| Dokumenty | Projekty | UONETPLUS | Współpraca z firmami |

    

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2014/2015

Wydarzenia 2015/2016


 

Zawody strzeleckie na strzelnicy w Kumowej Dolinie

Z okazji "ŚWIATOWEGO DNIA HONOROWEGO DAWCY KRWI" obchodzonego 14 czerwca  Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Chełmie i Zarząd Rejonowy LOK  zorganizowały zawody strzeleckie na strzelnicy w Kumowej Dolinie.

Nasza szkoła startowała w następującym składzie:

Uczniowie:

II BT - Łukasz Kolano, Artur Filipczuk,

I AT - Szymon Grajner, Patryk Mazurek, Weronika Domińczuk, Aleksandra Sereda.

Seniorzy: Sławomir Gołub, Stanisław, Domińczuk (ojciec Weroniki).

Uzyskaliśmy następujące wyniki:

Agnieszka Sereda zdobyła 2 miejsce w kategorii broni krótkiej. Stanisław Domińczuk zajął 2 miejsce w kategorii broni długiej. Sławomir Gołub zwyciężył w kategorii rzutu granatem.

Po zawodach zorganizowane zostało ognisko i poczęstunek.

Sławomir Gołub

   
   

 

Jubileusz Zespołu Szkół Technicznych

Dnia 09 .06.2017 roku w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie odbyła się uroczystość z okazji 90-lecia tej placówki. Jubileusz uświetnił bankiet zorganizowany przez ZSGiH. Przybyłych gości obsługiwała młodzież z klas

2bt 2at 3at 3bt oraz 3dz pod nadzorem Pań: Anny Roczon, Lidi Mazurek oraz  Iwony Jarząbek-Starzyńskiej.

 

Wycieczka Nałęczów - Kazimierz  Dolny – Janowiec

9 czerwca 2017 r. grupa uczniów z klas 1at, 2ct, 3ht, 2bt, 1az, 2at pod opieką Pani Marzeny Nowosad, Pani Kamili Tunickiej, Pani Marzanny Stus uczestniczyła w wycieczce do Nałęczowa - Kazimierza  Dolnego – Janowca.

Na początku udaliśmy się do Nałęczowa - miasteczka uzdrowiskowego, w którym leczy się serce, nerwy i poprawia samopoczucie. Niegdyś bywali tam pisarze: Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz. Z przyjemnością  odbyliśmy spacer po Parku Zdrojowym oraz smakowaliśmy wody obfitujące w magnez, potas i wapń. Woda ze Źródła Miłości najbardziej nam smakowała, gdyż podobno kojąco działa na ciało i duszę.

Następnie udaliśmy się do Kazimierza Dolnego - urokliwej miejscowości położonej na szlaku handlowym z południa na północ Polski. Podziwialiśmy nabrzeże Wisły, port, spichlerze, kościół Farny, Mały Rynek i Duży Rynek, ruiny zamku z XIV w., basztę oraz kościół Reformatorów, do którego prowadzą ukryte schody liczące kilkaset lat. Weszliśmy na górę Trzech Krzyży, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy. Pobyt w Kazimierzu Dolnym zakończyliśmy rejsem statkiem po Wiśle, skąd podziwialiśmy niepowtarzalny krajobraz miasta. Dodatkową atrakcją był przejazd ciuchcią do Janowca i wizyta w ruinach zamku Firlejów. 

   
   
   

Międzynarodowa Konferencja z udziałem uczniów ZSGiH

 Uczniowie ZSGiH klas hotelarskich (1ht i 2 ht) i cukierniczej (3az) zaznaczyli swoją obecność podczas Międzynarodowej Konferencji "Nowy model opieki nad zwierzętami w Polsce i w Europie", która  odbyła się w dniu 09.06.2017 r. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Do ich zadań należało przygotowanie  inakrycie stołów oraz serwowanie przygotowanych dań zasadniczych. Nadzorowaniem czynności związanych z obsługą uczestników wydarzenia zajęła się Pani Joanna Juszczak. Doświadczenia pokazują, że umiejętności kelnerskie przydają się młodzieży niezależnie od wybranego profilu kształcenia i dają im mnóstwo radości. Uczniowie z satysfakcją przyjmowali liczne podziękowania za efektywną pracę wykonywaną podczas bankietu. 

   

Wizyta w Zakładzie Karnym w Chełmie

5 czerwca 2017 r. uczniowie biorący udział w ogólnopolskim Programie Młody Obywatel realizowanym we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Banku Gospodarstwa Krajowego udali się z wizytą Zakładu Karnego w Chełmie pod opieką Pani Marzanny Stus i Pani Marzeny Nowosad.

 O historii, pracy i funkcjonowaniu zakładu opowiedzieli nam w przystępny i wyczerpujący sposób: st. szer. Ewa Rybińska - psycholog oraz por. Konrad Wierzbicki - rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Chełmie. Na miejscu zapoznaliśmy się ze strukturą organizacyjną placówki, specyfiką funkcjonowania Służby Więziennej oraz rodzajami stosowanych środków wychowawczych i karnych. Dzięki życzliwości dyrektora placówki ppłk Artura Gajewskiego mogliśmy zobaczyć niektóre obiekty, np.: boisko sportowe, spacerownik półotwarty, salę widzeń czy cele więźniów w jednym pawilonów, które w tym momencie są puste, gdyż najstarsza część chełmskiego więzienia będzie w najbliższym czasie remontowana.

Na sali widzeń historię swojego życia opowiedział nam jeden z pensjonariuszy Zakładu Karnego w Chełmie. Jego opowieść skłoniła wszystkich do refleksji nad własnym postępowaniem i była najbardziej emocjonującym elementem wizyty. W trakcie spotkania zrodził się pomysł zbiórki książek dla osadzonych, który zostanie zrealizowany przez uczniów już klasy 2at w przyszłym roku szkolnym.

Udział w programie wpłynął na poznanie codzienności osadzonych w zakładzie karnym, podniesienie świadomości obywatelskiej uczniów oraz profilaktykę – uświadomienie młodzieży, jakie są konsekwencje nieprzystosowania społecznego i działań powszechnie nieakceptowanych.

 

DZIEŃ GALOWY W ZSGIH W CHEŁMIE

Młodzież ucząca się w naszej szkole  na  kierunku technik obsługi turystycznej i technik hotelarstwa   raz w miesiącu  przychodzi  na zajęcia  w stroju galowym. Wynika to ze specyfikacji  zawodu,  który przygotowuje ich  do kontaktu z szeroką grupą  klientów w sektorze turystycznym.  Osoby  korzystające z  usług najbardziej cenią sobie  profesjonalizm, rzetelność oraz stworzoną przez pracowników atmosferę. Wysoka kultura osobista uczniów również pozwoli znaleźć im atrakcyjne wymarzone miejsce pracy.

   

 

IX edycja Rejonowego Konkursu „Z BLISKA I Z DALEKA”

2 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyła się IX edycja rejonowego konkursu „Z BLISKA I Z DALEKA” pod hasłem „Mała i Duża Ojczyzna”. W finale udział wzięło 6 recytatorów z 4 szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Chełma i okolic: Zespołu Szkół w Siennicy Różanej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie, Zespołu Szkół Technicznych  w Chełmie, Zespołu Szkół nr 1 w Kraśniczynie.
W kategorii „ Piosenka patriotyczna” wystąpiło 10 uczestników z 6 szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych: Gimnazjum Publicznego w Żmudzi, Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, Zespołu Szkół w Siennicy Różanej, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie, Gimnazjum w Woli Uhruskiej.
Do konkursu zgłosiło się  6 uczestników, którzy przygotowali prezentacje multimedialne na temat „Związki Józefa Piłsudskiego z Lubelszczyzną” z 4 szkół: Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, Zespołu Szkół Technicznych  w Chełmie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie oraz Zespołu Szkół nr 1 w Kraśniczynie.

Celem konkursu była popularyzacja dorobku literackiego współczesnych polskich  poetów, upowszechnianie kultury żywego słowa, kształtowanie postaw patriotycznych, poznanie sylwetki Józefa Piłsudskiego oraz inspirowanie młodzieży do aktywnego udziału w kulturze. Uczestnicy zaprezentowali różnorodny repertuar oraz bardzo wysoki poziom artystyczny.
Jury w składzie: Pani Leokadia Piech, Pani Małgorzata Lachowska i Pani Aneta Starczewska oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, dykcję i wymowę oraz ogólny wyraz artystyczny zaprezentowanych wierszy i piosenek. Komisja oceniła również zgłoszone do konkursu prezentacje multimedialne.
 Jury doceniła wysoki poziom przygotowania młodych artystów, przyznając im nagrody i wyróżnienia.
Tytuł LAUREATA  w kategorii konkurs recytatorski „Mała i Duża Ojczyzna” zdobyli:
1. Wiktoria Mazurek z Zespołu Szkół nr 1 w Kraśniczynie
2. Julia Kędzierawska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie
3. Paweł Kruk z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie
 
Tytuł LAUREATA  w kategorii „Piosenka patriotyczna” zdobyli:
1. Bartłomiej Falicki i Patryk Nafalski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich    w Chełmie
2. Klaudiusz Antoniszewski z Gimnazjum Publicznego w Woli Uhruskiej
3. Gabriela Dubaj z Zespół Szkół w Siennicy Różanej
  
WYRÓŻNIENIA:
Izabela Antoniszewska z Gimnazjum Publicznego w Woli Uhruskiej
Maja Kowalczyk z Zespołu Szkół w Siennicy Różanej
Ewa Bednarczuk z Gimnazjum Publicznego w Żmudzi
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE:
Laura Monach z Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie
 
Tytuł LAUREATA w kategorii prezentacja multimedialna „Związki Józefa Piłsudskiego
z Lubelszczyzną” zdobyli:
1. Kacper Szczypek z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie
2. Natalia Solak z Zespołu Szkół nr 1 w Kraśniczynie
3. Paweł Sawicki z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie
 
Wyróżnienie:
1.Marcin Rudzki z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie
 
Fundatorem nagród była Rada Rodziców Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich  w Chełmie oraz empik schoole w Chełmie.
Konkurs zorganizowały nauczycielki języka polskiego ZSGiH Pani Marzanna Stus i Pani Kamila Tunicka. 
Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
 
Zapraszamy za rok.
 

Bankowość i finanse bez tajemnic

22 maja uczestniczyliśmy (uczniowie klasy 1 at) w zajęciach, w czasie których poznaliśmy podstawy bankowości i finansów. Lekcje przeprowadzili wspólnie wolontariusze Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach ogólnopolskiego programu Młody Obywatel.

