| Dokumenty | Projekty | UONETPLUS | Współpraca z firmami |

    

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

 

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

Zapraszamy do galeii

Stypendia Prezydenta Miasta Chełm

W dniu 22.05.2015 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie odbyło się wręczenie Stypendiów Prezydenta Miasta Chełm. Uczniowie naszej szkoły z klas: 1at, 2 at, 2 bt  i 3 az pod opieką A. Celińskiej oraz E. Mąki uczestniczyli w przygotowaniu, nakryciu stołów  i obsłudze tej imprezy. Po zakończonym cateringu młodzież i nauczyciele ZSGiH otrzymali dyplomy z podziękowaniem za wsparcie i pomoc w organizacji uroczystości.

 

"Młoda Krew Ratuje Życie"

11 czerwca 2015 r. na terenie naszej szkoły została zorganizowana akcja honorowego oddawania krwi w ramach kolejnej edycji Turnieju "Młoda Krew Ratuje Życie". W tym dniu pracownicy Mobilnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Lublina pobierali krew od chętnych uczniów i pracowników naszej placówki. Wszyscy pełnoletni uczniowie mogli podzielić się bezcennym darem i pomóc w ten sposób osobom potrzebującym. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Niestety, ze względów zdrowotnych nie wszyscy chętni mogli oddać krew, ale zasililiśmy bank krwi kilkoma cennymi litrami.
Wszystkim odważnym i mdlejącym gratulujemy.Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny Eko - Planeta

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Eko - Planeta. Wykonali albumy przyrodnicze, które zostały docenione przez ogólnopolskie jury.  Wyróżnienia otrzymali Karolina Grabowiecka i Kacper Gajosz /klasa 1at. I miejsce w szkole przyznano Barbarze Kudelskiej /także z klasy 1at.
Dyplomy uznania otrzymały: Aleksandra Mastalerz /klasa 3dt i Patrycja Stelmaszczuk / klasa 2ct/.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

 

Mateusz Piątek laureatem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczej

Mateusz Piątek uczeń II klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich jako zwycięzca etapu okręgowego uczestniczył w centralnym etapie Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczej: blok - żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, gdzie zdobył tytuł laureata
Eliminacje centralne odbyły się w dniach 29-30 maja 2015r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jako laureat Mateusz jest już zwolniony z części pisemnej egzaminu zawodowego z maksymalną ilością punktów. Ma także wolny wstęp do studiowania na kilku prestiżowych uczelniach rolniczych w Polsce .Ponieważ olimpijczycy to ludzie z pasją a do takich należy Mateusz stąd wyższe uczelnie są otwarte na pasjonatów. Mateusz jest uczniem II klasy i przed nim jeszcze dwa lata pogłębiania wiedzy w szkole i miejmy nadzieję starty w Olimpiadach tematycznych w następnych latach.
Do eliminacji centralnych przygotowywała go nauczycielka Bożena Grabek.

 


Świat twórczości ks. Jana Twardowskiego

1 czerwca 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. K. A. Jaworskiego wzięli udział w otwarciu wystawy malarstwa na szkle Pani Beaty Kozak. Złociste barwy pięknych ikon, bogata ornamentyka roślinna i finezja dzieł zachwyciły młodych, wrażliwych odbiorców sztuki.
Uczniowie I ht i I at pod kierunkiem Pani Barbary Sztompki i Pani Renaty Nowosad przygotowali i przedstawili montaż słowno-muzyczny w setną rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego. Informacje biograficzne urozmaicono fragmentami poezji i prozy ks. Jana od biedronki, miniaturowymi scenkami o aniołach i diabłach a także piosenkami w wykonaniu Agnieszki Marciszewskiej, duetu Agnieszka Marciszewska i Zuzanna Łagowska oraz chórku. Nad sprawnością techniczną nagłośnienia czuwali operatorzy sprzętu z naszej szkoły. Wystrój bibliotecznego patio zawdzięczamy twórczej inwencji i zdolnościom plastycznym pracowników Biblioteki Pedagogicznej. Występy uczniów obejrzeli i docenili: Pani Magdalena Praxmajer – Sienkiewicz Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, która zaprosiła nas do dalszej współpracy, członkowie Stowarzyszenia Twórczego Pasja oraz szkolni koledzy artystów. Recytacji najpopularniejszego wiersza ks. Jana Twardowskiego "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą..." towarzyszyły przejmujące dźwięki dzwonów z pobliskiego kościoła, które obwieszczały miastu godzinę dwunastą - czas na Anioł Pański.
Występ uważamy za udany i zechcemy pokazać go szerszej publiczności, o czym informować będziemy na stronach internetowych naszej szkoły.

Więcej zdjęć! Zapraszamy na naszą stronę na Facebook

Wycieczka do Lublina

27 maja br. byliśmy na wycieczce w Lublinie. Nie zniechęciła nas mało sprzyjająca (delikatnie mówiąc) pogoda. Czymże w końcu są dla nas deszcz, wiatr i chłód? W doskonałych, mimo ulewy, humorach wyruszyliśmy w drogę.
Na początku zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku. Historię tego miejsca oraz tragiczne losy przetrzymywanych tam ofiar hitlerowskich zbrodni przybliżyły nam przewodniczki, które oprowadzały nas po terenie obozu. W ciszy i skupieniu zwiedzaliśmy obozowe baraki, poznając okrutną prawdę o drugiej wojnie światowej. Zobaczyliśmy między innymi przejmującą wystawę powstałą z inicjatywy byłych więźniów Majdanka, a także doskonale przygotowaną nową prezentację będącą świadectwem losów ludzi, którzy przeszli przez KL Lublin. Opuszczaliśmy muzeum bogatsi nie tylko o wiedzę, ale przede wszystkim o świadomość, do jak ogromnych zbrodni prowadzić mogą siejące nienawiść ideologie.
Kolejnymi punktami wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta oraz Ogrodu Botanicznego. Historycznie najstarsza część Lublina przywitała nas nie tylko deszczem (a jakże), ale przede wszystkim niesamowitymi zabytkami. Brama Krakowska, Brama Grodzka, urokliwe kamieniczki, Kościół oo. Dominikanów pw. św. Stanisława oraz piękne wzgórze z Zamkiem i Katedrą Zamkową bardzo nam się podobały. Poznaliśmy burzliwe dzieje tych miejsc. Były niszczone przez pożary, nie oszczędzały ich wojny, ale cały czas stanowiły centrum kultury i nauki, przyciągały wybitnych ludzi i były niemymi świadkami dziejów.
Ogród Botaniczny, mimo że mokry (można się było tego spodziewać) i tak zachwycał swym pięknem. Tu zaczynała się najbardziej pracowita część wycieczki. Uczniowie otrzymali karty pracy i pieczołowicie wyszukiwali poszczególne okazy botaniczne. Wymagało to od nich spostrzegawczości, umiejętności współdziałania oraz wodoodporności. Najczęściej wypowiadane słowa brzmiały: „Sorko, ale karta pracy nam zmokła!”
Wreszcie zasłużyliśmy na chwilę wytchnienia i z ulgą odpoczęliśmy w jednej z lubelskich galerii. A później do domu...
I właśnie wtedy przestało padać!
Kamila Tunicka
 

DZIEŃ OLIMPIJCZYKA Z ANDRZEJEM GŁĄBEM

21 maja br. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyła się szczególna uroczystość - Dzień Olimpijczyka upamiętniający kolejną, już 119. rocznicę przeprowadzenia właśnie w tym miesiącu w Atenach pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Spotkanie stało się okazją do przypomnienia i utrwalenia podstawowych zasad ideowych ruchu olimpijskiego oraz roli, jaką sport odegrał dla zbliżenia państw i narodów. Gościem honorowym był Pan Andrzej Głąb, zapaśnik, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu, który wręczył dyplomy najlepszym uczestnikom zawodów sportowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Spotkanie uświetniły występy Zespołu BOOGIE WOGIE OPUS TWIST Z MDK CHEŁM przygotowany przez Panią Ewę Harańczyk i Pana Jacka Gumiennego.
Wszystkim młodym sportowcom oraz ich trenerom serdecznie gratulujemy!

