| Kontakt | Dokumenty | Współpraca z firmami | Projekty |

Aktualności - Wydarzenia 2010-2012 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Podsumowanie projektu 6.06.2012

Chcemy umieć więcej - wzrost kompetencji zawodowych  kluczem do sukcesu

    więcej...

 

Pokaz hipiczny 1.06.2012

     

CZY WIESZ CO JESZ ?

Prawidłowe żywienie jest koniecznym warunkiem zapewnienia zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.
31 maja 2012 roku w ZSZ nr 4 w Chełmie w ramach realizowanego w chełmskich placówkach oświatowych projektu Szkoła Promująca Zdrowie odbyło się szkolenie  pt.: „Czy wiesz co jesz?”, w którym uczestniczyli koordynatorzy d/s promocji zdrowia oraz pielęgniarki szkolne – w sumie 51 osób.
Szkolenie prowadziła Anna Roczon – nauczyciel ZSZ nr 4 w Chełmie, dietetyk.
Przedstawiła następujące treści:
1. Zasady żywienia dzieci i młodzieży
2. Problemy żywieniowe – otyłość, anoreksja, bulimia
3. Substancje dodatkowe w żywności – jak czytać etykiety produktów spożywczych.
4. Odchudzanie – prawdy i mity.
Aspektami technicznymi zajęła się Pani Iwona Prończuk wspólnie z uczniami klasy 2bt.
Szkolenie to jest kolejnym etapem integracji działań nauczycieli i pielęgniarek szkolnych mającym na celu troskę o zdrowie dzieci i młodzieży.

Pożegnanie klas maturalnych

W piątek 27 kwietnia br. pożegnaliśmy absolwentów klas IV - tych Technikum nr 4 i III- ej klasy Technikum Uzupełniającego nr 4 w Chełmie. Uczniowie klas maturalnych zebrali się na ostatnim apelu w szkolnej sali gimnastycznej.  Na początku wysłuchaliśmy przemówienia Pani Dyrektor Maty Mazurek, która podsumowała wspólnie spędzone w szkole lata. Przypomniała o zbliżającej się maturze, życząc abiturientom sukcesów w trakcie egzaminów. Następnie wręczyła nagrody wyróżniającym się absolwentom szkoły. Najwyższe noty wśród tegorocznych maturzystów uzyskała Małgorzata Kogutiuk z klasy IV ht ze średnią ocen 5,0. Następnie młodzież klas młodszych zabrała absolwentów naszej szkoły w sentymentalną podróż do przeszłości. Przypomnieli im czas kształtowania charakterów, rozwijania talentów, zdobywania wiedzy i zabawy. Nie obyło się bez wzruszeń, łez i chwili wyciszenia. Program artystyczny przygotowany został pod kierunkiem pani Marzanny Stus. Maturzyści podziękowali swoim wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie ich do dorosłego życia.

     
     

IV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Rosyjskiej

Drugiego kwietnia 2012 roku odbył się IV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Rosyjskiej dla szkół ponadgimnazjalnych. Wzięła w nim udział uczennica naszej szkoły Karolina Iwaniszczuk z klasy Idt (pierwsza z lewej). Karolina przygotowała wiersz Michaiła Lermontowa pt. "Ona była przepiękna". Jej interpretacja podobała się jury i widowni i Karolina zajęła III miejsce.

„Młoda Krew Ratuje Życie”

23 kwietnia 2012 r. w naszej szkole odbyła się akcja honorowego oddawania krwi.
Zorganizowana została ona w ramach IX Edycji Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych, Pomaturalnych i Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie.
W akcji mogli wziąć udział wszyscy pełnoletni uczniowie, którzy chcieliby oddać krew i pomóc osobom potrzebującym tego bezcennego leku (informacje dotyczące krwiodawstwa znajdują się na gazetce ściennej przy sali nr 18).
Zainteresowani uczniowie mogli również zadeklarować chęć zostania dawcą szpiku kostnego.

 

Konkurs na ozdoby, pisanki, palmy

Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Piękno Rosji” 14.12.2011 r.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

„Wielkie Wyprawy - moje spotkanie z przygodą”

26.03.2012 roku odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego. Tematem prezentacji były wyjątkowe krajobrazy i miejsca, architektura i kultura oraz niezwykłe zdarzenia, o których warto opowiedzieć w fotograficznym ujęciu. Główną nagrodę zdobyła Iwona Wygadańczuk z kl. IV AT. Serdecznie gratulujemy!
Konkurs zorganizowały panie: Monika Krajewska, Renata Nowosad.

