| Dokumenty | Projekty | e-Dziennik | Współpraca z firmami |

     ZSGiH SZKOŁA Z KLIMATEM

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2014/2015

Wydarzenia 2015/2016

Wydarzenia 2016/2017

Wydarzenia 2017/2018

Wydarzenia 2018/2019

Wydarzenia 2019/2020

Wydarzenia 2020/2021

Wydarzenia 2021/2022KONKURS FOTOGRAFICZNY "Cztery Pory Roku" część I – JESIEŃ

Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły Prosimy o przesyłanie zdjęć: jesienne krajobrazy, wschody i zachody słońca, portrety, spacery w jesiennej scenerii i wszystko co wam w duszy gra jesienią np. grzybobranie, jesienne stylizacje itp. Zdjęcia należy przesłać do dnia 3.11.2022 na adres: renata.nowosad@zsgihchelm.pl lub aneta.wojtowicz@zsgihchelm.pl. W temacie wiadomości prosimy podać KONKURS, imię, nazwisko oraz klasę. Uczestnicy otrzymają punkty: +25. Najciekawsze prace wykorzystane będą do filmu " Co nam w duszy gra jesienią". Pełny regulamin dostępny w wiadomości e- dziennik. Organizatorzy: Samorząd Uczniowski Aneta Wójtowicz, Renata Nowosad

Konkurs "Cztery Pory Roku" na facebook

Wyniki konkursu "Cztery Pory Roku" na facebookAkademia z okazji Dnia Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2022 r. w Chełmie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie, po której oficjalne delegacje złożyły wiązanki pod Mauzoleum na Górze Chełmskiej. Następnie uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych na placu Niepodległości.


V Regionalny Konkurs Pięknego Czytania – edycja 2022: „W cieniu wojny”

8 listopada 2022 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyły się eliminacje finałowe V Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania – edycja 2022: „W cieniu wojny”. Honorowy patronat nad Konkursem objął Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Pani Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty. W finale V edycji Konkursu wzięło udział 46 uczestników ze szkół podstawowych i średnich z Chełma oraz powiatów: chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Naszą szkołę reprezentował Dariusz Szuper z klasy 2 at, który wylosował do przeczytania fragment powieści Ignacego Karpowicza "Sońka". Do konkursu ucznia przygotowała nauczyciel bibliotekarz Anna Berbecka.
Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm


WYJŚCIE DO KINA - „Orlęta. Grodno ‘39”

Dnia 4 listopada 2022r. uczniowie naszej szkoły udali się do Chełmskiego Domu Kultury w Chełmie na projekcję filmu „Orlęta. Grodno ‘39”. To dramatyczny obraz wojny Polaków z Sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. jego szkoła zostaje zbombardowana przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny i tysięcy polskich dzieci rozpoczynaja się okres przyspieszonego dojrzewania, konfrontacji z najciemniejszymi zjawiskami przewróconej do góry nogami wojennej rzeczywistości dorosłych.

17 września 1939 r., na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski, 20 września planuje zająć Grodno. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta.Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski co roku zachęca uczniów do wzięcia udziału w akcji "Płomyk Pamięci" w celu uporządkowania starych, zniszczonych i zapomnianych grobów. Celem akcji było przypomnienie młodziezy o szacunku i pamięci dla zmarłych. Pamięć o żołnierzach i patriotach poległych za Polskę, to nasz przywilej i obowiązek!


Szkoła pamięta 2022

28 października klasa 2ct odwiedziła z okazji Wszystkich Świętych cmentarz przy ulicy Lwowskiej w Chełmie. Na grobach nieznanych żołnierzy i przy tablicach pamiątkowych katowni i targowicy zapalili znicze, by pokazać, że pamiętamy o bohaterach naszej wolności.


