| Kontakt | Dokumenty | Współpraca z firmami | Projekty |

Aktualności - Wydarzenia      


 

Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014„Bezpieczne wakacje”

13 czerwca 2014 r. w naszej szkole dobyło się spotkanie młodzieży klas 1, 2, 3 technikum i 1, 2 klas szkoły zawodowej z Panem Tomaszem Krawczykiem, przedstawicielem Auto Szkoły COOL, pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. To kolejne działanie, które ma przygotować uczniów naszej placówki do odpowiedzialnych i przemyślanych zachowań w czasie wolnym od nauki. Nasz gość przestrzegał młodzież przed spożywaniem alkoholu i prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwym. Swoje wystąpienie poprał filmem, który miał unaocznić uczniom skutki zażywania substancji psychotropowych i alkoholu dla uczestników ruch drogowego.
PAMIETAJ !!!
Alkohol, jako środek odurzający, osłabia odbieranie przez nas różnych bodźców, spowalnia nasze ruchy i proces podejmowania decyzji - negatywnie wpływa na wszystkie elementy, które są niezwykle ważne przy prowadzeniu samochodu.
Po spożyciu alkoholu:
- pogarsza się ostrość widzenia, co utrudnia dostrzeżenie znaków drogowych, zmieniającej się sygnalizacji świetlnej, pieszych przechodzących przez ulicę czy innych samochodów;
- wydłuża się czas naszej reakcji, np. hamowania;
- nie potrafimy realnie ocenić odległości, np. samochodu jadącego z naprzeciwka;
- narastają trudności z koordynacją kilku ruchów, które przy prowadzeniu na trzeźwo nie stanowią najmniejszego kłopotu, np. skręcanie i zmiana biegów.

Z badań wynika, że prawdopodobieństwo spowodowania wypadku drogowego przez nietrzeźwego kierowcę zwiększa się przy stężeniu alkoholu:
od 0,5‰ – 2 razy,
od 0,8‰ – 4 razy,
od 1,0‰ – 7 razy,
od 1,5‰ – aż 36 razy.

Jazda samochodem w stanie nietrzeźwym to lekkomyślność, która może się wiązać z poważnymi konsekwencjami prawnymi w postaci: utraty prawa jazdy, grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet z karą pozbawienia wolności!

Po spożyciu alkoholu pod żadnym pozorem nie można prowadzić samochodu,
aby nie narażać siebie i innych.

XIV Konferencja Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

12.06.2014 r. odbyła się w naszej placówce XIV Konferencja Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Uroczystość objęła honorowym patronatem Pani Agata Fisz Prezydent Miasta Chełm.
Program konferencji był niezwykle bogaty. Odbyły się m.in.:
 warsztaty z Nordick Walking-u dla seniorów i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych prowadzone przez instruktora dr Annę Zapałę – Wiecheć,
 marsz ulicami miasta - trasa marszu wiodła z boiska szkolnego ZSGiH przez ulicę I A.W.P. – Deptak – Pl. Łuczkowskiego – ulicę Lubelską, Strażacką i Reformacką do sali gimnastycznej ZSGiH.
Wygłoszono również interesujące prelekcje:
1. Junior i senior przygotowuje serce do wysiłku – prelekcja kardiologa Pana dr. Dariusza Łukasika z Centrum Kardiologii w Chełmie.
2. Czy ten sport może uprawiać każdy? Zalety Nordick Walking–u – wystąpienie Pani dr Anny Zapały – Wiecheć.
3. Dieta osoby aktywnej fizycznie – prelekcja Pani mgr inż. Bożeny Grabek nauczycielki ZSGiH.

W trakcie konferencji rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs na hasło spotkania
oraz wręczono nagrody laureatom. Tematyka konkursu obejmowała różne obszary aktywności człowieka, w szczególności:
 żywienie różnych grup wiekowych,
 właściwy styl życia dzieci, młodzieży, osób dojrzałych,
 walkę z nałogami i uzależnieniami w każdym wieku,
 budowanie więzi międzyludzkich i międzypokoleniowych,
 sposoby spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym, rówieśniczym,
 integrację społeczności szkolnej oraz lokalnej.
Komisja konkursowa oceniła prace, których autorami byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta Chełm. Zgłoszone prace wykonane zostały różnymi technikami, cechowała je pomysłowość i bogactwo treści.
Komisja wyłoniła najciekawsze propozycje w trzech kategoriach wiekowych:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
I miejsce - Karolina Mazurek uczennica SP nr 10 w Chełmie
II miejsce - Dawid Siwak uczeń SP nr 10 w Chełmie
III miejsce - Magdalena Puk uczennica ZSO nr 1 w Chełmie

W GRUPIE SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:
I miejsce - Barbara Kudelska uczennica Gimnazjum nr 2 w Chełmie
II miejsce - Hubert Różycki uczeń ZSO nr 8 w Chełmie
III miejsce - Angelika Marchwiany uczennica ZSO nr 1 w Chełmie

W GRUPIE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH:
I miejsce - Mateusz Wielgos uczeń ZST w Chełmie
II miejsce - Kamila Filipczuk uczennica ZSGiH w Chełmie
III miejsce - Paulina Rzeźnik uczennica ZSGiH w Chełmie

Na zakończenie konferencji uczestnicy zostali zaproszeni na smaczny i zdrowy poczęstunek.