 

Dzień Otwarty Szkoły - 21.03.2012

Ogromnym sukcesem okazał się Dzień Otwarty zorganizowany 21 marca br. przez Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie. Początek kalendarzowej wiosny zaplanowano tam z myślą o gimnazjalistach, którzy wkrótce będą decydowali o wyborze szkoły. „Czwórka” przeżyła prawdziwe oblężenie. ZSZ nr 4 kształci w kierunkach gwarantujących zdobycie dobrego, poszukiwanego na rynku pracy zawodu. Licznie przybyłych młodych gości zapoznano z ofertą edukacyjną i bazą dydaktyczną placówki. Mogli przekonać się, że każdy znajdzie tu kierunek pozwalający rozwijać lub poszerzyć zainteresowania. Klasy gastronomiczne, kelnerskie, hotelarskie, turystyczne
i fryzjerskie mogą zainteresować zarówno chłopców, jak i dziewczęta, co wyróżnia „czwórkę” spośród innych chełmskich placówek. Program Dnia Otwartego był bardzo bogaty i obfitował w liczne miłe niespodzianki. Odbyły się zajęcia w szkolnym laboratorium języków obcych. Nauczyciele przedmiotów zawodowych wraz z uczniami odkryli przed gośćmi niektóre z zawodowych tajemnic i pochwalili się największymi osiągnięciami. Gościom pokazano profesjonalny sprzęt wykorzystywany do nauki zawodów, zapoznano z zasadami i warunkami doskonalenia zawodowych umiejętności. Gimnazjaliści mogli odwiedzić pracownię fryzjerską i pracownie gastronomiczne, obserwować prowadzone w nich zajęcia, a nawet samodzielnie wykonać niektóre prace. Uznanie znalazła zwłaszcza możliwość przygotowania własnych koktajli owocowych i różnych rodzajów kawy połączona z degustacją. Na miejscu można było też spróbować specjalności polskiej kuchni. Rozegrano również turniej tenisa stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły, a na zakończenie oferowano przybyłym słodkie upominki w postaci wyrobów ciastkarskich i piekarniczych wykonanych przez uczniów ZSZ nr 4.
   
   

Zbiórka książek dla dzieci z Wołynia.

W marcu 2012 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 została zorganizowana zbiórka książek dla dzieci z Wołynia. Uczniowie zbierali literaturę polską, bajki, baśnie, opowiadania, wierszyki oraz elementarze. Za akcję były odpowiedzialne panie: Renata Nowosad i Monika Krajewska.

125 rocznica śmierci JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO

W 2012 roku przypada 200. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO najpłodniejszego polskiego pisarza, autora 232 powieści, w tym 144 powieści społecznych, obyczajowych i ludowych oraz 88 historycznych.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rok 2012 ogłosił rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego.
W bieżącym roku po raz 32-gi Muzeum w Romanowie zorganizowało konkurs czytelniczy, w którym Zespół Szkół Zawodowych nr 4 uczestniczy od lat.
Po raz drugi w konkursie wyróżnienie zdobyła uczennica naszej szkoły Beata Gryniuk z klasy IV bt, przygotowana przez nauczycielkę języka polskiego mgr Barbarę Sztompkę.

 

AKCJA „KRWINKA”

Uczniowie i nauczyciele ZSZ nr 4 w Chełmie wspomagają dzieci z chorobami nowotworowymi zbierając stare telefony komórkowe, które po zakończeniu akcji (z końcem czerwca 2012 r.) zostaną przekazane fundacji KRWINKA
Za zbiórkę odpowiedzialne są nauczycielki: Barbara Sztompka, Renata Winiarczyk i Jolanta Kwapisiewicz.

   

Dzień Patrona 2012

 logo Dnia 2 marca 2012 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji dnia Patrona Szkoły.
Tradycyjne uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu.
 
  Kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyli Paweł Stasiak 2CT, Karolina Kot i  Ewa Kić z klasy 4 HT...  
  << Uroczystą akademię prowadziły uczennice klasy 4 HT Aleksandra Szuran (z  lewej) i Małgorzata Kogucuk.
Podczas akademii wystąpili uczniowie klas: 2CT, 4HT >>
 
  << Uroczystość uświetniły uczennice: Agnieszka Domań z 1 LO oraz Natalia Szmańska z klasy 1ht wykonując  dwa utwory w języku angielskim.
Scenariusz akademii przygotowała Pani Kamila Tunicka >>
 
  Uczestnikom i zgromadzonym na akademii gościom podziękowała pani dyrektor Marta Mazurek   
  Fotografie wykonał pan Jan Borecki, relacja Ryszard Laszuk.   