Zajęcia miały charakter warsztatowy. Prowadzący opowiedzieli nam, jak zadbać o  własne finanse. Omówili pułapki i zagrożenia wynikające z naszej niewiedzy lub nieuwagi. Uświadomili nam konsekwencje, jakie mogą mieć miejsce, jeśli nierozsądnie korzystamy z bankowości internetowej. Dowiedzieliśmy się, czym różnią się karty płatnicze od kredytowych, na co należy zwrócić uwagę, przeglądając oferty banków, w tym konta osobiste, lokaty i kredyty.

Szczególnie podobały się nam gry integracyjne, które wprowadziły przyjazną i sympatyczną atmosferę.
Spotkanie było ciekawe, wiele nas nauczyło o rodzajach i funkcji banków, bezpiecznym korzystaniu z kart płatniczych i bankomatów.

Lekcję zorganizowały Pani Marzanna Stus i Pani Marzena Nowosad.

Opracowała: Anna Zuwalska kl. 1at   

 

Dzień Profilaktyki z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w ZSGiH (fotorelacja)

   
 

 

Prezentacja prac konkursowych STOP UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM

 

Spotkanie pokoleń

24 maja w bibliotece szkolnej miało miejsce kolejne z cyklu twórczych spotkań międzypokoleniowych. Członkowie zespołu muzycznego "Babie Lato" z Domu Pobytu Dziennego przy ul. Ogrodowej w Chełmie przygotowali dla naszych uczniów montaż słowno – muzyczny, którego tematem przewodnim był motyw matki. Uczniowie klasy 1ft, 3az i 3ht  z uwagą wysłuchali wzruszających piosenek i wierszy. Uczennice klasy 1at przygotowały dla zaproszonych gości piękne teksty poświęcone matce. Spotkanie zorganizowały Pani Wanda Pawluk, Pani Marzanna Stus i Pani Anna Berbecka.

 

 

 Wystawa „Ze sztuką przez życie”

23 maja 2017 r. uczniowie klasy 2at pod opieka Pani Marzanny Stus i Pani Małgorzaty Miszczak udali się z wizytą do Muzeum Chełmskiego, gdzie obejrzeli ciekawą ekspozycję dotyczącą dziejów tradycyjnej kultury ludowej regionu chełmskiego oraz wystawę malarstwa i rzeźby Państwa Stanisławy i Waleriana Mąków „Ze sztuką przez życie”. Wyjście było okazją do pogłębienia wiedzy o życiu codziennym, pracy i formach odpoczynku naszych przodków.

 

„Stroje narodowe Niemiec”

Na przełomie kwietnia i maja uczniowie naszej szkoły zorganizowali wystawę pod hasłem: „Stroje narodowe Niemiec”. Wielu uczestników wyróżniło się kreatywnością w projektowaniu ubiorów lalek, doborem materiałów i elementów zdobniczych. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie stroje zostały uszyte ręcznie. Oto prace uczniów.

 

 Z wizytą w Lublinie 

30 uczniów ZSGiH wraz z opiekunami: Panią Ewą Mąką oraz Panią Joanną Juszczak, udało się na jednodniową wycieczkę, której główną atrakcją było m. in. zapoznanie młodzieży ze strukturą organizacyjną oraz obowiązkami pracowników hotelu Vanilla Hotel położonego w XVII - wiecznej zabytkowej kamienicy na lubelskim deptaku. Uczniowie zobaczyli trzy kategorie pokoi: jednoosobowy "standard single", dwuosobowy "standard double" i "standard twin" oraz "apartament studio", poznali ich wyposażenie i obejrzeli klimatycznie zaaranżowane wnętrza. Skorzystali także ze sposobności do zadawania pytań nt. funkcjonowania restauracji hotelowej, preferencji gości hotelowych czy procedur obsługi.

 Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w porcie lotniczym Lublin i spotkanie z pracownikiem punktu informacji. Uczniowie pozyskali wiadomości dotyczące ruchu lotniczego oraz terminalu, planowania podróży, komunikatów na tablicach odlotów, obowiązków pracowników portu lotniczego, obsługi parkingu i rozliczania opłat za parkowanie, rezerwacji,  zakupu biletów dla pasażerów, rozkładu lotów, mapy połączeń, obsługi bagażu. Zobaczyli także moment startu samolotu pasażerskiego.
Wycieczka zawodoznawcza została połączona z edukacją historyczną. Dlatego też bardzo ważnym elementem było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie w zadumie poznali teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w tym Pomnik Walki i Męczeństwa. Poznali historię miejsca zniewolenia i zagłady więźniów Majdanka, a także zobaczyli obiekty historyczne z lat 1941-1944 usytuowane na terenie obozu.  Widzieli m.in. "Okno czasu", czyli przeszkloną konstrukcję, przez którą widać fragment historycznej drogi obozowej wybudowanej przez więźniów przy użyciu macew z lubelskich cmentarzy żydowskich. Ponad dwugodzinny spacer, który z pewnością zapadnie w pamięci uczestników wycieczki, zakończył się przy Mauzoleum.


 

 

"Twój Dar Serca dla Hospicjum"

          W dniach od 9 do 12maja 2017 roku miała miejsce kolejna akcja charytatywna Samorządu Uczniowskiego. Jej celem było zebranie środków na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Wspólnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, ze sprzedaży ciastek, cukierków i dobrowolnych datków zebraliśmy kwotę 675,90 zł. Przepyszne bezy upiekli nasi cukiernicy pod nadzorem Pani Małgorzaty Miszczak.
           Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski, Pani Aneta Starczewska, Pani Renata Witach, Pani Renata Worlicka – Kądziela, Pani Marzena Nowosad, Pani Monika Sapiaszko i Pani Monika Emerla.
           Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM darczyńcom za hojność i wsparcie, mamy nadzieję, iż ta akcja uwrażliwiła nas na los ludzi potrzebujących pomocy.

Dziękujemy!

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 

   
   
 

Pożegnanie absolwentów Technikum nr 4 

Most
Nie wierzyłem,
Stojąc nad brzegiem rzeki,
Która była szeroka i rwista,
Że przejdę ten most,
Spleciony z cienkiej, kruchej trzciny
Powiązanej łykiem.
Szedłem lekko jak motyl
I ciężko jak słoń,
Szedłem pewnie jak tancerz
I chwiejnie jak ślepiec.
Nie wierzyłem, że przejdę ten most,
I gdy stoję już na drugim brzegu,
Nie wierzę, że go przeszedłem.

Leopold Staff Zapraszamy do Galerii fotografii ...
   

 

Bankiet z okazji Dnia Patrona w I LO w Chełmie

W dniu 27.04.2017 r. uczniowie klas cukierniczych (3 az) oraz hotelarskich (1ht i 3ht) uczestniczyli w pracach związanych z przygotowaniem i nakryciem stołu na bankiet uświetniający obchody Dnia Patrona w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Nadzór nad sprawnym przebiegiem czynności organizacyjnych pełniły Pani Ewa Mąka oraz Pani Joanna Juszczak. Dla uczniów była to kolejna okazja do udoskonalenia umiejętności kelnerskich i sposobność do zmierzenia się z nową sytuacją wymagającą kreatywności, twórczego myślenia i umiejętnej współpracy w zespole. ...

Podnoszenie kwalifikacji

W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych uczniów kończących naszą szkołę p. Marzena Niezgoda - szkolny doradca zawodowy zorganizowała  szkolenie z "Obsługi kas fiskalnych" dla uczniów klas: 4at, 4bt, 4ct, 4ht, 3dz, 3az. Szkolenie w kwietniu przeprowadziła firma MARBOSS z Chełma. Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu bezpłatnie i otrzymali odpowiednie potwierdzenia nabytych umiejętności. Otrzymane certyfikaty  zwiększają ich umiejętności zawodowe i szanse w znalezieniu pracy. 

Więcej zdjęć w Galerii...  
   

DZIEŃ OTWARTY w ZSGiH

27 kwietnia br. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie zorganizowano Dzień Otwarty.

Szkoła przy Reformackiej jak zawsze zapewniła liczne atrakcje i mimo że pogoda nie sprzyjała, impreza przyciągnęła wielu gimnazjalistów, którzy mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną i nowoczesną bazą dydaktyczną placówki.

Gościom udostępniono do zwiedzania niemal cały budynek szkolny. W pracowniach gastronomicznych odbywały się pokazowe zajęcia praktyczne, w czasie których można było samodzielnie zdobić ciasta i desery, degustować przygotowane przez uczniów ZSGiH potrawy oraz różne rodzaje kawy i koktajli. W pracowniach fryzjerskich można było poddać się badaniu stanu włosów mikrokamerą, a przyszli mistrzowie grzebienia oferowali chętnym ułożenie fantastycznej fryzury lub wykonanie zmywalnego tatuażu ozdobnego czy stylizację paznokci. Uczniowie klas hotelarskich i turystycznych zapoznawali gimnazjalistów z tajnikami swoich zawodów, oprowadzając po pracowniach hotelarskiej i turystycznej, a także prezentując sposób przygotowania pokoju hotelowego oraz zameldowania gościa w hotelu. ZSGiH pochwalił się licznymi osiągnięciami w konkursach i olimpiadach zawodowych, przedstawiono też zaplanowane do realizacji od nowego roku szkolnego innowacje:.

Technik hotelarstwa z innowacją pedagogiczną  steward, stewardessa
Technik obsługi turystycznej z innowacją pedagogiczną  pilot wycieczek
Technik usług fryzjerskich z innowacją pedagogiczną kosmetyka i pielęgnacja urody (w tym stylizacja paznokci)
Technik żywienia i usług gastronomicznych z innowacją pedagogiczną dietetyk i organizator imprez okolicznościowych.

Młodzież z „Gastronomów” udowodniła, że w tej szkole każdy znajdzie kierunek dla siebie i może rozwijać swoje zainteresowania i pasje, a osiągając wykształcenie zawodowe na wysokim poziomie będzie konkurencyjny na rynku pracy.

Zapraszamy do Galerii fotografii

„Wiosenne sprzątanie Chełma” 

 

21 kwietnia 2017 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Wiosenne sprzątanie Chełma”. Uczniowie z klas 1ft i 1ht pod opieką nauczycieli Pani Bożeny Szukało i Pana Huberta Kudełko uprzątnęli Park Miejski oraz skwer przy ulicy Żarnowskiego.

 
 
   
 

 

CHEŁMSKIE  NIEDŹWIEDZIE  BIZNESU

21 kwietnia 2017 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła się II edycja konkursu
Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu.

Młodzież z klas 1az,1at,1ht, 2at,2bt,2ht naszej szkoły  pod czujnym okiem opiekunów: Pani Joanny Juszczak i Pani Ewy Mąki zadbała o przygotowanie  stołów oraz obsługę kelnerską gości przybyłych na tę uroczystość.