 

Wycieczka do Dęblina

4 czerwca byliśmy na wycieczce w Dęblinie, gdzie zwiedziliśmy 41. Bazę Lotnictwa Szkolnego. Specjalnie dla nas żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dowództwem kpt. Pawła Orłowskiego zademonstrowali pokaz musztry wojskowej oraz defiladę. Najodważniejsi z nas przetestowali działanie sprzętu treningowego, symulatorów lotu, a nawet katapulty. Mogliśmy też poczuć się jak prawdziwi piloci, siadając za sterami najlepszych wojskowych maszyn lotniczych. Po pysznym obiedzie zwiedziliśmy jeszcze Twierdzę Dęblin, jeden z najstarszych i najciekawszych obiektów fortecznych na terenie kraju.
Pozostajemy pod wrażeniem ogromnej życzliwości, z jaką nas przyjęto. Wstęp na teren odwiedzanych przez nas jednostek wojskowych możliwy był dzięki uprzejmości dowódców – płk. pilota Waldemara Gołębiowskiego i płk. Zbigniewa Ciołka oraz ppłk. Romana Bednarczyka. Serdecznie dziękujemy naszym przewodnikom, sierż. Robertowi Nagadowskiemu, wspomnianemu już kpt. Pawłowi Orłowskiemu i por. Krzysztofowi Pokorskiemu, którzy z pasją opowiadali o historii lotnictwa i dęblińskiej twierdzy oraz wytrwale odpowiadali na pytania. Szczególnie gorące podziękowania należą się księdzu kapitanowi Błażejowi Woszczekowi – opiekował się nami z pełnym oddaniem, oprowadzał, tłumaczył i rozśmieszał do łez oraz księdzu Przemysławowi Ruszniakowi, który zorganizował całą wyprawę i zadbał o szczegóły (dobry humor w podróży i świeżutkie drożdżóweczki). A o lotniczym haśle: „Per ardua ad astra” („Przez przeciwności do gwiazd”) postaramy się pamiętać w ciężkim szkolnym życiu?


Zapraszamy do Galerii fotografii Wycieczka do Dęblina

 

Używki - Spotkanie z policjantką

Zapraszamy na Fotoreportaż w galerii fotografii

 

Zlot Bieluchów w Niedźwiedzim Grodzie

W piątek 30 maja o godzinie 19:30 70 Duchów Bieluchów z naszej szkoły uczestniczyło w niecodziennym zlocie miejscowych duchów i duszków. Okazją do spotkania okazała się próba ustanowienia nowego światowego Rekordu Guinnessa w liczbie osób przebranych za duchy.
Chętni do wspólnego ustanowienia nowego Rekordu Guinnessa musieli założyć galowe stroje „duchów” w białym kolorze zakrywające całą postać człowieka /sięgające do kostek/, na głowie mogli mieć jedynie wycięte otwory na oczy.
W próbie ustanowienia rekordu uczestniczyli mieszkańcy Chełma w różnym wieku: przedszkolaki, uczniowie i studenci, osoby dorosłe. Bawiliśmy się wspaniale.

Chełm ustanowił rekord Guinnessa! 1297 duchów w jednym miejscu!
Inicjatorami pomysłu byli Urząd Miasta Chełm wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta Chełm oraz Stowarzyszeniem „Werwa”.

Zapraszamy do galerii  fotografii Zlot Bieluchów w Niedźwiedzim  Grodzie

"Majówka w Gastronomach"

W piątek 23 maja odbyła się „Majówka w Gastronomach”, przygotowana przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. Impreza adresowana była do gimnazjalistów. Pogoda dopisała i szkolne boisko na jeden dzień zamieniło się w miejsce pełne atrakcji. Rozpoczęto pokazem tańców latynoamerykańskich wykonanym przez tancerzy Chełmskiego Centrum Tańca RYTM. Gościom serwowano grilowane kiełbaski ufundowane przez firmę Grillpol z Chełma, a także gofry z bitą śmietaną i truskawkami, słodycze, koreczki, kanapeczki i bruschette oraz, konieczne w upalny dzień, lody i zimne napoje.

Ogromnym powodzeniem wśród młodzieży cieszyły się ścianka wspinaczkowa, a także stanowisko masażystów i makijażystek z chełmskiego Medycznego Studium Zawodowego. Wszyscy chętni mogli skorzystać z oferty uczennic klas fryzjerskich ZSGiH, które w ciągu kilku minut wyczarowywały modne warkocze i fantazyjne upięcia. Gimnazjaliści mogli zmierzyć się z matematycznymi i językowymi łamigłówkami, wziąć udział w zabawach i grach zręcznościowych oraz obejrzeć pokaz sztuki kelnerskiej. Największą atrakcją pełną emocji okazał się konkurs organizowany przez Auto Szkołę COOL, w którym Jacek Tarasjuk wygrał kurs na prawo jazdy kategorii B.

Zapraszamy do galerii zdjęć "Majówka w Gastronomach"

 

Projekt pt. "Outplacement dla oświaty"

Projekt realizowany 8 kwietnia 2014 do 30 września 2015 przez Wojewódzki  Urząd Pracy w Lublinie oraz 5 partnerów m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie.

 

Międzyszkolny konkurs na hasło łączące pokolenia

Konkurs realizowany jest w ramach XIV Konferencji Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Jego organizatorem jest Miejski koordynator SzPZ oraz Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. Konkurs ma za zadanie wzmacnianie więzi międzypokoleniowych i społecznych, a także komunikacji międzyludzkiej, w oparciu o aktywny styl życia oraz zasady racjonalnego odżywiania człowieka.

Regulamin konkursu

 

Zbiórka karmy dla zwierzaków


Młodzieżowa Rada Miasta zachęca wszystkich uczniów naszej szkoły do wsparcia akcji zbierania karmy dla zwierząt prowadzonej na rzecz Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt. Zbiórka trwa do 16 maja 2014 r. Nagrodą główną dla zwycięzców są bilety do chełmskiego kina „Zorza”. Zgromadzoną karmę prosimy przekazywać do Pana Tomasza Gwiazdy..

Projekt "Dobry staż - lepszy START"

Projekt "Dobry staż - lepszy START" jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, pełniącym rolę Instytucji Pośredniczącej II stopnia. Liderem projektu jest TAWA Taurogiński Waldemar.

Partnerzy to: Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie i Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.

Biuro projektu mieści się w Chełmie, plac Łuczkowskiego 15.

Wsparciem zostanie objętych 228 uczniów/uczennic, którzy będą uczestniczyć w stażu letnim i praktykach w okresie od maja 2014 roku do czerwca 2015 roku

Regulamin uczestnictwa w projekcie

 

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

   

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

Piątek 25 kwiecień godzina 13.30.