Lista wyróżnionych:

1. Krzyżanowska Anita 2ht - finał wojewódzki w pływaniu
2. Król Anna 2at - 7 miejsce w wojewódzkich indywidualnych biegach przełajowych
3. Zdanowicz Natalia 3dt - 5 miejsce w wojewódzkich zawodach w badmintonie
4. Przymirska Olga 1ht - 5 miejsce w wojewódzkich zawodach w badmintonie
5. Piątek Mateusz 2at - 5 miejsce w wojewódzkich zawodach w badmintonie
6. Paluch Michał 2dz - 5 miejsce w wojewódzkich zawodach w badmintonie
7. Pękała Katarzyna 3 ht
8. Grzesiuk Patrycja 1 bt
9. Jamroz Mariola 2 dz
10. Nazar Natalia 2 dz
11. Janta – Lipińska Barbara 3 ct
12. Szeremet Małgorzata 2 ct
13. Smoter Klaudia 2 bt
14. Kogut Katarzyna 2 bt
15. Bondaruk Paulina 1 at
16. Uraziuk Marta 1 at
17. Czuluk Dominika 1 at
18. Panasiuk Patrycja 1 at
19. Żukowska Karolina 2 dz
20. Lewandowska Marta 2 at
21. Błaszczak Beata 3 dt
22. Świszcz Kamila 1 at
23. Czopek Patrycja 1 at
24. Łopąg Paulina 1 ht
25. Dudek Norbert 2 az
26. Matwiejczuk Robert 2 az
27. Łukaszewski Szymon 3 ct
28. Członka Radosław 1 ht
29. Tokarz Łukasz 1 ht
30. Gajosz Krystian 3at
31. Moroz Grzegorz 2 ht
32. Mielniczuk Kacper 1 bt
33. Kruk Marcin 3 ht

Dyplom dla Justyny Aleksiejuk

Uczennica klasy 2dz Justyna Aleksiejuk z Zespolu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie  zdobyła 1 miejsce w Ogólnopolskim  Konkursie Kultury i Sztuki "Skansen" organizowanym przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie.

Wyróżnienie otrzymała również Dominika Zielińska z klasy 3ct.

Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Ideą konkursu jest:
- propagowanie polskich tradycji, obrzędów i obyczajów jako wartości ponadnarodowych,
- rozwijanie twórczości rzemieślniczej i rękodzieła artystycznego charakterystycznego dla folkloru ludowego,
- aktywizacja młodzieży poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań.
- szerzenie wśród młodzieży wiedzy o kulturze regionu,

Opiekunowie uczniów: Joanna Fedorczuk, Kamila Tunicka, Zofia Wawryszuk.

   

"Dwa wymazy & do bazy"

Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "Dwa wymazy & do bazy".
23 kwietnia 2015 uczniowie naszej szkoły zarejestrowali się jako potencjalni Dawcy szpiku kostnego i komórek macierzystych.
Nasi uczniowie systematycznie dołączają do grona "niespokrewnionych Dawców szpiku".
I tym razem nie zawiedli. Najliczniej reprezentowane były klasy: 3dz, 3bt, 3ht.
Opiekunowie: Pani Aneta Starczewska, Pani Anna Jawornicka-Dobosz

Dzień Otwarty

Pożegnanie maturzystów

CHEŁMIANKA WICEMISTRZEM POLSKI

Marlena Kępowicz, uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, zdobyła drugie miejsce w XVIII Ogólnopolskim Turnieju Cukierniczy im. Wojciecha Kandulskiego, który odbył się 21-22 kwietnia w Poznaniu. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie, którzy na co dzień doskonalą swoje umiejętności praktyczne w renomowanych cukierniach znanych w całej Polsce, stąd bardzo wysoki poziom turnieju.
W gronie najlepszych znalazła się chełmianka Marlena Kępowicz odbywająca praktykę cukierniczą w pracowni szkolnej pod okiem Pani Renaty Wituch, która profesjonalnie przygotowała uczennicę zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do konkursu.
Mistrzowie sztuki cukierniczej wybrali najlepszych cukierników, oceniając ich wiedzę teoretyczną – pytania od jurorów oraz umiejętności praktyczne z zakresu formowania i dekorowania tortów piętrowych, wykonywania figurek marcepanowych oraz napisu okolicznościowego.
Praca Marleny została bardzo wysoko oceniona przez profesjonalne jury. Uczennica zdobyła II miejsce i uzyskała tytuł laureata. Otrzymała wiele nagród, a wśród nich zwolnienie z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie cukiernik oraz mistrzowskie szkolenie cukiernicze zorganizowane przez cukiernię „Kandulski” w Poznaniu.
GRATULUJEMY Marlenie i jej opiekunce Pani Renacie Wituch.

   

Ogólnopolski Turniej Cukierniczy

Akcja "Góra Grosza"

   

Mateusz LAUREATEM

Mateusz Piątek, uczeń klasy 2at, zdobył I miejsce w etapie wojewódzkim Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe. Będzie reprezentował województwo lubelskie 29-30 maja 2015 r. w Olsztynie w etapie centralnym. Uczeń przygotowywał się do olimpiady pod kierunkiem Pani Bożeny Grabek i Pani Marzanny Bożeńskiej.
Gratulujemy i życzymy Mateuszowi dalszych sukcesów.

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas IV technikum

24 kwietnia odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów Technikum nr 4. W części oficjalnej Pani Dyrektor Marta Mazurek zwróciła się do maturzystów, życząc im sukcesów na zbliżającym się egzaminie maturalnym i zawodowym oraz pomyślności w dorosłym już życiu. W imieniu społeczności szkolnej odchodzących pożegnali uczniowie klas trzecich. Izabela Lewandowska /klasa 4bt/ i Małgorzata Zubczyńska /klasa 4dt/ w imieniu absolwentów skierowały słowa pełne wdzięczności i uznania do dyrekcji, nauczycieli oraz wychowawców.
Najlepsi uczniowie odebrali z rąk Pani Dyrektor nagrody książkowe i dyplomy. Następnie przedstawiciele klas czwartych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Akademię uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas młodszych pod kierunkiem Pani Teresy Latos. Dekorację wykonali uczniowie pod opieką Pani Anny Jawornickiej – Dobosz.

 

110 rocznica utworzenia ZNP

Uroczystość z okazji 110 rocznicy utworzenia ZNP odbyła się dnia 21 kwietnia 2015 roku w III LO w Chełmie. Młodzież z naszej szkoły (klasy: 1at, 1dz, 2bt, 2at) pod opieką Pani Agnieszki Celińskiej i Pani Anny Roczon obsługiwała przybyłych gości. Nasi uczniowie jak zwykle stanęli na wysokości zadania i otrzymali wiele pochwał.
Doceniono również wspaniałe i pyszne dania przygotowane z tej okazji przez uczniów i nauczycieli ZSGiH.

 

Wizyta w "Medykach"

21 kwietnia uczniowie klas 3 i 4 naszego technikum uczestniczyli w Dniu Otwartym Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość poznania oferty edukacyjnej najstarszej szkoły na Lubelszczyźnie, gdzie 67 lat temu rozpoczęto kształcenie pielęgniarek.
Nasi uczniowie poznali specyfikę pracy w zawodach: asystent osoby niepełnosprawnej, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, opiekunka środowiskowa, technik elektroniki i informatyki medycznej, technik dentystyczny, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik usług kosmetycznych, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

 

Akademia „Pamięci nie da się zgładzić”

   

10 kwietnia 2015 r. odbyła się uroczysta akademia „Pamięci nie da się zgładzić” poświęcona ofiarom Katynia i Smoleńska. W uroczystości wzięli udział Pani Dyrektor Marta Mazurek, nauczyciele i wychowankowie naszej szkoły. Akademia została przygotowana przez uczniów klas 1 dt i 1 ht pod kierunkiem Pani Renaty Nowosad. Celem uroczystości było kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie wrażliwości na święta narodowe oraz tworzenie związków emocjonalnych młodzieży z Ojczyzną.
W pierwszej części obchodów rocznicowych wysłuchaliśmy montażu słowno – poetyckiego w wykonaniu młodych recytatorów naszej szkoły. Następnie zebrani obejrzeli prezentację Katyń - Smoleńsk upamiętniającą 75. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 5. rocznicę tragedii samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010 r.
Wyjątkowy charakter uroczystości podkreśliła oryginalna dekoracja przygotowana przez uczniów kl. 2 at pod kierunkiem Pani Marzeny Nowosad.

   
   

Konkurs na najpiękniejszą Marzannę

19 marca 2015 roku odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą Marzannę. Na konkurs uczniowie z różnych klas wykonali 9 Marzann. Najpiękniejszą kukiełkę wybierali wszyscy uczniowie naszej szkoły poprzez głosowanie. Wyniki tego głosowania są następujące:
I miejsce Marzanna Izabeli Żebrowskiej i Róży Bzumowskiej – 80 głosów.
II miejsce Marzanna Klaudii Wrony i Marleny Kaliszewskiej – 63 głosy.
III miejsce Marzanna Patrycji Tatys – 41 głosów.
Wyróżnić należy prace Sylwka Łaskiego, Barbary Dąbrowskiej i Natalii Szymańskiej – ich Marzanny otrzymały 23 – 25 głosów.
A oto twórcy i ich dzieła:

Róża Bzumowska i Izabela Żebrowska klasa 1ht Marlena Kaliszewska i Klaudia Wrona klasa 4ht

Patrycja Tatys klasa 2ht Sylwester Łaski klasa 3ct
   

Gala Sportu 2015 w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

6.03.2015 młodzież naszej szkoły (klasa 1 at, 2 at, 2 bt, 3 az) pod opieką pani Agnieszki Celińskiej i pani Ewy Mąki przygotowały stoły okolicznościowe, prezentację potraw na bankiet z okazji Gali Sportu 2015 w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Uczniowie pod czujną opieką nauczycieli profesjonalnie obsłużyli gości podczas imprezy.