Konkurs literacki „HISTORIE ROMANSOWE W LEKTURACH OBOWIĄZKOWYCH”

Dnia 14 lutego 2012 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie odbył się konkurs literacki „HISTORIE ROMANSOWE W LEKTURACH OBOWIĄZKOWYCH” przygotowany przez nauczycielki języka polskiego mgr Barbarę Sztompkę i mgr Kamilę Tunicką oraz nauczycielkę katechetkę mgr Jolantę Kwapisiewicz.
Spośród 32 uczestników najwięcej punktów zdobyły:
1. Beata Gryniuk – z kl. IV bt – 74 %
2. Justyna Bystra – z kl. IV bt 70 %
3. Katarzyna Jędrzejewska – z kl. IV bt – 66 %
Dziewczęta otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez nauczycieli naszej szkoły.

 

Studniówka 2012

21 stycznia 2012 roku  w domu weselnym "Za Borkiem" bawiła się młodzież  klas maturalnych Zespołu Szkół Zawodowych nr 4.


Więcej zdjęć w galerii...
Stódniówka 2012
   

JESTEM GŁODNY- POMÓŻ MI.....

W listopadzie 2011roku w naszej szkole panie : Anna Berbecka, Agnieszka Celińska, Anna Górnicka, Monika Krajewska, Wiesława Michalak, Renata Nowosad, Joanna Szczygieł, Renata Winiarczyk, Renata Wituch zorganizowały zbiórkę karmy dla zwierząt. 70 kg karmy przekazano panu Mariuszowi Kluziakowi z Lubelskiej Straży Opieki nad Zwierzętami o/Chełm.

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy.

 

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm

16 listopada 2011 r. w naszej szkole odbyły sie wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm. Spośród  dziewięciu kandydatów głosów uzyskały Izabela Lewandowska z klasy 1 CT oraz Aneta Fell z klasy 2 AT.

Naszym reprezentantom w Młodzieżowej Radzie Miasta Chełm życzymy wielu ciekawych pomysłów i inicjatyw. Jesteśmy pewni, że będą nas godnie reprezentować.

Trzymamy za Was kciuki!.

Akademia w rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada 2011 roku obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to najważniejsze polskie święto narodowe, któremu towarzyszą marsze i pochody. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą wspólnie z uczniami przygotowała p. Urszula Kościuszko. Dekorację wykonała p. Honorata Oleksiejuk. Za występy chóru była odpowiedzialna p. Renata Nowosad

Akcja "Pluszaki"

W październiku 2011 roku panie: Renata Nowosad, Monika Krajewska, Wanda Pawluk, Beata Śmigielska zorganizowały zbiórkę pluszaków dla dzieci z Domu Dziecka w Chełmie. Młodzież naszej szkoły, wiedząc, jak ważne dla najmłodszych są takie z pozoru małe gesty, entuzjastycznie przynosiła misie i różne zwierzaczki, co zaowocowało zebraniem kilku DUŻYCH worków zabawek.
 
   

Dzień Edukacji Narodowej

13.10. 2011 roku w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej w ramach obchodów tego święta, uczniowie pod opieką pani Iwony Pikuły-Kaliszczuk przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły przedstawienie. Uroczysty obiad zorganizowały panie- Anna Górnicka i Iwona Jarząbek-Starzyńska. Za dekorację była odpowiedzialna pani Marzena Nowosad. Dzień Edukacji Narodowej, jest polskim świętem pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego. Ustanowione ono zostało 27 kwietnia 1972 roku na mocy ustawy - Karty praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy - Karta Nauczyciela, obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia, rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.

Spotkanie z Prezesem Związku Sybiraków

5 października 2011 r. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie odbyło się spotkanie młodzieży z Prezesem Związku Sybiraków - panią Marią Sawką. "Łomot do drzwi, komendy wykrzykiwane po rosyjsku, kilkadziesiąt minut na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, przerażenie całych rodzin...- wywózki", które uwydatniają jeden z najbardziej masowych i spektakularnych aktów terroru sowieckiego. Do dziś wspomnienia samej wywózki, życia na zsyłce, koszmarnych warunków pracy w łagrach budzą olbrzymie emocje. Cierpienia setek tysięcy ludzi nie sposób oddać za pomocą suchych liczb, naukowych opracowań.

