp i 2ht) oraz cukiernik (1bzp i 3cz). Odświętnie nakryty i udekorowany stół stworzył niepowtarzalny klimat, o który zadbali opiekunowie młodzieży: pani Iwona Prończuk, pani Renata Wituch i pani Joanna Juszczak. Komendant NOSG nie szczędził słów uznania i wdzięczności za pracę oraz zaangażowanie uczniów i nauczycieli ZSGiH w Chełmie. 

 

PODSUMOWANIE TURNIEJU „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

29 listopada 2019 r. odbyło się podsumowanie kolejnej edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”. Nasza szkoła, wśród ośmiu szkół średnich i policealnych biorących udział w turnieju, uplasowała się na III miejscu. Pani Dyrektor Marta Mazurek odebrała nagrodę z rąk przedstawicieli Zarządu PCK.

Nasi krwiodawcy w okresie od 1 września 2018 do 22 czerwca 2019 oddali prawie 40 l krwi, bezcennego leku.
W trakcie uroczystości Pani Dyrektor odebrała też Honorowy Medal 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w dowód uznania za wieloletnie wsparcie PCK.

 

XI edycja Rejonowego konkursu „Z bliska i z daleka”

10 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie miała miejsce XI edycja Rejonowego konkursu literacko - recytatorskiego „Z bliska i z daleka” pod hasłem „Muzyka to dusza wszechświata.” W konkursie udział wzięło 7 recytatorów, 10 wykonawców piosenek oraz 5 uczniów, którzy przygotowali prezentacje multimedialne z 6 szkół Chełma: Szkoły Podstawowej Nr 3 w Chełmie, Szkoły Podstawowej Nr 8 w Chełmie, Szkoły Podstawowej Nr 7 w Chełmie, IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie.

Uczestnicy zaprezentowali różnorodny repertuar oraz bardzo wysoki poziom artystyczny. Jury w składzie: Pani Małgorzata Lachowska, Pani Iwona Szczucka i Pani Monika Emerla oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, dykcję i wymowę oraz ogólny wyraz artystyczny zaprezentowanych wierszy i piosenek.  Komisja oceniła również zgłoszone do konkursu prezentacje multimedialne. Jury doceniła wysoki poziom przygotowania młodych artystów, przyznając im nagrody i wyróżnienia.

Tytuł LAUREATA w kategorii konkurs recytatorski „Przy muzyce wszystkie problemy znikają” zdobyła:
      1. Katarzyna Korkosz - SP NR 3 w Chełmie
Wyróżnienie:
1.       Kornelia Serej - SP NR 3 w Chełmie
 
Tytuł LAUREATA w kategorii prezentacja multimedialna „Muzyka filmowa” zdobył:
1.       Kewin Demczuk - ZSGiH w Chełmie
Wyróżnienie:
1.      Szymon Kosz - SP NR 7 w  Chełmie
 
Tytuł LAUREATA w kategorii piosenka „Muzyka to lek bez recepty ” zdobyły:
1.      Izabela Lenart - SP NR 8 w Chełmie
2.      Julia Pylak - IV LO w Chełmie
3.      Marta Sołdaczuk  - ZSBiG w Chełmie
Wyróżnienia:
1.      Julia Michalska - SP NR 8 w Chełmie
2.      Martyna Czechowska - SP NR 7 w Chełmie
 
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

 

Uroczystość 80 Lat Tajnej Organizacji Nauczycielskiej 

13 grudnia 2019 r. uczniowie klas kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (2at i 3 at) oraz cukierniczych (3cz) i hotelarskich (1htp i 2ht), pod opieką pani Iwony Prończuk, pani Renaty Wituch i pani Joanny Juszczak, uczestniczyli w czynnościach związanych z przygotowaniem i obsługą bankietu zorganizowanego w związku z uroczystością 80 Lat Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Dzięki dobrej organizacji pracy przebiegającej z uwzględnieniem zasad obsługi kelnerskiej i zaangażowaniu młodzieży, przyjęcie przebiegło na najwyższym poziomie. Kolejny raz organizatorzy i uczestnicy nie szczędzili słów uznania, chwaląc zarówno smakowitość sporządzonych dań oraz sposób ich podania i wyeksponowania. 