   

Profesjonalizm i pasja

Profesjonalizm i pasja - tak można określić zaangażowanie młodzieży ZSGiH w Chełmie do prac związanych z przygotowaniem i obsługą przyjęcia wielkanocnego. W dniu 30.03.2015r uczniowie pod opieką P. Iwony Prończuk i P. Joanny Juszczak kolejny raz dowiedli, że wybór szkoły i kierunku kształcenia był świadomy i oparty na zamiłowaniu do fachowej obsługi konsumentów.

   

„Młoda Krew Ratuje Życie”

W ramach działań projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” oraz udziału w kolejnej edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” 26 marca 2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Legieć, pielęgniarką z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa w Chełmie. Tematem prelekcji było zagadnienie honorowego krwiodawstwa. Uczniowie dowiedzieli się, kto może zostać dawcą krwi, jakie są zasady kwalifilacji kandydatów na dawców do oddania krwi lub osocza, jak przebiega wywiad i badanie lekarskie oraz jakie są przeciwwskazania do oddania krwi. Uczniowie byli zainteresowani, jak zachować się podczas oddawania krwi, pytali o uprawnienia Honorowych Dawców Krwi. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie klas II i III, którzy w najbliższej przyszłości mogą podjąć decyzję o zostaniu honorowym dawcą krwi. Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów.


   

"Gimnazjalista na zawodowym rozdrożu"

23 marca 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie miało miejsce duże przedsięwzięcie realizowane przez Kuratorium Oświaty w Lublinie i Ministerstwo Edukacji Narodowej pod nazwą Gimnazjalista na zawodowym rozdrożu. Projekt odbył się w ramach ogłoszonego przez MEN Roku Szkoły Zawodowców pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Szkoły zawodowe z terenu województwa lubelskiego prezentowały rozliczne kierunki kształcenia, które mogą wybierać w bieżącym roku gimnazjaliści.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się aktywnie w promocję ZSGiH w Chełmie. Odwiedzającym gimnazjalistom proponowali zrobienie własnoręcznie tartinek, dekoracyjnych kanapek tortowych oraz koreczków z różnorodnych surowców. Uczniowie gimnazjum mogli przy naszych stoiskach zaplanować wycieczkę, zameldować się w hotelu, uczesać, zjeść ciepłe bułeczki. Uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli okazję porozmawiać ze starszymi kolegami, doradcą zawodowym i nauczycielami naszej szkoły. W pokazie zawodów wzięli udział przedstawiciele różnych kierunków kształcenia: kucharz, cukiernik, piekarz, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych, fryzjer, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa.
   
   

Giełda szkół w Chełmskiej Bibliotece Pedagogicznej

   
   

Pokaz cukierniczy

Dnia 23.03.2015 r. uczniowie klasy 1az i 3az wzięli udział w pokazie cukierniczym przeznaczonym dla uczniów klas gimnazjalnych, obejmującym m.in. wykonywanie ozdób z marcepanu i dekorowanie babeczek. Wrażenia smakowe i estetyczne wzbogaciła fontanna czekoladowa, ciesząca się szczególną popularnością wśród przybyłych gości.
Opiekunami młodzieży były Pani Renata Wituch i Pani Joanna Juszczak z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie oraz Pan Janusz Ochal -  technolog cukiernik firmy IREKS.

   

Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego

12 marca 2015 r. uczniowie klas, 2az, 3bt, 4bt wzięli udział Dniu Otwartym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Po uroczystym rozpoczęciu spotkania młodzież uczestniczyła w warsztatach, pokazach oraz spotkaniach ze studentami i wykładowcami uczelni.
W trakcie zajęć przyszli kucharze mogli zapoznać się z tajnikami kuchni molekularnej i samodzielnie przygotować - z wykorzystaniem jej metod - desery i potrawy. Ponadto mieli szansę obejrzeć pokazy carvingu, dekoracji stołów i florystyki.
Podczas zwiedzania stoisk najwięcej emocji wzbudziły prezentacja i możliwość spróbowania owadów na słodko i ostro oraz degustacja lodów o nietypowych smakach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prelekcje dotyczące nowinek z dziedziny biologii i żywienia człowieka, które miały miejsce podczas warsztatów na temat „Kultury in vitro” oraz „Jajo pod lupą”.
Organizatorzy dnia otwartego przygotowali dla gości wiele quizów i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Oprócz upominków dla poszczególnych uczestników wyjazdu, uczniowie pozyskali dla szkoły nowoczesny mikroskop LCD.
Wycieczka zakończyła się wizytą w nowo otwartym centrum handlowym „Tarasy Zamkowe”.

Warsztaty taneczne

4 marca 2015 r. w ramach Tygodnia Patrona Szkoły odbyły się warsztaty taneczne dla uczniów naszej szkoły.
Dziewczęta uczyły się elementów tańca współczesnego przy nastrojowych utworach w wykonaniu Natalii Szamańskiej – wielokrotnej finalistki powiatowego konkursu „Mam talent”. Następnie uczennice próbowały samodzielnie interpretować muzykę i wyrażać emocje poprzez ruch. Na zakończenie warsztatów uczestniczki zajęć uczyły się układu choreograficznego Ladis Latino Solo.

KONKURS SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
„PIERWSZE ZWIASTUNY WIOSNY”

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie z wielka przyjemnością zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Pierwsze Zwiastuny Wiosny”. W konkursie mogą uczestniczyć tylko uczniowie naszej szkoły. Prace zostaną umieszczone na stronie Facebook szkoły, uczniowie poprzez polubienie zdjęcia wybiorą najładniejszą fotografię.
Kryteriami oceny będą: oryginalność, wyjątkowość i jakość prac.
Aby wziąć udział w konkursie należy dostarczyć:
- 2 fotografie odbitki kolorowe lub czarno białe, o wymiarach min.10 x 15 cm
wraz z załączoną wersją elektroniczną,
- prace konkursowe mają przedstawiać pierwsze oznaki wiosny,
- dołączyć informacje o autorze zdjęć: imię i nazwisko, klasa,
- prace konkursowe muszą być wykonane własnoręcznie przez uczestnika konkursu po ogłoszeniu konkursu,
Informacje wraz ze zdjęciami i „oświadczeniem” na karcie zgłoszeniowej należy przekazać p. Renacie Worlickiej - Kądziela lub p. Renacie Nowosad w terminie do 01.04.2015 roku.
Zgłoszone prace będą eksponowane na wystawie pokonkursowej w budynku Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie oraz na stronie internetowej Organizatora.
W laureatom konkursu zostaną przyznane nagrody rzeczowe i dyplomy.

Organizatorzy :
Samorząd Uczniowski
Teresa Latos
Renata Nowosad
Renata Worlicka Kądziela

Konkurs kulinarny pt. „Tworzymy książkę kucharską”

 

3.03.2015 roku w ramach obchodów Tygodnia Patrona Szkoły odbył się konkurs kulinarny pt.”Tworzymy książkę kucharską”. Uczestniczyło w nim 13 uczniów z naszej szkoły z klas: 1 dz, 2 az, 1 at, 2 at, 2 bt, 3 at, 3 bt, oraz 4 bt. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie ugotować dowolną potrawę z zastosowaniem produktów firmy Bieluch, która ufundowała upominki dla uczniów oraz podarowała swoje wyroby dla celów konkursowych.
W komisji oceniającej potrawy młodych adeptów sztuki kulinarnej znalazły się: Pani Agnieszka Lenart – kierownik działu marketingu SM BIELUCH, Pani Marta Orzeł – Kaliszuk pracownik SM Bieluch, Zastępca redaktor naczelnej Super Tygodnia – Pani Agnieszka Pastuszak-Maksim, Pan Jerzy Kawka – przedstawiciel Eurobanku oraz nauczycielki ZSGiH w Chełmie: Pani Anna Roczon i Pani Iwona Jarząbek -Starzyńska. Rywalizacja była bardzo wyrównana i o zwycięstwie decydowały niewielkie różnice.
1 miejsce zajęła Joanna Filipczak z klasy 4 bt – uczennica podała podwójną zupę-krem z dyni i zielonego groszku.
2 miejsce zajął Michał Kata z klasy 1 dz, który ugotował spaghetti ze szpinakiem i białym serem.
3 miejsce zajął Mariusz Walewski z klasy 4 bt, podając polędwiczkę wieprzową na puree marchewkowym w sosie holenderskim.
Przepisy na dania konkursowe zostaną zebrane i wydane w postaci niewielkiej książki kucharskiej.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają egzemplarz współtworzonej przez nich książki kucharskiej, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

 


DZIEŃ BEZ PYTANIA DLA 4HT

Konkurs wiedzy o Kazimierzu Andrzeju Jaworskim zamykał Tydzień Patrona Szkoły organizowany w tym roku w dniach 2-6 marca.