   

Udział w IX Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL

 7 kwietnia 2017 roku młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do Kielc.  Celem  wyjazdu  był udział młodzieży w IX Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z najcenniejszymi  smakami  różnych regionów, bogactwem folkowych strojów oraz propozycjami spędzania wolnego czasu na wsi. Po południu młodzież zwiedziła  trasę turystyczną  w kieleckim rezerwacie Kadzielnia. Podziemne korytarze łączą trzy jaskinie: Odkrywców, Prochownię i Szczelinę, które powstały w wyniku zjawisk krasowych.  Uczniowie obejrzeli  skamieniałości zwierząt żyjących w dawnym morzu dewońskim, nacieki jaskiniowe takie jak stalagmity, polewy naciekowe oraz nieliczne stalaktyty i szczątki kostne nietoperzy w namuliskach jaskiniowych. Wyjazd zakończył się czasem wolnym w Galerii ECHO -  największej galerii handlowej w  Polsce pod względem liczby sklepów

Przed wyjazdem do Kielc uczniowie z  klas 1ct, 2ht i 3az  przygotowali 5  prezentacji multimedialnych na temat: „Turystyka prozdrowotna na obszarach wiejskich” na  konkurs organizowany przez  Instytut Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach- niestety turniej został odwołany. Młodzież  mimo to otrzymała upominki i indywidualne podziękowania za udział w konkursie

Prezentacja Bartłomieja Samborskiego - Potencjał prozdrowotny obszarów wiejskich w Polsce

Uczniów do konkursu przygotowały: Pani Ewa Mąka i Pani Joanna Juszczak. Natomiast opiekę nad młodzieżą podczas Targów Agrotravel dodatkowo sprawowała Pani Beata Sienicka.

   
   

Ruch na świeżym powietrzu a zdrowie

4 kwietnia uczniowie klasy 2at pod opieką Pani Marzanny Stus uczestniczyli w wycieczce do parku miejskiego, gdzie wysłuchali prelekcji Przemysława Żeźniczuka na temat: „Wpływ ruchu i kontaktu z przyrodą na zdrowie człowieka”. Uczestnicy wycieczki z przyjemnością korzystali z pięknej pogody i ścieżki zdrowia.

 

 

KALAMBURY JĘZYKOWE

W ramach obchodów Tygodnia Patrona szkoły, podobnie jak w ubiegłym roku, odbyły się Kalambury Językowe zorganizowane przez nauczycieli języków  obcych  Panią Wiesławę Orłowską- Karwczak, - przygotowującą  grupę niemiecką, Panią Marzenę Nowosad – grupę rosyjską  i Panią Monikę Sapiaszko – grupę angielską.  Grupy składające się z uczniów klas III miały za zadanie zapoznać się ze słownictwem zawodowym, a następnie...wiecej!

 

Seminarium "Eko-problemy małe i duże"

Dnia 11 kwietnia 2017 r. odbyło się seminarium pt.: "Eko-problemy małe i duże" organizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy w Chełmie dla szkół ponadgimnazjalnych miasta i gminy Chełm. W seminarium brała udział uczennica naszej szkoły Paulina Szponar kl. II ct, która referowała i prezentowała temat: "Przyczyny i skutki powstawania dziury ozonowej". Uczennica przygotowywana była do seminarium przez Joannę Fedorczuk. Prezentacja Pauliny wzbudziła wielkie zainteresowanie uczestników i wyróżniała się spośród prezentacji i referatów innych szkół. 

 

Tydzień Zdrowia pod hasłem - "Depresja - porozmawiajmy o niej"

Porozmawiajmy o depresji

Prezentacja na temat depresji - do pobrania

Najważniejsze informacje o depresji

Konkurs na prezentację multimedialną „Depresja - choroba duszy i ciała”  Regulamin konkursu

KONFERENCJADepresja dzieci i młodzieży – porozmawiajmy o niej”

Relacja z „Tygodnia Zdrowia” pod hasłem "Depresja - porozmawiajmy o niej"  

 

 

Więcej na ten temat w dziale Działania prozdrowotne

Szkoła Promująca Zdrowie

W dniach 3-7.04.2017 r. w ZSGiH obchodzony będzie Tydzień Zdrowia pod hasłem - "Depresja - porozmawiajmy o niej". Jest ono bowiem tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017. 
Według WHO "depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni. Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze. 
Dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat".
Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Celem działań, które zostaną zrealizowane w naszej szkole będzie zwrócenie uwagi na cierpiących na depresję, wsparcie ich i wskazanie możliwości uzyskania pomocy.
 

Zespół ds. promocji zdrowia.

„Zdrowie – najlepsza inwestycja”

 W dniu 30 marca 2017 roku uczniowie klas IIIdt i IVct pod opieką Pani Marzeny Niezgody  i Pani Renaty Worlickiej – Kądzieli mieli okazję uczestniczyć w  VIII Targach Wiedzy i Umiejętności w Medycznym Studium Zawodowym im. Władysławy Szoc w Chełmie zorganizowanych pod hasłem „Zdrowie – najlepsza inwestycja”. Zainteresowani uczniowie mieli okazję zapoznać się z specyfiką zawodów i oferowanych kierunków kształcenia, mogli sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, zbadać swój stan zdrowia (mierzenie poziomu cukru i ciśnienia, wskaźnik BMI) a także poddać się zabiegom pielęgnacyjnym. 

 

 Daria Bielak  finalistką centralnego etapu  IV Olimpiady Wiedzy o Turystyce

W dniach 27-30.03.2017 roku Daria Bielak uczestniczyła w Spale w centralnym etapie IV  Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanej przez  Instytut Geografii  Miast  i Turyzmu Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego przy wsparciu Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystyczno – Hotelarskich im. W. Grabskiego w Łodzi.
Czwarta edycja konkursu  realizowana pod hasłem „Turystyka kulinarna – apetyt na region”,  miała   na  celu  zwrócenie  uwagi  na  szlaki  kulinarne  i  produkty  regionalne. Pierwszy etap zmagań polegał na rozwiązaniu testu teoretycznego z wiedzy turystycznej i prezentacji multimedialnej dotyczącej tematu przewodniego Olimpiady. Drugi sprawdzał umiejętności praktyczne uczestników w zakresie obsługi ruchu turystycznego.

Dodatkowo dla uczestników i ich opiekunów zorganizowano:  grę terenową przybliżająca atrakcje turystyczne Spały, warsztaty kulinarne „Marcepany króla Zygmunta”, zajęcia praktyczne z przygotowania produktu regionalnego z terenu powiatu tomaszowskiego w  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim oraz zajęcia animacyjne „wiem skąd jesteś”.

Ponadto odbyła się prelekcja dotycząca turystyki kulinarnej w Azji prowadzona przez prof. Agnieszkę Rochmińską oraz wycieczka krajoznawcza do Skansenu rzeki Pilicy. Młodzież miała również okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale.

Opiekunem  uczennicy była Pani Ewa Mąka.

KAROLINA  WICEMISTRZYNIĄ POLSKI

Karolina Pawluk uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie zdobyła drugie miejsce w XX Ogólnopolskim Turnieju Cukierniczy im. Wojciecha Kandulskiego, który odbył się 27 i 28 marca 2017 roku w Poznaniu. Turniej był na bardzo wysokim poziomie, w rywalizacji uczestniczyli uczniowie, którzy na co dzień ćwiczą swoje umiejętności praktyczne w wykwalifikowanych cukierniach, słynnych na całą Polskę.
W gronie najlepszych znalazła się chełmianka Karolina Pawluk odbywająca praktykę cukierniczą w szkolnej pracowni pod okiem nauczycielek Pani Zofii Wawryszuk i Pani Renaty Wituch,  które wykazały duże zaangażowanie, przygotowując uczennicę do konkursu zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.

Mistrzowie sztuki cukierniczej wybrali najlepszych cukierników, oceniając ich wiedzę teoretyczną – pytania od jurorów oraz umiejętności praktyczne z zakresu formowania
i dekorowania tortów piętrowych, wykonywania figurek marcepanowych oraz napisu okolicznościowego.

Praca Karoliny została bardzo wysoko oceniona przez profesjonalne jury, zajmując wysoką drugą pozycję i uzyskując tytuł laureata. Uczennica otrzymała wiele nagród, a wśród nich zwolnienie z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie cukiernik oraz mistrzowskie szkolenie cukiernicze zorganizowane przez cukiernię „Kandulski” w Poznaniu.

Gratulujemy sukcesu.

 

 

XII Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas pod hasłem „TAK POMAGAM!”

24 i 25 marca wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przystąpili do wytężonej pracy -   XII Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności Caritas pod hasłem „TAK POMAGAM!”.

Zbiórkę przeprowadziliśmy w sklepie Stokrotka przy ulicy  Partyzantów. Zebrane produkty umilą Święta Wielkanocne wielu rodzinom. Dziękuję wolontariuszom i nauczycielom, którzy włączyli się do wspólnego budowania DOBRA  i po raz kolejny udowodnili, że wolontariusze z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich  wiedzą, że pomaganie jest SUPER!.


 

Dzień Świętego Patryka

17 marca w Irlandii oraz w wielu krajach na świecie szczególnie tam, gdzie mieszkają Irlandczycy, obchodzony jest wyjątkowo uroczyście Dzień Świętego Patryka. To święto narodowe i religijne, w którym królują symbole takie jak trzylistna koniczynka oraz kolor zielony. W tym roku również zagościły one w naszej szkole. 17 marca uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi „Zielonej Wyspy”, czytając gazetki na szkolnych korytarzach. Każdy uczeń otrzymał symboliczną trzylistną koniczynkę. Wszyscy uczniowie klas 2at i 3dt przyszli ubrani na zielono i otrzymali w nagrodę słodkie upominki. Indywidualnie, chętni mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Irlandii i Świętym Patryku, odpowiadając na 15 pytań w języku angielskim. W konkursie wiedzy nagrody i dyplomy otrzymali:

I miejsce – Mateusz Luszewski – kl. III bt
II miejsce – Mateusz Piątek – kl. IV AT
III miejsce – Radosław Burda – kl. IV at

Młodzież miała też okazję skosztować „zielonych kanapeczek” przygotowanych przez swoich kolegów i koleżanki pod kierunkiem Pani Iwony Jarząbek-Starzyńskiej i Pani Zofii Jędraczki.

Dziękujemy za wspólną zabawę i gratulujemy zwycięzcom konkursów.
Organizatorzy: nauczyciele języka angielskiego

Zapraszamy do galerii fotografii

 

FACE TO FACE, czyli Dzień bez Telefonu 2

W czwartek 23 marca 2017 roku odbędzie się w naszej szkole 2. edycja akcji FACE TO FACE.

Regulamin Face to Face 2

Zapraszamy do galerii fotografii

 

WYPRAWA DO CHEŁMSKICH PODZIEMI KREDOWYCH

14 marca 2017 roku uczniowie z klasy 1ct technik usług turystycznych  pod opieką Pani  Ewy  Maki i Pani Renaty Winiarczyk  zwiedzili Chełmskie Podziemia Kredowe. Uczniowie  przeszli trasę  2 km unikalnymi  na skalę światową labiryntami  podziemnych korytarzy wyżłobionych w kredzie. 