Wizyta w Ośrodku Adoptacyjno-Opiekuńczym

22.09.2011 r. panie: Renata Nowosad, Anna Pastuszak, Monika Krajewska zorganizowały wyjście młodzieży z klasą II at do Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego i Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Chełmie. Zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć kabaret pt.: "Zakapturzonek". Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów pod opieką pani Agnieszki Celińskiej.


Pielgrzymka maturzystów ZSZ4 na Jasną Górę

24.09.2011
O godzinie 6.30 z parkingu przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki wyruszyła pielgrzymka maturzystów Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 na Jasną Górę.
film

 Odsłonięcie Pomnika ku czci Polaków - ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów

17 wrześnie 2011 roku w Chełmie miało miejsce odsłonięcie Pomnika ku czci Polaków - ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w latach 1943-1945. Uroczystości towarzyszyła piękna oprawa. Najpierw odbyła się msza, w której tłumnie uczestniczyli mieszkańcy miasta, nie zabrakło na niej również przedstawicieli władz miasta oraz służb mundurowych. Ich poczty sztandarowe i kompanie reprezentacyjne podkreślały podniosłość wydarzenia. Defiladzie towarzyszyli przyszli piloci - słuchacze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz grupa rekonstrukcyjna Szwadronu Kawalerii Polskiej, czyli chełmscy Ułani. Kiedy przyszedł czas na oficjalne odsłonięcie pomnika, oczom zgromadzonych ukazała się postać kobiety trzymającej w ramionach martwe dziecko. Pod figurą umieszczono napis: „Jeśli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas”. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły. Uczniowie pod pomnikiem złożyli wieniec.

 Renata Nowosad

Apel w rocznicę 17 września 1939

"Naród, który traci pamięć, traci sumienie„
W piątek 16 września 2011 r. z powagą i wzruszeniem uczestniczyliśmy w uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów klas 2 at i 2 dt pod kierunkiem Moniki Krajewskiej i Renaty Nowosad. Przedstawiony montaż słowno-muzyczny przypomniał wszystkim najważniejsze wydarzenia związane z agresją Związku Radzieckiego 17 września 1939 r., zbrodnie popełnione na jeńcach wojennych – polskich oficerach oraz tragiczny los „Sybiraków”. Dekorację wykonali uczniowie z kl.4ct pod opieką Renaty Nowosad, śpiewały zaś uczennice z klasy III ft- Anna Feręs oraz Katarzyna Kilian. Piosenki w ich wykonaniu poruszyły serca uczniów i nauczycieli.
Pięknie recytowane przez uczniów wiersze i śpiewy solowe w wykonaniu uczennic nagrodzono gromkimi brawami. Wokalistki wykonały piosenki „List do matki”, „Katyń 1940” i „Miejcie nadzieję”. Dziękujemy za wspaniałą lekcję historii!

Monika Krajewska  

 


Ślubowanie klas pierwszych

2 września 2011 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Uczniowie zobowiązali się godnie reprezentować swoją szkołę, cenić najwyższe wartości człowieka i Polaka oraz szanować swoich nauczycieli i wychowawców.

Inauguracja roku szkolnego 2011/2012

WITAJ SZKOŁO!
„Nauka odmładza duszę, łagodzi gorycz samotności,
gromadzi mądrość, która będzie Twym drogowskazem do starości...”
(Autor Nieznany)

1 września 2011 r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie spotkali się na boisku szkolnym, aby uroczyście rozpocząć kolejny rok nauki.

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011

Hura już wakacje!!!
Jak zawsze w dniu zakończenia roku szkolnego slogan ten ciśnie się na usta każdego, kto przez dziesięć miesięcy mał wypełnione dni pobytem w szkole, nauką i pracą.

22 czerwca 2011 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie miały miejsce dwie uroczystości. O godzinie 9.00 odświętnie ubrani uczniowie klas pierwszych zgromadzili się w hali widowiskowo-sportowej, aby uroczyście pożegnać się ze szkołą na całe dwa miesiące. Ci, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu, odebrali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe z rąk dyrektor szkoły pani Marty Mazurek. Były też uroczyste przemówienia i życzenia od Prezydent Miasta Chełm, kuratora Oświaty.