W miniony piątek w różnych miejscach w szkole rozwieszane zostały karteczki z informacjami o KAJ-u, które stanowiły odpowiedzi na konkursowe pytania. Trzy godziny na przygotowanie się do testu to niezbyt długo, więc liczyły się spostrzegawczość, pomysłowość i dobra pamięć. Tej ostatniej szczególnie pomagały zdjęcia robione telefonami. I choć teoretycznie wszyscy jesteśmy zwolennikami fair play, to widziano, jak niektórzy próbowali wyeliminować konkurencję, ukradkiem zrywając karteczki. Oj, nieładnie, nieładnie... Konkursowe zmagania rozpoczęto w samo południe. Do testu przystąpiły dwuosobowe delegacje z 11 klas technikum oraz samotny wojownik z zasadniczej szkoły zawodowej. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i zdołali wydobyć z zakamarków pamięci odpowiedzi na przynajmniej część konkursowych pytań. Nagrodą był dzień wolny od pytania dla całej klasy zwycięskiego zespołu. To szczęście spotka 4 ht, która dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wysiłkowi  intelektualnemu swoich kolegów bezstresowo spędzi w murach szkolnych najbliższy piątek /13 marca/ bez obawy niespodziewanego wyrwania kogokolwiek do odpowiedzi. Drugie miejsce zajął zespół z 1 at, a trzecie ex aequo 4 dt i 2 dz.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

4dt górą

5 marca bieżącego roku w ramach obchodów Tygodnia Patrona Szkoły odbył się mecz siatkówki dziewcząt pomiędzy reprezentacjami klas 2ht i 4dt. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem zespołu klasy 4dt 3 : 0.
Mecz sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego Pan Piotr Radzięciak i Pan Janusz Lesicki.


Czar poezji w murach Gastronomów

5 marca 2015 r. w ramach obchodów Tygodnia Patrona Szkoły odbyła się w naszej szkole VI edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Twórców Ziemi Chełmskiej. W tym roku współzawodniczyło 12 recytatorów z 5 szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Chełma i okolic: Gimnazjum nr 1 w Chełmie, Gimnazjum nr 7 w Chełmie, Zespołu Szkół w Stawie, IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie.
Jury w składzie: Pani Kamila Tunicka, Pani Leokadia Piech i Pani Małgorzata Lachowska oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, dykcję i wymowę oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja doceniła wysoki poziom przygotowania młodych artystów, przyznając im nagrody i wyróżnienia.

Tytuł LAUREATA zdobyli:
1. Michał Prus - ZSO nr 7 w Chełmie
2. Paulina Suprun ZS Staw
3. Ewelina Gwarda ZSO nr 1 W Chełmie

Wyróżnienie specjalne:
Sara Maglio ZSO nr 1 W Chełmie

Wyróżnienia:
1. Krzysztof Biały ZS Staw
2. Sylwia Manaj ZS Staw
3. Kamila Siatka ZSO nr 7 w Chełmie

Dzięki hojności naszych sponsorów, szkole językowej epmik scool w Chełmie i firmie "Tawa" Waldemar Taurogiński, laureaci i wyróżnieni otrzymali: gratisowe wołczery na konwersacje z native speakerem oraz kupon ze zniżką na wybrany kurs języka obcego do empik school w Chełmie, książki i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy oraz tomiki poezji twórców regionalnych.

Gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom oraz życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy za zainteresowanie konkursem, zapraszamy w przyszłym roku.

Organizatorki konkursu Pani Marzanna Stus i Pani Kamila Tunicka

„Pasjonat Sztuki Kelnerskiej” wyłoniony!

W dniu 1 marca 2015 r. podczas Weselnych Dni Otwartych w Hotelu Kozak odbył się finał konkursu kelnerskiego, do którego przystąpiło 39 uczestników ze szkół z terenu Chełma, Hrubieszowa i Włodawy. Celem konkursu było: podniesienie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu zasad nakrycia i dekoracji stołów oraz metod obsługi gości, odkrywanie pasji, rozwijanie uzdolnień zawodowych i potencjału intelektualnego uczniów, pobudzanie wyobraźni i motywowanie do aktywnego myślenia oraz stwarzanie okazji do wymiany doświadczeń związanych ze sztuką kelnerską.


W skład jury oceniającego przebieg etapu praktycznego weszli: Pan Wojciech Hetman - prekursor w produkcji zdrowych słodkości, właściciel Cukierni Hetman w Chełmie, działacz Krajowej Izby Gospodarczej i Lubelskiej Izby Rzemieślniczej, gdzie pełni funkcję wiceprezesa, Pan Mirosław Kozak - współwłaściciel Hotelu, Pizzerii Kozak oraz Restauracji Lwów w Chełmie, a także Pan Przemysław Kargul – redaktor naczelny Radia Bon Ton. Etap pisemny konkursu odbył się dnia 27 lutego w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
• I miejsce zdobyły uczennice z ZSGiH w Chełmie: Choińska Aleksandra, Margol Ewa, Osipczuk Amanda,
• II miejsce uczniowie ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie: Gorczyca Aleksandra, Kozak Nikodem, Roczon Dagmara,
• III miejsce uczniowie ZS nr 1 w Hrubieszowie: Dańczuk Michał, Popek Sebastian, Stankiewicz Piotr.
Nagrodami w konkursie były: puchary, zaproszenia na uroczystą kolację oraz możliwość uczestnictwa w kelnerskich warsztatach szkoleniowych. Ich fundatorem byli właściciele Hotelu Kozak. Dodatkowo wyróżniona drużyna ZSGiH w składzie: Durko Karolina, Gregorowicz Angelika i Paluch Piotr otrzymała nagrodę rzeczową ufundowaną przez właściciela Cukierni Hetman.
Konkurs zainicjował obchody Tygodnia Patrona Szkoły K. A. Jaworskiego w ZSGiH w Chełmie.

Organizatorki konkursu Panie Iwona Prończuk i Joanna Juszczak składają szczególne podziękowania Pani Beacie Dyczko i Panu Miłosławowi Kozakowi z Hotelu Kozak w Chełmie za pomoc w przygotowaniu konkursu oraz ufundowanie nagród dla jego uczestników, zorganizowanie poczęstunku i popularyzowanie zawodu kelnera w środowisku lokalnym.

 
     
 
     

 

Tydzień Patrona Szkoły

Program:

27 lutego /1 marca 2015

• Konkurs „Pasjonat sztuki kelnerskiej”

3 marca 2015

• Konkurs: Dlaczego wybrałem szkołę zawodową? – najlepsze prace zostaną zamieszczone na faceboocku
• Wizyta w Szkolnej Izbie Tradycji
• Konkurs „Tworzymy książkę kucharską”

4 marca 2015

• Czytamy poezję Kazimierza Andrzeja Jaworskiego
• Wizyta w Szkolnej Izbie Tradycji
• Warsztaty tańca współczesnego oraz Ladies Latino Solo

5 marca 2015

• Towarzyski mecz piłki siatkowej dziewcząt
• Konkurs Recytatorski Twórców Poezji Ziemi Chełmskiej

6 marca 2015

• Spotkanie z KAJ-em -prelekcja dla uczniów klas I i II
• Rozstrzygnięcie konkursów:

a) Prezentacja multimedialna „KAJ – Patron ZSGiH w Chełmie”
b) Konkursu na reklamę szkoły w języku obcym
c) Konkursu wiedzy o Patronie Szkoły

VII edycja EXPO SWEET 2015 w Warszawie

25 lutego bieżącego roku młodzież naszej szkoły ucząca się w zawodach cukiernik, technik żywienia i usług gastronomicznych w ramach wycieczki zawodoznawczej uczestniczyła w największych w Polsce targach branży lodziarskiej i cukierniczej EXPO SWEET 2015 w Warszawie.
Uczniowie mogli obserwować pokazy sushi lodowego z wykorzystaniem lodów wytrawnych/gastronomicznych, odtwarzania arcydzieł światowego malarstwa na lodach, sztukę tworzenia kwiatów i figurek w stylu angielskim, obkładania tortów, propozycje dekorowania mini babeczek. Młodzież podziwiała technikę produkcji cukrowych koronek i kwiatów z czekolady plastycznej, dekorowanie tortów przy pomocy aerografu. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach: "Czekolady i Bajkowy świat karmelu". Dopingowali kolegów z innych szkół w Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych.
Poznali to, co jest niezbędne w nowoczesnych zakładach piekarskich i cukierniczych – od surowców, półproduktów, komponentów piekarskich, cukierniczych oraz lodziarskich po nowoczesne maszyny i urządzenia, a nawet całe linie technologiczne wykorzystywane na każdym etapie produkcji. Młodzi adepci przyjrzeli się nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, obserwowali pokazy pracy maszyn do produkcji, dekoracji i pakowania. Młodzież brała udział w licznych degustacjach przygotowanych przez wystawców uczestniczących w targach oraz podziwiała bajkowe ekspozycje smakołyków.