W trakcie zwiedzania  turyści z 1ct  mieli okazję zapoznać się z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi.  Niezapomnianych wrażeń dostarczyło spotkanie  z legendarnym opiekunem kredowego labiryntu DUCHEM  BIELUCHEM. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem chełmskiej starówki.

 

Konkurs Wiedzy Biblijnej

Dnia 13 marca 2017 r. odbył się szkolny etap Konkursu Wiedzy Biblijnej, w którym brali udział uczniowie klas I-IV. Konkurs zorganizowała i przygotowała nauczycielka katechezy Jolanta Kwapisiewicz przy współpracy Joanny Fedorczuk. Uczniowie wykazali wysokim poziomem wiedzy. Najlepiej wypadli  uczniowie klasy IV bt zdobywając czołowe miejsca. I miejsce zajęła Maria Dąbrowska z kl. IV bt , II miejsce zajął Damian Dyczko z kl. IV bt, III miejsce Karol Skubij kl. IV bt . Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe.

 

 

Podziękowanie

Młodzież Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich przygotowała bankiet dla nauczycieli,- skrót do artykułu

a w zamian otrzymaliśmy również takie oto podziękowanie...

Giełda Szkół w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie

W dniach  6 - 10 marca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie wzięli udział w 21 edycji Giełdy Szkół w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie.

Nasze stoiska cieszyły się ogromnym  zainteresowaniem gimnazjalistów, którzy chętnie próbowali przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych specjałów. 8 marca z okazji Dnia Kobiet nasi uczniowie częstowali odwiedzających Giełdę pysznym tortem wykonanym przez Panią Renatę Wituch i Panią Zofię Wawaryszuk.

Uczniowie gimnazjów zapoznali  się z ofertą edukacyjną naszej placówki poprzez wcześniej przygotowane ulotki, prezentację multimedialną oraz przede wszystkim w bezpośrednich rozmowach z uczniami.

ANIOŁY I  DEMONY”

Marcin Chomicki, uczeń ZSGiH w Chełmie, odniósł kolejny sukces. Tym razem pod opieką Pani Bernadety Świderek wziął udział w III Międzyszkolnym Konkursie Fryzjerskim, który odbył się 8 marca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Krasnymstawie, gdzie otrzymał wyróżnienie.
Temat konkursu brzmiał: „Anioły i Demony". Uczestnicy mieli 180 minut na wykonanie całej stylizacji tj. fryzury, makijażu oraz ubioru, które musiały ze sobą współgrać. Marcin przedstawił stylizację Demona. W rolę modelki wcieliła się uczennica kl. 3dt Sandra Krzyżak. Niepowtarzalna kreacja, makijaż oraz wyjątkowa fryzura pozwoliły na otrzymanie wyróżnienia. Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.

 

TYDZIEŃ PATRONA SZKOŁY 6-10 marca 2017 r. 

 

Ciasta dla KAJ-a 

Tydzień Patrona Szkoły stał się okazją do przygotowania pysznych ciast. Uczniowie klasy 1az pod kierunkiem Pani Iwony Prończuk w trakcie zajęć upiekli mazurki, które nie tylko doskonale smakowały, ale również cieszyły oczy.  

 

 

Gimnastyka – coś dla zdrowia i urody

W 6, 8, 9 marca uczennice klas 1ht, 1at, 1ct, 4ct doskonale bawiły się, ćwicząc zumbę. Wiele radości dziewczętom z klasy 4ct sprawiło tworzenie piramid wieloosobowych. Zajęcia prowadziła Pani Aneta Wójtowicz.

 

Ruch to zdrowie

Tydzień Patrona Szkoły obfitował w zajęcia sportowe. 8 marca został rozegramy  mecz piłki statkowej przez reprezentacje klas 1at i 2at pod czujnym okiem Pani Anety Wójtowicz, Pana Piotra Radzięciaka i Pana Janusza Lesickiego.

 

Pamiętamy…

Obchody Tygodnia Patrona Szkoły były okazją do złożenia kwiatów na grobie K.A. Jaworskiego, który znajduje się na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Nie zapomnieliśmy również o odwiedzeniu mogiły ojca naszego Patrona, który spoczywa na cmentarzu przy ul. Lwowskiej w Chełmie. Groby odwiedzili uczniowie klasy 4ct pod opieką Pana Włodzimierza Mischke.

 

 

Czytamy poezję KAJ-a

Tradycyjne w trakcie Tygodnia Patrona Szkoły uczniowie naszej placówki  mieli okazję słuchać wierszy Kazimierza Andrzeja Jaworskiego.

Aktywnie w akcję promowania czytelnictwa włączyli się  Damian Kozigrodzki i Ewelina Czerniak z klasy 4bt, Olga Przymirska klasa 3dt, Paulina Bondaruk, Paulina Działakiewicz, Dominika Lejman, Karolina Lewandowska, Patrycja Panasiuk, Ewelina Pejcha, Paulina Sitarz i Marta Uzraziuk z klasy 3at.

Wszystkim zaangażowanym uczniom  serdecznie dziękujemy.

 

WYNIKI SONDAŻU NA PODSTAWIE TEZ KAJA

W związku z ,,Tygodniem Patrona" we wszystkich klasach gospodarze przeprowadzili w dniach 07.03.2017 – 09.03.2017 sondaż na podstawie tez KAJ – a zawartych w pierwszym wydaniu ,,Kameny".
Tezy KAJ – a:

1. Żeby biblioteki chełmskie miały więcej abonentów i książek.
2. Żeby do Chełma częściej zaglądały dobre zespoły muzyczne.
3. Żeby miejscowi amatorzy nie marnowali swojego talentu na bezwartościowe sztuczydła.
4. Żeby sale koncertowe nie świeciły pustką.
5. Żeby chełmskie recytatorki na występach publicznych nie produkowały się tylko  Ujejskim i Konopnicką.
6. Żeby kina nie częstowały nas wysortowanemi kiczami.
7. Żeby szyldy wyglądały estetycznie, a napisy na nich były ortograficzne.
8. Żeby miasto wystawiło na ulicach skrzynki na śmieci, gdy taki Kałusz, liczący dziewięć tysięcy mieszkańców, je posiada.
9. Żeby nie zamiatano w dzień ulic, gdy tłumy muszą wdychać mikroby.
10. Żeby  Chełm,  posiadający już basen, zdobył się i na łazienki publiczne.

WYNIKI SONDAŻU:

1. Żeby do Chełma częściej zaglądały dobre zespoły muzyczne. - 207 głosów
2. Żeby kina nie częstowały nas wysortowanymi kiczami. - 68 głosów
3. Żeby  Chełm,  posiadający już basen, zdobył się i na łazienki publiczne.  - 55 głosów
4. Żeby sale koncertowe nie świeciły pustką. - 38 głosów
5. Żeby biblioteki chełmskie miały więcej abonentów i książek. - 33 głosy
6. Żeby nie zamiatano w dzień ulic, gdy tłumy muszą wdychać mikroby. - 32 głosy
7. Żeby miasto wystawiło na ulicach skrzynki na śmieci, gdy taki Kałusz, liczący dziewięć tysięcy mieszkańców, je posiada. - 31 głosów
8. Żeby szyldy wyglądały estetycznie, a napisy na nich były ortograficzne. - 28 głosów
9. Żeby chełmskie recytatorki na występach publicznych nie produkowały się tylko Ujejskim i  Konopnicką. - 25 głosów
10. Żeby miejscowi amatorzy nie marnowali swojego talentu na bezwartościowe sztuczydła. - 19 głosów

 

„W STARYM KINIE”

W trakcie Tygodnia Patrona Szkoły zaprezentowaliśmy uczniom filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, by przybliżyć im klimat czasów młodości K. A. Jaworskiego. Na ekranie podziwialiśmy gwiazdy przedwojennego kina Elżbietę Barszczewską, Helenę Grossównę,  Antoniego Fertnera,  Adolfa Dymszę, Aleksandra Żabczyńskiego czy niezrównanego  Eugeniusza Bodo w niezapomnianych kreacjach filmowych.

Prelekcja o K.A. Jaworskim

10 marca 2017 r. gościła kolejny raz w naszej szkole Pani Dorota Bida, która na co dzień pracuje w Muzeum Ziemi Chełmskiej. W interesujący sposób przybliżyła uczniom klas I wydarzenia z życia i twórczości Kazimierza Andrzeja Jaworskiego. Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży.

Spotkanie zorganizowała Pani Marzanna Stus

 

 

 

KONKURSY WIEDZY

W ramach Tygodnia Patrona Szkoły dobyły się trzy konkursy wiedzy dla uczniów naszej szkoły.
Pierwszy konkurs „OMNIBUS WIEDZY O PATRONIE” dla klas I odbył się 8 marca i sprawdzał wiedzę uczniów na temat życia i twórczości Kazimierza Andrzeja Jaworskiego.
WYNIKI  KONKURSU:

L.p

Imię i nazwisko

Klasa

Ilość punktów

1.

Weronika Lewandowska
Bartłomiej Samborski  

1ct

41

2.

Magdalena Miszczuk
Patrycja Bartoszuk
Julia Langiewicz  

1ft

37

3.

Eliza Majewska
Angelika Stopa
Ewelina Leszczyńska

1at

31

4.

Emilia Rekuta
Mikhailo Brynzyla

1ht

26

5.

 

1az

10

Konkurs przygotowały i przeprowadziły Pani Kamila Tunicka i Pani Marzanna Stus.

Następny konkurs literacki „HISTORIE ROMANSOWE W LEKTURACH OBOWIĄZKOWYCH”
adresowany był do uczniów klas III i IV technikum. Został przeprowadzony 8 marca 2017 r.
WYNIKI  KONKURSU:

L.p

Klasa

Ilość punktów

1.

4bt

46

2.

4at

39

3.

4ct

32

4.

3at

29

5.

3bt

29

6.

3ht

21

7.

3dt

19

Konkurs przygotowały i przeprowadziły Pani Kamila Tunicka i Pani Marzanna Stus.

Trzeci konkurs „FLIRT  Z  TEKSTAMI  KULTURY” łączył rozległą wiedzę z języka polskiego, języka rosyjskiego i języka angielskiego. Był skierowany do uczniów klas III i IV technikum. Odbył się 9 marca 2017 r.
WYNIKI  KONKURSU:

L.p

Imię i nazwisko

Klasa

Ilość punktów

1.

Marta Lewandowska
Mateusz Piątek

4at

36

2.

Damian Kozigrodzki
Ernest Okoniewski

4bt

34

3.

Daria Bielak
Bartłomiej Smyk

3bt

31

4.

Klaudia Kozłowska
Alicja Kozyra

4ct

29

5.