"Stygmaty smutku" - wspomnienie Longina Jana Okonia

W dniach 19-25 października br. w czytelni odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty plastyczne dla klas pierwszych. Tematem wiodącym była twórczość literacka Longina Jana Okonia (1927-2020), pisarza, regionalisty, pedagoga i dyrektora naszej szkoły w latach 1968-1982. Po zapoznaniu z sylwetką pisarza i tematyką Jego publikacji uczniowie z klas 1at, 1ft i 1dz zaprojektowali szatę graficzną okładki utworu, który znali lub chcieliby przeczytać. Niektórzy sięgnęli do poezji, wykonując ilustrację do wybranego przez siebie wiersza. Technika wykonania pracy była dowolna, uwagę skupiają rysunki wykonane węglem lub ołówkiem, zaciekawia też kaligrafia przepisywanych tekstów. Wszystkie prace można obejrzeć w bibliotece lub jej stronie FB. Zajęcia przeprowadzone przez Annę Berbecką i Joannę Perlikowską w ramach zadań realizowanego w szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.Podsumowanie Akcji # KOMÓRKOMANIA

28.10.2022 r. już po raz piąty w naszej szkole odbyła się rejestracja niespokrewnionych dawców szpiku i komórek macierzystych, którą organizowaliśmy we współpracy z fundacją DKMS. Akcja poprzedzona była kampanią edukacyjno – informacyjną, która obejmowała szkolenie wolontariuszy, wykonanie gazetki informacyjnej, rozwieszenie plakatów oraz przedstawienie prezentacji nt. idei dawstwa komórek macierzystych. Do udziału w akcji zaprosiliśmy uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Nasi wolontariusze zarejestrowali kolejną grupę potencjalnych dawców szpiku, wśród których znaleźli się pełnoletni uczniowie szkoły oraz rodzice.

Dziękujemy wolontariuszom! Dziękujemy wszystkim zarejestrowanym!BOOKCROSSING w naszej szkole

BOOKCROSSING? CO TO TAKIEGO - to forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne przekazywanie ich metodą “podaj dalej”. W tym celu została przygotowana dla Was półka z książkami przy sali 31. Znajdą się na niej książki w języku polskim, ale także w języku angielskim. Każdy po przeczytaniu książki może zostawić lub wziąć książkę. Zapraszamy wszystkich czytelników, każdy znajdzie coś dla siebie! Inicjatorem akcji jest Biblioteka Szkolna ZSGiH w Chełmie i Pani Katarzyna Oliwiak. Zasady korzystania na załączonych zdjęciach.

KANDYDACI NA RADNYCH DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA CHEŁMZdobywamy dodatkowe umiejętności :)

W dniach 16-18 września 2022 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyły się w ramach projektu unijnego "Najlepsi, bo profesjonalni" szkolenia:
- Tea Keepers
- Barman
- Hydrosommelier
- Alternatywna sztuka barmańska
Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Miłorząb dwuklapowy w jesiennej szacie

Na dziedzińcu szkoły Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie rośnie pomnik przyrody. Jest to przecudny miłorząb dwuklapowy zwany również chińskim - tej chwili w przepięknej jesiennej odsłonie, kolory liści są zjawiskowe. Pomnik przyrody fotografowała Pani Iwona Prończuk.

Dzień Papieski w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej

W dniu 19 października uczniowie klas maturalnych naszej szkoły wraz z katechetami ks. Pawłem Jakubczakiem i ks. Bartłomiejem Zwolińskim, udali się w ramach obchodów Dnia Papieskiego do Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej. Uczniowie powitali Matkę Bożą Chełmską przyniesionymi różami, które złożyli przy Jej wizerunku. Podczas Mszy świętej modlili się o Światło Ducha Świętego i pomyślne zdanie matury. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Proboszcz Jacek Lewicki. Po Mszy świętej był czas na zwiedzanie krypt pod Bazyliką oraz wejście na wieże dzwonniczą, skąd można podziwiać panoramę miasta. Na zakończenie odmówiliśmy dziesiątek różańca i udaliśmy się do kawiarenki przy Bazylice na kawę i kremówki papieskie. Na pamiątkę wspólnego wyjścia młodzież otrzymała od katechetów różańce.Dzień Edukacji Narodowej w Gastronomach