Targi okazały się cennym źródłem inspiracji dla młodzieży – uczącej się i praktykującej, przyszłych pracowników branży cukierniczej i gastronomicznej.
Młodzieżą w czasie wyjazdu opiekowały się: Pani Joanna Juszczak, Pani Iwona Prończuk, Pani Renata Wituch.

Konkurs „Pasjonat sztuki kelnerskiej” – aktualności prasoweInformacje można znaleźć także na

http://www.dziennikwschodni.pl/

 

Międzyszkolny Konkurs „Pasjonat sztuki kelnerskiej”

Regulamin konkursu

 

Złoty jubileusz ZSGiH

30 stycznia br. Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w Chełmie obchodził 50-lecie swojego istnienia. Uroczystość honorowym patronatem objęła Pani Agata Fisz Prezydent Miasta Chełm. Ceremonię rozpoczęła msza święta w kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Na to doniosłe wydarzenie przybyli przedstawiciele władz lokalnych, oświaty i duchowieństwa, delegacja z zaprzyjaźnionej Szkoły Zawodowej w Nowowołyńsku na Ukrainie oraz reprezentanci chełmskich firm współpracujących z placówką, emerytowani pracownicy szkoły, absolwenci i cała społeczność „Gastronomów”. Uroczystość stała się okazją do licznych podsumowań i refleksji nad przeszłością oraz przyszłością, życzeń i gratulacji. Pani Marta Mazurek Dyrektor ZSGiH w Chełmie podkreśliła, że na obecny kształt placówki złożyły się marzenia i działania wszystkich jej dyrektorów, pracowników, wychowanków...
W trakcie uroczystości dokonano otwarcia nowo utworzonej Izby Tradycji oraz odsłonięto ufundowaną przez społeczność szkolną tablicę pamiątkową.
W programie artystycznym uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia z 50 – letniej historii szkoły. Uroczystość zakończył okolicznościowy bankiet przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej placówki.
Dziękujemy za przybycie i towarzyszenie nam w tych doniosłym wydarzeniu:
Pani Annie Dudek – Janiszewskiej Wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie,
Panu Stanisławowi Mościckiemu Zastępcy Prezydenta Miasta Chełm,
Panu Markowi Sikorze Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie,
Pani Monice Szlagowskiej Kierownikowi Oddziału Zamiejscowego w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie,
Ks. Kanonikowi Józefowi Piłatowi proboszczowi Parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie,
O. Mieczysławowi Zdrojewskiemu Gwardianowi Klasztoru Ojców Franciszkanów w Chełmie, O. Maksymilianowi Wasilewskiemu Kustoszowi Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Chełmie,
Pani Barbarze Rozwałka Skarbnik Miasta Chełm,
Panu Augustynowi Okońskiemu Dyrektorowi Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm,
Pani Ewie Suchań Prezesowi Oddziału Powiatowego ZNP w Chełmie,
Pani dr inż. Małgorzacie Stryjeckiej reprezentującej prof. dr hab. Józefa Zająca Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie,
Panu Konradowi Piziorskiemu Komendantowi Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,
Panu Zbigniewowi Grochmalowi emerytowanemu Komendantowi Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,
Panu Mirosławowi Wesołowskiemu zastępcy Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie,
Panu Dariuszowi Antonowiczowi reprezentującemu Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej,
Pani Magdalenie Praxmajer – Sienkiewicz Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie,
Panu Robertowi Chełmickiemu Dyrektorowi Chełmskiej Biblioteki Publicznej,
Panu Mieczysławowi Czwalińskiemu Wiceprezesowi Polskiego Związku Zapaśniczego ds. szkolenia młodzieży oraz Cementu-Gryfa Chełm,
Panu Marianowi Sikorskiemu Prezesowi Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Chełmie,
Pani Walentynie Prystupie Dyrektor Szkoły Zawodowej w Nowowołyńsku wraz z delegacją,
Panu Waldemarowi Taurogińskiemu właścicielowi firmy TAWA,
Panu Krzysztofowi Zającowi Prezesowi PSS „SPOŁEM”,
Panu Stanisławowi Wituchowi byłemu Dyrektorowi szkoły,
Dyrektorom chełmskich placówek kulturalno – oświatowych,
Emerytowanym pracownikom szkoły i absolwentom.

 
     
 
     
 
     
 
     
 


Sukces Marleny Kępowicz

14 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie odbył się Wojewódzki Etap XVIII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Motywem przewodnim części praktycznej wojewódzkiego turnieju w zawodzie cukiernik był temat: ”Europejska stolica kultury Wrocław 2016 ”.
Zmagania młodych cukierników wnikliwie oceniała komisja składająca się z przedstawicieli oświaty, nauczycieli, mistrzów cukiernictwa, a także sponsorów. Uczennica naszej szkoły, Marlena Kępowicz, zajęła III miejsce. Do konkursu przygotowywała się pod opieką pani Renaty Wituch. Marlena otrzymała puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Uczennica ZSGiH będzie reprezentowała woj. lubelskie podczas Ogólnopolskiego Finału w Poznaniu, który odbędzie się w kwietniu 2015 roku.

   

Studniówka 2015

24 stycznia 2015 r. miał miejsce bal studniówkowy uczniów klas czwartych Technikum nr 4 w Chełmie. Tegoroczni maturzyści, bohaterowie wieczoru, witając zaproszonych gości, skierowali słowa wdzięczności do Pani Dyrektor, wychowawców, nauczycieli i rodziców. Podkreślili, że mają świadomość tego, co czeka ich za 100 dni - wagi egzaminu maturalnego, zawodowego oraz stojących przed nimi trudnych wyborów życiowych.
Wykorzystajcie ten czas jak najlepiej, gdyż nie powtórzy się już nigdy. Niech ten wieczór stanie się jednym z Waszych najpiękniejszych wspomnień związanych ze szkolnymi latami, do którego będziecie z przyjemnością powracać .” – takimi słowami zwróciła się do maturzystów Pani Marta Mazurek Dyrektor ZSGiH w Chełmie, rozpoczynając bal studniówkowy. Zgodnie z tradycją uczniowie zatańczyli poloneza. Zaprezentowany przez nich układ taneczny zachwycił zebranych na sali nauczycieli i rodziców. Dziewczęta wyglądały olśniewająco, a chłopcy niezwykle elegancko.
Po nieśmiałych początkach, już późnym wieczorem, nikogo do tańca nie trzeba było namawiać. Wszyscy bawili się przy największych hitach muzycznych. O 24.00 do nieba uleciały zapalone lampiony, unosząc ze sobą najskrytsze marzenia tegorocznych abiturientów z "Gastronomów”.

  4BT
4CT 4HT

 

Wycieczka zawodoznawcza do Warszawy

Dnia 20.01.2015 r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza do Warszawy. Uczestnikami byli uczniowie z klas 1 HT, 1AT, 1BT, 2AT, 1AZ, 1DT, 3AZ, 3BT,4HT wraz z opiekunami: E. Mąką, E. Lisiecką i A. Celińską. Celem wyjazdu edukacyjnego była Manufaktura cukierków. Tam młodzież obejrzała pokaz wykonywania słodkich dzieł sztuki. Cały spektakl trwał 40 min. i składał się z kilku etapów: wylanie gorącej masy na granitowy blat, dodanie aromatów, barwników, „wyciąganie masy na haku”, formowanie lizaków lub cukierków. Następnie uczniowie udali się do fabryki czekolady E. Wedel. Tam zobaczyli gabinet pierwszych właścicieli oraz przeszli linią Venus i antresolą przy Atelier, gdzie powstają wspaniałe i unikatowe słodkości. Były również ciekawostki, konkursy z nagrodami a także słodkie upominki.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu dobrze się bawili i wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnej wycieczce.