Paulina Bondaruk
Barbara Kudelska

3at

25

6.

Agnieszka Mazurek
Rafał Kostecki

3ht

24

Konkurs przygotowały i przeprowadziły Pani Marzanna Stus, Pani Kamila Tunicka, Pani Monika Emerla, Pani Marzena Nowosad.
NAGRODĄ DLA ZWYCIĘZCÓW KAŻDEGO Z KONKURSÓW JEST DZIEŃ BEZ PYTANIA*.
Termin należy uzgodnić z wychowawcą klasy.

GRATULUJEMY!!!

Zimowe krajobrazy

10 marca 2017 r. miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego „Zimowe krajobrazy”. W konkursie wzięło udział 13 uczestników. Jury w składzie: Pani Marzena Nowosad, Pani Renata Nowosad, Pani Anita Szwec i Pani Anna Jawornicka-Dobosz dokonało oceny prac i wyłoniło zwycięzców.
Nagrody:

I miejsce Jakub Krakiewicz  klasa 4at
II miejsce Małgorzata Grabowska  klasa 4ct
III miejsce Żaneta Stasiuk  klasa 4ct

Wyróżnienia:

Magdalena Dudek  klasa 1at
Weronika Dymczuk  klasa 4ct
Patrycja Handzel  klasa 1at

Pani Dyrektor Marta Mazurek wręczyła uczestnikom konkursu nagrody i dyplomy. Nagrody zostały ufundowane Przez Radę Rodziców ZSGiH w Chełmie.
Konkurs zorganizowały: Pani Marzanna Stus i Pani Małgorzata Miszczak

 

 

  

 

Wycieczka „Śladami KAJ-a”

W ramach obchodów Tygodnia Patrona ZSGiH w dniu 9.03.2017 r. uczniowie klasy 2ht (technik hotelarstwa) wraz z opiekunami: Panią Ewą Mąką oraz Panią Joanną Juszczak,  udali się na spacer ulicami miasta „ŚLADAMI KAJ-a”.

Przemierzyli m.in. ulicę Lubelską, by zobaczyć dawną siedzibę CHBP, z którą związany był Patron Szkoły, następnie przeszli przed Hotel Kamena, dalej przeszli  ul. S. Czarneckiego, by ostatecznie dotrzeć na ul. K.A. Jaworskiego. Ważnym punktem pieszej wycieczki była wizyta w Hotelu Duet ***, której celem było poznanie jego struktury organizacyjnej, regulaminów, obowiązujących standardów obsługi gości, usytuowania i wyposażenia recepcji, jednostek mieszkalnych i innych pomieszczeń ważnych dla obsługi gości hotelowych.

Zwieńczeniem podróży był powrót do szkoły na ul. Reformacką 13, do miejsca, z którym w sposób szczególny związany był Kazimierz Andrzej Jaworski.
Wycieczka poprzedzona została pobytem w szkolnej Izbie Tradycji i złożeniem wpisu w księdze pamiątkowej.

 

 

Czekoladowe inspiracje

Uczniowie klasy 2az - zawód cukiernik, pod opieką Pani Joanny Juszczak, w ramach przedmiotu pracownia dekorowania wyrobów cukierniczych, podjęli się dzieła wykonywania dekoracji z czekolady przygotowanej poprzez jej temperowanie. W dniu 7.03.2017 r. w nawiązaniu do obchodów Tygodnia Patrona Szkoły planowali, a następnie wykonywali napisy poświęcone K. A. Jaworskiemu. Istotnym elementem przygotowywania dekoracji czekoladowych było analizowanie fragmentów utworów wybranych z bogatej twórczości KAJ-a i próba ich wizualizacji. Podjęte działania zainspirowały młodzież do dalszej lektury dzieł Patrona Szkoły. 

 

 

Śladami KAJ-a

Z okazji Tygodnia Patrona Szkoły  uczniowie klasy 2at pod  opieką Pani Beaty Sienickiej i  Pani Renaty Winiarczyk wykonali mapę Chełma, na której zaznaczyli miejsca związane z ważnymi wydarzeniami z życia Kazimierza Andrzeja Jaworskiego. Następnie podzielili się swoją wiedzą z innymi uczniami szkoły.

 

FACE TO FACE, czyli Dzień bez Telefonu 1

Regulamin akcji

Fotorelacja

Spotkanie Pokoleń

Spotkanie Pokoleń – bardzo wzruszające spotkanie seniorów z uczniami. 8 marca w czytelni z montażem słowno-muzycznym wystąpił zespół pensjonariuszy Domu Pobytu Dziennego przy ul Ogrodowej. Młodzież  wysłuchała popularnych piosenek w ciekawej aranżacji i tekstami o "Klubie na Ogrodowej". Panie artystki otrzymały upominki-serduszka upieczone przez cukierników.

Spotkanie zorganizowały Pani Anna Berbecka, Pani Beata Śmigielska i Pani Wanda Pawluk.

Bankiet zasiadany dla Koła Nauczycieli Emerytów w Chełmie

Tegoroczne Święto Kobiet już za nami, ale ten dzień także z innych względów zapisze się w szczególny sposób w pamięci młodzieży ZSGiH uczestniczącej w obsłudze bankietu zasiadanego zorganizowanego z inicjatywy Koła Nauczycieli Emerytów w Chełmie. Efekty pracy i zaangażowanie wybranych uczniów klas: 2ht (technik hotelarstwa), 2bt (technik żywienia i usług gastronomicznych) oraz 3dz (kucharz) zostały dostrzeżone i docenione przez uczestników przyjęcia, a młodzież, zyskując cenne doświadczenia zawodowe, otrzymała zapadające głęboko w sercu wyrazy wdzięczności.

Opiekunem uczniów była Pani Joanna Juszczak. 

 

Daria Bielak w centralnym etapie IV edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce

Uczennica klasy 3bt Daria Bielak zakwalifikowała się do centralnego etapu IV edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Daria wraz z Patrycją Malec, uczennicą klasy 2ct, po uzyskaniu najlepszych wyników w eliminacjach szkolnych, zakwalifikowały się do okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy o Turystyce, który odbył się w Lublinie 11 stycznia 2017 r.

Ogólnopolski etap Olimpiady Wiedzy o Turystyce odbędzie się w dniach 27-30 marca 2017 r. w Spale. Tematem przewodnim konkursu będzie turystyka kulinarna: „Turystyka kulinarna – apetyt na region”.

W eliminacjach etapu centralnego w części pierwszej uczeń rozwiązuje 40 zadań testowych,
z zakresu różnych treści i umiejętności w zawodzie technik obsługi turystycznej. W części drugiej przedstawia publicznie, przygotowaną wcześniej, prezentację multimedialną
o turystyce kulinarnej związaną z tematem przewodnim aktualnej edycji olimpiady. Spośród uczestników eliminacji etapu centralnego do finału kwalifikuje się 15 uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów łącznie z pierwszej i drugiej części eliminacji. Finał etapu centralnego będzie polegał na opracowaniu programu jednodniowej wycieczki po wybranym mieście/regionie turystycznym Europy, na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatorów (mapy, przewodniki, katalogi biur podróży, w tym także w językach obcych). Następnie uczeń wykorzystując techniki prezentacji i sprzedaży produktu, przedstawi publicznie swoją propozycję.                                                                        

                                           Życzymy sukcesu w etapie centralnym :)

Opiekunowie: Pani Ewa Mąka, Pani Beata Sienicka

 

 

Zawody strzeleckie

5 lutego 2017 roku w Lublinie odbyła się I runda Ligi Wojewódzkiej w strzelaniu z karabinka pneumatycznego w kategorii junior. Nasz uczeń Łukasz Kolano z klasy II BT jest zawodnikiem klubu Dragon i zajął drugie miejsce z wynikiem 554 pkt. 26 lutego 2017 roku odbyła się II runda. Łukasz zajął 4 miejsce z wynikiem 546 pkt.

Miasto, które warto odwiedzić

W dniu 16 lutego 2017 roku uczniowie klasy 1ht pod opieką Pani Beaty Sienickiej wzięli udział w wykładzie Pana Marka Zalewskiego (Pracownika  Muzeum Archeologicznego w Warszawie) na temat Słowacji i perły średniowiecznej architektury – Bardejova. Spotkanie miało miejsce w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Po prelekcji młodzież z zainteresowaniem zwiedziła wystawę poświęconą miastu Bardejov, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

Jubileusz Miasta Chełm

Dnia 17.02.2017 roku nasi uczniowie mieli zaszczyt obsługiwać gości podczas bankietu z okazji 625 urodzin Miasta Chełm. Uczestnicy uroczystości chwalili zarówno pyszny poczęstunek jak i profesjonalną obsługę. Młodzieżą z klas 1at, 1az, 2bt, 2 ht, 3dz opiekowały się Panie: A. Celińska oraz A. Roczon.

 

 

Hotelarze i turyści w Lublinie

Dnia 09. 02 .2017 r. uczniowie z klas o profilu: technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej wraz z opiekunami Panią Ewą Mąką, Panią Joanną Juszczak i Panią Renatą Winiarczyk byli na wycieczce w Lublinie. Młodzież zwiedziła żydowski hotel ILIAN ****  i przyległą do niego synagogę. Hotel ten łączy tradycję żydowską, bardzo mocno wpisaną w historię Lublina, z nowoczesnością. Następnie zwiedziliśmy jedyny w Lublinie pięciogwiazdkowy hotel ALTER, który wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Menadżerowie obu hoteli zapoznali uczniów z ich historią, a także z pracą na poszczególnych działach i stanowiskach. Mieliśmy również okazję zobaczyć różne rodzaje jednostek mieszkalnych, restauracje, sale konferencyjne, SPA i wellness. Ostatnim punktem programu było zapoznanie ze specyfiką pracy w biurze podróży TUI, mieszczącym się w Galerii Tarasy Zamkowe oraz z procedurami obsługi klienta. Wyjazd zakończył się czasem wolnym w Galerii Handlowej.

 

 

Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej

 Uczennice klasy 3ht, Kamila Litwin i Paulina Ziemoląg, wzięły udział w IX  okręgowym etapie Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, który odbył się w dniu 10 stycznia 2017 r. Uczennice z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały test wiedzy złożony z 80 pytań w okręgu nr 7 w Warszawie. Rywalizowały z 312 uczniami z całej Polski.
Tegoroczna OWH poświęcona była tematyce związanej z wyposażeniem technicznym w hotelarstwie. Organizatorem olimpiady była Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu oraz Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

 Celem  OWH jest:
- rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem i turystyką oraz podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych ujętych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa zatwierdzonej przez MEN,
- kształtowanie wzorców wychowawczych i pobudzanie ambicji zawodowych uczniów klas hotelarskich,
- motywowanie uczniów do podejmowania dalszego kształcenia na kierunkach hotelarsko-turystycznych szkół wyższych,
- kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy,
- tworzenie dla młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień i zainteresowań,
- prowadzenie współzawodnictwa miedzy szkołami,
- integracja środowiska hotelarskiego.
          ZSGiH doskonale wpisuje się w realizację powyższych celów. I chociaż Paulina i Kamila nie znalazły się w gronie 39 osób zakwalifikowanych do Etapu Centralnego, to zdobyły cenną wiedzę zarówno w trakcie przygotowań do olimpiady, jak i podczas jej przebiegu.
Uczennicom gratulujemy udziału i zachęcamy do dalszej wytrwałej pracy oraz rozwoju zawodowego. Opiekunem uczennic była Pani Joanna Juszczak.
 