 

Konkurs adwentowy

W pierwszych dniach grudnia odbył się w naszej szkole konkurs z języka niemieckiego pod hasłem „Weihnachtszeit, Weihnachten” (Adwent, Święta Bożego Narodzenia), którego celem było wykonanie ozdób związanych z czasem świątecznym. Oprócz przygotowania prac uczniowie mieli za zadanie nauczyć się słownictwa związanego z Adwentem i świętami Bożego Narodzenia. Nagrodami w konkursie były oceny z języka niemieckiego oraz punkty za aktywność.

 

 

Zbiórka słodyczy dla Domu Dzieci Małych w Chełmie

3 grudnia 2019 r. uczennice klasy Ibzp przekazały słodycze zebrane przez klasę Ibzp na rzecz Domu Dzieci Małych w Chełmie w ramach zbiórki zorganizowanej przez Pana Pawła Białasa. Dzięki zbiórce udało się zgromadzić trzy reklamówki słodyczy!

 

Szkolny Turniej Kucharski

W dn. 20.11.2019 r. odbył się Etap Szkolny Turnieju Kucharskiego zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych – p. Ewę Lisiecką, p. Agnieszkę Celińską i p. Zofię Jędraczkę. Konkurs składał się z dwóch etapów- teoretycznego i praktycznego. Przewodnim tematem turnieju były „Jaja w asyście mięsa”. Konkurs wygrał uczeń z klasy 3 kz – Kacper Michalak, drugie miejsce zajęła uczennica z klasy 2 az - Patrycja Dyjach. Kacper Michalak będzie reprezentował szkołę w Etapie Ogólnopolskim Turnieju Kucharskiego w Poznaniu.

 

Honorowe krwiodawstwo - prelekcja

19 listopada 2019 r. młodzież klas trzecich wzięła udział w spotkaniu na temat honorowego dawstwa krwi. Prelekcję przeprowadziła pani Małgorzata Liegieć, przedstawiciel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o/Chełm. Prelegentka zapoznała uczniów z ideą honorowego dawstwa krwi, warunkami zostania dawcą i podstawowymi informacjami na temat wykorzystania krwi w lecznictwie. Uczniowie mogli rozwiać swoje wątpliwości i obawy związane z krwiodawstwem oraz ocenić własną gotowość do bycia honorowym dawcą krwi. 

 

 

Hotelarze i turyści poznają teorię w praktyce

13.11.2019 r. uczniowie klas: 1htp, 1 htg, 2ht, 2bt, 3ct w łącznej liczbie 45, wraz z 3 opiekunami: panią Ewą Mąką, panią Renatą Winiarczyk i panią Joanną Juszczak, uczestniczyli w jednodniowej wycieczce zawodoznawczej. Jej głównym celem było zapoznanie młodzieży ze strukturą organizacyjną i obowiązkami pracowników hotelu Binkowski **** oraz Best Western Grand Hotel**** w Kielcach oraz atrakcjami turystycznymi regionu położonego  między Wisłą a Pilicą. 

Program wycieczki obejmował zwiedzanie Jaskini Raj. Jest ona rezerwatem przyrody nieożywionej Gór Świętokrzyskich oraz jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych jaskiń krasowych. Zachwyciła uczestników wycieczki pięknem kalcytowych form naciekowych. Uczniowie, mając świadomość, że 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali tam neandertalczycy, z dużym zaciekawieniem przemierzali korytarze wapienne pod czujnym okiem przewodników.