Później, o godzinie 10.00 w hali sportowej spotkali się uczniowie klas drugich i trzecich oraz nauczyciele, wychowawcy i dyrekcja szkoły. Były kwiaty, życzenia i fotografie.

Po oficjalnych uroczystościach odbyły sie spotkania uczniów z wychowawcami w wyznaczonych klasach, gdzie nastąpiło rozdanie świadectw.
Zakończenie roku szkolnego 2010/2011 Zakończenie roku szkolnego 2010/2011
Zakończenie roku szkolnego 2010/2011 Zakończenie roku szkolnego 2010/2011
Zakończenie roku szkolnego 2010/2011 Zakończenie roku szkolnego 2010/2011

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI TWÓRCÓW ZIEMI CHEŁMSKIEJ

8 czerwca 2011 roku odbyło się rozstrzygnięcie II edycji KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI TWÓRCÓW ZIEMI CHEŁMSKIEJ. Jego celem jest przede wszystkim rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich uczniów. Jury w składzie - p. Barbara Sztompka, p. Elżbieta Wiewiór, p. Barbara Oleszczuk oceniało: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Konkurs wygrał Adrian Nafalski z Zespołu Szkół w Strupinie Dużym; drugie miejsca zajęły uczennice - Magdalena Skwarek z Zespołu Szkół w Białopolu oraz Agata Smolira z IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie; trzecie miejsce przyznano Ninie Domańskiej z Zespołu Szkół w Białopolu.
Konkurs zorganizowały panie: Marzanna Stus i Monika Krajewska. Dekorację przygotowała pani Renata Nowosad, poczęstunek zaś - pani Anna Górnicka.

Konkurs recytatorski   Konkurs recytatorski
Konkurs recytatorski   Konkurs recytatorski
Konkurs recytatorski   Konkurs recytatorski


Noc Muzeów

17 Maja 2011 r. Muzeum Ziemi Chełmskiej zorganizowało Noc Muzeów w Chełmie. Klasa 1AT, 1BT pod opieką p. Renaty Nowosad uczestniczyła w warsztatach archeologicznych "Słowiański Gród". Obejrzeli m.in.: ozdoby z kości i bursztynu, skorzystali z nauki pisania ptasimi piórami i wybijania monet.

Noc MuzeówNoc MuzeówNoc Muzeów
Noc MuzeówNoc Muzeów

Zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych

29 kwietnia 2011 roku uroczyście pożegnaliśmy absolwentów Technikum Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 w Chełmie. Najlepsi z nich zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Naszym kolegom życzymy wiele sukcesów w dorosłym życiu i powodzenia na egzaminach.

Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych
Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych
Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych
Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych
Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych Zakonczenie roku szkolnego klas maturalnych
   

220 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości upamiętniającej Konstytucję 3 Maja.
Akademię przygotowała pani Urszula Kościuszko.
220 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
220 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 220 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
220 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 220 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konferencja inaugurująca projekt prewencyjny pod nazwą "Pijesz, jedziesz, giniesz"

Projekt WORDW kwietniu w naszej szkole odbyła się konferencja inaugurująca projekt prewencyjny pod nazwą "Pijesz, jedziesz, giniesz". Organizatorami akcji są: Młodzieżowy Dom Kultury oraz Komenda Miejska Policji. Do pracy nad projektem zaangażował się także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie. Patronat honorowy objęła Prezydent Miasta Chełm Pani Agata Fisz. Głównym celem akcji jest pokazanie młodzieży do czego może doprowadzić picie alkoholu w połączeniu z jazdą samochodem, motocyklem lub też
innym pojazdem.
Projekt WORDProjekt WORD

Dzień Dawcy Szpiku w Chełmie

12 kwietnia 2011 roku., wtorek
W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka.
Rejestracja potencjalnych dawców
Cel akcji: znalezienie jak największej liczby dawców dla tych, którzy chorują na białaczkę. Każdy może uratować komuś życie! Przyłącz się więc do walki z białaczką. Dla większości chorych na białaczkę, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka“.
Miejsce: Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie ul Reformacka 13
Czas akcji: godzina 12.00-18.00
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Chełm 
Więcej informacji na stronie internetowej; www.dkms.pl/