   
   


TWORZYMY KSIĄZKĘ KUCHARSKĄ

SZKOLNY KONKURS NA PRZEPIS DO SZKOLNEJ KSIĄŻKI KUCHARSKIEJ

Regulamin konkursu

 

"Mam Talent"

 15 stycznia 2015 roku, w ZSGiH, odbył się szkolny etap konkursu "Mam Talent". Imprezę poprowadziła uczennica klasy 2ct - Klaudia Kozłowska. Do konkursu zgłosiło się 9 uczestników. Artyści stanęli przed trudnym zadaniem, musieli przekonać do siebie licznie zgromadzoną publiczność oraz trzyosobowe jury w składzie: Aneta Wójtowicz (nauczyciel w-f), Renata Nowosad (nauczyciel WOK), Klaudia Gwóźdź (uczennica kl. 2ct, aktor grupy teatralnej PAT).
Swoje talenty zaprezentowali:
Patryk Nafalski z kl. I ht w utworze „Mój azyl” pochwalił się wokalem i grą na gitarze elektrycznej.
Kolejną uczestniczką była Agnieszka Marciszewska z kl. Idt z wykonaniem tworu „”Foling In love”
Katarzyna Bukszyńska z kl.IIIct zmierzyła się z utworem „Baju baj..”Anny Jantar.
”Dziękuję Ci..”Edyty Górniak, zaśpiewała Justyna Szczepańska z kl. Idt.
Utwór „Sztorm” Cleo zaprezentowała Karolina Nowak – uczennica kl. IVct.
Anna Bednarczuk z kl. IVct swój wokal pokazała w „All of me”.
Natalia Szymańska z kl. IVht wykonała utwór JohnLegends.
Franciszek Jasiocha z klasy IIIbt pokazał swój talent satyryczny w serii skeczy.
Bartosz Miszczuk przedstawił własną kompozycję muzyczną pt. „O niej”.

Po burzliwej debacie, jury wyłoniło dwóch finalistów – Natalię Szymańską i Bartosza Miszczuka, którzy będą reprezentować naszą szkołę w powiatowym etapie konkursu.
Natomiast serce publiczności „skradł” Franciszek Jasiocha i otrzymał wyróżnienie od jury.

 

Konkurs „Młodzież o członkostwie Polski w Unii Europejskiej”

Uczennice naszej szkoły Eliza Huzar z klasy 3dt i Marlena Kaliszewska z klasy 4 ht wzięły udział w ogólnopolskim konkursie na materiał prasowy „Młodzież o członkostwie Polski w Unii Europejskiej” organizowanym przez Związek Miast Polskich w ramach projektu „Dekada członkostwa Polski w UE – jacy byliśmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?” realizowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Obie uczennice zostały wyróżnione przez jury konkursu, a co najważniejsze ich prace opublikowano w wydaniu specjalnym Gazety Samorządu i Administracji (5 grudnia 2014, nr 23). Oprócz dyplomów dziewczyny otrzymały cenne upominki. Opiekunem, który zachęcił i wspierał uczniów w przygotowaniu prac konkursowych, była Pani Agnieszka Gębicka
Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu talentu literackiego!

Orszak "Trzech Króli"

 
 

„W niedźwiedzim grodzie wesoła nowina” 2014

 20 i 21 grudnia 2014 r. nasza szkoła po raz drugi aktywnie uczestniczyła w Jarmarku Świątecznym organizowanym przez Urząd Miasta Chełm. Chełmianie z ochotą odwiedzali nasze stoisko, by zakupić m.in. pierogi z kapustą i grzybami, paszteciki, makowce, piernikowe chatki, uszka i pasztety. W niedzielę w trakcie Wigilii Wszystkich Chełmian wraz z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Neptun i Restauracją Gospoda Sto Pociech częstowaliśmy mieszkańców grodu wigilijnymi potrawami.

Nowa strona Biuletynu Informacji Publicznej

Adres nowej strony BIP zsgihchelm.ssdip.bip.gov.pl

Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy"

W dniu 18 grudnia 2014 uczennice naszej szkoły: Chadaj Monika (1dt) i Harczuk Agnieszka (1ht) brały udział w etapie regionalnym konkursu wiedzy o prawie pracy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Poznaj swoje prawa w pracy" organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie. Konkurs odbył się w Lublinie i uczestniczyło w nim 40 uczniów z 20 szkół. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne upominki.

Jasełka 2014

   

„Ach, to nieważne, co będzie, a zresztą.....”
Konkurs Pieśni i Poezji Bułata Okudżawy – rozstrzygnięty!

15 grudnia 2014 roku w Instytucie Neofilologii odbył się konkurs dla uczniów szkół średnich poświęcony twórczości znanego rosyjskiego barda pochodzenia ormiańsko-gruzińskiego, autora tekstów lirycznych i prozatorskich, kompozytora Bułata Okudżawy. Konkurs, którego organizatorem była Katedra Slawistyki, zgromadził liczne grono wielbicieli twórczości pieśniarza. Wszyscy wykonawcy prezentowali imponująco wysoki poziom przez co sam konkurs okazał się bardziej koncertem niż współzawodnictwem, a jury (dr Teresa Giedz-Topolewska, dr Olga Osadczy oraz mgr Anna Jakubczyk) miało naprawdę trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzcę.
Ostatecznie jury przyznało nagrody i wyróżnienia osobno w kategorii śpiewu i osobno recytacji. A oto wyniki: w kategorii śpiewu I miejsce zajęła Aleksandra Nowosad – uczennica LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przygotowana przez nauczyciela Neonilę Pawluk za wykonanie utworu Modlitwa. Miejsce drugie w tej samej kategorii przyznano Izie Targońskiej i Agacie Bartnik, również uczennicom LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przygotowanym przez nauczyciela Małgorzatę Łepik, które zaśpiewały utwór Trubacz. Miejsce trzecie zajął Mateusz Kolasa, uczeń I LO we Włodawie, przygotowany przez nauczyciela Annę Chorąży, wykonując, przy brawurowym akompaniamencie gitary, utwór Ach Nadia, Nadieńka. W kategorii śpiew przyznano także wyróżnienie dla Katarzyny Bukszyńskiej i Natalii Szymańskiej, uczennicom Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, przygotowanych przez nauczyciela Teresę Latos za wykonanie w duecie „Gruzińskiej pieśni” oraz wyróżnienia dla Karoliny Szpunar, uczennicy ZSE i III LO w Chełmie przygotowanej przez nauczyciela Mariusza Adamca za zaśpiewanie utworu Piosenka o piechocie.

 

EDUKACJA PRZEZ TANIEC

9 grudnia 2014 r. gościliśmy w naszej szkole młodych artystów z Ukrainy. Teatr tańca „KWIECISTE GWIAZDY” funkcjonujący przy Rodzinnym Domu Dziecka Kiwercy wystąpił programie „Edukacja przez taniec”. Młodzi artyści zaprezentowali tańce ludowe, towarzyskie, współczesne oraz balet klasyczny. Widowisko wzbudziło zachwyt i uznanie publiczności.

 

Podsumowanie III Międzygimnazjalnej Olimpiady „ABC profilaktyki HIV/ AIDS”

5 grudnia br. w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyło się podsumowanie III Międzygimnazjalnej Olimpiady „ABC profilaktyki HIV/AIDS”.
Konkurs, już po raz trzeci, został zorganizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Chełmie. Uczniowie gimnazjów zmierzyli się z testem wiedzy oraz wykonali plakaty dotyczące profilaktyki HIV/AIDS pt. „Profilaktyka oczami nastolatków”.
Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia – Pani Alicja Bork przedstawiła najnowsze dane dotyczące zakażeń HIV. Młodzież ZSGiH zaprezentowała inscenizację tematyczną.

 

W konkursie wiedzy I miejsce przyznano ex aequo uczennicom Dominice Osypowicz i Karolinie Wołoszyn z Gimnazjum w Siedliszczu, konkurs plastyczny wygrał Karol Ostrowski z Gimnazjum w Żmudzi.
Patronat medialny nad konkursem objął Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton.
Uczestnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez ZSGiH, PSSE w Chełmie oraz Super Tydzień Chełmski. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała Pani Anna Jawornicka Dobosz, Pani Monika Emerla.  

 

„Dwa wymazy & do bazy”

27.11.2014 r. nasi wychowankowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Dwa wymazy & do bazy”. 50 pełnoletnich uczniów odpowiedziało na apel Fundacji DKMS Polska i zostało zarejestrowanych jako potencjalni Dawcy szpiku i komórek macierzystych, świadcząc w ten sposób gotowość pomocy osobom potrzebującym.
Młodzież naszej placówki systematycznie dołącza do grona „niespokrewnionych Dawców szpiku”. I tym razem nie zawiedli. Najliczniej reprezentowane były klasy: 4bt, 4ht, 3at. Akcję koordynowała Pani Anna Jawornicka – Dobosz.

JAN KARSKI – CZŁOWIEK, KTÓRY CHCIAŁ ZATRZYMAĆ HOLOKAUST

21 i 25 listopada bieżącego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie w zajęciach poświęconych Janowi Karskiemu - człowiekowi 2014 roku.
Młodzież poznała interesującą biografię niezwykłego kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy naoczny świadek przekazał informacje o prowadzonej przez Niemców eksterminacji Żydów w Polsce zachodnim sojusznikom. Jan Karski sprzeciwiał się totalitaryzmowi, upominał się w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych o godność i prawa człowieka. Jego postawa wyraża uniwersalne wartości. Za swoją działalność otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe – polski Order Orła Białego i amerykański Medal Wolności. Został też uhonorowany przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata oraz nadano mu tytuł honorowego obywatela państwa Izrael.
W zajęciach brali udział uczniowie 2ct, 2at, 3bt, 3ct pod opieką pani Marzanny Stus i pani Kamili Tunickiej. 