Z równym zainteresowaniem uczestniczyli w zwiedzaniu hotelu Binkowski Resort, które możliwe było dzięki życzliwości i gościnności Kierownika Działu Sprzedaży tego hotelu. Poznali, na czym polega profesjonalna obsługa gości, jak wyglądają przestronne i w pełni wyposażone pokoje, stylowa restauracja i sale balowe oraz inne atrakcje, które oferuje ten ekskluzywny obiekt.
Następnie uczniowie udali się do hotelu zlokalizowanego w centrum Kielc. Zapoznali się z ofertą sal konferencyjnych i ich wyposażeniem, pokojami standardowymi i jednostkami apartamentowymi Best Western Grand Hotel. Poznali szeroki zakres usług hotelu, a także restaurację oranżerię z ogródkiem letnim. Podczas zwiedzania uczniom towarzyszyła Koordynator Pracy Operacyjnej Hotelu, która dzieląc się swoimi doświadczeniami i profesjonalną wiedzą zapoznała uczniów ze specyfiką pracy hotelarza na każdym stanowisku pracy. 

Oprócz celu poznawczego, inspiracją do organizacji wycieczki była chęć integracji grona uczniowskiego, w szczególności klas pierwszych stojących na początku ścieżki edukacyjnej. Według zgodnej opinii opiekunów i młodzieży cele wycieczki zostały w pełni osiągnięte. 

 

"Młody Chełm śpiewa patriotycznie"

12 listopada uczniowie klasy 1 atp wraz z wychowawcą, panią Anną Jawornicką - Dobosz przyłączyli się do akcji "Młody Chełm śpiewa patriotycznie", która stanowiła integralną część miejskich obchodów Święta 11-go Listopada. Zebrana pod Pomnikiem Niepodległości młodzież wspólnie odśpiewała hymn narodowy, a następnie znane pieśni i piosenki patriotyczne. Zwieńczeniem akcji było ułożenie "żywej " flagi z trzymanych przez uczniów wszystkich chełmskich szkół białych i czerwonych kartonów.

 

XXIV edycja Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

W październiku odbył się etap szkolny XXIV edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematyka wiodąca tegorocznej edycji olimpiady obejmuje zagadnienia z zakresu "Żywienie a profilaktyka nadwagi i otyłości". Etap okręgowy zostanie przeprowadzony 3.01.2020 r. w Lublinie. Naszą szkołę będą reprezentowały Kinga Binkiewicz z klasy 3ct i Ewa Urbańczyk z klasy 2at.

Gratulujemy i życzymy sukcesów.

„#KOMÓRKOMANIA”

29.10.2019 r. już po raz czwarty w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji informacyjno – edukacyjnej „#Komórkomania”, którą organizowaliśmy  we współpracy z fundacją DKMS - pokonajmy nowotwory krwi.

Kampania edukacyjna obejmowała szkolenie wolontariuszy, wykonanie gazetki informacyjnej, rozwieszenie plakatów oraz przedstawienie prezentacji nt. dawstwa komórek macierzystych. Do udziału w akcji zaprosiliśmy rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. 

W ramach podsumowania odbyła się rejestracja  niespokrewnionych dawców komórek macierzystych. Nasi wolontariusze zarejestrowali kolejną grupę potencjalnych dawców,  wśród których znaleźli się pełnoletni uczniowie szkoły oraz rodzice.

Dziękujemy wszystkim za rejestrację!

 

Szkolne eliminacje do XLIV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

25 października 2019 odbyły się w ZSGiH szkolne eliminacje do XLIV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Udział wzięło 41 uczniów z klas 4 at, 4 ct, 3 at, 3 ct i 2 at. Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno Kinga Binkiewicz  kl.3 ct, Kaja Bochen kl.3 ct i Małgorzata Tarasiuk 2 at. Kolejny - okręgowy etap olimpiady odbędzie się w kwietniu 2020 roku.

 

WOJEWÓDZKI KONKURS  „TWOJA KREW, ŻYCIE INNYCH”

Natalia Piłat, uczennica klasy 1atp zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie, promującym honorowe krwiodawstwo: „Twoja krew, życie innych”.
Konkurs organizowany był przez Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, w związku z jubileuszem 70-lecia krwiodawstwa na Lubelszczyźnie.
17 października 2019 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, odbyła się gala finałowa połączona z wręczeniem nagród. Natalia otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe.