Dawcy szpiku 
Dawcy szpiku

KONKURS WIELKANOCNY

Konkurs Wielkanocny28 marca 2011 r. rozstrzygnięto KONKURS WIELKANOCNY, zorganizowany przez panie: Renatę Nowosad i Renatę Winiarczyk. Prace uczniów- pisanki, palmy i ozdoby wielkanocne, zostały zaprezentowane podczas szkolnego kiermaszu. Dochód z ich sprzedaży zasilił konto szkolnego koła CARITAS. Część prac zaniesiono do Super Tygodnia na kiermasz charytatywny dla chorych dzieci. Ponadto sześcioro uczniów pod kierunkiem R. Nowosad wzięło udział w XII Powiatowym Konkursie "Palmy i Pisanki Wielkanocne", wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.Konkurs WielkanocnyKonkurs Wielkanocny

   

Cykl prelekcji z zakresu edukacji ekologicznej

W naszej szkole w dniach 28-29 marca 2011 roku odbył się cykl prelekcji z zakresu edukacji ekologicznej. Były to:

  • Odpady, segregacja, recykling
  • Parki krajobrazowe Lubelszczyzny
  • "Dolina Środkowego Bugu"

W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 1-3. Prelekcje wygłosił p. Paweł Łapiński (na zdjęciu z prawej) - trener edukacji ekologicznej. Organizatorką cyklu była Joanna Fedorczuk.

prelekcja
prelekcja prelekcja
   

Promocja szkoły

26.03.2011
W dniach 21.03 – 25.03. 2011 r. nasza szkoła uczestniczyła w Giełdzie Szkół, zorganizowanej w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Akcja skierowana do uczniów klas III gimnazjów miała na celu zapoznanie ich z ofertą edukacyjną placówek oświatowych z terenu Chełma i powiatu chełmskiego.
Promocja szkoły

XXXI Wojewódzki Konkurs Czytelniczy: "Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło"


18 marca 2011 r. w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie odbył się finał XXXI Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło". Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w tegorocznej edycji konkursu reprezentowały uczennice technikum Monika Naróg (kl. 1AT) oraz Katarzyna Zawiślak (kl. 3 FT), zwyciężczynie etapu szkolnego tego konkursu. Uczennice przygotowały do konkursu nauczycielki języka polskiego p. Justyna Żyszkowska i p. Monika Krajewska.
Uczestnicy zobowiązani byli do dokładnego poznania życiorysu pisarza oraz ogólnej orientacji w jego twórczości, a także do przeczytania 2 utworów J. I. Kraszewskiego. W tym roku były to powieści: Na bialskim zamku i Lalki.
Należy pamiętać, że Kraszewski nie tylko był bardzo pracowitym pisarzem, ale również rysował, komponował, udzielał się społecznie. Władał kilkoma językami, redagował i wydawał. Był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym i twórczym. W wieku sędziwym przeżył szaloną namiętność do znacznie młodszej kobiety, a za działalność wywiadowczą na rzecz Francji odsiadywał wyrok w magdeburskiej twierdzy. Mimo burzliwych kolei swojego życia zawsze wracał myślami do podlaskiego Romanowa, skąd wyniósł pierwsze zainteresowania kulturą i literaturą.
W przyszłym roku Muzeum J. I. Kraszewskiego wraz z całym Regionem, obchodzić będzie 200 rocznicę urodzin pisarza. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

 

Posumowanie współzawodnictwa szkół w mieście Chełm

18 marca 2011 r. odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego chełmskich szkół za rok szkolny 2009/2010. więcej...
Podsumowanie współzawodnictwa

 

Prezentacja Wyższej Szkoły  Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu

17.03.2011
Prezentację przygotowali i przeprowadzili studenci  oraz rektor Wyższej Szkoły  Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu  dr Roman Dawid Tauber, Prof. WSHiG. Podczas pokazu uczniowie naszej szkoły obejrzeli film promujący uczelnię oraz demonstrację sztuki kulinarnej. Mieli tez możliwość obejrzenia dekoracji wykonanych z owoców i warzyw oraz z marcepanu.