 

Kolejny sukces Augustyny tym razem w XIX Ogólnopolskim Turnieju o Tytuł Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

W dniach 07-09 kwietnia 2014 r. odbył się we Wrocławiu XIX Ogólnopolski Turniej o Tytuł Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Województwo lubelskie reprezentowała uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych Hotelarskich w Chełmie, Augustyna Psiuk, która na co dzień odbywa praktykę cukierniczą w szkolnej pracowni pod okiem Pani Renaty Wituch.
Tematem tegorocznego konkursu były „Muzyczne inspiracje”. W pierwszym dniu rywalizacji uczestnicy rozwiązywali test obejmujący wiedzę z przedmiotów zawodowych. Drugi dzień turnieju był pokazem umiejętności praktycznych. W trakcie 7 godzin konkursowych zmagań cukiernicy musieli wykonać tort, ciasteczka bankietowe, figurki marcepanowe oraz eksponat z karmelu.
Po części praktycznej Augustyna została sklasyfikowana na 4 miejscu, dzięki czemu uzyskała tytuł finalisty i jest zwolniona z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W końcowej klasyfikacji uczennica zajęła wysokie 10 miejsce.
Gratulujemy!

Galeria fotografii  
   

Augustyna Psiuk finalistką XVII Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego w Poznaniu

W dniach 1-2 kwietnia 2014 r. Augustyna Psiuk uczennica Zespołu Szkól Gastronomicznych
i Hotelarskich w Chełmie uczestniczyła w XVII Ogólnopolskim Turnieju Cukierniczym im. Wojciecha Kandulskiego w Poznaniu.
Podczas ostatniego etapu konkursu, który trwał 7 godzin, uczestnicy mieli za zadanie wykonać:
 trzypiętrowy tort na stelażu o dowolnej tematyce,
 mały torcik do degustacji,
 20 ciastek bankietowych,
 3 figurki marcepanowe,
 dekoracyjny napis okolicznościowy z ciemnej czekolady na białym torcie.
Augustyna wybrała temat „Urodzinowy prezent” i samodzielnie przygotowała torty w kształcie prezentów, marcepanowe figurki: kaczkę, rybkę i zajączka oraz kunsztowny napis z czekolady. Efekt jej pracy został doceniony. Chełmianka zajęła 11 miejsce i zdobyła tytuł finalisty. Tym samym jest zwolniona z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Augustyna przygotowywała się do konkursu pod opieką Pani Renaty Wituch.

Gratulujemy sukcesu!


"Giełda Szkół"

W dniach 24-28 marca 2014 r. Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zorganizowała 18 edycję „Giełdy Szkół”. Nasza placówka, jak co roku, brała w niej czynny udział. Uczniowie klas I, II i III prezentowali ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. Zachęcali gimnazjalistów do kontynuowania nauki w naszej szkole w klasach technikum i w zasadniczej szkole zawodowej.
Oferta naszej szkoły cieszyła się dużym zainteresowaniem. W sali projekcyjnej biblioteki przeprowadzono 12 prezentacji dla grup gimnazjalistów, którzy chcieliby pojąć naukę w murach ZSGiH w Chełmie. Reprezentanci naszej placówki udzielili niezliczonych porad indywidualnych na temat kierunków kształcenia, praktyk zawodowych, wyjazdów na staże zagraniczne, zajęć pozalekcyjnych, możliwości rozwijania własnych zainteresowań…

NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU w ZSGiH w Chełmie

2 kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Ogólnoświatowa inicjatywa „Na niebiesko dla autyzmu” rozpoczyna trwające przez cały kwiecień obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.
Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tej choroby i uwrażliwienie na problemy osób chorych na autyzm.
Jak wskazują statystyki, w Europie żyje dziś 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie to dotyka jedną na 150 osób.
AUTYZM to tajemnicze zaburzenie wynikające z nieprawidłowej pracy mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy np.: z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych, w inny sposób odbierają wrażenia zmysłowe, często nie potrafią się do nikogo przytulać, gdyż nawet lekki dotyk sprawia im ból, śnieg może je parzyć.
Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji, 2 kwietnia może np. ubrać się na niebiesko - to międzynarodowy kolor autyzmu.

Kelnerzy ZSGiH w Chełmie VI zespołem w Polsce

25 marca 2014 r. w Światowym Dniu Kelnera w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach odbyły się VII Mistrzostwa Polski Kelnerów "Junior Waiter 2014".

Mistrzostwa obejmowały 5 konkursów:
- test 20 pytań (10 w języku angielskim, 10 w języku polskim),
- improstyl – nakrycie do dania flambirowanego,
- flambirowanie wybranego dania – wybór indywidualny,
- ślepa degustacja wody niegazowanej,
- pokaz serwisu synchronicznego.
Celem konkursu było:
- podnoszenie kwalifikacji,
- doskonalenie umiejętności,
- podnoszenie poziomu kształcenia,
- nawiązanie współpracy między szkołami,
- pogłębienie wiedzy z zakresu obsługi konsumenta,
- odkrywanie pasji w zawodzie i rozwijanie talentów.


Galeria fotografii

Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Choińska, Ewa Margol - uczennice 2 ct, Adrian Trześniowski - 4 at, Mateusz Badaszek - 4 bt.
Test z wiedzy kelnerskiej w języku angielskim rozwiązała Ewa Margol, improstyl przygotowała Aleksandra Choińska. W teście hydrosomelierskim brał udział Adrian Trześniowski. Flambirowanie było dziełem Mateusza Badaszka, który przygotował polędwiczki wieprzowe na cieście naleśnikowym z sosem pomarańczowo-serowym
z dodatkiem kremu pietruszkowego.
W VII Mistrzostwach Polski Kelnerów "Junior Waiter 2014" nasza drużyna zdobyła VI miejsce w Polsce.
Uczniów do konkursu przygotowały: Pani Joanna Juszczak i Pani Iwona Prończuk.

GRATULUJEMY SUKCESU!!!

Już za nami Dzień Otwarty szkoły

21 marca 2014 r. gościliśmy w murach naszej placówki gimnazjalistów z Chełma i okolic. Przybyłą młodzież zapoznano z bogatą ofertą edukacyjną i nowoczesną bazą dydaktyczną szkoły. Gimnazjaliści mogli przekonać się, że proponowane przez nas kierunki kształcenia są konkurencyjne na rynku pracy i pozwalają rozwijać indywidualne uzdolnienie oraz zainteresowania.  