Konkurs Plastyczny „Piękno Rosji”

W październiku 2014 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich został ogłoszony Szkolny Konkurs Plastyczny pod nazwą „Piękno Rosji”. Uczniowie przygotowywali prace wykonane dowolną techniką plastyczną przedstawiające przyrodę Rosji.
Dnia 15 października jury szkolnego konkursu w składzie: Renata Nowosad, Marzena Nowosad i Teresa Latos oceniło wykonane prace. Jury wyróżniło prace Natalii Zdanowicz z klasy 3dt, Sylwii Palonki z klasy 3dt, Klaudii Kozłowskiej z klasy 2ct, Karoliny Grabowieckiej z klasy 1at oraz Dominiki Czuluk z klasy 1at.

Prace nagrodzone w szkolnym konkursie wzięły udział w VI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Piękno Rosji” dla szkół ponadgimnazjalnych, który odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych i III LO w Chełmie. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 6 listopada 2014 roku. Prace naszych uczennic zostały zauważone i docenione.

Sylwia Palonka, Dominika Czuluk oraz Klaudia Kozłowska dostały wyróżnienie.
Dominikę Czuluk przygotowała do konkursu Renata Nowosad, a Klaudię Kozłowską i Sylwię Palonkę Teresa Latos.

 

Projekt "Karta Szkolna"

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Karta Szkolna, realizowanym przez Bank Zachodni WBK S.A. („Bank”).
Podstawowym celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych, poprzez uniemożliwienie wstępu na ich teren osobom nieuprawnionym. Cel ten realizowany jest poprzez instalowanie w szkołach systemu kontroli dostępu obsługiwanego przez zbliżeniowe karty prepaid. Karta Szkolna może pełnić jednocześnie wiele funkcji: klucza, identyfikatora szkolnego, karty bibliotecznej, biletu komunikacji miejskiej, a także elektronicznej portmonetki (po wcześniejszym zasileniu).Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu narzędzie to znakomicie wpisuje się w działania lokalnych władz zmierzające do podnoszenia poziomu cyfryzacji. Wszystkie koszty związane z realizacją projektu pokrywa Bank, więc nie obciążają one gminy, szkoły, rodziców ani uczniów.
Aby wejść do szkoły należy posłużyć się Kartą Szkolną dostarczoną przez Bank. Każde wejście i wyjście jest rejestrowane. Standardowo karty otrzymują wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Osobom nieposiadającym kart (np. listonosz, rodzice), drzwi do szkoły mogą otworzyć pracownicy szkoły (portierni, pracownicy sekretariatu), dzięki zainstalowanemu w ramach projektu domofonowi.
Po stronie szkoły podejmowane są decyzje, które wejścia i pomieszczenia objąć systemem (np. pokój nauczycielski). Podobnie ewidencja uczniów oraz dane osobowe użytkowników kart pozostają do wyłącznej wiedzy szkoły i nie są udostępniane Bankowi. Na kartach szkolnych umieszczany jest indywidualny wizerunek zawierający elementy wyróżniające szkołę wśród innych placówek (nazwa, logo) co sprawia, że karty pełnią funkcję szkolnego identyfikatora.

Więcej informacji: bzwbk.pl/kartaszkolna
Zobacz również: prepaid.bzwbk.pl
e-mail: karta.szkolna@bzwbk.pl
telefon: 693 214 230

„Efekt PO KL”

13 listopada br. w Studio Muzycznym Radia Lublin odbyła się uroczysta gala kończąca cykl konferencji „Efekt PO KL” podsumowujących realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 w Województwie Lubelskim. Bilansu programu dokonali Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk wraz z Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS Iwoną Nakielską oraz koordynator i założyciel Klubu Radioaktywnych redaktor Czesława Borowik. Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich jako placówka, która pozyskała unijne środki na kwotę ok. 6,5 mln złotych oraz bohater jednego z reportaży realizowanych pod hasłem „Aktywni, kreatywni” z dumą zaprezentował swoje osiągnięcia w czasie gali oraz poprzedzających ją spotkań w Starostwie Powiatowym w Chełmie i we Włodawie. Szkoła może pochwalić się realizacją aż pięciu projektów, dzięki którym prowadzono atrakcyjne dodatkowe zajęcia, doposażono szkolne pracownie w nowoczesny sprzęt, zorganizowano młodzieży ciekawe wyjazdy edukacyjno - zawodoznawcze oraz wakacyjne praktyki i staże zawodowe w kraju i za granicą. W rozmowie z panią redaktor Czesławą Borowik uczniowie podkreślili, że udział w działaniach projektowych pomógł im zdobyć nowe wiadomości i umiejętności zawodowe, udoskonalić znajomość języków obcych, nawiązać kontakty, a dzięki wyjazdom nauczył samodzielności, dodał pewności siebie i poszerzył horyzonty. Galę uświetnił bankiet przygotowany i obsługiwany przez uczniów ZSGiH oraz lubelską restaurację „Koncertowa”. Serwowane przez nas mięsa, sałatki, zupa meksykańska oraz własnego wypieku ciasta i ciasteczka znalazły uznanie wszystkich gości.
W spotkaniach brały udział panie: Bożena Grabek, Iwona Prończuk, Beata Sienicka i Kamila Tunicka oraz uczniowie: Anna Bednarczuk, Aleksandra Choińska, Krzysztof Dworczyński, Marta Dzimira, Natalia Gąsior, Gabriela Gorajnow, Ewa Mariol i Klaudia Wrona.

„Do broni, o wolność, na bój!”

7 listopada 2014 roku z okazji Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Do broni, o wolność, na bój!” przypomniał nam czyn legionowy Józefa Piłsudskiego i bohaterstwo powstańców w sierpniu 1944 roku. Wiersze pokolenia Kolumbów pokazały nam, młodym Polakom, jak niezwykle ofiarną walkę trzeba było podjąć, abyśmy mogli żyć dzisiaj w niepodległym kraju.
Na szkolnej scenie obok młodych, ale doświadczonych już artystów z klasy maturalnej zadebiutowali uczniowie klas pierwszych. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni powstańcze i legionowe. Oprawę muzyczną zapewnili gitarzysta Patryk z klasy I ht i akordeonista Jakub z klasy II at. Nad całością czuwała pani Agnieszka Gębicka.


Zapraszamy do Galerii fotografii
Święto Niepodległości

 

Wycieczka do Krakowa

W dniach 6 -7 listopada 2014 r. grupa młodzieży z naszej szkoły w ramach projektu „Wykształcony, wyćwiczony więc z pewnością zatrudniony” brała udział w wycieczce do Krakowa. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Pałac Bonerowski *****, Wawel, Rynek oraz uczestniczyli w Targach Gastronomiczno – Hotelarskich HORECA. Projekt współfinansowany jest ze środków UE.

 

Halloween w naszej szkole

W czwartek 30 października 2014 roku Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najciekawsze przebranie na Halloween. Dziewięć odważnych osób postanowiło zamienić się w różnego rodzaju straszydła, strzygi i zjawy. Były to: Justyna Gierczak, Karolina Michałowska, Karolina Pogorzelska z klasy 4dt, Grzegorz Moroz i Dawid Kowalczyk z 2ht, Magda Kiczyńska, Anna Sołopa, Natalia Zdanowicz i Monika Tukiendorf z klasy 3dt. Osoby te przygotowały fantastyczne, pełne inwencji, kostiumy. W przemianie w potwory pomogły im świetne makijażystki: Agata Poradzińska, Justyna Karczmarczuk, Paulina Kapeluszna i Natalia Krawczuk.
Następnie straszna gromadka wyruszyła pod wodzą Marty Dzimiry i Klaudii Bedlińskiej na obchód po szkole straszyć nauczycieli i kolegów, którzy pomimo wielkiego przerażenia, wybierali najokropniejsze straszydło.
Okazało się, że najbardziej przerażającym stworem była zjawa z numerem 1 czyli Natalka Zdanowicz, która otrzymała 95 głosów. Drugie miejsce zajął potwór numer 2, pod maską którego ukryła się Monika Tukiendorf. Otrzymała ona 23 głosy. Trzeciego miejsca nie przyznaliśmy, ponieważ ilość głosów, jakie otrzymały pozostałe stroje nie przekroczyła 10.
Opiekę nad imprezą sprawowała sorka Teresa Latos.
Uważajcie! W przyszłym roku znowu was nawiedzimy!Zapraszamy do Galerii zdjęć
 Halloween w ZSGIH

 

Dzień Nauczyciela

13.10.2014 r. w naszej placówce odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie.
Na początku serdeczne życzenia wszystkim pracownikom i emerytom naszej szkoły złożyła Pani Dyrektor Marta Mazurek, a następnie słowa wdzięczności do zebranych skierowali przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. Pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym placówki za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz zaangażowanie w życie szkoły.
Następnie uczniowie przygotowani przez Panią Kamilę Tunicką zaprezentowali humorystyczny program artystyczny, który dostarczył wszystkim wielu wzruszeń.