Strona główna uczelni
Prezentacja WSHiG z Poznania
   
Prezentacja WSHiG z Poznania Prezentacja WSHiG z Poznania
Prezentacja WSHiG z Poznania Prezentacja WSHiG z Poznania
Prezentacja WSHiG z Poznania Prezentacja WSHiG z Poznania
Prezentacja WSHiG z Poznania Prezentacja WSHiG z Poznania

 Szkoła Promująca Zdrowie

10 marca 2011 r. w ramach realizacji projektu: Szkoła Promująca Zdrowie odbyły się warsztaty dla koordynatorów pt.: „Profilaktyka powstawania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży”. Ich głównym celem jest inspirowanie społeczeństwa do podejmowania działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia. Zajęcia prowadziła mgr inż. Anna Górnicka

promocja zdrowia promocja zdrowia

 

Dzień Patrona szkoły 

4 marca uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie uroczyście obchodzili Dzień Patrona Szkoły – Kazimierza Andrzeja Jaworskiego. Był to zarazem Dzień Otwarty Szkoły, w czasie którego zaproszona młodzież gimnazjalna miała możliwość zapoznania się z historią placówki, jej osiągnięciami, bazą dydaktyczną oraz ofertą edukacyjną. Za scenariusz uroczystości oraz jej przebieg były odpowiedzialne panie - Monika Krajewska oraz Renata Nowosad. Prezentację multimedialną przygotował p. Tomasz Gwiazda, pokazy taneczne i sportowe - p. Aneta Wójtowicz oraz p. Joanna Wadowska. Dekoracje wykonały: p. Wanda Pawluk, p. Renata Nowosad, p. Marzena Nowosad i p. Beata Śmigielska. Zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć nie tylko kabaret pt.: „Zakapturzonek”, przygotowany przez uczniów klasy I at, ale także zobaczyć fryzury, wykonane przez uczennice ZSZ nr 4 pod kierunkiem p. Renaty Worlickiej-Kądzieli. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Film z uroczystości (.avi, 86 MB)

 

Praktyki w słonecznej Grecji

Uczniowie naszej szkoły realizowali praktyki zawodowe w hotelu na jednej z greckich wysp. Mieli tam okazję współpracować z praktykantami z innych krajów, poznać kulturę kraju greckiego, poszerzyć swoje umiejętności zawodowe. Za wykonywana pracę uczniowie otrzymywali "kieszonkowe" w wysokości ok. 350 euro. W wolnych chwilach zwiedzali piękne zabytki starożytnej Grecji oraz pływali i nurkowali w morzu.
Fotorelacja z pobytu w Grecji w galerii fotografii
zsz4

Pokazy kulinarne

25 lutego 2011 roku odbyły sie pokazy kulinarne dla emerytów pod hasłem "Ekologia łączy pokolenia". Prezentowane dania były wykonane pod kierunkiem nauczycieli naszej szkoły.

  • koktajl owocowy - Barbara Struska

  • sałatka owocowa  - Elżbieta Kamińska

  • deser jabłkowy  - Ewa Lisiecka

  • pomidory nadziewane - Iwona Prończuk
  • kanapki  - Ewa Mąka
  • drobiowe kieszonki - Zofia Sokołowska

Całością pokazu kierowała Joanna Fedorczuk

Pokaz kulinarny Pokaz kulinarny
Pokaz kulinarny Pokaz kulinarny
Pokaz kulinarny Pokaz kulinarny

Edukacja ekologiczna

16 lutego 2011 roku klasa 3 et pod kierunkiem Joanny Fedorczuk brała udział w lekcji, która odbyła sie w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli  dla trenerów edukacji ekologicznej z parków krajobrazowych województwa lubelskiego Lekcję prowadziła p.  E. Łapińska. Lekcja ekologii
Lekcja ekologii Lekcja ekologii
   

Pokaz Mistrzów 18.02.2011

Dnia 11 lutego 2011 roku w po raz pierwszy w naszej szkole odbył się pokaz fryzjerski. Zaproszenie dyrektora szkoły Marty Mazurek przyjęli goście z Poznania: Prezes firmy TOPFRYZ - Sławomir Gach oraz jeden z najlepszych polskich stylistów Krzysztof Cyborowski, jak również lubelscy mistrzynie fryzjerstwa.
Goście, uczniowie i zgromadzona publiczność w pracowni fryzjerskiej mieli  okazję zobaczyć, a nawet bezpośrednio uczestniczyć w pokazie i szkoleniu.
Spośród osób przybyłych stylista wybrał dwie modelki, na głowach których pokazał kilka sztuczek fryzjerskich. Przeprowadził również pokaz strzyżenia, stylizacji i technik upięcia.
Atutem pokazu była nie tylko możliwość podpatrywania pracy Mistrza, ale również porady dotyczącej stylizacji i pielęgnacji włosów.
Tegoroczny pokaz fryzjerski to pierwsze tego typu wydarzenie w naszej szkole, ale na pewno nie ostatnie.
Foto relacja z pokazu w galerii fotografii.
zsz4 

 

Pracownia kelnerska

Na początku roku szkolnego 2010/11 oddano do użytku nowoczesną pracownię fryzjerską wyposażoną w nowe sprzęty.
Na początku roku kalendarzowego 2011 oddano do użytku nowoczesną pracownie kelnerską.
Inwestycje  zostały sfinansowane przez Urząd Miasta Chełm. więcej ...

zsz4

Poprawa warunków pracy w szkole

Remont łazienek, korytarzy i sekretariatu.