 

Najmłodsi uczą się od starszych

30.10.2019 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy 1htp (technik hotelarstwa) pod okiem bardziej doświadczonych koleżanek i kolegi ze starszych klas (2at - technik żywienia i usług gastronomicznych, 2ht i 3ht - technik hotelarstwa) po raz pierwszy mieli okazję do zapoznania z przebiegiem prac przygotowawczych związanych z organizacją bankietu. Poznali elementy bielizny stołowej, ustawili i nakryli, a następnie udekorowali stoły, składając serwetki na rożne sposoby. Entuzjazm i zaangażowanie zostały nagrodzone efektem ich pracy, który zachwycił zarówno młodzież, jak i organizatorów bankietu zaplanowanego w Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie. Opiekunami uczniów były: pani Iwona Prończuk i pani Joanna Juszczak. 

 

Święto Dyni w ZSGiH

Dzień 26 października obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych jako „Pumpkin Day”. W tym roku szkolnym obchody Święta Dyni w naszej szkole zorganizowały: p. M. Emerla, p. M. Sapiaszko, p. M. Nowosad, p. I. Jarząbek-Starzyńska i p. R. Buczma.

W ramach wspólnej zabawy ogłoszono konkurs kulinarny na najsmaczniejszą i oryginalnie ozdobioną muffinkę dyniową. W tej kategorii I miejsce przyznano Karolinie Głąb z kl. IV at. II miejsce otrzymali Małgorzata Błachnia i Weronika Sadowska z kl. IVat oraz Eryk Lizer z kl. III at. Natomiast III miejsce zdobyła Emilia Rekuta z kl. IVht.

W konkursie na najbardziej fantazyjnie, zabawnie i pomysłowo wyrzeźbioną dynię zwyciężyła uczennica kl. IV ft Kamila Ruszkiewicz. Drugie miejsce zdobyła dynia wyrzeźbiona przez Kamila Tabułę z kl. 3kz. Natomiast trzecie miejsce zdobyła dynia przygotowana przez uczennicę z kl. 1 ftg Natalię Łuciuk.

W konkursie plastycznym przedstawiający dynię w humorystyczny sposób I miejsce zdobyła uczennica kl. IV ft Weronika Petruk. II miejsce Emilia Rekuta z kl. IV ht i Karolina Celeban z kl. I bzp. Katarzyna Kawalec z kl. III at zdobyła III miejsce.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów.
Dziękujemy za wspólną zabawę!!!

Zapraszamy do galerii

Kurs Barista

W dniach 10 - 16 października br. uczestnicy projektu Zawodowi.pl wzięli udział w szkoleniach baristycznych. Uczniowie pod bacznym okiem mistrza baristy, pana Dominika Deki, uczyli się trudnej sztuki parzenia i zdobienia kawy. Nie od razu wszystko się udawało, ale każdy dzielnie próbował dalej. Dziesiątki filiżanek espresso, flat white i cappuccino później uczestnicy kursów z dumą pokazywali własnoręcznie wykonane w mlecznej piance serduszka, tulipany i rozetki. Bo kawa powinna być nie tylko pyszna, ale także efektownie podana :)

 

Dzień Edukacji Narodowej w ZSGiH

Obraz może zawierać: 1 osoba, na scenie, stoi, buty i w budynku11 października uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji, nauczyciele emeryci oraz rodzice spotkali się na akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program uroczystości składał się z części artystycznej przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem p. Małgorzaty Dudko i p. Kamili Tunickiej oraz z części oficjalnej, w trakcie której odczytano listy z życzeniami, a także nagrodzono pedagogów i pracowników szkoły.