 

Sukces Karoliny - uczennicy Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie

5 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie odbył się Wojewódzki Etap XXII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i XX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Motywem przewodnim części praktycznej wojewódzkiego turnieju w zawodzie cukiernik  był temat: ”Kraina dobranocek”.

Zmagania młodych cukierników wnikliwie oceniała komisja składająca się z przedstawicieli oświaty, nauczycieli, mistrzów cukiernictwa, a także sponsorów. Uczennica naszej szkoły Karolina Pawluk zajęła czołowe miejsca w obu turniejach.

Zdobyła 1 miejsce i Tytuł Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik  oraz 2 miejsce w XX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Karolinę do konkursu przygotowały Pani Zofia Wawryszuk i Pani Renata Wituch.

Uczennica chełmskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych  i Hotelarskich  będzie reprezentowała  województwo lubelskie podczas Ogólnopolskiego Finału we Wrocławiu i Poznaniu, który odbędzie się w marcu i kwietniu 2017 roku.

Karolina Pawluk uczęszcza do trzeciej klasy szkoły zawodowej w zawodzie cukiernik i w bieżącym roku kończy naukę. Osoba o tak dużym poziomie umiejętności z pewnością wzbogaciłaby swoim talentem miejscowe zakłady pracy i byłaby cennym nabytkiem dla lokalnych pracodawców. Zainteresowanych prosimy o kontakt ze szkołą.

 

 

W piątek 6.01.2017 roku ulicami Chełma przeszedł Orszak Trzech Króli.

ZACHĘCANY I ZAPRASZAMY, PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS!

 

Chełmianie czytają Pismo Święte

W dniach 15-16 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Edycji wydarzenia: Chełmianie czytają Pismo Święte. Czytanie wybranych fragmentów Biblii miało miejsce w Kościele Chrześcijan Baptystów w Chełmie.

 

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział w Chełmie

Wybrani uczniowie klas cukierniczych (3az) i hotelarskich (2ht) uczestniczyli w obsłudze przyjęcia zorganizowanego w dniu 16.12.2016 r. przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział w Chełmie.

Młodzież nakryła i udekorowała stoły, a następnie uczestniczyła w obsłudze spotkania opłatkowego, którego menu odpowiadało klimatom dań wigilijnym. Zaangażowanie i chęć rozwijania umiejętności zawodowych przez uczniów wpłynęły na sprawną organizację pracy oraz zadowolenie uczestników bankietu.

Opiekę nad młodzieżą sprawowała Pani Joanna Juszczak. 

 

„Anioły z Reformackiej”

Dnia 13 grudnia 2016 r. miało miejsce rozstrzygniecie II edycji konkursu : „Anioły z Reformackiej”
i wręczenie zwycięzcom nagród przez Panią Dyrektor Martę Mazurek . W konkursie wzięło udział 28 uczniów. Komisja w składzie : p. Marzanna Stus, p. Wiesława Orłowska – Krawczak ,p. Kamila Tunicka, p. Ewa Mąka po bardzo burzliwych obradach przyznała następujące nagrody:

I miejsce – Urszula Sadowska kl. 2bt
II miejsce Marlena Stopa kl. 2at
III miejsce Paulina Szponar kl. 2ct
IV miejsce Iga Madziar kl. 4at
Wyróżnienia :
Kamila Gersztyn kl. 1ft
Hanna Barsukovak kl.1ct
Nagroda specjalna :
Małgorzata Błachnia kl. 1at
Nagroda Publiczności : 187 głosów
Patrycja Bartoszuk kl. 1ft

Konkursowy album miał ponad 6 700 odsłon, widziany był na całym świecie. Głosy padły m.in.
z Kanady, Dominikany, Irlandii, Belgii, Holandii, Ukrainy i Anglii. Najwięcej głosów oddano z Chełma
i okolic, Warszawy i Wrocławia.
Konkurs zorganizowały: p. Anna Berbecka, p. Renata Nowosad i p. Renata Winiarczyk.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy za rok na trzecią III edycję !!!!!

V Międzygimnazjalna Olimpiada „ABC profilaktyki HIV/ AIDS"

2 grudnia br. w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyło się podsumowanie V Międzygimnazjalnej Olimpiady „ABC profilaktyki HIV/ AIDS”. Konkurs został zorganizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Chełmie.
Uczniowie gimnazjów wykonali plakaty dotyczące profilaktyki HIV/AIDS pt. „Młodość - bezpieczeństwo- HIV”. Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia – Pani Alicja Bork przedstawiła prezentację dotyczącą problematyki HIV. Gimnazjaliści uczestniczyli także w ćwiczeniach symulacyjnych „Świat widziany przez alkogogle i narkogogle”.
W konkursie plastycznym wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Sawa, Julia Zabłuda, Joanna Olucha, Natalia Koziej, Sandra Adamek, Magdalena Puk, Anastazja Koleniec, Tomasz Kwietniowski, Michał Szaja i Emilia Gajuk.
Uczestnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez super tydzień chełmski, PSSE w Chełmie oraz ZSGiH w Chełmie.

 

 

Konkurs "Jestem tylko puzzlem w przyrodzie".

Uczennica klasy III bt Daria Bielak pod kierunkiem Joanny Fedorczuk zdobyła I miejsce w międzyszkolnym konkursie "Jestem tylko puzzlem w przyrodzie".

 

 

Międzynarodowe Targi Turystyczne  "24 International Travel Show".

25 listopada 2016 r. młodzież ZSGiH w Chełmie uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do Warszawy. Jej celem był udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych "24 International Travel Show".
Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z ofertami międzynarodowych biur podróży, posłuchania muzyki bałkańskiej, obejrzenia tańców marokańskich oraz regionalnych strojów z różnych stron świata.
Po południu młodzież uczestniczyła w wycieczce po centrum Warszawy. Zwiedziliśmy: cukiernię Wedel, Stare Miasto
z zabytkowym Rynkiem wpisanym na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO, zobaczyliśmy dwie restauracje Magdy Gesler, Plac Nieznanego Żołnierza, Kościół Świętego Krzyża oraz ulicę Chmielną i Nowy Świat. W wycieczce wzięli również udział uczniowie klas pierwszych z Ukrainy, których Warszawa zachwyciła.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały Panie Ewa Mąka, Renata Winiarczyk, Beata Sienicka.

 

Spotkanie z poetką

Uczniowie klas II dt, III dt i III ht mieli okazję uczestniczyć 7 grudnia br. w niezwykłym spotkaniu z poetką, Panią Iwoną Chudobą, która gościła w naszej szkole. Iwona Chudoba jest prezesem Chełmskiej Grupy Literackiej "Lubelska 36" i autorką kilku tomików poetyckich (ciekawe, że każdy tytuł zaczyna się na literę "O" - "O, ptaszek na suwaku", "Odbite w lustrze", "Okruchy dnia powszedniego", "Otulone alabastrem", "Oczy czasu", "Oderwana od cienia", "Okrętem marzeń) oraz zbioru wierszy dla dzieci pt. "Biedronkowo". Spotkanie wzbogacił występ chełmskiego wydawcy Pana Waldemara Taurogińskiego, który przybliżył uczniom historię literatury naszego regionu w okresie międzywojennym, po II wojnie światowej oraz na przełomie XX i XXI wieku. Spotkanie w czytelni biblioteki ZSGiH zorganizowały Panie Danuta Makaruk i Kamila Tunicka.

Księga, która przetrwała wieki – historia Biblii

Młodzież naszej szkoły licznie i z ogromnym zainteresowaniem obejrzała wystawę „Księga, która przetrwała wieki – historia Biblii” znajdującą się w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Wystawa jest ciekawym sposobem przypomnienie dziejów Biblii. To inspirująca opowieść obrazująca 1500 lat historii powstawania Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to czas tworzenia przekładów Pisma Świętego na języki narodowe.
Uczniowie w trakcie zwiedzania mogli wziąć do ręki i przyjrzeć się słowom Pisma Świętego zapisanym na kamiennych tablicach, na papirusie i pergaminach. Podziw wzbudziły kunsztowne rękopisy oraz pierwsze teksty drukowane sporządzone w różnych językach. Młodzież miała możliwość obejrzenia oryginalnych egzemplarzy Biblii z rożnych okresów czasu.
Wystawa została przygotowana, opracowana i sfinansowana została przez Kościół Chrześcijan Baptystów w Chełmie dla mieszkańców miasta i regionu. 

"Solidarni wobec wyzwań"

W dniu 16.11.2016 r. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej został zorganizowany bankiet z okazji konferencji pt."Solidarni wobec wyzwań" - opracowanie rozwiązań wspierających osoby z niepełnosprawnością w Chełmie. Wybrani uczniowie naszej szkoły z klas 3at, 2bt, 1at i 3dz uczestniczyli w przygotowaniu nakrycia, stołów oraz obsłudze gości podczas spotkania. Opiekę nad młodzieżą sprawowała Pani Agnieszka Celińska.

   

 

Chrzest 966 – u źródeł Polski

6 grudnia klasa 2at pod opieką Pani Marzanny Stus odwiedziła Muzeum Ziemi Chełmskiej
i uczestniczyła w otwarciu mobilnej wystawy „Chrzest 966 – u źródeł Polski” wzbogaconej o elementy multimedialne oraz działania towarzyszące z zakresu edukacji. Wystawa przedstawia przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka. Ciekawostką jest to, że ekspozycja składa się  z dwóch części - plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Aplikację można bezpłatnie pobrać  na smartfona.

 


 

 

Mikołajkowy dzień języków obcych

 

 

Więcej zdjęć? Zapraszamy do galerii fotografii

 

Mikołajkowy konkurs czytania bajek

Mikołajkowy konkurs czytania bajek klasie w 1ft technikum (zawód: fryzjer) wygrała Kamila Ruszkiewicz. Uczennice wybrały do czytania fragmenty "Opowieści z Narni" C.S. Lewisa. Gruntowną znajomością baśni J.Ch. Andersena popisały się Aleksandra Wnuk i Julia Langiewicz.