Nauczyciele i uczniowie naszej placówki przygotowali niezwykle bogaty i obfitujący w liczne niespodzianki oraz konkursy Program Dnia Otwartego. Uczniowie kierunków gastronomicznych i kelnerzy wspierani przez nauczycieli wtajemniczali gości w akana sztuki kulinarnej: pieczenie bułeczek, dekorowanie ciast i tortów, przyrządzanie przekąsek, koktajli, kawy wielowarstwowej latte, składanie serwetek oraz przygotowanie nakryć  stołów na różnego rodzaju okazje. W czasie warsztatów fryzjerskich nasi goście mogli zbadać strukturę swoich włosów, uczesać się czy skorzystać z uwag młodych stylistek. Gimnazjalistom przybliżono również specyfikę pracy technika hotelarstwa i technika obsługi turystycznej, korzystając z bogato wyposażonych pracowni.

Przybyli uczniowie gimnazjów przekonali się, że wielkim atutem naszej placówki jest duża ilość zajęć praktycznych prowadzonych w specjalistycznych pracowniach wyposażonych w nowoczesny, profesjonalny sprzęt oraz praktyki odbywające się poza szkołą w licznych zakładach produkcyjno – usługowych na terenie kraju i za granicą, co w sumie gwarantuje kompleksowe przygotowanie do wykonywania przyszłego zawodu.

Gimnazjaliści z przyjemnością uczestniczyli w licznych konkursach, wygrywając atrakcyjne nagrody rzeczowe. Chętni wzięli udział w konkursie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym sponsorowanym przez Szkołę Jazdy COOL w Chełmie, gdzie główną nagrodą był bezpłatny kurs na kartę motorowerową.

Oto zwycięzcy konkursu:

I miejsce - Kubacka  Weronika

II miejsce - Pyszak  Karol

III miejsce - Dyczkowski  Michał

Zainteresowanych, którzy jeszcze wahają się, zachęcamy do odwiedzenia naszego stoiska na Giełdzie Szkół, która odbędzie się w dniach 24-28 marca 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie przy ul. H. Wieniawskiego 15.

Ze wszystkimi zdecydowanymi spotkamy się w nowym roku szkolnym, a zatem do zobaczenia we wrześniu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Warsztaty AIESEC

Od 17 do 21 marca bieżącego roku gościli w naszej szkole Pedro Paulo Francalacci z Brazylii oraz Eniko Xiomara Szabo z Węgier. Pedro jest absolwentem stosunków międzynarodowych, na co dzień pracuje w telewizji sportowej jako operator kamery. Eniko studiuje na uniwersytecie w Budapeszcie język polski.
W ramach projektu organizowanego przez AIESEC, międzynarodową organizację studencką, prowadzili warsztaty edukacyjne dla uczniów naszej szkoły z zakresu różnorodnych tematów związanych z kulturą, historią, geografią, przedsiębiorczością oraz wiedzą o społeczeństwie. Uczniowie mogli wysłuchać prezentacji o Brazylii i Węgrzech w języku angielskim. Warsztaty umożliwiły im zwiększenie efektywności nauki poprzez kontakt z językiem obcym wymagający przełamania barier językowych.

„Tolerancja - Ja widzę to tak”

Młodzież z naszej placówki wzięła udział w konkursie „Tolerancja-Ja widzę to tak” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych .
Prace Beaty Hus z kl.1 ct i Justyny Gierczyk z kl.3 dt zostały wyróżnione, dziewczęta otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
Jury uznało, że wszystkie prace są ciekawe, dlatego będą dekoracją w czasie zbliżającej się „Giełdy szkół” . Na wystawie znajdą się też prace Anety Fell z 4at, Karoliny Cywko z kl.1at, Karoliny Zielińskiej z 3 dt i Klaudii Kozłowskiej z kl 1ct.

 

Dni Otwarte Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ale się działo…

Uczniowie naszej szkoły13 marca 2014 roku uczestniczyli w Dniach Otwartych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Na wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii testowali swoje zmysły, przeprowadzając próby na daltonizm smakowy i węchowy. Wzięli udział w licznych warsztatach: „Na tropie żywności”, „Czy wiem, co jem?”, „Olejki eteryczne – ekspresja zapachu i smaku”. W trakcie warsztatów chemicznych „Techniki analiz DNA” mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób bada się DNA. Nasi uczniowie uczestniczyli też w pokazach florystycznych. Wraz z pracownikami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „Odkrywali tajemnice mleka”. Na koniec zapoznali się z ofertą edukacyjną uczelni i skorzystali z porad doradcy zawodowego.

Lirycznie zmagania w Gastronomach

7 marca 2014 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyła się IV edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Twórców Ziemi Chełmskiej.
W finale udział wzięło 24 recytatorów z 7 szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Chełma: Gimnazjum nr 3 w Chełmie, Gimnazjum nr 7 w Chełmie, Gimnazjum nr 8 w Chełmie, II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, Zespołu Szkół Budowlanych w Chełmie, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie.
Celem konkursu była popularyzacja dorobku literackiego twórców ziemi chełmskiej, upowszechnianie kultury żywego słowa, rozbudzanie talentów i podnoszenie umiejętności recytatorów oraz inspirowanie ich do aktywnego udziału w kulturze.
Uczestnicy zaprezentowali różnorodny repertuar oraz bardzo wysoki poziom artystyczny. Jury w składzie: Pani Wiesława Michalak, Pani Marzanna Stus i Pani Barbara Sztompka doceniło wartość merytoryczną i artystyczną utworów w wykonaniu młodych artystów, przyznając im liczne nagrody i wyróżnienia.

Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich prezentacji i po burzliwych obradach postanowiła przyznać tytuł LAUREATA

następującym recytatorom:
1. Agacie Kmieć /II LO w Chełmie/
2. Magdzie Wypychiewicz /ZSB w Chełmie/
3. Klaudii Kozłowskiej /ZSGiH w Chełmie/
4. Katarzynie Gacparskiej /ZSO nr 7 w Chełmie/
5. Natalii Serej /ZSO nr 3 w Chełmie/
6. Michałowi Prusowi /ZSO nr 7 w Chełmie/
7. Kamili Siatka /ZSO nr 7 w Chełmie/
8. Aleksandrze Mrozek /ZSO nr 7 w Chełmie/
oraz WYRÓŻNIENIA:
1. Natalii Dymczuk /ZSGiH w Chełmie/
2. Karolinie Kuchcie /ZSB w Chełmie/
3. Damianowi Prusowi /IV LO w Chełmie/
4. Marcelinie Strup / ZSO nr 8 w Chełmie/
5. Wiktorii Węgorek /ZSO nr 7 w Chełmie/


Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci i wyróżnieni nagrody książkowe, gry oraz wołczery na konwersacje z native speakerem do szkoły językowej empik school w Chełmie, która była sponsorem nagród dla uczestników konkursu.
Wszystkim młodym recytatorom, ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, dziękujemy za zainteresowanie konkursem oraz zapraszamy na kolejne edycje.
Organizatorzy konkursu: Marzanna Stus, Kamila Tunicka i Justyna Dederko nauczycielki języka polskiego ZSGiH w Chełmie

EXPO SWEET 2014 w Warszawie

19 lutego bieżącego roku młodzież naszej szkoły ucząca się w zawodach cukiernik, kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych w ramach wycieczki zawodoznawczej uczestniczyła w największych w Polsce targach branży lodziarskiej i cukierniczej EXPO SWEET 2014 w Warszawie. Uczniowie mogli zobaczyć to, co jest niezbędne w nowoczesnych zakładach piekarskich i cukierniczych – od surowców, półproduktów, komponentów piekarskich, cukierniczych oraz lodziarskich po nowoczesne maszyny i urządzenia, a nawet całe linie technologiczne wykorzystywane na każdym etapie produkcji. Młodzi adepci przyjrzeli się nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, obserwowali pokazy pracy maszyn do produkcji, dekoracji, pakowania.
Młodzież brała udział w licznych ekspozycjach i degustacjach przygotowanych przez wystawców uczestniczących w targach. Podziwialiśmy m.in. wystawę – konkurs tortów, które nawiązywały wyglądem do wybranej (i zaprezentowanej obok) sukni lub sukienki.
Uczniowie mieli okazję poznać nowe surowce, półprodukty, wyrafinowane receptury, zaskakujące kompozycje smakowe, najnowsze pomysły na dekoracje cukiernicze, techniki zdobienia w oparciu o karmel, masy cukrowe, marcepan i czekoladę.
Targi okazały się cennym źródłem inspiracji dla młodzieży – uczącej się i praktykującej, przyszłych pracowników branży cukierniczej i gastronomicznej.
Młodzieżą w czasie wyjazdu opiekowały się Pani Agnieszka Celińska, Pani Iwona Jarząbek-Starzyńska i Pani Iwona Prończuk.

 

Konkurs „Junior Waiter 2014”

Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie wzięli udział w corocznych eliminacjach konkursu „Junior Waiter 2014”.
To już VII Mistrzostwa Polski Kelnerów, podczas których ocenione będą nie tylko kwalifikacje i umiejętności z zakresu obsługi konsumenta, ale też pasje, talent i kreatywność. W ramach I etapu uczniowie naszej szkoły, pod merytoryczną opieką nauczycieli – Pani Joanny Juszczak i Pani Iwony Prończuk, przygotowali pokaz serwisu synchronicznego. Podkład muzyczny do zrealizowanego filmu to dzieło Pana Radosława Buczmy, zaś digitalizacji całego przedsięwzięcia podjął się Pan Włodzimierz Mischke.
Jury doceniło innowacyjność zaprezentowanych przez nas pomysłów i wysoki poziom pokazu kelnerskiego. Drużyna naszej szkoły, jako jedna z ośmiu drużyn z całego kraju, została zakwalifikowana do udziału w Mistrzostwach Polski, które odbędą się 25 marca 2014 roku w Puławach i będą obejmowały 5 konkursów:
• Test 20 pytań (10 w języku angielskim, 10 w języku polskim),
• Improstyl – nakrycie do dania flambirowanego,
• Flambirowanie wybranego dania – wybór indywidualny,
• Ślepa degustacja wody niegazowanej,
• Pokaz serwisu synchronicznego.
                                                                                                     Życzymy naszej drużynie sukcesu!!!   


Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2014 r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Chełmie oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie kolejny raz odwiedzili oddział pediatryczny w chełmskim szpitalu. Przekazali chorym dzieciom przybory do malowania i zabawki.

   

V edycja konkursu „Mam Talent u Czarniecczyków”

6 lutego 2014 r. odbyła się V edycja konkursu „Mam Talent u Czarniecczyków”. Naszą szkolę reprezentowały w kategorii muzycznej Natalia Szymańska  w duecie z Agnieszką Domań z IVLO, które nadały nowe brzmienie piosence Adele „Some like you” . Katarzyna Bukszyńska zaprezentowała nastrojowy, liryczny utwór Patrycji Markowskiej „Dzień za dniem”.

Poziom artystyczny konkursu był niezwykle wyrównany. Występom utalentowanych młodych wykonawców towarzyszyło wiele wzruszeń i pozytywnych emocji.

Nasze reprezentantki, duet Natalia Szymańska i Agnieszka Domań za oryginalne wykonanie piosenki „Some like you” otrzymały Nagrodę Dziennikarzy.

                                                                                Gratulujemy!!!

   

„Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania”

Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie przystąpił do ogólnopolskiej kampanii „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania” zorganizowanej przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Kampania jest odpowiedzią na narastający problem stosunkowo nowej formy odurzania się. Opinie toksykologów, lekarzy, a także terapeutów uzależnień wskazują na zwiększającą się liczbę przypadków używania przez młodzież, dostępnych bez recepty leków, w celach pozamedycznych.
Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat ryzyka używania leków dostępnych bez recepty przez dzieci i młodzież w celach pozamedycznych oraz przeciwdziałanie jego negatywnym skutkom.
Kampania skierowana jest do rodziców młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli.
Akcja prowadzona jest pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej w partnerstwie takich instytucji jak: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Kuratoria Oświaty, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Urzędy Marszałkowskie.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie kampanii:
http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=3040157

 