Zapraszamy do obejrzenia fotografii z uroczystości w galerii zdjęć
Dzień Edukacji

 

Pielgrzymka maturzystów Częstochowa 2014

11 października 2014 r. maturzyści z naszej szkoły udali się pod opieką księdza Przemysława Ruszniaka oraz swoich wychowawców i nauczycieli do Częstochowy, by powierzyć ważne dla nich sprawy w opiekę Czarnej Madonnie. Podróż obfitowała w liczne wrażenia, była okazją do integracji między klasami oraz rozmów pełnych refleksji. Przepiękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu Bazyliki w Gidlach i zabytków Jasnej Góry. Wszyscy razem i każdy z osobna mieliśmy okazję do refleksji i głębokiej zadumy w trakcie Mszy świętej w Bazylice Jasnogórskiej, w czasie Różańca czy Drogi Krzyżowej na wałach klasztoru

.
   

„My z niego wszyscy…” - spotkanie z historią

27 września 2014 r. przypada 75. rocznica tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową. Społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie w odpowiedzi na apel Instytutu Pamięci Narodowej aktywnie wzięła udział w obchodach tego wydarzenia. 26 września na budynku szkoły zawisła flaga narodowa. Uczniowie klasy II ct uczcili pamięć bohaterów, zapalając znicze i składając kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego AK i „WiN”. W szkole odbył się konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem „My z niego wszyscy…”, a ponadto młodzież przygotowała gazetkę ścienną upamiętniającą agresję ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz wystawę pt. „Przywódcy Polski Walczącej”.
Szczególnym wydarzeniem w życiu szkoły była wizyta jednego z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych majora Mariana Pawełczaka ps. „Morwa” z oddziału legendarnego majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, walczącego z hitlerowskimi Niemcami, a po zakończeniu wojny z nowym wrogiem – Sowietami. W czasie spotkania z młodzieżą mjr Pawełczak opowiadał o swoich wojennych losach, a przede wszystkim o służbie pod rozkazami Zapory i walce z komunistycznym przeciwnikiem. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ogromnej wiedzy, fenomenalnej pamięci i zjednującego słuchaczy poczucia humoru naszego gościa. To była niezapomniana lekcja historii
i patriotyzmu. Serdecznie dziękujemy Panu Majorowi oraz pomysłodawcom i organizatorom spotkania: ks. Przemysławowi Ruszniakowi, Pani Agnieszce Gębickiej, Pani Renacie Nowosad i Pani Kamili Tunickiej.Na fotoreportaż z tego spotkania zapraszamy do galerii fotografii
Spotkanie z majorem...
   

Świętujemy 100 urodziny Jana Nowaka – Jeziorańskiego

Społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie aktywnie włączyła się w akcję „Jan Nowak jak?” ogłoszoną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie mającą na celu poznanie życia i działalności „Kuriera Wolnej Polski”.
Setna rocznica urodzin Jana Nowaka – Jeziorańskiego stała się okazją do przybliżenia młodzieży sylwetki wielkiego Polaka, patrioty, który poświęcił swoje życie walce o niepodległą, wolną Ojczyznę.

Uczniowie przygotowali na głównym holu szkoły gazetkę „JAN NOWAK JAK? Kurier Wolnej Polski” oraz rozpropagowali informację o konkursie wiedzy o Janie Nowaku – Jeziorańskim. Chętni przygotowali urodzinowe życzenia dla Jubilata.

Biblioteka szkolna wsparła aktywnie akcję i udostępniła na facebookowym profilu szkoły KONKURS CZYTELNICZY "W życiu człowieka, jak w mikrokosmosie, odbijają losy całego pokolenia".
3 października 2014 r. odbył się międzyklasowy quiz wiedzy o Janie Nowaku Jeziorańskim, w którym wzięli udział uczniowie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Wyniki konkursu poznamy 10 października 2014 r. Podejmowane działania okazały się doskonałą lekcją historii najnowszej dla młodzieży i nie tylko, wzbogaciły naszą wiedzę o legendarnym Kurierze z Warszawy.   

Festiwal Nauki EDUSCIENCE w Chełmie

26 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Nauki EDUSCIENCE, który został zorganizowany przez Instytut Geofizyki PAN w Warszawie oraz Urząd Miasta Chełm.
Celem pokazów było rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania nauką przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych, a w dalszej kolejności zachęcenie do wyboru studiów o takim profilu.
W trakcie festiwalu nasi uczniowie uczestniczyli w odpalaniu papierowych rakiet oraz tworzeniu gigantycznych baniek mydlanych. Mogli obserwować liczne widowiskowe eksperymenty, np.: kolorowe ognie będące efektem spalania soli metali, doświadczenia z ciekłym azotem lub suchym lodem, wyodrębnianie DNA, tworzenie sztucznej krwi oraz budowę mini elektrowni wiatrowej.

Sprzątanie Świata 2014

Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. W tym roku sprzątały klasy: 1ht pod opieką Pani H. Oleksiejuk, 2 ht pod opieką Pani R. Winiarczyk i 1az pod opieką Pani J. Juszczuk. 19 września br. młodzież uprzątnęła teren wokół szkoły, ulicę Reformacką oraz park miejski i ul. Lutosławskiego położoną w centrum miasta. Zebraliśmy kilkanaście worków odpadów suchych oraz kilka worków szkła.

 

Koncert dla Kolberga

W środę 24 września 2014 r. klasa 2at uczestniczyła w koncercie zorganizowanym z okazji 200 urodzin Oskara Kolberga przez Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.
Wydarzenie okazało się niezwykłe, bo łączące różne pokolenia. Koncert rozpoczął swoim wystąpieniem ludowy zespół śpiewaczy Nadbużański Klon Zielony z Zanowinia, który działa od 1974 roku i prezentuje przede wszystkim folklor pogranicza wołyńskiego.
Następnie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu zespołu Chłopcy kontra Basia. Solistką grupy jest chełmianka Basia Derlak i wraz z zespołem gra muzykę etno-jazzową. Inspiracji dla swojej twórczości młodzi artyści szukają między innymi w folklorze Ziemi Chełmskiej. Fajnie było ….
Koncert został zorganizowany przez Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa.

Rok 2014 ogłoszony został Rokiem Oskara Kolberga w związku z 200. rocznicą jego urodzin.

Kim był Oskar Kolberg???
Oskar Kolberg /1814 - 1890/ – był folklorystą i etnografem, kompozytorem, muzykiem, badaczem i dokumentalistą. Najważniejszym jego dokonaniem jest stworzenie podstaw etnografii polskiej. Oskar Kolberg jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów. Efektem jego pracy jest 33 tomowe dzieło Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.


Dla dzieci z Czarnobyla

23 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły udali się do CHDK-u, by wziąć udział w koncercie charytatywnym na rzecz dzieci z Czarnobyla. Ukraiński zespół ludowy zaprezentował nam niewielką cząstkę swojej bogatej kultury. Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem wysłuchaliśmy ukraińskich pieśni oraz świetnie bawiliśmy się, śpiewając znane wszystkim szlagiery: Hej sokoły, Kalinka czy Szła dzieweczka do laseczka.
Najwięcej radości dała mam świadomość, że uczestnicząc w koncercie, pomagamy dzieciom poszkodowanym w wyniku wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, który miał miejsce 26 kwietnia 1986 r., a jego skutki odczuwalne są do dziś.


"Narodowe czytanie"

Uczniowie naszej szkoły czytali z przyjemnością wybrane fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Słuchacze mieli okazję przypomnieć sobie ważne wydarzenia historyczne oraz niezapomniane przygody bohaterów „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”. Młodzież podziwiała wartki język utworów oraz wspaniałe kreacje bohaterów „Trylogii”. Dziękujemy naszym lektorom:

Annie Bednarczuk – klasa 4ct
Paulinie Lewandowskiej - klasa 4ct
Magdalenie Czmielewskiej - klasa 4ct
Natalii Gąsior - klasa 3at
Bartoszowi Miszczukowi - klasa 3at
Magdalenie Lesiuk - klasa 3at
Krzysztofowi Dworczyńskiemu - klasa 3at

Annie Sołopie - klasa 3dt
Natalii Zdanowicz - klasa 3dt
Monice Tukiendorf - klasa 3dt
Patrycji Dziadko - klasa 3dz
Karolinie Miszczak - klasa 3dz
Natalii Pilarskiej - klasa 3dz

   

5 września 2014 r. czytamy „TRYLOGIĘ” Henryka Sienkiewicza

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.
W 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski zachęca do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. I Ty odkryj fascynujący świat powieści polskiego noblisty. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015