"Lubelska Szkoła z Życiem" 

2 grudnia 2016 r. Pani dyrektor Marta Mazurek odebrała przyznany naszej placówce Certyfikat "Lubelskiej Szkoły z Życiem". Wręczenie miało miejsce w czasie podniosłej gali w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Uroczystość była podsumowaniem akcji edukacyjno - informacyjnej Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Fundacji DKMS, w czasie której nasza szkoła przeprowadziła akcję rejestracyjną potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Znaleźliśmy się na VIII miejscu wśród 54 szkół, rejestrując 60 potencjalnych Dawców.


   

Efekt Domina

W dniu 2 grudnia w czytelni biblioteki odbyła się lekcja z zakresu edukacji globalnej dotycząca problemów społecznych dzieci w krajach Trzeciego Świata. Młodzież z klas trzeciej i czwartej obejrzała film dokumentalny w ramach projektu "Efekt Domina" o łamaniu praw dzieci w Bangladeszu i Malezji.

 

Medyczne Studium Zawodowe w Chełmie

23 listopada 2016 roku w Medycznym Studium Zawodowym im. Władysławy Szoc w Chełmie odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona Szkoły. Wydarzenie to było również inauguracją Roku Jubileuszu 70-lecia Szkoły. Akademię uświetnił bankiet przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Młodzież (1ht, 2bt, 3ht, 3dz, 4at) pod opieką Pani Ewy Mąki profesjonalnie obsłużyła przybyłych gości.

 

,,Ćpunka”

28.11.2016 roku uczniowie klas 1at, 2at, 2ct, 2az, 2bt, 2ht uczestniczyli w przedstawieniu pt. ,,Ćpunka”, które jest sceniczną adaptacją książki Barbary Rosiek.

Sztuka ukazuje historię dziewczyny, która w krótkim czasie uzależniła się od narkotyków. Ania ledwo uniknęła śmierci i opowiada gorzką historię swojego życia.

Utwór jest przestrogą dla młodzieży. Pokazuje, że łatwo w nałóg wpaść, ale trudno z niego wyjść, jeśli nawet się to uda, to już nigdy nic nie jest takie jak dawniej.

 

 

„Żyd na beczce”

28 listopada uczniowie trzecich i czwartych klas technikum oraz trzeciej klasy zasadniczej szkoły zawodowej ZSGiH w Chełmie uczestniczyli w spektaklu Kieleckiego Teatru Lektur „Żyd na beczce”.
Aktorzy w oparciu o reportaż Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” przygotowali interesujący spektakl opowiadający o Holocauście. W rozmowie z autorką Marek Edelman mówił o tym, jak wyglądało życie za murami getta warszawskiego. Spowiedź bohatera, jednego z komendantów powstania, świadka i ofiary, stała się inspiracją do przejmującej rozmowy na temat przyczyn wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r.

"Chodziło tylko o wybór sposobu umierania (…). Przecież ludzkość umówiła się, że umieranie z bronią w ręku jest piękniejsze niż bez broni. Chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas z kolei przyszli”.
Jego wspomnienia burzą dotychczasowy obraz bohaterstwa obrońców getta, poruszają serca
i sumienia współczesnego odbiorcy oraz stanowią refleksję nad kruchością ludzkiego życia oraz okrucieństwem człowieka wobec człowieka.

 

Debata na temat przemocy domowej

Dnia 25 listopada 2016 roku, w czytelni biblioteki naszej szkoły odbyła się debata uczniowska na temat przemocy domowej. Wzięli w niej udział uczniowie klasy III bt. Grupę tezy reprezentowali Anna Wójtowicz, Mateusz Tarasiuk, Michał Dobrzyński. Grupę antytezy - Agnieszka Tycholis, Marta Bodzak i Daria Bielak. Wystąpienia uczniów oceniało jury w składzie: Wanda Jaroszczuk - prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych "Razem na Kresach - organizator kampanii przeciwko przemocy, redaktor naczelny - Super Tygodnia Chełmskiego”, Urszula Mikulska z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Edyta Ostapińska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i przedstawiciel Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Chełm. Zwycięzcami debaty została grupa antytezy, udowadniając, że „przemoc domowa nie dotyczy wyłącznie rodzin patologicznych”.
Debacie towarzyszyły projekcja fragmentu filmu Plac Zbawiciela oraz reportażu pt. Utopisz się we własnej krwi.

 
 

 

 

GOTOWANIE Z PASJĄ

25 listopada w pracowniach gastronomicznych ZSGiH w Chełmie najlepsi z najlepszych - młodzi pasjonaci sztuki kulinarnej dawali z siebie wszystko, by stworzyć wykwintne dania z krewetkami w roli głównej.
Naszym uczniom pomagał Pan Marcin Szczeblewski - jeden z konsultantów i szefów kuchni Knorr. Pod jego czujnym okiem powstały fantastyczne potrawy, których nie powstydziliby się Szefowie Kuchni najlepszych polskich restauracji. Młodzież długo opracowywała autorskie receptury, konsultując je z nauczycielkami przedmiotów zawodowych gastronomicznych -  Anną Roczon, Iwoną Jarząbek - Starzyńską oraz Lidią Mazurek.
Stworzone dania wezmą udział w ogólnopolskim konkursie pt.

"Młody Kreator Sztuki Kulinarnej".

Piękne zdjęcia potraw zawdzięczamy Jagodzie Kuras z kl 1 ht.

A oto  autorzy i ich potrawy:

  •  Michał Kata -  3 dz - Risotto z krewetkami

  • Barbara Kudelska - 3 at -  Tagiatelle z krewetkami i bazyliowym pesto

  • Paulina Bondaruk - 3 at -  Makaron orkiszowy z krewetkami na ostro i jarmużem

  • Karol Łaciński -  3 at - Ravioli z krewetkami i czerwonym kawiorem z białego wina

  • Paulina Rzeźnik - 4 bt -  Prowansalska krewetka w szynce parmeńskiej na placku ziemniaczanym z jarmużem i sosem putanesca


 

 

 

„Młoda Krew Ratuje Życie”

25 listopada br. odbyło się podsumowanie XIII edycji Turnieju Honorowego Krwiodawstwa, pt.: „Młoda Krew Ratuje Życie”. W tej edycji kolejny raz zajęliśmy II miejsce w kategorii szkół średnich. To zasługa naszej pełnoletniej młodzieży, która oddała w roku szkolnym 2015/2016 ponad 30 litrów krwi.

Nagrodę z rąk przedstawicieli PCK odebrała Pani Aneta Starczewska wicedyrektor szkoły.

Wśród 47 krwiodawców - uczniów naszej szkoły - najwięcej krwi w okresie od 1.09.2015 do 30.06.2016 oddali:

Norbert Dudek -1,8 l
Piotr Kupiuk -1,8 l
Krystian Gajosz -1,8 l

Dyplom dla szkoły
WSZYSTKIM HONOROWYM KRWIODAWCOM DZIĘKUJEMY!

 

Chełmskie Forum na Rzecz Zdrowia Psychicznego - "Życie bez barier"

W dniu 24.11.2016 r. uczniowie klas: 2ht (technik hotelarstwa), 2az i 3az (cukiernik), 3 at i 4bt (technik żywienia i usług gastronomicznych) uczestniczyli w przygotowaniu i obsłudze bankietu zorganizowanego w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie w związku z odbywającym się w tym dniu Chełmskim Forum na Rzecz Zdrowia Psychicznego - "Życie bez barier" pod hasłem: Nowe media - nowe zagrożenia - bezpieczne wychowanie dzieci w obliczu dostępu do nowych technologii. Uczniowie udoskonalili swoje umiejętności związane z nakryciem i dekoracją stołu, obsługą oraz współpracą w zespole. Poszerzyli w znacznym stopniu wiedzę na temat organizacji przyjęć cateringowych. Opiekę nad młodzieżą ZSGiH sprawowały: Pani Iwona Jarząbek - Starzyńska i Pani Joanna Juszczak.

 

„W krainie dobranocek” - konkurs cukierniczy w ZSGiH

21 listopada 2016 r. w pracowni cukierniczej naszej szkoły odbył się szkolny etap Konkursu na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik .

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem  „W krainie dobranocek”.

 W zmaganiach wzięli udział uczniowie z klasy 1az i 3az, gdzie zaprezentowali swoje umiejętności oraz zdolności artystyczne przygotowując tort okolicznościowy, a także figurki z masy cukrowej.

Komisja konkursowa w składzie Zofia Wawryszuk, Renata Wituch i Małgorzata Miszczak wyłoniła laureatów:

I miejsce zajęła Karolina Pawluk uczennica klasy 3 az,
II miejsce zajęła Monika Walczuk uczennica klasy 3 az,
III miejsce zajęła Patrycja Tabuła uczennica klasy 1 az.

Przed Karoliną kolejne trudy związane z etapem wojewódzkim, który odbędzie się 5 stycznia 2017 r. w Lublinie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Poniżej zdjęcia cukierniczych dzieł i ich autorów.

 

 

 

Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt

W dniach 22-23 listopada 2016 przeprowadzono zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt na rzecz Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów akcja przyniosła imponujące efekty. Zebraną karmę przekazano pracownikom Straży.

Wszystkim, którym los  zwierząt nie jest obojętny serdecznie dziękujemy.

 

Turniej fryzjerski

18 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbył się Międzyszkolny Turniej Fryzjerski. Celem konkursu było promowanie kształcenia zawodowego - konkretnie zawodu fryzjer, rozwijanie i prezentacja młodych talentów. Konkurs miał formę dwuetapową. Pierwszy etap obejmował wykonanie fryzury dziennej kreatywnej. W drugiej części rywalizacji uczestnicy przeczesywali fryzurę dzienną na fryzurę wieczorową. Ubiór, makijaż oraz fryzura główki treningowej musiały tworzyć harmonijną całość.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że wśród finałowej trójki znalazł się uczeń Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie Marcin Chomicki, uczeń klasy 3dt, który zdobył III miejsce w tegorocznym konkursie. Serdecznie gratulujemy. 

 

 


 

Wizyta w Chełmskim Ośrodku Informacji Turystycznej

W dniu 17.11. 2016 r. uczniowie klasy 2ht (technik hotelarstwa), pod opieką Pani Joanny Juszczak, złożyli wizytę w Chełmskim Ośrodku Informacji Turystycznej mieszczącym się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Lubelskiej 63.
Jest ona jedną z najstarszych  informacji turystycznych w kraju i działa nieprzerwanie od stycznia 1976 r. W chwili obecnej Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej znajduje się w strukturze Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w dziale Marketingu i Obsługi Ruchu Turystycznego. Jest członkiem Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Posiada Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej  w kategorii 4 gwiazdki.  
Uczniowie w czasie wizyty poznali podstawowe zadania Informacji Turystycznej, do których należą m. in.:
 - udzielanie bezpłatnej informacji turystom krajowym i zagranicznym oraz mieszkańcom Chełma bezpośrednio w siedzibie Informacji lub za pośrednictwem faxu, poczty elektronicznej lub telefonicznie,
- opracowywanie własnych materiałów promocyjnych o mieście i najbliższej okolicy,
- promocja turystyczna Chełma,
- oznakowanie turystyczne miasta,
- usługi przewodnickie po Chełmie i najbliższej okolicy,
- sprzedaż pamiątek regionalnych i wydawnictw turystycznych.