Bezpłatne szkolenia e-learningowe dla uczniów naszej szkoły

ZSGIH w Chełmie bierze udziału w pilotażowym wdrożeniu multimedialnych kursów
e-learningowych opracowanych przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZIU) w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie.
Zakres tematyczny opracowanych przez KOWEZiU szkoleń oparty jest na programach uwzględniających podstawę programową kształcenia w zawodach dla danej kwalifikacji.
Kursy odbywać się będą w 10 osobowych grupach w terminie od 14 marca do 9 maja 2014 r. Tematyka kursów, w których będą uczestniczyć uczniowie naszej szkoły, związana jest ściśle z kierunkami kształcenia placówki:
- Planowanie imprez i usług turystycznych – 30 osób /3 grupy/,
- Karty menu – 20 osób /2 grupy/,
- Podstawy obsługi kelnerskiej – 20 osób /2 grupy/,
- Podstawy sporządzania potraw i napojów - 30 osób /3 grupy/,
- Wyposażenie zakładów przetwórstwa spożywczego - 10 osób /1 grupa/,
Udział w tym innowacyjnym projekcie jest całkowicie bezpłatny dla uczniów.
Uczestnictwo w pilotażu wiąże się ze zdobyciem przez naszą szkołę nowych doświadczeń w stosowaniu zdalnych form kształcenia. Uczniom zaś daje możliwość udziału w nowoczesnych, niezwykle ciekawych i skrojonych na miarę XXI wieku interaktywnych kursach, wykorzystujących multimedialne materiały dydaktyczne, filmy szkoleniowe, udźwiękowione animacje, gry, quizy i testy pozwalające samodzielnie sprawdzić swoją wiedzę, inspirujące dyskusje z współuczestnikami na forum tematycznym, konsultacje merytoryczne z Ekspertem za pośrednictwem czatu.
Na zakończenie kursu uczniowie otrzymają Certyfikaty, które są co raz bardziej cenione na konkurencyjnym rynku pracy.

Mam talent

Szkolne eliminacje do konkursu Mam Talent.
Galeria fotografii

Sukces uczennic Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie

9 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie odbył się Wojewódzki Etap XIX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i XVII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Motywem przewodnim części praktycznej wojewódzkiego turnieju w zawodzie cukiernik był temat: „Muzyczne inspiracje”. Zmagania młodych cukierników wnikliwie oceniała komisja składająca się z przedstawicieli oświaty, nauczycieli, mistrzów cukiernictwa oraz sponsorów.
Uczennice Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie zajęły czołowe miejsca w obu turniejach. Tytuł najlepszego ucznia w zawodzie cukiernik zdobyła Augustyna Psiuk. Wysoko, bo tuż za podium, uplasowała się Kamila Ścibor. Obie uczennice przygotowała do konkursu Pani Renata Wituch. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Augustyna Psiuk będzie reprezentowała województwo lubelskie podczas XIX Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik we Wrocławiu i Poznaniu, który odbędzie się w kwietniu 2014 roku.

   

Studniówka 2014

Uczniowie klas czwartych Technikum nr 4 w Chełmie bawili się w sobotę, 18 stycznia 2014 r. na balu maturalnym. Studniówka rozpoczęła się tradycyjnym polonezem o godzinie 19.00.

Na wstępie głos zabrali uczniowie, którzy skierowali słowa wdzięczności za wieloletni trud wychowawczy do Dyrekcji, wychowawców i nauczycieli. Następnie Pani Marta Mazurek - Dyrektor szkoły życzyła tegorocznym maturzystom szampańskiej zabawy i dziękowała za wspólnie spędzone 4 lata. Wyśmienita zabawa trwała do białego rana.   

„Dziś w Niedźwiedzim Grodzie Wesoła Nowina”

W dniach 21-22 grudnia 2013 roku z inicjatywy Pani Agaty Fisz – Prezydent Miasta Chełm na Placu Łuczkowskiego zorganizowano jarmark świąteczny. Mieszkańcy miasta mieli okazję nabyć coś dla ciała: ciasta, tradycyjne potrawy świąteczne, pierniki, sery… oraz pokrzepić ducha uczestnicząc w jasełkach oraz pięknym koncercie kolęd i pastorałek przygotowanym przez uczniów oraz nauczycieli chełmskich placówek oświatowych.
Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze względu na pyszne „firmowe” wyroby naszej szkoły.
Jarmark poprzedziły intensywne przygotowania i mile spędzony czas uczniów oraz nauczycieli w pracowniach gastronomicznych, ale się działo…

   II Międzygimnazjalna Olimpiada „ABC profilaktyki HIV/ AIDS”

5 grudnia br. w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyło się podsumowanie II Międzygimnazjalnej Olimpiady „ABC profilaktyki HIV/ AIDS”. Konkurs po raz drugi został zorganizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Chełmie.
Uczniowie gimnazjów zmierzyli się z testem wiedzy oraz wykonali plakaty dotyczące profilaktyki HIV/AIDS pt. „Jestem świadomy – chronię siebie i innych”.
Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia – Pani Alicja Bork przedstawiła prezentację dotyczącą problematyki HIV. Młodzież ZSGiH zaprezentowała inscenizację tematyczną.
W konkursie wiedzy I miejsce przyznano ex aequo uczennicom: Patrycji Stepaniuk /Gimnazjum w Siedliszczu/ i Klaudii Krzysztoń /Gimnazjum nr 6 w Chełmie/.
Konkurs plastyczny wygrała Paula Głuszek /Gimnazjum nr 7 w Chełmie.
Uczestnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez ZSGiH w Chełmie, PSSE w Chełmie oraz Pana Tomasza Kowalczyka właściciela firmy MAG-COM.


Wycieczka zawodowa na Targi Hotelarsko-Gastronomiczne „Horeca” w Krakowie

W dniach 14-15.11.2013 roku odbyła się wycieczka zawodowa na Targi Hotelarsko-Gastronomiczne „Horeca” w Krakowie w ramach projektu: „Wykształcony, wyćwiczony, więc z pewnością zatrudniony”. Uczestnikami byli uczniowie klas: IVht, IIIht, IIat, IIbt, Iat. Opiekę nad uczniami sprawowały: Ewa Mąka, Renata Winiarczyk, Beata Sienicka.
Głównym punktem programu były targi turystyczne: zwiedzanie stoisk branży hotelarskiej i gastronomicznej oraz wizyta w Hotelu: Pałac Bonerowski na Starym Rynku w Krakowie.
Dużą atrakcją w ramach projektu był nocleg w Kopalni Soli w Wieliczce – 135 metrów pod ziemią.
Po drodze do miejsca noclegu uczniowie mogli pokonać ponad 800 schodów, 3 kilometry korytarzy, zobaczyć podziemne jeziora, piękne komory solne, z najpiękniejszą: Kaplicą Św. Kingi oraz unikalne skalne rzeźby.