 

Bankiet w IV LO

W dniu 4.10.2019 r. uczniowie klas: 2 at (technik żywienia i usług gastronomicznych) i 2 ht (technik hotelarstwa), pod opieką Pani Iwony Prończuk i Pani Joanny Juszczak, uczestniczyli w pracach związanych z przygotowaniem zastawy stołowej oraz nakryciem i dekoracją stołu z okazji obchodów 100-Lecia IV LO i IV Zjazdu Absolwentów. Efekty ich pracy i zaangażowania widać na załączonych zdjęciach. Młodzież i opiekunowie otrzymali podziękowania za wzorową organizację i przebieg prac.

 

 

 

Pielgrzymka Maturzystów 2019

28 września 2019 r. uczniowie klas 4 technikum uczestniczyli w Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, gdzie wzięli udział w  Drodze Krzyżowej, Godzinie Miłosierdzia i uroczystej Mszy Świętej. Młodzież miała okazję zwiedzić jedno z najważniejszych i najpiękniejszych sanktuariów w Polsce oraz zawierzyć Pani Jasnogórskiej swoją przyszłość.

 

Akcja oddania krwi na 100-lecie Policji.

Przyłączyliśmy się do Mundurowej Akcji Poboru Krwi - 27.09.2019 nasi uczniowie oddawali krew na 100-lecie Policji.

 

Akcja "Sprzątanie świata"

20 września przyłączyliśmy się do akcji „Sprzątanie świata”, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”. Klasy 1 atp i 1 htp wraz z opiekunami, panią Anną Jawornicką-Dobosz i panią Joanną Juszczak, podjęły się zadania uprzątnięcia terenu ulicy Reformackiej i parku miejskiego. Po kilku godzinach pracy wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni z efektów. Powinniśmy wreszcie wziąć sobie do serca słowa Wojciecha Młynarskiego: „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej...” 

Prezentacje dla Młodego Odkrywcy

26.09. 2019 r. w PWSZ w Chełmie odbyły się prezentacje dla Młodego Odkrywcy. Swoje eksperymenty z zakresu aktywności oświatowej przedstawiały przedszkola, szkoły podstawowe i średnie z terenu Miasta Chełma. Nasza szkoła zaprezentowała praktyczną wiedzę dotyczącą zasad zdrowego stylu życia dla dzieci i młodzieży. Zgodne z nowoczesną dietetyką zasady zdrowego żywienia przedstawiono przy pomocy specjalnej konstrukcji - piramidy przygotowanej przy dużym zaangażowaniu pani Marzeny Nowosad. Zainteresowani młodzi odkrywcy z różnych przedszkoli i szkół układali produkty spożywcze na poszczególnych poziomach przestrzennej kolorowej piramidy według własnej wiedzy i uznania, a młodzież z klasy II at pod kierunkiem p. Bożeny Grabek korygowała popełniane przez nich błędy żywieniowe. Ponieważ piramida uwzględnia także zdrowy styl życia, do ruchu zachęcała tańcem grupa dziewcząt z klas pierwszych pod kierunkiem p. Anety Wójtowicz.

 

 

 Narodowe Czytanie

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się na dziedzińcu szkolnym. Uczniowie z klas pierwszych czytali publiczności m.in. "Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej i "Katarynkę" Bolesława Prusa. Dla czytelników w wypożyczalni przygotowano wystawę nowel, wśród których znajduje się biały kruk biblioteczny: "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, wydane w 1925 roku. Akcję czytania zorganizowały Anna Berbecka, Małgorzata Dudko i Renata Nowosad.

 

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Wakacje przedłużyły się tylko o jeden dzień i już w poniedziałek 2 września wszyscy spotkaliśmy się na dziedzińcu, by uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Pani dyrektor szczególnie serdecznie powitała w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych, a wszystkim życzyła wytrwałości w realizacji zamierzonych celów, wiary we własne siły oraz uśmiechu na co dzień. Następnie odbyła się ceremonia ślubowania nowo przyjętych uczniów, którzy od tego momentu stali się pełnoprawnymi członkami społeczności Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w Chełmie. Do wszystkich na nowy rok szkolny kierujemy słowa Nelsona Mandeli:

Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, by zmienić świat.