Młodzież uzyskała kompletne informacje dotyczące działań realizowanych przez pracowników instytucji. Uczniowie zostali przyjęci bardzo gościnnie i uzyskali odpowiedzi na przygotowane pytania. Otrzymali pamiątkowe materiały promujące miasto i zostali zaproszeni do kolejnych odwiedzin Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w celu przeglądu prasy podejmującej tematykę poświęconą turystyce czy hotelarstwu w regionie.
Wycieczka zawodoznawcza z pewnością wzbogaciła wiedzę uczniów w zakresie form i sposobów zdobywania wiedzy o mieście i okolicy.

 

Wycieczka do Zamościa

W dniu 9.11.2016 roku uczniowie z klas o profilu: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych (1ht, 2ht, 1at, 1ct) oraz kucharz (3dz) pod opieką Pani Joanny Juszczak, Pani Agnieszki Celińskiej i Pani Ewy Mąki udali się na wycieczkę zawodoznawczą do Zamościa. Celem wyjazdu było zwiedzanie części gastronomicznej (restauracji, zaplecza kuchennego) i mieszkalnej hotelu MERCURE, który znajduje się w zespole sześciu odrestaurowanych kamienic w centrum Starówki obok zamojskiego Ratusza. Następnie młodzież spotkała się z Panią Dyrektor i pracownikami Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega ich praca i co należy do obowiązków urzędników. Pracownicy ZCITiH opowiedzieli o pozyskiwaniu, przetwarzaniu, udzielaniu kompleksowych informacji, prowadzeniu strony internetowej centrum (www.turystyka.zamosc.pl), uczestnictwie w krajowych i zagranicznych targach, pośrednictwie w usługach przewodnickich po Zamościu i Roztoczu, itp. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich było zwiedzanie z przewodnikiem Trasy w Podziemiach Oficyn Ratusza. Uczestnicy wycieczki poznali historię Ratusza oraz historię prac archeologicznych prowadzonych w XX i XXI wieku. Młodzież zobaczyła m.in. cysternę na wodę wraz z kanałem doprowadzającym wodę oraz studnie z XIX wieku. Ostatnim punktem wyjazdu była Manufaktura Słodyczy TĘCZA. Pracownice zakładu przygotowały karmel i w obecności zwiedzających wyrabiały z niego cukierki. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorek sami wykonali dla siebie lizaki. Mimo zimna i podającego deszczu wszyscy uczestnicy wyjazdu dobrze się bawili.

   

 

Prezentacja filmu "Nietykalni"

8 listopada 2016 r. w czytelni odbyła się prezentacja głośnego filmu "Nietykalni", który porusza m.in. problem niepełnosprawności i tolerancji rasowej. Przed pokazem młodzież z klasy pierwszej szkoły zawodowej podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat tolerancji, postrzegania osób bez względu na pochodzenie i status społeczny, przynależność narodową i kulturową.

 

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

20.10.2016 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji informacyjno – edukacyjnej „#Komórkomania”, którą organizowaliśmy  we współpracy z fundacją DKMS - pokonajmy nowotwory krwi. Kampania edukacyjna trwała 10 dni, obejmowała szkolenie wolontariuszy, wykonanie gazetki informacyjnej, rozwieszenie plakatów, przedstawienie prezentacji nt. dawstwa komórek macierzystych, zamieszczenie podstawowych informacji na stronie internetowej szkoły i portalach społecznościowych. Do udziału w akcji zaprosiliśmy rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.
Zainteresowanie przerosło wszelkie oczekiwania. Nasi wolontariusze zarejestrowali 60-ciu potencjalnych dawców komórek macierzystych,  wśród których byli pełnoletni uczniowie ZSGiH, nauczyciele i rodzice.

Dziękujemy wszystkim za rejestrację!

 

 

Pielgrzymka Maturzystów

15. 10. 2016 r.   uczniowie klas IV  udali się na  Pielgrzymkę Maturzystów do Częstochowy  na Jasną  Górę. Tam brali udział w Drodze Krzyżowej, nabożeństwie pokutnym i uroczystej Mszy Świętej. Uczniowie mieli okazję poznać historię i zwiedzić  jedno z najważniejszych i najpiękniejszych sanktuariów w Polsce, a także zawierzyć Pani Jasnogórskiej swoje życie.

   

Dzień Edukacji Narodowej

 

 

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel

W dniu 13.10.2016 r. 40-osobowa grupa uczniów ZSGiH z klas hotelarskich - 4 ht, 2 ht i 1 ht oraz cukierniczej -3az, uczestniczyła w 9. Międzynarodowych Targach Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel odbywających się w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. Młodzież mogła  zapoznać się z najnowszymi tendencjami i rozwiązaniami dotyczącymi  codziennej obsługi obiektów noclegowych, ich projektowania, czy budowy nowych. Targi stały się doskonałą okazją do spotkań i rozmów z przedstawicielami branży hotelarskiej z całej Polski w zakresie designu w hotelu, efektywnej organizacji pracy, a także instalowania nowoczesnych systemów informatycznych poprawiających komfort pobytu gości w hotelu. Wystawcy zaprezentowali także kompleksowe rozwiązania: od wyposażenia zaplecza kuchennego, sal restauracyjnych, barów, przez sprzęt i akcesoria gastronomiczne, po zastawę stołową i elementy dekoracyjne. Uczniowie kształcący się w zawodzie cukiernik byli świadkami zmagań najlepszych polskich cukierników podczas  Mistrzostw Cukierniczych Best Pastry Chef, których hasłem przewodnim stały się „Polskie produkty regionalne”. Mogli również ocenić kreatywność i estetykę deserów, dekorację i zastosowane techniki ich sporządzania, walory organoleptyczne oraz organizację i czystość pracy na stanowiskach konkursowych. Zwieńczeniem jednodniowego wyjazdu było zwiedzanie cukierni A. Blikle oraz Wedel. Opiekunami młodzieży były: Pani Ewa Mąka, Pani Joanna Juszczak i Pani Beata Sienicka.

150-lecie urodzin Mychajła Hruszewskiego

W dniu 22.09.2016 r. wybrani uczniowie ZSGiH z klas: 4 bt (technik żywienia i usług gastronomicznych), 4ct (kelner), 3az (cukiernik), 2az (cukiernik i kucharz), 2at i 1ct (technik żywienia i usług gastronomicznych) uczestniczyli w przygotowaniu i obsłudze bankietu zorganizowanego w Bibliotece Publicznej z okazji 150 – lecia urodzin Mychajła Hruszewskiego. Uczniowie klas pierwszych, pod czujnym okiem starszych kolegów i koleżanek, mogli poznać tajniki organizacji przyjęcia od momentu przygotowania zastawy stołowej, do jej uporządkowania. Efekty ich pracy zostały dostrzeżone i bardzo wysoko ocenione. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Pani Zofia Jędraczka i Pani Joanna Juszczak.

   

DZIEŃ DAWCY SZPIKU KOSTNEGO W ZSGiH  #KOMÓRKOMANIA

         

Zapraszamy nauczycieli, pracowników i wszystkich pełnoletnich uczniów do zarejestrowania się w bazie niespokrewnionych dawców komórek macierzystych.

Rejestracja odbędzie się 20.10.2016r w godz. 9.00-15.00 w sali gimnastycznej ZSGiH.

„i Ty możesz uratować komuś życie…”

(Informacje jak zostać dawcą znajdują się w zakładce: Działania Prozdrowotne)

ORGANIZATORZY

Szkolne Koło Caritas zaprasza do działania

Szkolne Koło Caritas zaprasza do zaangażowania się w akcję zbierania książeczek i zabawek dla dzieci. Kontynuujemy zbiórkę okularów. Wszystkie rzeczy prosimy przekazywać Pani Renacie Winiarczyk lub Pani Renacie Nowosad. Z góry dziękujemy za Wasze wielkie serce.

 

Warsztaty kulturowe we współpracy z AIESEC

W dniach od 19 do 23 IX 2016 w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich odbyły się już po raz kolejny warsztaty kulturowe we współpracy z AIESEC. Tym razem gościliśmy wolontariuszki z Albanii i Rosji - Eni Ndoj i Ksenię Zorinę. Praktykantki AIESEC zaprezentowały swoje państwa, ich kulturę, język a także tradycje Albanii i Rosji. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentacje przygotowane przez naszych gości po angielsku, a także zadawać pytania dotyczące tych państw w języku angielskim. Spotkania z AIESEC jak zwykle okazały się cennym doświadczeniem zarówno dla młodzieży naszej szkoły jak i dla samych wolontariuszek.

 

SPRZĄTAMY ŚWIAT 

 W piątek 17 września 2016 roku klasy 1 ct i 1 az pod opieką wychowawczyń wyruszyły sprzątać świat, a konkretnie Park Miejski w Chełmie. Sami zobaczcie….  

 

 

 

Dzień Języków Obcych w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie

 

Przydział sal

Narodowe Czytanie 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa.


3 września bieżącego roku czytaliśmy z wielką przyjemnością „Quo vadis”
H. Sienkiewicza. Ta piękna powieść wprowadziła nas w klimat czasów upadającego Rzymu. Na tle wydarzeń historycznych poznawaliśmy dzieje wielkiej miłości Ligii i Winicjusza oraz siłę wiary, która potrafi zmieniać serca ludzi i losy społeczeństw.

 
 
 
 
 
 

 

Ślubowanie klas I 2016/2017

 

 

"Witajcie w szkole"- Inauguracja roku szkolnego 2016-2017


Witam gorąco i serdecznie po przerwie wakacyjnej. Szczególnie ciepło witam w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych, jak również nowych uczniów rozpoczynających u nas naukę w klasach starszych. Upłynęły słoneczne wakacje, skończył się czas błogiego wypoczynku, za chwilę zabrzmi pierwszy dzwonek rozpoczynający rok szkolny 2016/2017. Rok pełen obaw i nadziei - obaw przed tym, co nieznane, nadziei, że wszyscy sprostamy nałożonym na nas oczekiwaniom.

W nowy rok wkraczamy wypoczęci, z nowymi pokładami energii, nowymi planami i celami. Życzę Wam spełnienia wszystkich zamierzeń, samych sukcesów, wiele wytrwałości, pozytywnych ocen, pomyślnych wyników egzaminów zewnętrznych. Nauczycielom życzę aktywności zawodowej, pełnej pomysłów i pasji. Niech kolejny rok pracy będzie dla Was udany i przyniesie wiele satysfakcji.(...)"