 

O projekcie....Konkurs Plastyczny „Piękno Rosji”

W październiku 2013 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie został ogłoszony Szkolny Konkurs Plastyczny pod nazwą „Piękno Rosji”. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić atrakcje turystyczne Rosji. Prace mogły być przygotowane dowolną techniką plastyczną.
24 października 2013 r. jury szkolnego konkursu w składzie: Pani Renata Nowosad i Pani Teresa Latos oceniło wykonane prace. Pierwsze miejsce przyznano Joannie Jakubiec uczennicy klasy 4et za pracę pt. „Atrakcje turystyczne Rosji”, drugie miejsce zdobyła Klaudia Kozłowska, uczennica klasy Ict, za pracę „ Moskiewskie sobory – Sobór Wasyla Błogosławionego”. Trzeciego miejsca jury nie przyznało.
Prace nagrodzone w szkolnym konkursie zostały z głoszone na V Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Piękno Rosji” dla szkół ponadgimnazjalnych, który odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych i III LO w Chełmie. Na konkurs wpłynęło 40 prac. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 14 listopada 2013 r. Prace naszych uczennic zostały zauważone i docenione. Joanna Jakubiec zajęła II miejsce, a Klaudia Kozłowska otrzymała wyróżnienie.
Joannę Jakubiec przygotowała do konkursu Pani Renata Nowosad, a Klaudię Kozłowską Pani Teresa Latos.


 

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm

21 listopada 2013 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm trzeciej kadencji. Młodzieżowa Rada jest reprezentacją młodzieży uczącej się w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie miasta Chełm. Ma ona charakter konsultacyjny, jej zadaniem jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej. Trzecia kadencja Rady liczyć będzie 26 radnych. Nowo wybrana rada powinna spotykać się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące i będzie mogła opiniować miejskie uchwały oraz przedstawiać własne propozycje.
Wybory na terenie szkoły poprzedzało zbieranie podpisów popierających daną kandydaturę, a następnie miesięczna kampania wyborcza. Zachowana była również cisza wyborcza . Ze względu na ilość uczniów ZSGiH w Chełmie, naszej szkole przypadły 3 mandaty. Prawo wyborcze bierne i czynne posiadali wyłącznie uczniowie niepełnoletni. Z sześciu osób ubiegających się o mandat do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm wybrane zostały: Barbara Janta Lipińska, Agnieszka Dumin, obie z klasy 2CT oraz Ewelina Mazurkiewicz z 1AT.
Naszym reprezentantom w Młodzieżowej Radzie Miasta Chełm życzymy wielu ciekawych pomysłów i inicjatyw. Jesteśmy pewni, że będą nas godnie reprezentować.
Trzymamy za Was kciuki!Miejskie Obchody Święta Niepodległości

Dnia 11 listopada 2013 roku delegacja uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie wraz ze sztandarem wzięła udział w miejskich obchodach z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszany do obejrzenia bogatej fotogalerii z uroczystości.

 

 

Akademia z okazji Święta Niepodległości

8 listopada 2013 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. Wzruszające widowisko artystyczne stało się pouczającą lekcją historii mówiącą o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i powstaniu II Rzeczypospolitej w 1918 roku. Młodzi artyści przybliżyli też uczestnikom uroczystości wydarzenia związane z powstaniem styczniowym, gdyż w 2013 roku obchodzimy 150 rocznicę jego wybuchu. Akademię wzbogaciła interesująca prezentacja multimedialna, która unaoczniła wszystkim obecnym chlubne dzieje naszego narodu. W części końcowej głos zabrała Pani Dyrektor Marta Mazurek.
Część artystyczna została przygotowana przez uczniów naszego technikum: klasę 3bt, 2ct, 1bt, 2dt pod kierunkiem Pana Włodzimierza Mischke.

Święto Zmarłych

Uczniowie naszej szkoły co roku sprzątają opuszczone groby. Pamiętają też o rodzicach naszego patrona Kazimierza Andrzeja Jaworskiego.
Na zdjęciu uczniowie kl.4 FT z panią Renatą Winiarczyk
 

 

Miejski Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2013 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyły się uroczystości Miejskich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Chełmie.
Gospodarzem imprezy była Pani Agata Fisz – Prezydent Miasta Chełm.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście:
- Ks. Infułat Jan Łukaszuk,
- Ks. Kanonik Krzysztof Krakowiak,
- Pani dr inż. Małgorzata Stryjecka reprezentująca Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Pana prof. dr. hab. Józefa Zająca – Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie,
- Pan Stanisław Mościcki – zastępca Prezydenta Miasta Chełm,
- Pan Zygmunt Gardziński - Przewodniczący Rady Miasta Chełm,
- Pani Elżbieta Grzyb - Sekretarz Urzędu Miasta Chełm,
- Pan Augustyn Okoński - Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm,
- Pani Krystyna Szpak-Lipińska – Dyrektor Medycznego Studium Zawodowego,
- Pani Ewa Suchań – Prezes Powiatowego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- przedstawiciele Rady Miasta Chełm,
- dyrektorzy chełmskich szkół i placówek oświatowych,
- reprezentanci chełmskich instytucji kulturalnych i społecznych,
- przedstawiciele Rad Rodziców szkół z terenu Chełma,
- reprezentanci lokalnych mediów.
Uroczystość rozpoczęła swoim wystąpieniem Pani Agata Fisz Prezydent Miasta Chełm, która skierowała słowa wdzięczności do dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i wychowawców za trud włożony w nauczanie oraz wychowanie dzieci i młodzieży.  Obchody były okazją do wyrażenia podziękowań za wieloletnią pracę nauczycielom, którzy w bieżącym roku podjęli decyzję o przejściu na emeryturę oraz wszystkim pracownikom administracji i obsługi dbającym o sprawne funkcjonowanie placówek kulturalno – oświatowych Chełma.
Pani Agata Fisz wręczyła Nagrody Prezydenta Miasta Chełm dyrektorom szkół i placówek oświatowo – wychowawczych oraz nauczycielom za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.
W dalszej kolejności Pani Prezydent i dyrektorzy poszczególnych placówek wręczyli Nagrody Dyrektora nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych miasta Chełm.
Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetniła swoimi występami liczna grupa tancerzy, m.in. mistrzów Polski w tańcu Boogie – Woogie, którzy trenują na co dzień pod kierunkiem instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie. Miłą niespodzianką dla gości był bankiet przygotowany i obsługiwany przez młodych adeptów sztuki kulinarnej i kelnerstwa Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie pod opieką ich nauczycieli.