ZSZ4 ZSZ4

Jasełka  22.12.2010

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.

Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

Teksty jasełkowe, najczęściej gwarowe, były w większości anonimowe. Przerabiano je wielokrotnie, między innymi ze względu na fakt, że zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.

Do znanych opracowań literackich należą jasełka napisane przez Lucjana Rydla pt. Betlejem polskie.

Do czerpiących z tradycji polskich szopek współczesnych należy szopka dominikańska w Poznaniu z tekstami Jacka Kowalskiego, wystawiana przez Teatrzyk Towarzyski.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jasełka 

Kiermasz świąteczny>
20 grudnia 2010 roku odbył się w naszej  szkole kiermasz świąteczny, na którym sprzedawane były wypieki wykonane przez uczniów kl. 2 dz. Inicjatorką i organizatorką kiermaszu była p. Joanna Fedorczuk Kiermasz świąteczny
   

Spotkanie z historią  26.11.2010

W dniach 18 XI – 26 XI 2010 r. w bibliotece szkolnej zorganizowane zostało „Spotkanie z Historią” połączone z wystawą książek pt: ”Siwy strzelca strój… rzecz o Legionach Józefa Piłsudskiego”. Prezentowane zbiory zawierały bogato ilustrowane informacje dotyczące życia i osiągnięć Józefa Piłsudskiego, a także wzory żołnierskich szabli i umundurowanie żołnierzy z tamtego okresu. W trakcie zwiedzania wystawy uczestnicy mieli okazję wysłuchać pieśni patriotycznych i wojskowych. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród nauczycieli, jak również uczniów, którzy chętnie zwiedzali wystawę i byli żywo zainteresowani jej tematyką.
Wystawę zorganizowały nauczycielki bibliotekarki: Wiesława Michalak, Alicja Szewczak, Anna Berbecka

Fotoreportaż w galerii fotografii...

Festyn pod hasłem "Czy wiesz co jesz?"

27.11.2010

Nasza Szkoła przy współpracy z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych - oddział terenowy w Chełmie zorganizowała i przeprowadziła festyn pod hasłem "Czy wiesz co jesz?"

Impreza miała na celu wzbudzenie zainteresowania młodzieży tematyką zdrowego żywienia, pogłębienie wiedzy dotyczącej wpływu sposobu odżywiania na zdrowie człowieka. Na festynie młodzież dowiedziała się: jak samodzielnie sporządzać zdrowe posiłki, zapoznała się z regionalnymi potrawami kulinarnymi. Jednocześnie mogliśmy promować zawodowe kierunki kształcenia poprzez zaproszenie uczniów - przedstawicieli szkół gimnazjalnych i średnich.

Festyn składał się z prelekcji o zdrowym żywieniu, którą przedstawili pracownicy naukowi z Instytutu Przyrodniczego w Lublinie, prezentacji multimedialnej, konkursu kulinarnego, konkursów na najciekawszy poster. Całość urozmaiciła część artystyczna.

Uczniowie biorący udział w festynie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Zespół LPK. Na koniec zgromadzeni mieli możliwość degustacji potraw przygotowanych przez naszych uczniów.

Za całość imprezy była odpowiedzialna p. Joanna Fedorczuk, a część kulinarną nadzorowała p. Zofia Sokołowska.

festyn

Rocznica 17 września

Z okazji  rocznicy napaści ZSSR na Polskę 17 września 1939 roku w naszej szkole odbył się apel, w którym młodzież przypomniała wszystkim zebranym o wydarzeniach z tamtych dni.

Opowieść o zapomnianych Orlętach


Otwarcie pracowni fryzjerskiej  2.09.2010

Pokaz slajdów w galerii fotografii

 

Ślubowanie klas pierwszych  2.09.2010

Fotorelacja

Inauguracja roku szkolnego 2010/2011  1.09.2010

Fotorelacja