14 października nauczyciele wraz z pracownikami administracji i obsługi obchodzą Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji 13 października uczniowie pod okiem Pani Katarzyny Oliwiak przygotowali część artystyczną poświęconą pracownikom naszej szkoły. Młodzież uświetniła całość przepięknie wykonanymi piosenkami i scenkami, które poruszyły serca przybyłych gości. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Anię Berbecką nie jednemu przypomniała wiele lat pracy w naszej szkole. Wyróżnieni nauczyciele i pracownicy otrzymali z rąk Pani Dyrektor Marty Mazurek nagrody, dyplomy i podziękowania oraz życzenia dalszej, owocnej pracy. Także rodzice reprezentowani przez Panią Monikę Szlagowską, Zastępcę Przewodniczącej Rady Rodziców w przy ZSGiH w Chełmie, docenili trud naszych nauczycieli i pracowników, życząc im wytrwałości oraz satysfakcji z osiąganych sukcesów
TERMINARZ WYBORCZY dla wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm zarządzonych na dzień 9 listopada 2022 r.

Sprzątanie świata

Dnia 5.10.2022 roku uczniowie klasy I ht pod opieką wychowawcy Pani Renaty Winiarczyk wzięli udział w akcji "Sprzątania świata". Młodzież zadbała o czystość na boisku szkolnym, na ulicach Reformackiej , Waśniewskiego, Zacisze a także w parku miejskim (w części ogólnodostępnej). Następnie wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek i integrację klasową do pizzerii. W ten sposób połączyliśmy pożyteczne działania z przyjemnie spędzonym czasem :)Papryka i kotlety ziemniaczane

Kotlety z ziemniaków i mięsa, papryka nadziewana mięsem i ryżem + sos pomidorowy wykonane przez klasę 3at pod czujnym okiem Pani Iwony Prończuk.Dzień chłopaka

Dnia 30 września 2022r. klasa 2ct uczciła Dzień Chłopaka wyjściem do pobliskiej pizzerii. Wspólny spacer stał się bardzo miłą okazją do integracji i wspólnego spędzania czasu. Podczas spotkana panowała radosna atmosfera.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka.

Pstrąg na talerzu

Pstrąg smażony z ziemniaczkami i kiszoną surówką oraz rolada rybna wykonane przez uczniów klasy 3at pod okiem Pani Iwony Prończuk i Pani Iwony Jarząbek–Starzyńskiej.Narodowe Czytanie 2022

W naszej szkole odbyła się jedenasta edycja Narodowego Czytania, które objęte jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tegorocznej kampanii czytelniczej "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza udział wzięli uczniowie z różnych klas i zawodów. W bibliotece można było zobaczyć wystawę różnych wydań dzieła wieszcza, zwłaszcza te unikatowe z ilustracjami Jana Marcina Szancera (1909-1973).

W cyklu "Literackich inspiracji" uczennice klas fryzjerskich zaproponowały stylizację strojów i fryzur "Wariacje na temat Świtezianki" - jako własną wizję bohaterek ballad Adama Mickiewicza.Ślubowanie klas pierwszych

3 września 2022 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania klas pierwszych. Uczniowie i ich rodzice zostali powitani przez Panię Dyrektor Martę Mazurek. Swoją przysięgę pierwszoklasiści złożyli w obecności rodziców, Grona Pedagogicznego oraz starszych koleżanek i kolegów. Dzień ten z pewnością zapisze się w pamięci tegorocznych pierwszoklasistów, którym życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Galeria zdjęć po kliknięciu w fotografię...83 rocznica wybuchu II wojny światowej Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej

1 września 2022 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w ramach obchodów 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej we mszy świętej w parafii Narodzenia NMP w Chełmie, po której oficjalne delegacje złożyły wiązanki pod Mauzoleum na Górze Chełmskiej oraz pod tablicą przy Cmentarzu Wojennym na ul. J. Młodowskiej. Wśród nich znaleźli się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej, samorządowcy, służby mundurowe, środowiska kombatanckie, jednostki oświatowe i kulturalne.Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Wszystkich przywitała w swoim przemówieniu Pani Dyrektor Marta Mazurek. W uroczystości uczestniczyli również wychowawcy, nauczyciele oraz rodzice. Następnie uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych ze swoimi wychowawcami.

Kolejny rok pracy przed nami - oby pełen radości i sukcesów.