Obchody Dnia Edukacji Narodowej

11 października 2013 r. w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej Pani Dyrektor Marta Mazurek złożyła wszystkim pracownikom szkoły i emerytom serdeczne życzenia. Za szczególne zaangażowanie, twórczą pracę na rzecz placówki wyróżniła nauczycieli  oraz pracowników administracji i obsługi Nagrodami Dyrektora. Następnie odczytała list z gorącymi życzeniami skierowanymi do pracowników oświaty od Pani Agaty Fisz Prezydent Miasta Chełm.

 Nasi uczniowie przygotowali z myślą o nauczycielach i pracownikach szkoły oraz zaproszonych gościach uroczystą akademię, aby w ten sposób podziękować wszystkim za trud oraz serce włożone w wychowanie i nauczanie młodzieży.

W części artystycznej wzięli udział uczniowie z klas: Ibt , Iht, IIht, IIat, IIIht, IIIbt , IIIct. Nad przygotowaniami i przebiegiem uroczystości sprawowały pieczę pani Wiesława Orłowska-Krawczak oraz pani Monika Emerla.

 

Stołówka szkolna

16 września 2013 r. oddano do użytku stołówkę szkolną po generalnym remoncie. Pomieszczenia mieszczące się w piwnicy zabytkowego budynku naszej placówki nabrały blasku i elegancji.
W odrestaurowanych pomieszczeniach wyeksponowano charakterystyczną architekturę wnętrza. Jego prostotę i piękno podkreślono poprzez zastosowanie pastelowych kolorów, a meble z elementami metalicznego srebra dodały mu szyku. Urok naszej stołówki podkreśla dyskretne oświetlenie. Całość robi wrażenie… .
W tej pięknej nastrojowej scenerii smaczne i zdrowe posiłki nabierają nowego smaku. Zapraszamy do naszej stołówki.


Praktyki

W sierpniu 2013 r. zakończono realizację projektu finansowanego z funduszy EFS Czas na SUKCES ZAWODOWY, który zorganizowała firma TAWA –Taurogiński Waldemar. W projekcie uczestniczyło 216 uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. Podsumowaniem działań naszych wychowanków był ich udział w miesięcznych stażach. 20 osób wyjechało do Anglii, pozostali zaś pracowali w różnych miejscach Polski: Warszawie, Pile, Kołobrzegu, Toruniu, Olsztynie, Krynicy Zdroju, Łomży, Cedzynie czy Okunince.
Pani Dyrektor Marta Mazurek otrzymała wiele niezwykle miłych i budujących opinii o naszych podopiecznych od Dyrektorów zakładów pracy, gdzie odbywali praktyki. Poniżej zamieszczamy wybrane listy i e-maile.
List od Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej "GROMADA" Hotel "GROMADA" w Łomży,

e-mail od Dyrektora hotelu "Leda SPA" w Kołobrzegu, pani Moniki Różewskiej-Chudzik

 

Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

               

"Ludzie, których cenimy, zostają na zawsze, bo odcisnęli ślady w naszych sercach…"

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Zbigniewa Dulskiego
twórcy oraz Dyrektora Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 w Chełmie w latach 1964 - 1968, która dała początek naszej placówce.
Pan Dyrektor Zbigniew Dulski był człowiekiem niezwykłej prawości, społecznikiem, wspaniałym pedagogiem, wychowawcą i przełożonym.
Kronikarz ZSZ nr 2 w Chełmie tak pisał o Panu Dyrektorze Zbigniewie Dulskim:
„Działając samotnie, z własnej inicjatywy, twórca i późniejszy Dyrektor Szkoły rozpoczął heroiczne zmagania z paragrafami, sceptycyzmem, a czasem nawet – obojętnością lub brakiem dobrej woli. Ile wysiłku, ile nerwów i nieprzespanych nocy wymagały te zmagania, wiedzieć może tylko On, który wierzył niezachwianie w słuszność swojego przedsięwzięcia i który postawił sobie za punkt honoru realizację pięknej i tak bardzo pożytecznej inicjatywy. My wszyscy – późniejsi jego pomocnicy- możemy się tylko tego jedynie domyślać. Możemy również, a nawet musimy, pochylić czoła w podziwie i szacunku dla naszego Dyrektora.”

Społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie

"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…"

15 sierpnia odeszła od nas Elwira Dziechciaruk nasza uczennica, wspaniała koleżanka i przyjaciółka.
Zawsze uśmiechnięta, promieniująca światłem, które dawało wiele ciepła otoczeniu.
Promyczku, zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!

Pogrzeb Elwiry odbył się we wtorek 20 sierpnia
o godz. 15.00 w Świerżach.

Wychowawca klasy: Bożena Szukało
elwira

Podziękowania dla fundatorów sztandaru

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;  nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli sie z innymi. "

Jan Paweł II

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim Fundatorom Sztandaru, Sponsorom, Darczyńcom za bezinteresowną pomoc i życzliwość okazaną naszej szkole. ...więcej

LISTA SPONSORÓW

Usługi Budowlane Marek Krawczak
ANTRO PPHU - Andrzej Trociński
POMIX Przedsiębiorstwo Chełm
Biuro usług Turystycznych KRYSTYNA
DAPEX Chełm
CHSM Chełm
Wituch Stanisław
Bucior Piotr
STALBUD Chełm
Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Chełm
Targowiska Miejskie w Chełmie
PHU ANDORA
Sygocki Marek
Leszczyński Adam.